Skocz do zawartości


Zamykanie zacisków na kołach


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 01 wrzesień 2011 - 11:57

Temat banalny i bardzo kosmetyczny, ale może stać się ciekawym zależnie od odpowiedzi.
Jak zamykacie swoje zaciski na kołach ? Czy po zamknięciu ramię zacisku jest ustawione poziomo czy może inaczej ? A jeśli poziomo to czy do tyłu czy do przodu. Wbrew pozorom to ważne. Kiedy ścigałem się pamiętam jak w klubie zwracano nam na to uwagę aby ramię zacisku nie kierować do przodu gdyż w razie kraksy jest większe prawdopodobieństwo uszkodzenia zaciskiem swoich nóg lub nóg uczestników kraksy.

Stas

#2 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 01 wrzesień 2011 - 12:23

Ja słyszałem by nie kierować przedniego do przodu, a tylnego do tyłu, bo w razie bliskiego kontaktu z kołem innego roweru może dojść do zwarcia i uwalenia w dwóch rowerów.

Ja mam mam aerodynamicznie czyli ona do przodu ;)

#3 gibber

gibber
  • Użytkownik
  • 1204 postów
  • SkądN. Tomyśl

Napisano 01 wrzesień 2011 - 12:29

W CX mam oba do tyłu, żeby mi gałęzie koła nie wypięły :mrgreen:

#4 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 wrzesień 2011 - 12:43

Nie wiem, czy to "politycznie poprawne", ale z przodu mam do góry wzdłuż widelca, a z tyłu analogicznie - wzdłuż tylnych widełek.

fs-userbar-blog-white.png


#5 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:28

Nie wiem, czy to "politycznie poprawne", ale z przodu mam do góry wzdłuż widelca, a z tyłu analogicznie - wzdłuż tylnych widełek.

Też widziałem takie zapięcia na wyścigach. W razie wymiany koła, w ten sposób szybciej i łatwiej zamyka się zaciski gdyż dopycha się dłonią dźwignie zapierając palcami o widelec przód i tak samo tył.

Stas

#6 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:40

widziałem takie zapięcia na wyścigach

O, przyznam, że nie zwróciłem na to uwagi... Dla mnie było to jakby intuicyjne - nic nie wystaje "poza" rurki, a i tak jak napisałeś - łatwiej zapiąć (i rozpiąć).

fs-userbar-blog-white.png


#7 zawadkaj

zawadkaj
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 01 wrzesień 2011 - 20:17

Ja mam identycznie jak pawelkepien i też nigdzie tego nie podejrzałem.

#8 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 01 wrzesień 2011 - 21:02

Przedni zacisk kieruję aerodynamicznie do tyłu, zaś tylny - mniej więcej tak:
Dołączona grafika
Uwaga! - To nie mój rower :-)

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#9 Julkos

Julkos
  • Użytkownik
  • 468 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 01 wrzesień 2011 - 22:03

Ja przedni mam wzdłuż widełek, żeby nie było widać, że coś wystaje, a tylny przy rurze w strone pedalow :) Zakręcam dość lekko, żeby później nie ściągać na siłę.

#10 wiktor24

wiktor24
  • Użytkownik
  • 1727 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 02 wrzesień 2011 - 20:07

Zakręcam dość lekko, żeby później nie ściągać na siłę.

Lepiej zaciskać mocniej, tak żebyś nie zgubił koła na zjazdach. Sam ku wielkiemu zdziwieniu tej wiosny obejrzałem rower po jeździe (4 godziny) przed zapakowaniem do auta i rączka zacisku była poluzowana. Aż strach pomyśleć co by było gdyby mi przednie koło spadło. Nie wiem jak długo tak jechałem. Lepiej za mocno niż za słabo. Pamiętać należy, żeby rączka zostawiła wyraźny ślad na dłoni.
pozdrawiam

#11 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 03 wrzesień 2011 - 12:58

Na szczęście kolce przednich widełek mają charakterystyczne wypustki, które trzymają koło nawet po całkowitym odwróceniu ramienia zacisku. Osobiście nie znam przypadku "zgubienia" koła w czasie jazdy z powodu za słabo zamkniętego zacisku (konstrukcja prawie to wyklucza), ale może rzeczywiście lepiej dmuchać na zimne.

Stas

#12 szamanviking

szamanviking
  • Użytkownik
  • 1199 postów
  • SkądWadowice

Napisano 17 listopad 2011 - 22:20

Jak już wspomniano, w razie kraksy,tył do przodu,przód do tyłu poziomo oba,poza tym mechanikowi przy defekcie łatwiej i szybciej dojść do wypięcia,zapięcia.Dochodzi jakaś tam jednak jeszcze aerodynamika

#13 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopad 2011 - 22:39

Ja zaciskam identycznie jak kolega robo czyli przód do tyłu a tył jak na załączonym foto.

#14 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 listopad 2011 - 22:42

[ Lepiej za mocno niż za słabo.

Wręcz przeciwnie - zbyt mocno zamknięty zacisk powoduje dużo szybsze zużycie piast. Koło nie wypadnie nawet po poluzowaniu zacisku.

#15 Mike

Mike
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 maj 2012 - 18:40

Koło nie wypadnie nawet po poluzowaniu zacisku.


Przednie nie (póki nie będziemy go podrzucali ;) ), tylne- jak najbardziej- tzn nie podczas zjazdu albo miękkiej jazdy po płaskim. Natomiast podczas bardzo twardego podjazdu siły jakie działają na piastę są dokładnie w takim kierunku żeby wyskoczyła z ramy. Miałem tak kilka tygodni temu stosując w mtb wylightowane zaciski do kół 29" ;)

#16 quba102

quba102
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądLubuskie

Napisano 31 maj 2012 - 09:48

Ja zamykam dokładnie jak kolega robo praktycznie od zawsze.
Dodam jeszcze że nie polecam tanich wylajtowanych zacisków, kupiłem aerozine i zaczęły mi koła ocierać o klocki jak staję w korby.



Dodaj odpowiedź