Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy przeszkadza jeżdżenie szosówką w butach MTB?


95 odpowiedzi w tym temacie

#21 imp

imp
  • Użytkownik
  • 178 postów
  • SkądRuda Śląska

Napisano 16 październik 2011 - 10:39

jezdzilem w butach mtb jakis czas, niedawno przerzucilem sie na szosowe i roznice zauwaza najprawdopodobniej osoby ktore jezdza bardzo duzo na rowerze. Osobiscie lepiej jezdzi mi sie w butach szosowych ale to moze ze wzgledu na dobra jakosc samego buta wzgledem poprzednich shimano jakie mialem ktore nie byly wygodne, mialy miekka podeszwe i ciezko bylo je dobrze dopiac aby noga sztywno siedziala (2 zapiecia na rzepy).

odpowiadajac na pytanie, jezdzenie w butach mtb na szosie w niczym mi nie przeszkadzało, kilku moich znajomych nadal jezdzi w butach mtb i sobie chwalą.

#22 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 16 październik 2011 - 12:31

SPD, a SPD-SL

- a co się tak ograniczasz?! Na rynku istnieją nie tylko systemy zapięć Shimano, ale również Look, Time, Crank i inne. Część produktów dedykowana do szosy, część do terenu.

pedał do mtb jest dwustronny

- no tak, choć zdarzają się wersje platforma/zapięcie.

mtb jest dwustronny i wpina się zdecydowanie szybciej od szosowego

- z tym to ja się pozwolę nie zgodzić. W Ultegrę wpinam się szybciej niż w SPD shimano (770), czy też w Time ATAC XS (choć we wpinanie nie narzekam). A już w szczególności posiadacze szosowych Time iClick nie mogą narzekać na szybkość wpinania.

Faktycznie, odpowiedź jest jedna: przeszkadzać nie przeszkadza. Choć z drugiej strony, jeśli na szosie system bloków MTB miałby być równie dobry jak system szosowy, to pewno pozostałby w użyciu ten pierwszy. Jak widać, tak nie jest, czyli chyba raczej istnieją niepodważalne zalety systemów szosowych nad systemami terenowymi w zastosowaniach szosowych.

Oczywiście używanie systemów szosowych w terenie jest mało możliwe - wystarczy trochę błotka, a nawet wilgotny piasek i zapchanie szczelin zapinających jest pewne. Wpięcie takiego bloku w pedał przestaje być możliwe (przetestowałem niestety...)

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#23 Gosc_mackie_*

Gosc_mackie_*
  • Gość

Napisano 16 październik 2011 - 15:39

GreQ napisał/a:
mtb jest dwustronny i wpina się zdecydowanie szybciej od szosowego
- z tym to ja się pozwolę nie zgodzić. W Ultegrę wpinam się szybciej niż w SPD shimano (770), czy też w Time ATAC XS (choć we wpinanie nie narzekam). A już w szczególności posiadacze szosowych Time iClick nie mogą narzekać na szybkość wpinania.

Z tym się akurat nie zgodzę, sama konstrukcja SPD jest na korzyść w stosunku do SPD SL (rozchodzi się o szybkość wpinania). To że wpinasz się szybko to raczej kwestia wytrenowania niż rodzaju bloków. ;-)

#24 ditom

ditom
  • Użytkownik
  • 193 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 październik 2011 - 13:42

Ja nie narzekam. Jeżdżę w SPD na szosie i MTB i dla mnie jest super. Do niedawna jeździłem w trampkach i to był dramat. Może za parę lat zaopatrzę się w szosowe buty ale póki co nie widzę sensu .

#25 Maniek1111

Maniek1111
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Skądostrów

Napisano 07 listopad 2011 - 17:10

Jak dla mnie spokojnie można w nich jeździć, mi w niczym nie przeszkadzały

#26 gentile

gentile
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • SkądGdansk

Napisano 06 grudzień 2011 - 21:55

A ja do niedawna jeździłem w butach typu sandał męski o indeksie sztywności prezerwatywy, depcząc pedały platformowe. Do tego aerodynamiczna odzież- długie bojówki BDU z bocznymi kieszeniami jak spadochrony i luźny T-shirt. To ci dopiero profanacja! Ale i tak zostawiałem z tyłu wszystkich super wyposażonych sprzętowo jeźdźców na MTB w obcisłych spodenkach, kaskach i włosach z carbonu :mrgreen:
  • Maus3r lubi to

#27 Gosc_Kuba1987_*

Gosc_Kuba1987_*
  • Gość

Napisano 07 grudzień 2011 - 21:43

witam a może ktoś ma jakiś patent jak zniwelować luz boczny w pedałach mtb Shimano model PD-M540 bloki wcale nie są bardzo zużyte niedawno wymieniałem a stopa na boki lata jak chce dodam jeszcze że mam bloki tgz. bez luzu
Denerwuje i przeszkadza mi to bo jestem przyzwyczajony do pedałów typowo szosowych w których nie mam takiego luzu jednakże w rowerze zimowym muszę mieć pedały mtb bo czasami daje w zimie z buta.

#28 fujibike

fujibike
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • SkądPruszków

Napisano 08 grudzień 2011 - 18:41

W szosie nie są potrzebne duże platformy http://autobus.cycli...old_Zero_pedals Z tego co wiem to Jarek używał kiedyś w szosie pedały Ritchey Micro - i nie narzekał .

Witaj Grzegorzu!
Gdybyś sprawdził ten link który podajesz i przeczytał opis pod zdjęciem Fabiana i Jego pedałów wiedziałbyś że "Speedplay Zero pedals" to specyficzne pedały gdzie blok jest ogromny a pedał malutki.pedały Fabiana

#29 Gosc_vmax_*

Gosc_vmax_*
  • Gość

Napisano 08 grudzień 2011 - 19:56

Ten temat to szukanie kwadratowych jaj . Ten mówi że pedzie mtb są dobre tamtem ,że platformy też itd... Bo niby też się da jechać . Ja pie ...dole ale tok myślenia . Gratulacje
A na szose są pedzie szosowe . amen
Klepanina , do kosza

#30 bans

bans
  • Użytkownik
  • 464 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 09 grudzień 2011 - 12:50

Doświadczony czuje różnicę, amator - nie - problem polega na czym innym, na kompleksach tych, którzy kupili szosowe, a nie czują różnicy - i mimo to bronią tych pedałów jak Kmicic Jasnej Góry :)))

No bo jak tu się przyznać, że równie dobrze mogliby pedałować w pedałach MTB, przecież ich prestiż na forum by się zmniejszył!

To samo jest zresztą na innych forach, od fotografii do akwarystyki, gdzie gadżeciarze zawsze mają wiele do powiedzenia.

BTW - pedały mam mtb, w szosie i góralu, jeżdżę w shimanowskich butach MTB z bieżnikiem, bop po górach sporo pcham. Nie mam zamiaru wywalać kasy na druga parę butów tylko na szosę.

#31 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 grudzień 2011 - 15:53

5 lat na spd-sl (w tym sezonie minal 6)
2 lata na spd (w tym sezonie minal 3)

na 6 rok, wyrzucilem z szosy spd-sl i zamontowalem spd (ze wzgledu posiadanie lepszych butow z blokami spd). Najpierw musialem ponownie dostosowac wysokość siodla. Pierwsze kilka jazd, po 2h mocniejszej jazdy odczuwalem momentami uciazliwy dyskomfort w miejscu bloku, pozniej przestalem to odczuwac i bylo juz dobrze. Raczej juz nie wroce do spd-sl, ale to wynika z tego, ze na szosie przejezdzam rocznie 2.5-3k km, a na mtb 3.5-4.5k km.

spd-sl 105 oraz niezniszczone buty (ze zniszczonymi blokami) leza i sie kurza :)

#32 Multibike

Multibike
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • SkądBerlin

Napisano 18 luty 2012 - 22:08

Lepiej zamontować noski:))

#33 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 18 luty 2012 - 23:06

mess, jak szosą takie dysanse robisz to faktycznie nie ma sensu spd sl zakładać.
Kapcie opchnij ;)

u2250y2014v3.gif


#34 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 19 luty 2012 - 14:19

no a speedplay ?

u2250y2014v3.gif


#35 thomas_k7

thomas_k7
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • SkądRybnik

Napisano 20 luty 2012 - 07:58

Tak jak napisał kolega mess - dyskomfort odczuje najbardziej stopa. Ja kupiłem buty (takie - http://w797.wrzuta.p...U50jKm4FcY/buty), w których można zamontować bloki spd jak i spd-sl. Ktoś napisał, że bloki spd są schowane - moje nie są. Pojeździłem, wypróbowałem (rok spd, rok spd-sl). Zostawiłem spd ze względu na fakt, że blok zużywa się wolniej niż szosowy. Przy częstym stawaniu blok po prostu się ściera. A staję dość często, jeżdżę z kobietą :) Jeżeli chodzi o wygodę, nacisk na pedał, dynamikę - wolę spd-sl.

#36 szymonef

szymonef
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Skąddolnośląskie

Napisano 23 luty 2012 - 14:09

5 lat na spd-sl (w tym sezonie minal 6)
2 lata na spd (w tym sezonie minal 3)

na 6 rok, wyrzucilem z szosy spd-sl i zamontowalem spd (ze wzgledu posiadanie lepszych butow z blokami spd). Najpierw musialem ponownie dostosowac wysokość siodla. Pierwsze kilka jazd, po 2h mocniejszej jazdy odczuwalem momentami uciazliwy dyskomfort w miejscu bloku, pozniej przestalem to odczuwac i bylo juz dobrze. Raczej juz nie wroce do spd-sl, ale to wynika z tego, ze na szosie przejezdzam rocznie 2.5-3k km, a na mtb 3.5-4.5k km.

spd-sl 105 oraz niezniszczone buty (ze zniszczonymi blokami) leza i sie kurza :)


Jestem ciekaw szczególnie tej wysokości siodła, jako że bloki szosowe znam tylko "wirtualnie".
Czy dobrze rozumuję, że na szosowych SPD-SL siodło musi być wyżej? (jeśli tak, to jaka jest to różnica - ok. 3-5 mm ?)

#37 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 luty 2012 - 21:55

Ciężko mi powiedzieć, robiłem to na czuj by uzyskać możliwe podobny efekt co wcześniej, poszlo w dol moze i 3mm nawet(niestety nie pamietam dokladnie). A tej zimy dokładnie wziąłem sie za pozycje na rowerze, i jest lepiej niż kiedykolwiek, a siodło ustawione niżej niż kiedykolwiek.

#38 jac_m

jac_m
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • SkądGłuchołazy

Napisano 24 luty 2012 - 20:37

Bardzo polecam pedały mavica ja mam i używam co prawda bloki szosowe się szybciej ścierają niż spd ale komfort jazdy w blokach szosowych o niebo lepszy nacisk na stopę rozkłada się na większą powierzchnię moje pedały szosowe

#39 dawidr

dawidr
  • Użytkownik
  • 516 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 listopad 2012 - 14:12

Witam,

Jestem własnie na etapie szperania za butami na moją szosówkę. Mam zamontowane pedały MTB, dokładnie SPD-M520. Na razie w związku z brakiem butów miałem założone nakładki ale teraz przyszedł czas na buty.
To moje pierwsze wpinane buty, na pedały MTB do roweru szosowego zdecydowałem się z dwóch powodów:
- lepszy komfort chodzenia jak trzeba gdzieś kawałek podejść
- znajomy który jeździ już jakiś czas na SPD-SL powiedział mi że jakby miał brać drugi raz to by wziął SPD.

Czy możecie jakiś konkretny buty polecić? Podeszwa twarda tak jak w butach pod spd-sl czy może trochę bardziej miękka?

#40 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 02 listopad 2012 - 14:21

- znajomy który jeździ już jakiś czas na SPD-SL powiedział mi że jakby miał brać drugi raz to by wziął SPD.


Bo?? Uwielbiam, bo ktoś coś powiedział i tak ma być, a argumentów zero.

Podeszwa twarda tak jak w butach pod spd-sl czy może trochę bardziej miękka?


Jak buty tylko do szosy bierz twardą. Swoją drogą to ja jeżdżę w SL i jak czytam jakieś portale i są różnice między SPD a SPD SL, autorzy piszą, że w SL nie da się chodzić, albo jest to bardzo utrudnione, bzdura da się chodzić, ale niszczą się bloki. Kolejna rzecz jadąc szosą na trening, jadę jeździć, a nie łazić w butach. Schodzę do sklepu kupić picie i to wszystko. To nie góral, że czasem trzeba rower na plecy wrzucić i podbiec.



Dodaj odpowiedź