Skocz do zawartości


Kupić nową, czy centrować?


33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Cesiekk_*

Gosc_Cesiekk_*
  • Gość

Napisano 27 kwiecień 2008 - 12:10

Miałem nieciekawą przygode z dziura w jezdni, której skutkiem było skrzywienie tylnej obręczy. Mowa o rafce rodi stylus 622x13, 28 otworów od BH L25D. Czy ma sens jakieś centrowanie, prostowanie takiej rafki w serwisie i jak bardzo prosta będzie obręcz po takim zabiegu?? Szukałem takiej rafki i nie znalazłem, gdzie takąż mogę kupić i ile może kosztować??

#2 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 27 kwiecień 2008 - 14:17

Wszystko zależy od tego jak bardzo obręcz jest skrzywiona i w jaki sposób.
Czasem można obręcz nagiąć, wyklepać etc. ;-)
Jakbyś podał więcej szczegółów jak obręcz jest walnięta, albo np jakieś zdjęcia to może coś wiecej będzie można napisać.

#3 Gosc_Cesiekk_*

Gosc_Cesiekk_*
  • Gość

Napisano 27 kwiecień 2008 - 16:38

Obręcz ma małe zagięcie w jednym miejscu i lekkie bicie ok 0.5 cm w bok.

#4 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 27 kwiecień 2008 - 16:44

O ile to tylko małe zagięcie to da się to naprostować, tak samo jak i da sie wycentrować 5mm bicie.
Oddaj tylko koło w ręce dobrego mechanika, a koło będzie proste ;-)

#5 Gosc_Cesiekk_*

Gosc_Cesiekk_*
  • Gość

Napisano 29 kwiecień 2008 - 09:47

Tak właśnie zrobiłem, oddałem koło do serwisu, dzisiaj odbieram i dalej będe się mógł cieszyć jazdą.

#6 mk

mk
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • Skądznad koła

Napisano 29 kwiecień 2008 - 20:16

Naucz się samemu centrować koła. Na dłuższą metę taniej Ci wyjdzie a już na pewno przyniesie więcej satysfakcji z użytkowania roweru. Poznaj swój sprzęt. Pozdrawiam.

#7 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 29 kwiecień 2008 - 20:22

Ale może niekoniecznie na swoich kołach na których naginasz na codzień.
Początki są zawsze trudne ;-)

#8 Gosc_mjolnir_*

Gosc_mjolnir_*
  • Gość

Napisano 25 styczeń 2009 - 19:53

Wskrzeszam temat, bo nie chcę zakładać nowego na taką pierdółkę. Otóż dzisiaj zabrałem się za centrowanie tylnego koła w ramach przeglądu noworocznego. Jako że moje doświadczenie w tym fachu duże nie jest, udało mi się usunąć większe bicia, ale pozostało eliptyczne góra-dół (rzędu 1-2mm). Próbowałem luzować i podciągać większość nypli wedle wszystkich możliwych schematów jakie przychodziły mi do głowy, ale nic nie dało. Tak to mniej więcej wygląda (oczywiście rysunek jest mocno przesadzony):

Załączone pliki

  • Załączony plik  ko³o.JPG   7,21 KB   3349 Ilość pobrań


#9 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 styczeń 2009 - 19:58

A luzujesz, B dokręcasz.

#10 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 25 styczeń 2009 - 20:09

W dwóch miejscach jest mniejszy promień? Jeśli tak to zrób tak jak Kr1zje napisał. Jeśli tylko w jednym miejscu to tam gdzie jest mniejszy promień luzujesz 4 szprychy (jedna wiązka) i 4 szprychy po przeciwnej stronie naciągasz.
Prawie każda obręcz ze spawanym łączeniem daje w wyniku mniejszy promień na tym spawie po złożeniu koła. Jeśli obręcz jest łączona na wcisk to jest trochę prościej.

#11 Mike93_KMI

Mike93_KMI
  • Użytkownik
  • 143 postów
  • SkądWioska

Napisano 09 luty 2009 - 07:55

Próbowałem ostatnio centrować koło efekt --- pęknięte 2 szprychy za bardzo naciągnąłem je :oops: , na szczęście uczyłem się na stałym kole , którego zupełnie nie używam . :mrgreen:

#12 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 09 luty 2009 - 10:28

Szprychy zapewne były stare i przepracowane. To dlatego pękły przy centrowaniu koła. Często się z tym spotykam w starych rowerach.

#13 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 11 luty 2009 - 11:26

Witam!

Od dawien dawna jak tylko nabyłem koła mam problem:
W przednim kólku zapada mi sie lekko opona na odcinku z 5 cm i mam bicie. Podczas pompowania mozna ja jakos lekko wyciągnąc, ale nadal bije. No cóż wyjedziłem sie troche na tym lekkim biciu i kupiłem nowe opony. Wsadzam opony i widze znowu zapadniecie i lament. Czym może byc spowodowane takie zapadanie sie opony w tym samym miejcu ?

#14 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 11 luty 2009 - 12:34

Wadą felgi. Zakładam, że koło dobrze wycentrowane. pozdr

#15 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 11 luty 2009 - 14:11

No nie było centrowane w ogole, wiec moze wycentrowanie pomoże ?

#16 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 11 luty 2009 - 16:06

|Podstawa,to dobre wycentrowanie. Jeśli będzie to samo, to wada felgi. pozdr

#17 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 11 luty 2009 - 23:31

Zacznij od info czy sama opona bije bo źle leży w obręczy, czy cała obręcz bije osiowo?

#18 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 11 luty 2009 - 23:51

obrecz może i ma delikatne bicie, ale w porównaniu do bicia "opony" jest znikome. Generalnie opona bije i siedzi koślawo w tej obreczy. Raz wyżej raz niżej.

EDIT:

znalazłem jedną luźna szpryche w okolicy zapadania sie opony.

#19 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 12 luty 2009 - 11:09

Zobacz co pisze na boku opony odnośnie rozmiaru i napisz. Przypuszczam, że tu może być problem. Zobacz też czy na feldze masz coś wybite o rozmiarze. pozdr

#20 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 12 luty 2009 - 12:04

Nick, z tyłu mam ten sam "komplet" i tam nie ma takich problemów. Opona jest 700x23C, a koło nie wiem, ale na bank pasuje do owej opony, a opona do koła.



Dodaj odpowiedź