Skocz do zawartości


Kupić nową, czy centrować?


33 odpowiedzi w tym temacie

#21 Amon

Amon
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŚwieradów-Zdrój

Napisano 05 marzec 2009 - 12:23

Nieche zakładać nowego tematu więc napisze tutaj.
Załatwiłem obręcz Wolber Superchampion, :cry: (niskoprofilowa szytka), czy ma ktoś pomysł, może jakiś „magiczny sposób” czy w ogóle jest jakakolwiek szansa żeby wyprostować obręcz. Centrowanie szprychami nic nie da, bicie jest góra dół jakieś 4 mm „jajo i to z czubeczkiem”, w grę wchodzi tylko jakaś cudowna metoda wyprostowania obręczy, choc osobiscie w cuda nie wierze.

#22 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 marzec 2009 - 13:05

Istnieje coś takiego jak prostowanie obręczy, niektóre serwisy to robią, ale efekty końcowe nie są najczęściej zadowalające.

#23 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 05 marzec 2009 - 13:11

Można spróbować ją wypchnąć do góry specjalnym przyrządem, który zapiera się jednym końcem o korpus piasty, a drugi koniec w miejscu wgniecenia obręczy. (wcześniej popuszczając szprychy w miejscu wgniecenia + 2-3 szprychy z lewej i prawej strony uszkodzenia).
Działa to na zasadzie śruby.
U siebie mam takie cuś i parę razy udało się odratować obręcz.

#24 Amon

Amon
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŚwieradów-Zdrój

Napisano 05 marzec 2009 - 13:34

Z tym ze ona nie jest wgnieciona a wręcz przeciwnie w jednym miejscu, tam gdzie strzeliła szprycha wyciągneła sie "odśrodkowo"i zdeformowała.

#25 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 05 marzec 2009 - 14:44

MMmhhhhmmmm.. no to musiałbyś poluzować wszystkie szprychy i zacząć centrowanie od nowa. Innego wyjścia raczej nie ma.

#26 Amon

Amon
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŚwieradów-Zdrój

Napisano 05 marzec 2009 - 15:29

Niestety to nic nie pomoże/pomogło. owszem mozna doprowadzic koło do owalu ale, w jednym miejscu szprychy trzeszczą a z drugim sa luźne, tak że pozostaje tylko jakas metoda wyprostowania mechaniczengo obręczy.

#27 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 05 marzec 2009 - 19:59

Jeśli kolo jest tylko po pęknięciu szprychy, to nie ma żadnego problemu w wycentrowaniu koła. Problem jest w umiejętności, i nie jest to wbrew pozorom latwe. Ja już to trochę przerabiałem na pożyczonej centrownicy. Daję to do zrobienia fachowcowi, bo mi to zajmuje całe wieki. pozdr

#28 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 05 marzec 2009 - 20:14

Niestety to nic nie pomoże/pomogło. owszem mozna doprowadzic koło do owalu ale, w jednym miejscu szprychy trzeszczą a z drugim sa luźne, tak że pozostaje tylko jakas metoda wyprostowania mechaniczengo obręczy.


I stało się tak po zwykłym urwaniu szprychy?
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie da się tego zrobić. ;-)

#29 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 marzec 2009 - 20:32

Czasem pomaga delkatne udeżanie młotkiem gumowym w obrecz poprzez np. kawałek drwna, w jedną jak i drugą stronę zależnie od wybrzuszenia.
Na pewno to nie pomoże przy łączeniu obreczy.
Jest taki przyrząd specjalistyczny do prostoewania obręczy - zapiera on sietylko i wyłącznie na obreczy i działa na zasadzie przeciwdźwigni, ale raczej nie słyszałem zby go ktoś stosował.
Im wyższy profil obręczy , tym coraz trudniej , a w pewnych przypadkach prawie niemożliwe.
Zazwyczaj wymienia sie obręcz na nową.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#30 Amon

Amon
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŚwieradów-Zdrój

Napisano 06 marzec 2009 - 09:02

Cóż na razie przychodzi mi do głowy jedynie ściągnięcie szprych w miejscu wybrzuszenia, zluzowanie pozostałychi i tak pozostawienie koła w centrownicy na kilka godzin/dni/tygiodni. Wychodzę z optymistycznego założenia ze jeśli działająca krótkotrwale duża siła wybrzuszyła obręcz to działająca przez jakiś czas mniejsza o przeciwnym kierunku może ją wyprostuje, może, zobaczymy. Jeśli się nie uda będę szukał pomocy w serwisach.

#31 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 06 marzec 2009 - 14:56

Na to nie licz. pozdr

#32 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 marzec 2009 - 20:34

Serwis Ci pomoże jedynie jeżeli jest możliwosć zrobienia czegoś co jest możliwe i to nie każdy, .
A pewnych rzeczy czasem nie warto robić , bo efekt moze być marny.
Naciąganie szprychami kończy sie strzelaniem szprych co ileś km, tego porządnu serwis Ci nie zrobi takiego koła bo sie szanuje.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#33 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 marzec 2009 - 22:35

Jeśli się nie uda będę szukał pomocy w serwisach.

Szkoda pieniędzy. Ja bym się tego nie podjął bo obręcz i tak nadaje się do śmieci. Nawet jeśli się uda doprowadzić koło do wizualnej prostoty to szprychy będą pękały przy byle większym obciążeniu, typu zaliczenie niewielkiej dziury, torowiska tramwajowego, itp.

#34 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 08 marzec 2009 - 10:05

Siemka
Aby nie zakładać nowego tematu, to zapytam się tutaj. Chodzi mi o centrownicę
Czy warto kupić, jak tak to jaką (znalazłem tylko firmy Tacx i Velomann), którą polecacie, czy używaliście i najważniejsze jak się centruje koła na takiej centrownicy. Czy trzeba mieć jakieś specialne klucze, czy tam już wszystko jest? Posiadam 3 rowery (dwa MTB i jeden szosowy), czyli
20zl * 2 koła = 40zl
40zl * 3 rowey = 120 zl
Z moich obliczeń wynika, że opłaca się, ale czy efekty mojego centrowania będą takie same jak centrowania w sklepie?
Proszę o pomoc.

http://www.velo.com....t/?m=16&id=1371 - Tacx
http://www.centrumro...ca/Produkt.aspx - Velomann



Dodaj odpowiedź