Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak jeździć rowerem szosowym w Polsce.. ?


2536 odpowiedzi w tym temacie

#1641 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 29 marzec 2017 - 14:27

No zdecydowanie kosmici- jazda( samochodem) w takiej skrajnej Szwajcarii =katastrofa.

 

To nie jest kultura, przez tak wysokie mandaty  to jest  zwyczajnie chore- jade po Biel za jakimś ,,błaznem '' niby kulturalny kierowca-- zauważył na chodniku kilka metrów od drogi przechodnia to zatrzymuje się i czeka aż ten zbliży się do drogi ....za nim korek samochodów .

 

 

Takie pytanie dla tych którzy nie jeżdżą autem

Gdzie w Szwajcarii kierowcy jeżdżą najszybciej ( pomijąc autostrady ) - odpowiedź -wyżywają się na przełęczach.  

( poza terenem zabudowanym vmax =80 km/h )

Przepuszczanie pieszych na przejściu w Szwajcarii to kwestia obowiązujących tam przepisów. Spróbuj tylko złamać ten przepis, a prawy obywatel nie omieszka donieść na Ciebie o ile nie wypatrzy Cię wcześniej policjant przy monitoringu.



#1642 przegibek

przegibek
  • Użytkownik
  • 259 postów

Napisano 30 marzec 2017 - 06:56

Przepuszczanie pieszych na przejściu w Szwajcarii to kwestia obowiązujących tam przepisów. Spróbuj tylko złamać ten przepis, a prawy obywatel nie omieszka donieść na Ciebie o ile nie wypatrzy Cię wcześniej policjant przy monitoringu.

 

Piszesz jakby to było coś złego... A mi się takie zasady marzą w Polsce.


  • krokodyl1220 lubi to

#1643 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 30 marzec 2017 - 07:09

Nic takiego nie miałem na myśli. Byłem kilka razy w Szwajcarii i nie miałem problemu z dostosowaniem się do przepisów. O donosach i monitoringu czytałem w necie i słyszałem od znajomych zanim wybrałem się tam pierwszy raz. Ogólnie stosuję się do przepisów. Przez kilkanaście lat za kółkiem i kilkaset tysięcy przejechanych kilometrów ani razu nie dostałem mandatu, ani punktów karnych.

Osobiście również jestem za takim rozwiązaniem w Polsce, bo nie raz występuję też w roli pieszego i uważam, że przydałoby się.



#1644 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 30 marzec 2017 - 07:58

Różnica jest taka, że w Szwajcarii człowiek informujący władze o łamaniu prawa to prawy obywatel, u nas - j***ny konfident ;)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1645 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 marzec 2017 - 09:07

Co kraj to obyczaj :D Jak by wszędzie było tak samo to by było nudno.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#1646 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 17 czerwiec 2017 - 19:41

No właśnie, przy okazji czyszczenia dysku znalazłem 2 filmiki z kamerki na kierownicy i chcę zostać j.nym konfidentem.

Pytanie: Są z sierpnia 2016. Za późno?

Tak, wiem, "Czemu nie zająłeś się tym odrazu?!"

odp: Ponieważ nie były to aż tak poważne przewinienia. (priorytetyzuje, #GettingThingsDone)

W przypadku tych poważniejszych zgłoszenie na policję idzie tego samego dnia.



#1647 superfrog

superfrog
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 21 czerwiec 2017 - 06:21

W jaki sposób mogę przesłać filmik na policję? Jakie warunki muszą być spełnione?

#1648 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 21 czerwiec 2017 - 08:55

Możesz wysłać w dowolnym formacie, na dowolny adres kontaktowy - w miarę możliwości najlepiej, żeby była to komenda rejonowo odpowiedzialna za obszar, na którym doszło do zdarzenia.

 

Niektóre komendy/komisariaty mają osobną skrzynkę kontaktową dot. agresji na drodze - warto sprawdzić w danych kontaktowych, czy komenda, do której chcesz napisać, nie ma takiej skrzynki.

 

Teoretycznie każdy wniosek od obywatela powinien zawierać dane kontaktowe, minimum imię i nazwisko oraz adres zameldowania, numer telefonu też na pewno nie zaszkodzi.

 

Teoretycznie policja może uruchomić procedury we własnym zakresie i bez Twojego dalszego udziału, ale pamiętaj, że możesz zostać wezwany jako świadek i poproszony o złożenie zeznań. Taka sytuacja ma miejsce w szczególności, kiedy kierowca podważy wiarygodność nagrania albo kiedy policjantowi po prostu nie będzie się chciało ruszyć tyłka i będzie Cię chciał zniechęcić :) W takim przypadku masz podstawy do złożenia zażalenia skargi na bezczynność funkcjonariusza - i gorąco do tego zachęcam.


  • Yar_Tur lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1649 Jarython

Jarython
  • Użytkownik
  • 119 postów

Napisano 21 czerwiec 2017 - 15:31

Wysyłasz do swojego województwa - oni przesyłają dalej do komendy. Maksymalny rozmiar filmu to 20MB, więc trzeba pociąć i skompresować. Ewentualnie jak masz większy to prześlą ci link do serwera, gdzie im umieścisz film(Policja nie może sama sobie ściągnąć np. z YouTube'a). Ostatnią opcją jest dostarczenie im nagrania na CD.

Generalnie ostatnio wysłałem i całość przebiegła mega sprawnie. Niestety w chwili obecnej takowe wykroczenia traktuje się jak fotoradary czyli zgłoszony może skorzystać z opcji, że nie wskazuje kierującego i płaci 500 zł bez punktów. Kiepska kara. ;-)

Jak całkowicie odmawiają to sąd i wtedy jesteś wzywany na świadka do komendy, swoje zeznania musisz przedstawić jeszcze raz i podpisać.

 



#1650 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 22 czerwiec 2017 - 11:22

@Jarython gdzie tak mega sprawnie?

Mnie policja skutecznie zniechęciła do takich działań. Nie zgłosiłem "jakiś" wykroczeń drogowych, tylko patologie drogową. Nie rozumiem, dostają zgłoszenie z opisem i nagraniem. Wszystko jak na dłoni. W skrócie: nic tylko obejrzeć, papierologia, wypisać mandat i podnieść skuteczność statystyk.

 

Można przesyłać za pomocą YT i mogą sobie pobrać.

Niektóre te skrzynki mailowe w ogóle nie działają.

Ale z własnego doświadczenia, pewnie bardziej tego żałuje, niż sprawcy tych wykroczeń.



#1651 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 23 czerwiec 2017 - 08:17

No właśnie, przy okazji czyszczenia dysku znalazłem 2 filmiki z kamerki na kierownicy i chcę zostać j.nym konfidentem.

Pytanie: Są z sierpnia 2016. Za późno?.

Wykroczenie ulega przedawnieniu po roku czasu. Masz jeszcze chwię, ale policjanci obrabiający je, mogą już się nie wyrobić.

#1652 sargento

sargento
  • Użytkownik
  • 303 postów
  • SkądŁódź

Napisano 24 czerwiec 2017 - 12:21

Wykroczenie ulega przedawnieniu po roku czasu. Masz jeszcze chwię, ale policjanci obrabiający je, mogą już się nie wyrobić.

Ale to nie jest czasem rok czasu od ujawnienia? 



#1653 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 24 czerwiec 2017 - 20:50

to może w międzyczasie zasięgnę rady czy to zgłaszać:

 

  • Przepraszam za przekleństwa.
  • Co i jak wyjaśnione w opisach.

 

"Blondi":

 

Janusz TIRowiec:


Tak jak wspomniałem, drobnostki.

Podczas tych grubszych przewinień niestety nie miałem kamerki.

Tylko mam dylemat:
Z jednej strony moim celem jest to, żeby taki Janusz jak dostanie mandat bardziej uważał nie jeździł jak burak,

ale efekt może być niestety taki, że będzie jeszcze bardziej nabuzowany i będzie specjalnie niemal-rozjeżdżał napotkanych rowerzystów.

Czasem, jak stoję z tak "genialnymi" kierowcami na światłach po zdażeniu,

to staram się zagadać i wyjaśnić, bo (zwłaszcza kobitki) nie wyobrażają sobie, że nas nie chroni 1.5t metalu.



#1654 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 24 czerwiec 2017 - 21:47

@vuc Ja bym odpuścił. Z nagrania nie wynika jak blisko ciebie przejechali, jak szybko, czy jak bardzo musiałeś hamować. Wszystko sprowadzi się do pytania policji: Czy czułeś się zagrożony? Jesli tak, to sprawa do sądu. Pytanie, czy chcesz się w to bawić. Tak wyglądało moje zglaszanie.

#1655 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 czerwiec 2017 - 07:13

Ale to nie jest czasem rok czasu od ujawnienia?

Od popełnienia. Inaczej mógł byś nagrać film z wykroczenia i po 10 latach zgłosić twierdząc, że dopiero to ujawniłeś.

Vuc, lipa z tymi filmami, wątpię by ktoś ich ukarał mandatami.

#1656 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 07:52

Dzięki. Zatem odpuszczam. Szkoda mojego czasu.



#1657 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 25 czerwiec 2017 - 12:16

I nie tylko Twojego.

Sytuacja na pierwszym filmie nie stwarzała nawet żadnego zagrożenia -  miałeś dużo miejsca po prawej a "blondi" przyspieszyła szybko i sprawnie, więc nawet nie musiałeś zbyt mocno hamować czy uciekać w pokrzywy. 

TIR to już większe zagrożenie, ale nie widać dokładnie, w jakiej odległości minął Cię tył naczepy. Jak widać przeżyłeś, więc chyba w wystarczającej.

 

 



#1658 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 czerwiec 2017 - 18:43

TIR to już większe zagrożenie, ale nie widać dokładnie, w jakiej odległości minął Cię tył naczepy. Jak widać przeżyłeś, więc chyba w wystarczającej.

Takie słowa z ust tylko-kierowcy by mnie nie zdziwiły. Ale że wypowiada je rowerzysta?!


  • Look, vuc i sirkozi lubią to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1659 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 19:29

A ja powiem odwrotnie, pierwszy przypadek to klasyczna chamówa. Wymuszenie i tyle. Podobnych tysiące mam rowerem i samochodem. Szkoda słów i czasu.

Drugi przypadek... Na filmie nie widać by było mało miejsca. Przerażać może być sytuacja, rozmiar samochodu i tyle. 1m na pewno nie było, sle czy było zagrożenie?

#1660 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 czerwiec 2017 - 20:32

Ty to wiesz, ja to wiem, ale policjant czy sędzia tego czuć nie musi.



Dodaj odpowiedź