Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ocena zużycia blatów w korbie..


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 30 grudzień 2011 - 12:09

Cześć..

Dziś jadę do serwisu zmienić łańcuch i kasetę na nowe ,bo już mają troszku kilometrów razem i postanowiłem "zadziałać" ;-)

Teraz też zastanawiam się czy blaty na korbie jeszcze chociaż sezon przejeżdżą ?
Korba shimano 105 [5700] black.. Ma przejechane jakieś 10-11 tysięcy..

Ile ogólnie przejeżdżają blaty w korbie ? Jakie mają przebiegi ? Kiedy się je wymienia ? Tak pi razy oko ? ;)

Większośc kilometrów przejechana na dużym blacie 53, dla porównania pstrykłem też mały 39... Co sądzicie ?

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#2 bk

bk
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • SkądZawiercie/Kraków

Napisano 30 grudzień 2011 - 12:21

te blaty spokojnie powinny jeszcze trochę przeżyć... moje blaty (duży stronglight i mały shimano 105) mają już przejechane chyba ok 50 tys km i mają się całkiem dobrze :mrgreen:

#3 SN

SN
  • Użytkownik
  • 475 postów
  • Skądzupelnie blisko

Napisano 30 grudzień 2011 - 13:14

Xubix

Bez obaw, te blaty maja jeszcze w sobie duzo zycia.

#4 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 30 grudzień 2011 - 13:25

xubix, myśle że się nie nadają, moge odkupić za 50 zl a ty kup sobie nowe :P ;)

u2250y2014v3.gif


#5 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 30 grudzień 2011 - 15:01

Moja 105 5600 ma podobny przebieg i wygląda tak samo. Ciągle daje radę. A łańcuch przez 11 tyś wymieniałeś?

#6 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 30 grudzień 2011 - 17:44

Wstyd się przyznać ,ale nic z napędu nie było wcześniej wymieniane.. Od nowości wszystko tyle przejechało..

A teraz właśnie śmigam na wyregulowanej przerzutce [serwisant się spisał !] i na nowej kasecie i łańcuchu.. Masakryczne uczucie ;) Wszystko płynnie i cicho chodzi ;-)

#7 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 30 grudzień 2011 - 18:04

Jak się wymienia łańcuch to tak działy cały czas.
Ja nie robię tego regularnie, mierzę, albo wymieniam kiedy słyszę, że coś już nie działa jak należy. Dzięki temu napęd działa jak nowy cały czas.

#8 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 30 grudzień 2011 - 18:15

Ale wiesz, co mnie najbardziej zaskoczyło ? Wziął przyrząd do mierzenia zużycia łańcucha i stwierdził ,że jeszcze mogłem na nim spokojnie śmigać ,tak samo kaseta ,że nie zajechana jeszcze..

Faktycznie nic nie skakało ,ale aby troszkę trzeszczał już nawet po umyciu.. ;-) Ale dobra.. Wszystko w porzadku więc jest fajnie :)

Kolejny raz łańcuch myślę wymienić na koniec czerwca [myślę ,że gdzieś koło 5-6 tyś będzie już przejechane] i wtedy obejdzie się bez zmiany kasety ;-)

#9 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 30 grudzień 2011 - 18:22

Mi się jeszcze nigdy nie wyciągnął na tyle, żeby wedle wszystkich wzorów należało go wymieniać. Dlatego metoda na słuch jest najlepsza :) Kiedy już biegy zaczynają mniej precyzyjnie wchodzić nadchodzi czas na zmianę.

#10 qqx

qqx
  • Użytkownik
  • 850 postów
  • SkądPiaseczno/Sochaczew

Napisano 31 grudzień 2011 - 00:23

Ale wiesz, co mnie najbardziej zaskoczyło ? Wziął przyrząd do mierzenia zużycia łańcucha i stwierdził ,że jeszcze mogłem na nim spokojnie śmigać

To bardzo dobrze, że Cię nie zaskoczyło, bo ten "przyrząd" się do niczego nie nadaje, a posługujący się nim mechanik ...pozostawie to bez komentarza, trza było się spytać ile jeszcze pociągnął by ten napęd, aż sam jestem ciekawy odpowiedzi :mrgreen:

Faktycznie nic nie skakało

Jak byś założył nowy łańcuch na tą kasetę to byś zobaczył, kicało by to jak kangur.
Łańcuch najlepiej mierzyć i tak oceniać jego zużycie. Mi się wydaje, że łańcuch po przejechaniu 5-6tys km będzie już w dużym stopniu niszczył kasetę.

#11 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 31 grudzień 2011 - 08:57

qqx dlaczego obrażasz mechaników co sie posługują przyrzadami ?? po to one są i wg nich sprawdza sie stopień zużycia łańcucha.
Na słuch to se można stroić fortepian :-P

To że biegi wchodzą mało przecyzyjnie, wystarczy że pancerzyk będzie przytarty
, albo linka ocierała o jego koniec wystrzępiony.

Jak łańcuch nadaje sie do wymiany to przyrząd wpada w oczka - tak jest zbudowany , faktem jest że nawet jak jeszcez nie wpada , łańcuch już jest rozciągnięty, ale można go wymienić, albo nie, to zależy czy jedziemy na jednym komplecie czy zmieniamy łańcuchy.

Ile pojeździ dany napęd ( łąńcuch ) , jest ciekawe, ale nikt Ci nie powie w km ile , nikt wróżką nie jest .

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#12 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 31 grudzień 2011 - 09:39

To że biegi wchodzą mało przecyzyjnie, wystarczy że pancerzyk będzie przytarty
, albo linka ocierała o jego koniec wystrzępiony.


Oczywistym jest, że wykluczamy inne czynniki.

#13 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 22 lipiec 2012 - 16:53

Tak mi dzisiaj sobie łańcuch pękł i mnie znowu wzięło na ocenianie zużycia całego napędu..

Obecnie korba ma gdzieś 21 000 km i patrząc po zdjęciach dużo się nie zmieniło [moim okiem] Chyba jeszcze w takim razie gdzieś dwa sezony pośmiga ta zębatka [duża tarcza przede wszystkim eksploatowana]

Dołączona grafika
Dołączona grafika

ps. na ile km oceniacie tą kasetę ?! ;-)

Dołączona grafika

#14 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 22 lipiec 2012 - 17:09

Jeszcze nie jest tak zle xubix jak na taki przebieg, ew pozniej mozesz pomyslec o zmianie duzej taczy na (nowa) o kasete widac, dbasz az lśni jak psu jajca :-D

Ps. mozesz sie do mnie zglosic po korbe Sram red z przebiegiem 1200km, pod twoja noge w sam raz :mrgreen:

SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#15 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 11 marzec 2017 - 20:05

Po przejechaniu 9 000km blaty 10s Tiagry tak oto wyglądają:

q2u9er.jpgIle Waszym zdaniem powinny wytrzymać? 20 000km to realna sprawa?



#16 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 11 marzec 2017 - 21:04

Jeżeli będziesz jeździł na świeżym łańcuchu, nie powinno być problemu z dociągnięciem do 20k.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#17 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 12 marzec 2017 - 06:34

Jeżeli będziesz jeździł na świeżym łańcuchu, nie powinno być problemu z dociągnięciem do 20k.

W tamtym sezonie zrobiłem na tym blacie jedną kasetę (fabryczną) i 2 łańcuchy CN-4601 (jeden po drugim). Teraz założyłem nową kasetę od 105 (12-25) i jadę na dwóch łańcuchach CN-6701 naprzemiennie. Zmieniam co 350km.

Czyli krótko mówiąc ten sezon obejdzie się bez rewolucji :).

 

Czy w przyszłości mógłbym zamontować nowe korby SRAM Rival 10x2 do suportu Shimano press-fit?



#18 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 14 marzec 2017 - 00:03

Nie, będziesz musiał wymienić suport na sram presfit gxp.

#19 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 14 marzec 2017 - 00:11

Nie, będziesz musiał wymienić suport na sram presfit gxp.

No to chyba jednak odpuszczam temat, bo drogo wychodzi.





Dodaj odpowiedź