Skocz do zawartości


Zdjęcie

jakie macie przelozenia?


1782 odpowiedzi w tym temacie

#1541 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 lipiec 2017 - 17:24

Widzę że jesteś z Wielkopolski, podjazdów tam jak na lekarstwo, 7% i 400m to hopka a nie podjazd, z blatu można taki przeskoczyć z rozpędu, Nie wiem o jakim wyścigu piszesz i kiedy ostatnio sam jeżdziłeś w górach, ale chciałbym zobaczyć jak robisz 7% na 53/19 po 5 km wspinaczki, ja akurat mam kompakta i na taki podjazd na wyścigu wrzuciłbym nie niżej niż 34/21 a jadąc treningowo pewnie 34/23.

Jakaś prowokacja lub propozycja? Z czego wynika, że kolarstwo to tylko w górach, a nizinne 6/15% hopki, to śmiech na sali? Zapraszamy na te niziny, pojedziemy pętlę 10x po tych hopkach ;)
Moim zdaniem, to właśnie długie podjazdy o równym nachyleniu (powiedzmy 6%) są łatwiejsze do wjechania niż krótkie, strome (400m/12%) i powtórzone wielokrotnie.

#1542 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 lipiec 2017 - 20:21

Nowe przemyślenia po kilku alpejskich przełęczach: kompakt + kaseta 11-34 na wysokie góry i 11-28 na resztę. Napęd 11 rzędów. Plus siłownia w zimę ;)
  • big75 lubi to

#1543 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 25 lipiec 2017 - 21:53

Jakaś prowokacja lub propozycja? Z czego wynika, że kolarstwo to tylko w górach, a nizinne 6/15% hopki, to śmiech na sali? Zapraszamy na te niziny, pojedziemy pętlę 10x po tych hopkach ;)
Moim zdaniem, to właśnie długie podjazdy o równym nachyleniu (powiedzmy 6%) są łatwiejsze do wjechania niż krótkie, strome (400m/12%) i powtórzone wielokrotnie.

 

Żadna prowokacja, jestem już drugi tydzień na urlopie z rowerem w Karkonoszach więc nikt mi nic nie musi udowadniać, nie zamierzam też sprzeczać się jakie podjazdy są łatwiejsze, długie o równym nachyleniu czy krótkie sztywne ścianki, myślę że mało kto lubi te ostatnie a już powtarzane kilkakrotnie są zmorą każdego, nawet najbardziej wytrenowanego zawodnika. Nie można ich jednak porównać i twierdzić że jeśli podjadę choćby 5 razy 400m o nachyleniu 7% na przełożeniu 53:18 to tak samo wjadę 2km o nachyleniu 7%.


  • Rumcajs lubi to

Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#1544 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 08:04

Chętnie poznam kozaka, który podjazd 7% (powiedzmy 700m) robi na przełożeniu 53:18 (na którym przy kadencji 90rpm jeździmy 33-34km/h). W mojej okolicy jest własnie taki segment (około 700m, średnia 6,8% i max 12%). Najlepsza średnia prędkość podczas Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków wyniosła tam dokładnie 26km/h. A że to była końcówka etapu to zapewniam, że nikt się nie opieprzał.


  • mikroos i X-RAY lubią to

#1545 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 lipiec 2017 - 08:28

Na takich krótkich hopkach zbyt duże znaczenie ma to jaki jest dojazd do niej, jak układa się nachylenie w trakcie podjazdu, gdzie i ile dystansu jest stromo i jakie jest nachylenie maksymalne. Przez to nie da się porównać i powiedzieć jak można by pojechać daną hopę z samych danych dystans/nachylenie, nie przejeżdżając jej w rzeczywistości.


  • Rumcajs lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#1546 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipiec 2017 - 08:45

Taka hopka to półtora minutowy interwał. Koło Poznania na 6% 800m podjeździe z szykaną segment jest na 31,4km/h, a 7% 600m zaczynające się od zakrętu 90stopni jest na 28,6km/h.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#1547 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 26 lipiec 2017 - 11:09

A gdzie jest ta granica, że kończy się hopka a zaczyna podjazd? ;) Oczywiście chodzi mi o długość.



#1548 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 11:11

Pasuje te 5-6km jechać, żeby pisać o podjeździe.

#1549 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 lipiec 2017 - 11:15

Chętnie poznam kozaka, który podjazd 7% (powiedzmy 700m) robi na przełożeniu 53:18 (na którym przy kadencji 90rpm jeździmy 33-34km/h). W mojej okolicy jest własnie taki segment (około 700m, średnia 6,8% i max 12%). Najlepsza średnia prędkość podczas Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków wyniosła tam dokładnie 26km/h. A że to była końcówka etapu to zapewniam, że nikt się nie opieprzał.

 

To zależy od ukształtowania, dojazdu itp.

 

Przykłady z Pomorza:

Reja Sopot, 800m 6% - 35,2km/h - dość nierówny podjazd, są lekkie wypłaszczenia i ścianki

Nowy Dwór 1/2 1,1km 5%, z czego pierwsze 800m jest strome, średnio pewnie z 7-8%, ostatnie 300m się wypłaszcza - 32,4km/h - tym podjazdem szły ostatnie MPki



#1550 renton

renton
  • Użytkownik
  • 430 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 11:49

To zależy od ukształtowania, dojazdu itp.

 

Przykłady z Pomorza:

Reja Sopot, 800m 6% - 35,2km/h - dość nierówny podjazd, są lekkie wypłaszczenia i ścianki

Nowy Dwór 1/2 1,1km 5%, z czego pierwsze 800m jest strome, średnio pewnie z 7-8%, ostatnie 300m się wypłaszcza - 32,4km/h - tym podjazdem szły ostatnie MPki

 

Skoro mowa o Pomorzu ,można dodać podjazd pod Sobieńczyce

 

https://www.strava.c...594958?hl=de-DE

 

Tam można zobaczyć jacy "kozacy" kręcili i z jaką średnią ;)

W/g Stravy ma tylko 6%



#1551 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 26 lipiec 2017 - 12:25

Pasuje te 5-6km jechać, żeby pisać o podjeździe.

Takie kryteria to raczej można przyjąć we Włoszech albo Francji. W mojej okolicy, a płasko to tutaj nie jest na pewno, podjazdów tej długości jest ledwie kilka.



#1552 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 12:51

Ale kilka jest ;)

2km nawet 10% zrobisz na długu tlenowym i ślad po tym w nogach nie zostanie. To w takim razie był to podjazd czy zmarszczka?


#1553 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipiec 2017 - 13:52

Czytając ten temat to jest powód, żeby zamontować kompakt z przodu, a z tyłu 36t. ;)


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#1554 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 26 lipiec 2017 - 14:00

Ale kilka jest ;)

2km nawet 10% zrobisz na długu tlenowym i ślad po tym w nogach nie zostanie. To w takim razie był to podjazd czy zmarszczka?

Napiszę jak ja to widzę, na podstawie tutejszych terenów. Dla mnie podjazd to już jest tak od około 1 km długości, dajmy na to od 5 procent wzwyż średniego nachylenia. Wszystko krótsze można uznać jako zmarszczki, choć mam wątpliwości czy niektóre z tych hopek idzie wziąć z rozpędu na dużej tarczy i jakiejś 18 czy 19 z tyłu. Tzn dać sie oczywiscie da, tylko kwestia kadencji.



#1555 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 26 lipiec 2017 - 15:53

Napiszę jak ja to widzę, na podstawie tutejszych terenów. Dla mnie podjazd to już jest tak od około 1 km długości, dajmy na to od 5 procent wzwyż średniego nachylenia. Wszystko krótsze można uznać jako zmarszczki, choć mam wątpliwości czy niektóre z tych hopek idzie wziąć z rozpędu na dużej tarczy i jakiejś 18 czy 19 z tyłu. Tzn dać sie oczywiscie da, tylko kwestia kadencji.

 

Z całym szacunkiem ale 1km i 5% to dla mnie ciągle hopka a nie podjazd, można brac spokojnie z blatu, Zgoda, może i są miejsca w Polsce poza górami gdzie można znależć wzniesienia o długości 1km i nachyleniu +7% ale dla mnie podjazdem jest odcinek  pod który od samego dołu trzeba się "ustawić" i którego nie da się pokonać w głodzie tlenowym, musi zatem mieć min  2-3 km długości i min 4-5% średniego nachylenia. Dobrym przykładem jest Święty Krzyż, to taka górka która spełnia dla mnie wszelkie wymogi podjazdu.


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#1556 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 26 lipiec 2017 - 16:53

Owszem też mi sie zdarza brać z blatu takie kilometrowe ale nie na przełożeniach typu 50/18, tylko raczej 50/24, na sporym przekosie łańcucha ale czasem po prostu nie chce mi sie zrzucać na mała tarczę :)



#1557 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 18:13

dla mnie podjazdem jest odcinek  pod który od samego dołu trzeba się "ustawić" i którego nie da się pokonać w głodzie tlenowym, musi zatem mieć min  2-3 km długości i min 4-5% średniego nachylenia. Dobrym przykładem jest Święty Krzyż, to taka górka która spełnia dla mnie wszelkie wymogi podjazdu.

I tu pojawia się kwestia wytrenowania. Dla mnie podjazd to każde wzniesienie nie pokonywane z rozpędu. Hopka to w końcu też podjazd, ale mały. Bardzo podoba mi się kategoryzacja podjazdów w stravie - wszystko co ma kategorię od "3" w górę to już konkretne podjazdy. Większość "4" też, ale czasem wpadnie tam coś z niewielkim średnim nachyleniem.


  • X-RAY i Rumcajs lubią to

#1558 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 18:23

Bardzo trafnie to podsumowałeś. Moja definicja "hopki" jest taka, że jest to wzniesienie, które mogę pokonać NIE WYTRACAJĄC w sposób znaczny prędkości.



#1559 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 26 lipiec 2017 - 20:53



I tu pojawia się kwestia wytrenowania. Dla mnie podjazd to każde wzniesienie nie pokonywane z rozpędu. Hopka to w końcu też podjazd, ale mały. Bardzo podoba mi się kategoryzacja podjazdów w stravie - wszystko co ma kategorię od "3" w górę to już konkretne podjazdy. Większość "4" też, ale czasem wpadnie tam coś z niewielkim średnim nachyleniem.

 

Raczej od 4 w dół, np. podjazd w Karpaczu pod Orlinek ma kat. 2.

 

f8fbec38a51bac66med.jpg

 

 

Faktycznie algorytmy na Stravie dobrze oznaczają podjazdy, przy czym owe "4" to często po prostu krótsze segmenty, zawiarające się w dłuższych oznaczonych kat "3" lu "2" co widać na załączonym obrazku


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#1560 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 lipiec 2017 - 22:06

Ależ dyskusja, zróbcie sobie wyścig pod różnej długości podjazdy/hopy i będzie wszystko jasne :P


  • Arni lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 




Dodaj odpowiedź