Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wskazówki dla początkującego.


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 kkingstoun

kkingstoun
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • SkądKalisz

Napisano 15 sierpień 2008 - 19:12

Witam wszystkich. Od roku jestem fanem kolarstwa. W tym roku zakupiłem rower crossowy aby usprawnić swoją jazdę. Mój rowerek wazy 13kg a ja mam 17 lat59 kg i 180 cm wzrostu. Jeżdżę codziennie, rano i wieczorem trasy koło 30/40 km, staram się utrzymywać prędkość w okolicach od 25 do 30 km/h (sadze ze zdołał bym robić dłuższe trasy ale niekiedy czuje ze moje nogi staja się po prostu puste - robie wtedy wolny dzień na regeneracje i następnego dnia nadrabiam) . Dodam,. że cała swoją przygodę zacząłem rok temu. Wiem, ze kolarzem nie zostanę ale chciałbym się dowiedzieć jak powinien wyglądać trening aby to miało efekty. Prosił bym was o jakieś wskazówki dla mnie odnośnie diety i treningu.

#2 michasozo

michasozo
  • Użytkownik
  • 45 postów
  • SkądŁdz

Napisano 15 sierpień 2008 - 20:26

WITAM kkingstoun
Twój trening nie powinien opierac siee tylko na jazdzie na rowerzee powinienes wkonywac ćwiczenia ogólnorozwojowee
W okresie pewnienie nie bedziesz codziennie jezdził rowerem wiec powinienes wzmocnic górne partie ciała tj. barki ręce brzuch itd.

Uwazam ze jak na poczatek twojej przygodyz kolarstwem nie musisz stosowac jakies diety tylko jesc np. owoce warzywa. Pozdrawiam Michasozo

#3 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 15 sierpień 2008 - 20:29

zamiast dwóch treningów po 30-40km lepiej zrobić jeden 60-80km ;-)

#4 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 16 sierpień 2008 - 07:19

Przedewszystkim nikt Ci tu w kilku zdaniach nie powie jak powinien wyglądać efektywny trening kolarski. Nie istnieje jeden rodzaj treningu czy jakaś recepta na sukces. Stworzenie indywidualnego planu jest niekiedy bardzo skomplikowane. Myślę ,że jeżeli lubisz jazdę , chcesz zachować dobrą kondycję i sprawia Tobie to przyjemność to poprostu jeździj, pływaj idź co jakiś czas na siłownię czy pograj w kosza itp. Odniesie to skutek a i również nie zniechęcisz się do ćwiczeń bo chyba o to w tym chodzi. ;-) Czubkowanie z planami treningowymi, jakimiś specyfikami ect. dla gości jeźdżących dajmy na to 3-5 tys. rocznie nie ma najmniejszego sensu. Lubisz jeździć to poprostu rób to.

#5 - MC -

- MC -
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądMiędzyrzecz

Napisano 16 sierpień 2008 - 16:54

święte słowa arnoldzik. :mrgreen:

#6 @ndrew

@ndrew
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 21 sierpień 2008 - 16:58

Witam. Jako początkujacy kolarz, też mam pytanie. Na początku zarysuję swoją sytuację :-)
Mam 19 lat i jest po dwóch artroskopiach prawego kolana(pęknięta łąkota boczna, naciągnięte wiązadło krzyżowe przednie oraz chondromalacja kości piszczelowej i udowej stopnia II). Od dwóch lat jeżdżę na trekkingu. Zastanawiam się nad zakupem szosówki, ale od czasu do czasu odzywa się kolano, więc mam wątpliwości. Nie wiem czy mocniejsza jazda nie wykończy kolana. Jeśli jednak kupować rower to używany(za ok. 700 zł) czy odłożyć więcej kasy i kupić na nowy sezon coś nowego?
Pozdrawiam.

#7 Gosc_Pegos_*

Gosc_Pegos_*
  • Gość

Napisano 21 sierpień 2008 - 18:16

zależy co dla ciebie jest mocna jazda?... bo to ze sie ma szosówkę nie determinuje organizmu do lepszej jazdy. W sprawie kolan nikt ci na forum nic nie powie lepiej jak lekarz który zna historię "choroby". Niestety każdy rower(szosowy/leśny/torowy) ma to od siebie ze przy nieumiejętnej eksploatacji zniszczy kolana, zwłaszcza już po przejściach.
Jeśli nie masz kogoś kto ci doradzi i pomoże w sprawie używanego sprzętu to lepiej na dobry początek kupić nówkę.

#8 @ndrew

@ndrew
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 21 sierpień 2008 - 19:58

zależy co dla ciebie jest mocna jazda?

W tym roku mam przejechane 2200 km, myślę, że dojdę do 3 tys. Na szosówce chciałbym robić około 5 tys. ze średnią przynajmniej 25km\h.

#9 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 22 sierpień 2008 - 08:31

To ja myślę, że przy takiej rekreacyjnej jeździe (obiektywnie rzecz biorąc) Twoje kolana nie powinny ucierpieć. Stawy kolanowe, podczas zwykłej jazdy na rowerze, nie są wbrew pozorom narażone na zwiększone obciążenia. Dzieje się tak dopiero podczas mocnej jazdy, ćwiczeń siłowych, podjazdów na niskiej kadencji itp. W Twoim przypadku nie widziałbym problemu



Dodaj odpowiedź