Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kompatybilność manetek mtb z szosową przerzutką i kasetą


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 picca

picca
  • Użytkownik
  • 560 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 kwiecień 2012 - 23:24

Witam,
mam pytanie. Mój znajomy ma rower na 7 rzędowym shimano 600 i chciałby przesiąść się na prostą kierownicę. Teraz ma manetki na ramie, ale chciałby, jesli to możliwe mieć manetkę do tylnej przerzutki na kierownicy. Jako, że chyba nie istnieją, a przynajmniej nie są dostępne manetki szosowe na prostą kierę do 7 biegów, to zastanawiam się, czy dałoby radę zamontować jakąś starą manetkę od górala. Nie mogłem nigdzie znaleźć o tym informacji.
Dzięki i pozdrawiam

#2 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 22 kwiecień 2012 - 01:14

Wszystkie współczesne tylne przerzutki szosowe Shimano bez problemu współpracują z manetkami górskimi (z wyjątkiem tych 10-biegowych z systemem Dyna-Sys, gdzie zmieniono ciąg linki), więc jeśli ta 600-ka ma ten sam tzw. cable pull ratio (po naszemu "ciąg") co obecne przerzutki (przypuszczam, że tak, wyjątkiem była Dura-Ace 7400) to wszystko będzie grać.
Z przednią przerzutką też nie będzie problemu (przynajmniej przy dwóch tarczach z przodu).
Natomiast trzeba pamiętać o hamulcach - typowe hamulce szosowe będą miały odpowiednią siłę ścisku tylko ze starszymi dźwigniami od cantileverów (czyli o stosunku długości dźwigni do odległości punktu zamocowania linki od osi obrotu w granicach 3.5 - 4 : 1). Czyli trzeba poszukać jakichś starszych klamkomanetek mtb na 7-biegów właśnie do cantileverów, można znaleźć nawet nowe w dobrej cenie:
http://e-bmx.pl/opis...t-at20-3x7.html
http://e-bmx.pl/opis...t-m050-3x7.html

Można także kupić oddzielnie manetki i klamki do canti, ale wyjdzie chyba drożej.

W którymś z nowszych modeli klamkomanetek Altus/Acera jest możliwość zmiany punktu mocowania linki hamulca, aby dostosować je do odpowiedniego, ale dokładnie nie pamiętam symbolu.

P.S. Czy te manetki na ramie są indeksowane? I czy są na obejmie, czy na piwotach wspawanych w ramę?
Dlaczego pytam? Bo jeśli ta 600-ka jest jeszcze z ery przerzutek nieindeksowanych, to może być problem.
A to drugie pytanie ma związek z dokupieniem przelotek ze śrubą regulacyjną, stanowiących oparcie dla pancerzy. W sklepie e-bmx.pl takowe znajdziesz.

#3 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 22 kwiecień 2012 - 23:19

Jeżeli jest to grupa 7-biegowa to jest to Shimano 6400, już na SISie, Arabeska pod koniec też była pod SIS robiona, więc wystąpienie problemu z indeksacją graniczy z cudem. Dura-Ace 7400 ma tyle odmian i wersji, że ciężko orzec, która jest kompatybilna z SIS a która nie, moja np. jest. Tylko pamiętaj o tym co kolega wyżej napisał, jest inny skok klamki hamulca więc hample mogą starzać problem, samą manetkę możesz spokojnie wrzucić "góralską".

#4 picca

picca
  • Użytkownik
  • 560 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 kwiecień 2012 - 11:25

Dzięki za odpowiedzi. Jeśli chodzi o klamki, to już sprawdziłem to w innym rowerze, że nawet stare szczęki SH 600 arabesque działają z klamkami bl-r770, także nie ma problemu. Chodziło mi głównie o manetkę do tylnej przerzutki. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.



Dodaj odpowiedź