Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakie stery do ramy szosowej ?


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 boobik

boobik
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • SkądMędzyzdroje

Napisano 24 styczeń 2012 - 20:12

Bardzo proszę o pomoc. Mam nie lada problem z dobraniem sterów do ramy. Poosiadam ramę o wewnętrznej średnicy główki sterów 44mm oraz zewnętrznej 50mm, oczywiście 1 1/8 cala. Zatem powinny być to stery pół-zintegrowane tak ?
Przeglądając oferty na znanym portalu widzę że niektóre stery pół-zintegrowane różnią się kształtem misek, niektóre mają owalną a niektóre pod kątem 45% obie nazywane jako pół-zintegrowane i o tym samym wymiarze 44mm. Szczerze to się już pogubiłem, im dłużej czytam o sterach i ich rodzajach tym większy mam mętlik, sprzedawcy opisują stery raz jako zintegrowana a zaraz jako pół-zintegrowane jak np. VP-A41AC, zatem zapytam wprost i proszę o pomoc. Poszukuję jakiś niedrogich sterów do amatorskiej jazdy do główki ramy o wymiarach opisanych powyżej. Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, odnośniki do sterów które będą pasować.

foto główki poniżej :

Dołączona grafika

#2 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 24 styczeń 2012 - 20:45

Będą pasować wszystkie stery pół zintegrowane (niektórzy sprzedawcy zapominają o tym felernym "pół" przez co potem w głowach klientów powstaje niezły mętlik). Możesz się cieszyć, gdyż masz najbardziej popularny w ostatnich latach system sterów.
Najtańszy zestaw na allegro:
http://allegro.pl/ko...2055213306.html

Na łożyskach maszynowych:
http://allegro.pl/st...2037612953.html

#3 boobik

boobik
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • SkądMędzyzdroje

Napisano 24 styczeń 2012 - 20:56

Sam widzisz, stery "ACCENT 1 1/8" HSI-S01" widnieją pod nazwą zintegrowana, i jak tu nie mieć problemu. Czyli rozumiem że te mogę śmiało zakupić tak ?

Proszę sprostuj jeśli coś źle zrozumiałem. Stery zintegrowane to takie które całe chowają się w główce i nie posiadają kołnierza który osadza się na krawędzi sterówki tak ? a wszystkie pół-zintegrowane po prostu mają kołnierz oraz bieżnię którą się wbija w główkę ramy tak ?

Jak w ogóle odróżnić je od siebie mimo niewłaściwego opisu ?

Sprzedawcy niestety rzadko kiedy pokazują stery w częściach i czasami trudno się połapać.

#4 justas

justas
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądKraków-Bronowice

Napisano 24 styczeń 2012 - 21:22

Stery press-fit, czyli tzw. półzintegrowane , a to stery drop-in czyli tzw. zintegrowane . W press-fit łożysko jest w swojej oprawie , a w drop-in jest osadzone bezpośrednio w ramie.

#5 boobik

boobik
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • SkądMędzyzdroje

Napisano 24 styczeń 2012 - 22:08

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie tematu, teraz wszytko jasne. Cały czas próbowałem dojść jakie znaczenie ma kształt miski którą wbija się w główkę ramy. Widziałem że mają zróżnicowane kształty, tzn niektóre miały ściankę bieżni prostą potem zaokrągloną a niektóre prostą a potem pod kontem chyba 45%.

Proszę jeszcze o informację czy głębokość sterów odgrywa tu jakaś rolę ?, mam tu na myśli stery pół-zintegrowane i przypadek w którym głębokość bieżni jest mniejsza niż głębokość osadzenia w główce.

Np. moja główka sterów jest obrobiona na głębokość około 8-9mm potem widać taki próg który schodzi w lejek. Czy jeśli założę stery o mniejszej głębokości nie popierające się na tym progu będzie to miało jakieś poważne konsekwencje ? .
W druga stronę nie pytam bo to oczywiste.

#6 justas

justas
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądKraków-Bronowice

Napisano 24 styczeń 2012 - 22:20

Głębokość osadzenia nie powinna mieć znaczenia w półzintegrowanych, bo wciska się je aż kołnierz bieżni oprze się o gniazdo w ramie. A że pod spodem nie dotyka do główki( czy to zaokrąglonej czy pod kątem) to bez znaczenia,bo ten kołnierz trzyma łożysko.

#7 boobik

boobik
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • SkądMędzyzdroje

Napisano 25 styczeń 2012 - 06:58

Bardzo dziękuje za rzeczowe wyjaśnienie tematu. Teraz spokojne dobiorę sobie jakieś stery. Oczywiście punkciki "pomógł" powędrowały ;). Pozdrawiam.



Dodaj odpowiedź