Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przeskakujacy lańcuch


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 chylia

chylia
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Skądgdańsk

Napisano 30 czerwiec 2008 - 16:41

Witam Brać szosową - pytanko do bardziej doswiadczonych ode mnie: po przejechaniu 700 km głównie na mniejszej zebatce łańcuch przy zmianie przełożenia zaczyna skakać i zanim nowy bieg sie "wkręci" łańcuch skacze po zębatkach - pytanie mam nastepujące czy jest ot spowodowane zbyt wyciągniętym łańcuchem czy może rozlegulowaną przerzutką tylnią - dodam że teraz jeżdże na większym blacie z przodu i w/w problem nie występuje. Proszę o opinie.

#2 Von Munchhausen

Von Munchhausen
  • Użytkownik
  • 273 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 czerwiec 2008 - 18:07

Z doświadczenia własnego: to może być kombinacja tych dwóch czynników. Nie do końca rozumiem, jak interpretować to 'skakanie'. Znaczy, jedziesz i kiedy zmieniasz bieg łańcuch przeskakuje i przeskakuje zanim załapie, czy też zmieniasz bieg, łańcuch przeskakuje na nową zębatkę ale jeszcze skacze po niej tak, jakby ząbki zębatki nie łapały ogniw łańcucha?


Jeśli przypadek pierwszy, to raczej chodzi o regulację przerzutki.

W drugim przypadku, rozciągnięcie łańcucha.

Może być też i tak, że łańcuch jest dość słabo naciągnięty i to jest przyczyną problemów. To znaczy, łańcuch NIE jest zużyty, ale ma jakby za dużo ogniwek i dlatego jest luz.
W takim wypadku sugerowałbym skrócenie łańcucha o jedno ogniwko - miałem tak z łańcuchem Campy C9, dopóki nie zdjąłem dwóch ogniwek były luzy na nowiutkim łańcuchu i kasecie, jeśli jednak to nie pomoże - zastanów się nad sprawdzeniem czy łańcuch się jeszcze do czegoś nadaje lub spróbuj znowu skrócić.

PS Po 700km, łańcuch nie powinien być zbytnio rozciągnięty, oczywiście o ile na początku tych 700km był nowiutki i dobrze dobrany.

#3 SN

SN
  • Użytkownik
  • 475 postów
  • Skądzupelnie blisko

Napisano 30 czerwiec 2008 - 19:38

ja stawiam na przerzutke. jesli nic sie nie dzialo na poczatku, a teraz nagle skacze to moze to oznaczac, ze linka sie porzadnie "rozciagnela" i moze wymagac drobnej regulacji.

#4 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 30 czerwiec 2008 - 21:24

manetki na ramie?

#5 chylia

chylia
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Skądgdańsk

Napisano 01 lipiec 2008 - 17:07

klamkomanetki - już spotkałem sie z opinią, że linka się rozciąga, dziś sprawdzę czy regulacja cos pomoże - tymczasem dziekuje za odpowiedzi

#6 studius

studius
  • Użytkownik
  • 47 postów
  • Skądokolice Szczecina

Napisano 21 sierpień 2008 - 12:15

Ja mam troszke inny problem.
Łańcuch Campa Veloce nowy tak jak i cały rower, zrobiłem na nim 200 km. Przy nierównościach dobija mi do rury a ostatnio gdy przejezdzałem przez tory przeskoczył sam na sąsiednią zębatkę :shock: Jadąc przez przejazd nie kręciłem korbą.
Co może być przyczyną? Może za luźny łańcuch i trzeba skrócić?

#7 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 21 sierpień 2008 - 12:54

Na 90% zapieczone ogniwo łańcucha, 10% źle wyregulowana przerzutka.

Proponuję pokręcić korbą do tyłu i sprawdzić czy łańcuch gładko przechodzi przez przerzutkę. Jeśli przerzutka będzie skakać tzn, że jedno z ogniw łańcucha (zapewne te które było łączone) ciasno chodzi.

#8 studius

studius
  • Użytkownik
  • 47 postów
  • Skądokolice Szczecina

Napisano 21 sierpień 2008 - 13:53

Przerzutka raczej w porządku bo łańcuch wchodzi na kolejne biegi bez problemów ani nie spada. Zreszta ustawial dobry mechanik. Dobijanie łańcucha przy dużych nierównościach zdarza mi się też w MTB więc to chyba pewna prawidłowośc? Kolega w swoim góralu niweluje to opaską z pianki. Nie wiem natomiast czy w szosówce też tak powinno być gdy się najedzie na spory dołek. Zależy to tez chyba na której zębatce łańcuch się znajduje. Ja jezdze najczęściej na 19-14. Kolega w swojej szosowce skrócił łańcuch o dwa ogniwa wiec pomyslałem że może to jest dobre rozwiązanie.
A czy można wyregulować naciąg przerzutki by bardziej napinała łańcuch? Bo wydaje mi się że w mojej Veloce jest taka możliwość.

A jaka jest przyczyna powstania zapieczonego ogniwa?

#9 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 21 sierpień 2008 - 16:18

studius,

A jaka jest przyczyna powstania zapieczonego ogniwa?

Zapieczone ogniwo to które ciasno chodzi to to które najprawdopodobniej było skuwane. Dzieje się tak jeśli trzpień łańcucha w tym ogniwu jest zabardzo wysunięty. Tak więc radze je znaleźć i względem pozostałych ogniw ustalić jak daleko ma być on wysunięty.

Trzpień łańcucha w każdym ogniwie jest grubszy na końcach tak aby się trzymał jeśli jest za bardzo wysunięty to wtedy blokuje blaszkę wewnętrzną w konsekwecji czego łańcuch się w tym miejscu nie zgina.

#10 studius

studius
  • Użytkownik
  • 47 postów
  • Skądokolice Szczecina

Napisano 21 sierpień 2008 - 17:40

Zajechałem do domu, sprawdziłem przerzutkę kręcąc do tyłu i faktycznie przerzutka czasami skacze a łańcuch jakby cały był zapieczony tzn nie wskakuje płynnie tylko jakby załamywał się.
Zadzwoniłem do mojego serwisu i mechanik powiedział mi co nastepuje:
1. Łańcuchy campagnolo są twardsze niż shimano generalnie wszystko chodzi głośniej ale jest bardziej wytrzymałe od Shimano.
2. Przerzutka powinna przestać skakać jak łańcuch będzie pod obciążeniem.
3. Przeskakiwanie zębatki może czasami się zdarzyć gdy nie kręcimy korbą a wjezdzamy na duza nierownosc. Można to poprawic naciagajac przerzutkę (jest taka mozliwosc w campie ze regulujemy srubka pod spodem przerzutki.

Wyruszam więc w trasę sprawdzic wszystko jeszcze raz.

[ Dodano: 2008-08-21, 20:37 ]
A więc okazało się ze zębatka 25 nie wchodzi ża zadne skarby. Regulowałem coś wczesniej przy naciągu przerzutki i pokrętłach przy sterach i teraz mam problem. Jak to ustawić by wszystko wróciło do normy? Dwóch śrób regulacyjnych na przerzutce nie dotykałem.

#11 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 21 sierpień 2008 - 20:52

Zajechałem do domu, sprawdziłem przerzutkę kręcąc do tyłu i faktycznie przerzutka czasami skacze a łańcuch jakby cały był zapieczony tzn nie wskakuje płynnie tylko jakby załamywał się.
Zadzwoniłem do mojego serwisu i mechanik powiedział mi co nastepuje:
1. Łańcuchy campagnolo są twardsze niż shimano generalnie wszystko chodzi głośniej ale jest bardziej wytrzymałe od Shimano.
2. Przerzutka powinna przestać skakać jak łańcuch będzie pod obciążeniem.


Kręcąc pedałami do tyłu odszukaj ogniwo(zapewne to to gdzie łańcuch był łączony), które się załamuje w momencie przejścia przez przerzutkę, złap w tym miejscu łańcuch łapami i porozginaj go w poprzek.
Po tej operacji sprawdź w rękach jak to ogniwo się ma do innych, czy chodzi równie płynnie co inne. Zakręć pedałami do tyłu po raz kolejny i zobacz czy łańcuch przestał się załamywać.

[ Dodano: 2008-08-21, 20:37 ]
A więc okazało się ze zębatka 25 nie wchodzi ża zadne skarby. Regulowałem coś wczesniej przy naciągu przerzutki i pokrętłach przy sterach i teraz mam problem. Jak to ustawić by wszystko wróciło do normy? Dwóch śrób regulacyjnych na przerzutce nie dotykałem.


:arrow: Regulacja tylnej przerzutki.

#12 studius

studius
  • Użytkownik
  • 47 postów
  • Skądokolice Szczecina

Napisano 21 sierpień 2008 - 22:56

Upojne 3 godziny nastawiania ukazały przyczynę moich problemów. Była nią śrubka baryłkowa. Wystarczyło odpowiednio poluzować i 25 weszła. Od razu łańcuch wchodzi bardziej plynnie bez załamywań.
Przy okazji ustawiania poznałem już wszystkie moje śrubki przy przerzutkach i linkach. :mrgreen:

Dzięki Malik :!: Przydała się Twoja instrukcja choć zaglądnąłem do niej zbyt późno.
Wcześniej przerobiłem dwie instrukcje od przerzutek i łańcucha na stronie Campagnolo.



Dodaj odpowiedź