Skocz do zawartości


Napoje izotoniczne


536 odpowiedzi w tym temacie

#461 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 maj 2017 - 18:24

I druga sprawa. Dzisiejsza żywność jest tak nafaszerowana solami, że z pewnością mamy jej spore zapasy.

Raczej: solą kuchenną oraz innymi elektrolitami zawierającymi sód (jako, że do ich wytworzenia potrzebna jest jakaś sól, a kuchenna jest po prostu najtańsza). Innymi - bardzo rzadko, biorąc pod uwagę koszty wytworzenia.

Co do samego sodu natomiast, nerki bardzo sprawnie usuwają jego nadmiar, a organizm nie ma żadnego mechanizmu jego długotrwałej retencji.

 

Jednocześnie sód jest antagonistą potasu, więc duża podaż sodu w żywności prowadzi do obniżenia poziomu potasu. O ile poziom sodu bardzo łatwo odtworzymy (wszak żywność jest nim nafaszerowana), z potasem jest trudniej.

Kolejny ważny kation to magnez - jego niedobór jest przerażająco częsty, co wynika m.in. z wysokiego spożycia kawy oraz niewielkiego spożycia warzyw w kulturze zachodniej.

 

Lepiej jest z wapniem, ale jego wpływ na wydolność w krótkim horyzoncie czasowym jest stosunkowo mały w porównaniu do wymienionej wcześniej trójki.


  • CoDrvr lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#462 remo

remo
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 20 maj 2017 - 20:44

a wracając do mojego pytania, widzę auckje z HOT ACTIVLAB i OLIMP ISO PLUS. skład podobny, aczkolwiek więcej minerałów jest w olimpie. taniej wychodzi avtiv. jak ze smakami ?



#463 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 maj 2017 - 22:52

Z definicji jak najbardziej, ale mam na myśli to co ująłeś w drugim zdaniu. Aby dostarczyć węglowodanów w różnej formie, wolę wciągnąć batonika muesli lub banana. Izotonik piję tylko dla uzupełnienia minerałów, więc jeśli ich nie ma w składzie, to nie widzę sensu jego stosowania.
Ale widzę na co dzień i rozumiem, takie czasy... ktoś ledwo zaczyna się ruszać, a już nakupiony cały zestaw odżywek ;)

 

Powtórzę, izotonik służy do nawadniania. Węglowodanów tam są nieduże ilości w porównaniu z batonami itp.

 

Jeśli chodzi o elektrolity inne niż sód (magnez, potas).

Po pierwsze w wielu produktach masz ich bezwartościowe formy o bardzo niskiej wchłanialności. Właśnie mam przed sobą opakowanie tabletek z elektrolitami od High5 zawierających węglan magnezu, którego przyswajalność wg. losowego źródła jest niska i wynosi raptem 30%. SiS kolejna pro firma i to samo, węglan magnezu. 20 tabletek za 20zł :D Jak jest z solami potasu i ich przyswajalnością nie sprawdzałem.

Po drugie, według tego źródła podczas wysiłku tracimy tak małe ilości magnezu i potasu, że nie ma sensu ich wtedy dostarczać.

 

Cytat z artykułu:

W porównaniu z sodem i chlorem stężenie innych elektrolitów w pocie jest bardzo niskie (patrz tabela). Do dnia dzisiejszego nie ma wystarczających danych, aby wykazać, że dodawanie tych elektrolitów do napojów dla sportowców jest korzystne.


#464 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 20 maj 2017 - 22:53

Kwestia przetestowania. Ja wciąga ISO PLUS pomarańczowy


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#465 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 21 maj 2017 - 06:37

Tak jest, kwestia przetestowania. Ja po przetestowaniu kilku firm przestałem zwracać uwagę na skład minerałów, a patrzę na cenę i smak, bo nie widzę różnicy.

Remo, HOT jest bardzo fajny moim zdaniem.



#466 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 21 maj 2017 - 10:37

a wracając do mojego pytania, widzę auckje z HOT ACTIVLAB i OLIMP ISO PLUS. skład podobny, aczkolwiek więcej minerałów jest w olimpie. taniej wychodzi avtiv. jak ze smakami ?

 

Jeśli napój od ACTIVLAB, to duuuużo smaczniejszy od HOT SPORT jest ISOACTIVE.

 

Miałem jednocześnie HOT oraz ISOACTIVE, więc mam bezpośrednie porównanie. Później HOT robiłem sobie, ale właściwie tylko dlatego, żeby się wreszcie skończył ...


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#467 wojtek123

wojtek123
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 maj 2018 - 16:33

Zużyłem 3kg HOT'a cytrynowego po 2 latach i kupiłem grejpfrutowego... Okazuje się że chyba zmienili coś w składzie, bo po pierwsze:

- smak jest okropny

- bidon po zrobieniu 2 porcji niemiłosiernie śmierdzi i do tego zalatuje takim dziwnym chemicznym zapachem... Miał ktoś z Was podobnie? No i czy znacie jakieś sposoby na odsmrodzenie bidonu? Nówka sztuka, pierwsze użycie i już taki smród...



#468 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 23 maj 2018 - 17:25

Na pewno to nie problem bidonu? Kiedyś mi sie coś chrzaniło przez parę jazd, nie dalem rady tego pić. Nie pamiętam dokładnie o co chodziło, ale jak przelałem bidon wrzątkiem to było ok. Tylko nie wiem czy u Ciebie poskutkuje, bo różny może być plastik, jeszcze Ci się wygnie i pójdzie do śmieci ;).



#469 renton

renton
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 23 maj 2018 - 20:37

Zużyłem 3kg HOT'a cytrynowego po 2 latach i kupiłem grejpfrutowego... Okazuje się że chyba zmienili coś w składzie, bo po pierwsze:

- smak jest okropny

- bidon po zrobieniu 2 porcji niemiłosiernie śmierdzi i do tego zalatuje takim dziwnym chemicznym zapachem... Miał ktoś z Was podobnie? No i czy znacie jakieś sposoby na odsmrodzenie bidonu? Nówka sztuka, pierwsze użycie i już taki smród...

 

Najlepszy sposób na wyczyszczenie bidonu wewnątrz i pozbycie się przykrego zapachu to kwasek cytrynowy + gorąca woda.

Tylko nie wrzątek bo bidon może się odkształcić.



#470 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 25 maj 2018 - 07:48

Dobre też są tabletki do protez. Stosowałem kilka razy i zapach znikł.



#471 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 maj 2018 - 14:35

Grzyba i tak nie usuwają, sprawdzone na bukłaku



#472 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 maj 2018 - 15:03

Grzyba trzeba po prostu fizycznie usunąć. Tabletki w najlepszym wypadku go zabiją, ale nie rozpuszczą ani nie wypłuczą.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#473 Lobster

Lobster
  • Użytkownik
  • 351 postów
  • SkądTcity

Napisano 25 maj 2018 - 18:35

Najlepszy sposób na wyczyszczenie bidonu wewnątrz i pozbycie się przykrego zapachu to kwasek cytrynowy + gorąca woda.

Tylko nie wrzątek bo bidon może się odkształcić.

Porządny bidon aluminiowy np. SIGG z rozbieralnym ustnikiem to dobry sposób na problemy z higieną, używam takich od wielu lat, nigdy nie złapały smrodku ani grzyba. 



#474 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 28 maj 2018 - 08:01

Kupiłem na testy coś od sponsora Giro i powiem wam że bardzo mi smakuje :) NAMEDSPORT HydraFit

Cenowo tez nieźle, 30zł z bidonem :) 



#475 Sillem

Sillem
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 czerwiec 2018 - 11:39

Testował ktoś napój (może nie izo, a hipotoniczny): BIOTECH Multi Hyptonic 1L? Taki koncentrat wpadł mi w oko. Niby w Internecie opinie bardzo obiecujące, ale zraziłem się po IsoPlus do tego typu wynalazków, ale teraz w taki gorąc sama kranówa nie wystarcza i trzeba będzie coś dorzucić. 



#476 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 01 czerwiec 2018 - 12:39

Smak musi ci pasować, niektóre czuć chemią bardzo. Tego nie piłem akurat, ale inne i najbardziej pasuje mi koncentrat Nutrend. Wg tabeli ma nawet więcej tych wszystkich minerałów.



#477 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 01 czerwiec 2018 - 22:51

ten biotech to jest hipotonik - raczej się nie nadaje do długotrwałego treningu


Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#478 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 02 czerwiec 2018 - 06:13

Pytający jest tego świadomy raczej.

#479 wojtek123

wojtek123
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • SkądŁódź

Napisano 03 czerwiec 2018 - 05:05

ten biotech to jest hipotonik - raczej się nie nadaje do długotrwałego treningu

możesz napisać coś więcej? 

 

Kupiłem tego biotecha, smak super, zero posmaku chemii (smak jabłko) w porównaniu do np. activlaba hot/isoactive



#480 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 03 czerwiec 2018 - 07:04

https://www.runners-...sportowe,5228,1



Dodaj odpowiedź