Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trzeszcząca kierownica


17 odpowiedzi w tym temacie

#1 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 19 kwiecień 2008 - 08:39

Przy mocniejszym uchwycie kierownicy, np stając na pedały, z okolic mostka wydobywają się trzeszczące dźwięki. Odkręciłem kierownicę i mostek, nasmarowałem śruby, ale dalej bez efektu ... trzeszczy jak trzeszczało :-/
Co proponujecie?

pozdro horny

#2 Skeeball

Skeeball
  • Użytkownik
  • 83 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 kwiecień 2008 - 08:44

1. Rozkręć i obejrzyj, czy nie ma jakiegoś pęknięcia.
2. wyczyść przylegające do siebie powierzchnie rury sterowej, mostka i kierownicy - drobne ziarenka piasku mogą to powodować
3. Jeśli części są aluminiowe - skręć mocniej. Jak karbonowe, to nie wiem, bo nie używam.

#3 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 kwiecień 2008 - 08:52

Może to łożyska steru? Może jest delikatny niewyczuwalny luz? Daj się przejechać też jakiemuś słabszemu koledze, bo może pod Twoją siłą rower jęczy z bólu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


#4 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 kwiecień 2008 - 09:26

może masz za bardzo przyciętą rurę sterową i mostek ci hałasuje?

#5 Skeeball

Skeeball
  • Użytkownik
  • 83 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 kwiecień 2008 - 09:36

Może to łożyska steru?

Kiedyś mi tak trzeszczało, jak łożysko steru dostało wody i skorodowało.

#6 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 19 kwiecień 2008 - 10:19

może masz za bardzo przyciętą rurę sterową

Rura sterowa od nowości ramy jest jednakowa, a trzeszczenie wystąpiło później. Poza tym, pod mostkiem mam założony dystans, ... może spróbuję go zdjąć (przełożyć nad mostek) :-?

pozdro horny

#7 Gosc_Klaudiusz_*

Gosc_Klaudiusz_*
  • Gość

Napisano 19 kwiecień 2008 - 10:30

Rozkrec wszystko jeszcze raz, odtlusc, naloz smar i skrec - musi pomoc :)

#8 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 19 kwiecień 2008 - 10:44

Kierownicę mam prawdopodobnie do wymiany. Powiesiłem rower na stojaku. Chwyciłem za kierownicę i spróbowałem ją zginać (jak podkowę) ... trzeszczy. Czyli w sterach jest w porządku, a trzeszczenie jest na styku kiera - mostek. Mostek obejrzałem dokładnie, żadnych pęknięć nie ma. Założę jeszcze inny mostek, na próbę i sprawdzę jak się kierownica zachowuje na innym.
Chyba lepiej wcześniej wymienić, niż czekać, aż mi sie złamie, kiera albo mostek.
Oj, chyba sypie się wszystko jednocześnie :-P

pozdro horny

#9 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 kwiecień 2008 - 10:53

mostek raczej się nie złamie, prędzej kiera przy mocowaniu :lol:

#10 zimniasty

zimniasty
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Skądkrk

Napisano 19 kwiecień 2008 - 11:46

w sprzecie do xc to byla normalka (srednica 25,4 titec enduro xc), spory udzial masy ciala mialem przeniesiony na nia;), poza tym 580mm i spora dzwignia sie robi.

w szosce z kierka 25,4;460mm koniec-koniec (jakis popularny zoom 60xx) trzeszczalo nawet bardziej

teraz w przelajce i szosce mam obie OS (31.8) szerokie 410-420 k-k i nawet w zimie nie slychac prawie nic.

(1.przyzwyczaic sie, lub 2.zmienic na OS, jesli go jeszcze nie masz;)

#11 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 19 kwiecień 2008 - 12:52

Zdemontowałem kierownicę całkowicie (odkręciłem od mostka). Chwyciłem oburącz i zacząłem wyginać ... trzeszczy ! :shock:

pozdro horny

#12 SN

SN
  • Użytkownik
  • 475 postów
  • Skądzupelnie blisko

Napisano 19 kwiecień 2008 - 12:58

Chyba lepiej wcześniej wymienić, niż czekać, aż mi sie złamie, kiera albo mostek.


no i wyjdzie taniej niz wizyta u protetyka...

#13 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 19 kwiecień 2008 - 14:33

Zdemontowałem kierownicę całkowicie (odkręciłem od mostka). Chwyciłem oburącz i zacząłem wyginać ... trzeszczy ! :shock:

pozdro horny


Do śmieci z nią.
Swoje już przejechała tak samo jak i wcześniej korba.
Horny proponuje posprawdzać cały rowerek ;-)
Rzeźnik z Ciebie nieludzki ;-)

#14 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 19 kwiecień 2008 - 21:17

proponuje posprawdzać cały rowerek

Sprawdzać już nie ma co, bo z pierwotnej konfiguracji roweru (BH L-32 R1) zostanie mi tylko przedni widelec i przerzutki z klamkomanetkami :-D
Już jestem umówiony z serwisem w poniedziałek na wymianę kiery. Nie mam zbyt dużo czasu, bo w czwartek wyjazd do Gryfic.

pozdro horny

#15 Gosc_Klaudiusz_*

Gosc_Klaudiusz_*
  • Gość

Napisano 19 kwiecień 2008 - 23:16

No to faktycznie musi byc peknieta sama kierownica nie moze trzeszczec - moze to po tym upadku ??

horny, Niechcialbym krakac ale widelec to dosc newralgiczny element roweru :mrgreen:

#16 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 20 kwiecień 2008 - 07:11

Kierownica trzeszczała już trochę wcześniej przed upadkiem. Tyle tylko, że znacznie rzadziej, było to mniej uciążliwe i myślałem, że samo przyszło samo odejdzie. Teraz, obciach było jechać pod wzniesienie położone na jakiejś wiosce, bo nie wiadomo czy to rower, czy mnie tak kości trzeszczą z wysiłku :mrgreen:

widelec to dosc newralgiczny element roweru

Jest bacznie obserwowany. Jako że jest stosunkowo nieduży, mam nadzieję, że ewentualną usterkę w porę zauważę.
BTW ... ale może lepiej faktycznie nie kracz :-P

pozdro horny

[ Dodano: 2008-04-22, 08:20 ]
I sie wyjaśniło :-P
Moja stara kierownica ITM, była mufowana.
Zrobił się delikatny luz na złączu, którego nie było widać pod owijką. Tak czy siak, kiera poszła na śmietnik.
Kolejny przykład montowania badziewnych części, byleby tylko gotowy rower był cenowo atrakcyjny. Dobrze, że chociaż owijka okazała się korkowa, a nie z bibuły karbowanej :mrgreen:

pozdro horny

#17 gres

gres
  • Użytkownik
  • 640 postów
  • Skądkraków

Napisano 22 kwiecień 2008 - 12:15

no ITM to faktycznie badziewne części :P

geolog - www.geologpoludnie.cba.pl


#18 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:41

Nie ITM jest badziewne, tylko ten model kierownicy. Podobnie było z korbą. FSA jest producentem całkiem dobrych elementów rowerowych, ale moja korba im nie wyszła. Ramy rowerowe BH też uznawane są na świecie, ale ... modele z najwyższej półki.
Można się spodziewać, że marka jest gwarancją solidności, ... okazuje się, że jednak nie zawsze.

pozdro horny



Dodaj odpowiedź