Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozmiar wolnobiegu a rama


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 lipiec 2011 - 01:13

Witam. Obecnie z racji szczęśliwego posiadani starej szosy, wymieniam części, ponieważ chcę odrestaurować rower. rama pomalowana ładnie, kolorystycznie świetnie itd. I zabieram się teraz za napęd. Ale do sedna. Teraz mam zamontowany wolnobieg 5 koronkowy, a rozstaw widełek wynosi około 130 mm. Przymierzam się do kupna jakiegoś używanego koła szosowego np weinmann (moje jest w tragicznym stanie, a wiadomo co polskie drogi a nawet ścieżki rowerowe potrafią zrobić z kołem naszej maszynki) a co za tym idzie także chciałbym kupić wolnobieg. I no właśnie - na alledrogo widziałem wolnobiegi np maillard używane i falcon nowe. Czy wie ktoś czy do takiego rozstawu widełek podejdzie wolnobieg 7? Jak nie to 6? I w co celować? Nie chciałbym kupować tego shimanowskiego dużego kloca, a fundusze ograniczone.

#2 maciej2903

maciej2903
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • SkądKraśnik

Napisano 12 lipiec 2011 - 09:11

Jeśli rama jest stalowa to przy odrobinie chęci uda Ci się założyć koło z piastą przystosowaną pod kasetę 8,9,10 (długość osi 130mm).
Stare ramy stalowe miały rozstaw tylnych widełek 126mm. Jak widać różnica jest tylko 4mm.
Przerabiałem kiedyś starą szosę, zmieniłem koła i spokojnie weszła szersza piasta pod kasetę 8,9,10 (fabrycznie był wolnobieg 5-rzędowy) . Jak nie wierzysz to wrzucę ci zdjęcie.
Uważaj tylko żeby nie kupić tylnego koła z piastą MTB, bo one mają rozstaw 135mm, a tyle to już ciężko będzie naciągnąć.
A jeśli dalej chcesz 6 lub 7 to spokojnie kupuj. Te piasty też mają rozstaw 126mm.
Wydaje mi się jednak że cena używanego koła pod 6 lub 7 + wolnobieg będzie zbliżona do 8,9,10 + kaseta. Jeśli masz manetki na ramie to wszystko będzie działać (może się ewentualnie okazać, że trzeba będzie zmienić tylną przerzutkę w przypadku 8,9,10 w co wątpię, bo czeska przerzutka favorit z lat 70. przystosowana pod 5 z powodzeniem latała po 8).

#3 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 lipiec 2011 - 17:26

ok, dzięki;-) zostanę jednak przy wolnobiegu, zamienię na 6 bo na razie na całe dobre kolo mnie nie stać. pozdr.

#4 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 12 lipiec 2011 - 22:10

czeska przerzutka favorit z lat 70. przystosowana pod 5 z powodzeniem latała po 8).

Zależy. Mi konkretnie Favorit Special nie chciał współpracować z wolnobiegiem 6 rzędowym Atom 77 - na jednej zębatce okropnie przeskakuje łańcuch. To samo koło działa bez problemu w innym rowerze z przerzutką Exage...
Może ja nie umiem wyregulować tego wynalazku? Generalnie szkoda by było, gdyby nie chciała ta Favoritka działać z tym dobrym wolnobiegiem.

#5 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 lipiec 2011 - 01:22

Czekam na shimano 105 golden arrow, wiec myślę, że ta by ogarnęła. Swoją drogą wczesniej miałem jakąś tajwańską dupną przerzutkę, co mi cały czas skakała po wolnobiegu a i tak ogarniała tylko 3-4 koronki.

#6 Gosc_KubaTdP_*

Gosc_KubaTdP_*
  • Gość

Napisano 07 sierpień 2011 - 19:08

Wybaczcie, że odświeżam ale nie chciałęm nowego zakładać.

Kupiłem szose z piastą tył Shimano STX ( jak to istotne to moge dopisać dokładny model itd. ). Kaseta 7 rzędowa, rama stalowa ( Winora ) przerzutka Shimano 105 Golden Arrow.

Chciałem zmienić kasete na np. 9 rzedowa, ale sadzac po rozmiarach piasty, nowa nie zmiescilaby mi sie w widełkach. Ostatnio ktoś mi powiedział, że STX to piasty MTB, no i tu mam pytanie do Was, piasta szosowa 9-10 rzędowa zmieściłaby mi się w widełkach ? Tylne widełki z założoną aktualnie piastą mają 153mm ( nie bede ukrywał, że gdy zakładałem to koło to pchałem na chama no ale weszło ). Piasta ma dokładnie 153mm, skoro sie zmieściła w te widełki to widełki maja tyle samo. Na dzień dzisiejszy nie bede zdejmował tylnego koła, żeby sprawdzić ile maja widełki bez piasty ( beda troche mniejsze, ale moim zdaniem wiecej niz standardowe 130mm o ktorych pisaliscie wyzej, bo sie napewno "rozepchały" )

No i tu licze na Was, piasta szosowa z np. 9-10 rzedowa kaseta zmiesci mi sie w te widełki ?
Pisaliście też wyżej o "cudownych" przerzutkach na tył ktore z 5 rzędowej kasety obslugiwaly nawet 7,8,9 rzedowe. Ma ktoś pojęcie czy moja SH 105 Golden Arrow by obsłużyła kasete 9 rzedowa ? ( 8 raczej obsluzy, bo czasami jak przekrece manetke za daleko to mi zrzuca łańcuch, bo nie ma już 8 rzędu ).

Troche to wszystko zagmatwałem, ale mam nadzieje, że zrozumieliście ten post. Pozdrawiam

#7 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpień 2011 - 10:10

piasta jest MTB wiec trzeba ją zmienić na szosową, o rozstawie wewnętrznym 130 wtedy założysz taką kasete jaką chcesz.

Na tego STXa nie wejdzie więcej niz 8 zębatek - kupujesz 9 biegówke, zciagasz jeden blacik i masz 8 zamontowane ( np 11-32 zciągasz ostatnią32 i masz 11-28., ale wymaga to zmiany łańćucha także na 9 .

Golden Arrow chyba to płynna przerzutka jest ( nie pamiętam ) i chyba nie obsłuży powyżej 26 .

a co do rozpychania ramy zawsze jest to zwiększenie naprężenia w ramie bez sensu.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#8 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 sierpień 2011 - 19:04

No więc tak. Jeśli chodzi o GA, to jest z martwym ciągiem. Koło kupiłem nowe, wrzuciłem jednak ten wolnobieg 6 i chodzi. Rama jest cr-mo. Tak jak Spike pisze, więcej niż 26 nie obsłuży.

Pozdr!



Dodaj odpowiedź