Skocz do zawartości


Zdjęcie

Średni puls


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pawe³

Pawe³
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • Skądwrocław

Napisano 23 lipiec 2008 - 05:56

Witam,
Niech mi ktoś powie czy średni puls na pozionie 154 to dobry wynik?Czy w ogóle można średni puls rozpatrywać w kwesti dobry/słaby trening - dobry/słaby wynik?
Czas treningu około 2h.
Pozdrawiam

#2 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2008 - 06:37

Nie ale.....................
1. Mozna wziąc przykład z biegaczy ktorzy minitorują sobie prędkości na danych tętnach czyli np. dane dnia zrobiłes okreslona trasę na tętnach tlenowych np. średnia 145 z prędkościa średnia 28 km/h a za 3 tygodnie zrobiłes tą sama trase na podobnych tętnach tlenowych z prędkoscią 30 km/h wniosek twoje zdolnosci tlenowe wzrosły. Tak robia biegacze sprawdzając czy rosna zdolnosci tlenowe badz np. beztlenowe.
2. Ocenianie czy to 154 to dobrze czy zle czy duzó czy mało czy to był tlen czy beztlen itd. jest tylko mozliwe w jakimś odniesieniu takim odniesieniem najprostszym jest tetno max. bo np.

jeden zawodnik wysokotętnowiec majacy hr max 205 to dla niego te 154 stanowi 75 % hr max. i dla niego te trening to byłby trening ponizej progu tlenowego trening przemian tłuszczowych uczenia organizmu korzystania zprzemian tłuszczowych dostarczania energii.


a wezmy drugiego zawodnika

z hr max. 185 dla niego te 154 to 83 % tu już trening był cieższy w większości przebiegał w strefie mieszanej ale pewnie nie przekraczał indywidualnego progu beztlenowego.

czyli by ocenić twoje 154 trzeba mieć odniesienie.


3. Dam ci moje przykłady mam w tej chwili 37 lat mój hr max to około 190

z niedzilenego wyścigu trwającego 2,5 godizny przejechanego na maxa mialem srednie tętno 163 a max. 180, a np. w poniedziałek miałem 1,5 godizny rozjazd na wyscigu i z tego treningu miałem srednie tętno 145 a max. podczas tego treningu 162


4. Z tętn jakie masz podczas treningów, podczas zawodów możesz duzó informacji o sobie wyciągnąc ale muszisz mieć porównanie czyli zauż sobie porządny zeszy treningowy ( ja mam tabelkę w wordzie ) gdzie pisz odczucia swoje uwagi zakresy tętna tętna srednie predkosci i za 1-2 miesiace bedziesz maił porównanie a z tego porównania poznasz swoj organizm

Jedna uwaga tętno ma to do siebie że jes tpodatne na zmiany temperatur stres itp. czynniki w moim przypadku nie jest to aż tam wielki wpływ i spokojnie stosuje pomiar tętna do sterowania treningiem

Tompoz

#3 zabbas

zabbas
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądJyvaskyla

Napisano 23 lipiec 2008 - 08:10

Możesz zajrzeć jeszcze tutaj: http://forumszosowe....topic.php?t=216

Jak kolega Tompoz powiedział, bez wiedzy na temat maksymalnego pulsu wiele się powiedzieć nie da.

#4 Pawe³

Pawe³
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • Skądwrocław

Napisano 23 lipiec 2008 - 08:49

Dziękuj za te wszystkie informacje.
Mój max. puls to 191 (wyliczony przez pulsometr Sigma PC15).
Dodam jeszcze,że moja waga to 100kg a wzrost 186cm przy dość atletycznej budowie ciała. Jednym słowem mam co wozić :-)
Pozdrawiam

#5 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2008 - 10:13

Twój wzrotst i waga nie ma nic do pulsu. Co to znaczy że ci pulsometr wyznaczył hr max ?

#6 Pawe³

Pawe³
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • Skądwrocław

Napisano 23 lipiec 2008 - 10:29

Tzn.,że po wprowadzeniu wagi i chyba wieku (bądź wzrostu) pulsometr wskazał HRmax na 191.Czy to źle?

#7 zabbas

zabbas
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądJyvaskyla

Napisano 23 lipiec 2008 - 10:54

Jak kolega Tompoz zaraz Ci wyjaśni... Taka wartość jest zasadniczo o kant stołu rozbił ;)
W pulsometrach HRmax jest wyliczane z wzoru, który opiera się na badaniach statystycznych. Więc może być tak dokładny jak nieprawdziwy.
Na początek coś takiego może być (jeśli jesteś początkującym kolarzem), później warto rozejrzeć się za testami na HRmax.

I ciężko jest ocenić, czy taki puls to "dobrze", czy "źle". Jeśli trenujesz to każdy trening ma swój "cel". Przykładowo: jeśli celem tego treningu miał być relaks, czy aktywny wypoczynek po ciężkim treningu to puls średni powinien byc w miarę niski.

Hmm... No tak. Piszę trochę nieskładnie... Ale jeśli mówisz o treningu to powinieneś też mieć określone cele treningowe.

#8 Pawe³

Pawe³
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • Skądwrocław

Napisano 23 lipiec 2008 - 11:18

Może to zabrzmi dość nietypowo,ale moim najważnieszym celem treningowym jest maksymalna satysfakcja z jazdy rowerem. I tego się trzymam, a przy okazji staram się poprawiać swoje wyniki.
Dziękuję za pomoc :-)

#9 zabbas

zabbas
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądJyvaskyla

Napisano 23 lipiec 2008 - 11:23

W takim razie, jeśli mogę dać jakąś rade... Nie "zarzynaj" się na treningach. Czasem lepiej pojeździć sobie wolniej, niż wrócić do domu i jedyne na co mieć siłę to rzucenie się na łóżko i spanie ;)

A jak będziesz mieć trochę wolnego czasu poszukaj sobie info na sieci o treningu... Dodatkowa wiedza Cie nie zabije ;)

#10 Gosc_noerror_*

Gosc_noerror_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2008 - 21:31

Czasem lepiej pojeździć sobie wolniej, niż wrócić do domu i jedyne na co mieć siłę to rzucenie się na łóżko i spanie ;)


Dla mnie to jest najprzyjemniejsze uczucie po treningu. Wtedy wiem że dałem z siebie naprawdę wszystko i że się nie opierniczałem :-D

#11 zabbas

zabbas
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądJyvaskyla

Napisano 24 lipiec 2008 - 04:31

Czasem lepiej pojeździć sobie wolniej, niż wrócić do domu i jedyne na co mieć siłę to rzucenie się na łóżko i spanie ;)


Dla mnie to jest najprzyjemniejsze uczucie po treningu. Wtedy wiem że dałem z siebie naprawdę wszystko i że się nie opierniczałem :-D

Ja tam wole posiedzieć w piaskownicy z moja córką (i mieć na to energie) ;-)

#12 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 24 lipiec 2008 - 06:52

A ja mam odwrotnie po cieżkiej jeżdzie a jej cięzkosc świadczy o formie bo to że ktoś się wijedzie to jedna z oznak formy mam energie by spędać czas z moim synem.


Tompoz

#13 spros

spros
  • Użytkownik
  • 663 postów
  • Skądpolska

Napisano 24 lipiec 2008 - 08:17

w formie najwazniejsze jest zeby szybko odpoczac i dojsc do siebie, a nie wyjechac sie do dna i zdychac przez nastepne dwa tygodnie.
i z odpoczynkiem krotszym tez. wazniejsze jest to ze po kilkominutowym wysilku odpoczywasz minute a nie pol godziny, niz to ze miales 10W wiecej na kole.



Dodaj odpowiedź