Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwna rzecz


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 jack

jack
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 kwiecień 2008 - 15:16

Witam
Co to moze być?
Mam załozony nowy łancuch i cała nowa grupę Shimano Dura Ace i kiedy mocniej nacisnę na pedały przeskakuje mi łancuch, nie zawsze.
Prosze o pomoc!

#2 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 12 kwiecień 2008 - 15:24

1. Zapieczone ogniwko, sprawdź miejsce łączenia łańcucha. Jeśli okaże się, że ogniwko chodzi dość ciasno wystarczy złapać łańcuch w łapy i trochę go porozginać na boki.

2. Źle wyregulowana przerzutka (choć nie sądze aby to było przyczyną - patrz pkt 1 ;-) ).
...

#3 jack

jack
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 kwiecień 2008 - 15:34

Dzieki Malik na Ciebie mozna zawsze liczyc.
Oby takich ludzi wiecej.
Pozdrawiam
J

#4 klesni

klesni
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 kwiecień 2008 - 08:06

Witam
Co to moze być?
Mam załozony nowy łancuch i cała nowa grupę Shimano Dura Ace i kiedy mocniej nacisnę na pedały przeskakuje mi łancuch, nie zawsze.
Prosze o pomoc!

Witam
U mnie była podobna sytuacja, ale przyczyna inna. Po założeniu nowego łańcucha (C9) okazało się, że przeskakuje on bardzo łatwo. Wystarczyło mocniejsze naciśnięcie na pedał. Byłem zaskoczony. Kaseta nowa (9s), koronki w korbie też nie mają nawet 500 km. Próbowałem skrócić łańcuch bo wydawało mi się, że może jest zbyt luźny. Nie pomogło. Musiałem założyć ponownie stary łańcuch aby korzystać z rowweru...
I dopiero jakiś czas potem zwróciłem uwagę na fakt, że wprawdzie przerzutka jest 9s (Campa Xenon) i łańcuch do napędu 9s ale koronki przedniej korby dedykowane są do napędu 10 rzędowego!!! Czy to może być przyczyna ślizgania sie łańcucha???? Czy muszę skorzystać z łańcucha 10s???
Aha stary łańcuch to Miche Primato 10s co by sugerowało skorzystanie z łańcucha 10s.

#5 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 15 kwiecień 2008 - 08:35

ciekawe - moim zdaniem powinno chodzic dobrze. koronki w korbie pod 10 sa ciensze, ale to nie powinno przeszkadzac. natomiast wykroj zebow powinien byc taki sam. wiem, ze jest problem w druga strone. lancuch pod 10 klinuje sie na korbie do 9. pozdr

#6 jack

jack
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 kwiecień 2008 - 08:44

U mnie wszystko jest z jednej grupy Shimano Dura Ace 10 rzedowe, koronka, korba, łancuch.
Prawdopodobnie tak jak pisał Malik łączenie łancucha było za mocno ściśnięte i przeskakiwało.
Poruszałem na boki i jest ok.

#7 klesni

klesni
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 kwiecień 2008 - 08:48

U mnie wszystko jest z jednej grupy Shimano Dura Ace 10 rzedowe, koronka, korba, łancuch.
Prawdopodobnie tak jak pisał Malik łączenie łancucha było za mocno ściśnięte i przeskakiwało.
Poruszałem na boki i jest ok.


Też tak robiłem, poruszałem łańcuchem na boki i nadal to samo:(((
Jeszcze jedno. Zauważyłem, że łańcuch na kasecie ( w czasie obrotu koła) "wybrzuszał się" tzn. że mimo, że był w sumie napiety to na kasecie nie przylegał sciśle do koronki. I wtedy nastepował ślizg...hmm

#8 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 15 kwiecień 2008 - 20:41

Witam
Co to moze być?
Mam załozony nowy łancuch i cała nowa grupę Shimano Dura Ace i kiedy mocniej nacisnę na pedały przeskakuje mi łancuch, nie zawsze.
Prosze o pomoc!

... ale koronki przedniej korby dedykowane są do napędu 10 rzędowego!!! Czy to może być przyczyna ślizgania sie łańcucha????


E e.
Korba nie ma na to żadnego wpływu.
Jedyną niewiele znaczącą różnica między korbą "na 9kę", a korbą "na 10kę" jest różnica w odległosciach między zębatkami.

#9 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 16 kwiecień 2008 - 17:02

klesni zaloz inny lancuch. nawet pozyczony na chwile jak nie masz innego. jak inny bedzie chodzil, to znaczy ,ze ten jest felerny. Malik - chyba sie mylisz. jest inna grubosc koronek. pozdr

#10 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 16 kwiecień 2008 - 17:11

ale w tym wypadku nie ma to zbyt wielkiego znaczenia...


#11 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 16 kwiecień 2008 - 20:14

Malik - chyba sie mylisz. jest inna grubosc koronek. pozdr


Szerokość zębatki 61T TA Specialites, oznaczonej 9/10 speed - 2mm
Szerokość zębatki Shimano SG 46T, 8speed IG - 2mm

myth busted

#12 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 16 kwiecień 2008 - 20:30

Malik - chyba sie mylisz. jest inna grubosc koronek. pozdr


W chwili pisania tego dodatku, Campagnolo oferuje korby w standardzie dziewięcio i dziesięciobiegowym (9-sp i 10-sp).
Szerokość zębów w koronkach zarówno 9-sp jak i 10-sp jest identyczna. Różnica polega jedynie w budowie koronki zewnętrznej systemu 10-sp. Koronka ta od strony mocowania do pająka korby posiada wyfrezowanie na głębokość 0,4 mm dzięki któremu jest ona przesunięta względem samego pająka o owe 0,4 mm w stronę koronki wewnętrznej. Taki zabieg wiąże się z użyciem węższego łańcucha w systemie 10-sp.
- korby wyposażone w koronki 9-sp bez problemu współpracują również z łańcuchami przeznaczonymi do systemów 9-sp.
- korby wyposażone w koronki 10-sp bez problemu współpracują również z łańcuchami przeznaczonymi do systemów 8 i 9-sp. Niektóre źródła zalecają jednak w takich wypadkach użycie metalowych podkładek pomiędzy zewnętrzne koronki a pająka celem odsunięcia zewnętrznej koronki o 0,4 mm; patrz: tutaj. W praktyce jednak działanie to nie jest konieczne.
Kompatybilność odwrotna, czyli użycie łańcucha przystosowanego do współpracy z większą liczbą biegów w połączeniu z koronkami przystosowanymi do współpracy z mniejszą liczbą biegów w zakresie: 8-sp - 10-sp jest możliwa i nie wymaga stosowania dodatkowych zabiegów.


Pzdr.

#13 zimniasty

zimniasty
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Skądkrk

Napisano 18 kwiecień 2008 - 12:13

a nie za dlugi ten lancuch masz klesni? (czasem za dlugi zwyczajnie nie jest wystarczajaco napiety i wisi troche, a z kolei za krotki napina za bardzo i moze sie slizgac na kasecie/korbie)

#14 klesni

klesni
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwiecień 2008 - 14:28

Dziękuję za pomoc. Będę próbował rozwiązać problem. Pozdrawiam.



Dodaj odpowiedź