Skocz do zawartości


dziwnie trzaski, skrzypi


39 odpowiedzi w tym temacie

#21 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 wrzesień 2008 - 19:38

możliwe opcje: piasek przy łożyskach suportu, piasek przy gwintach pedałów, za mocno/słabo dokręcone stery lub nie nasmarowane

#22 Von Munchhausen

Von Munchhausen
  • Użytkownik
  • 273 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 wrzesień 2008 - 20:37

Akurat wnętrz suportu ostatnio nie czyściłem, w przeciwieństwie do całej reszty. I jak napisał kr1zje, przypuszczam że powodem jest piach który dostał się nie tam, gdzie powinien. Stery sprawdzałem, ale mogą być ZA MOCNO dokręcone. Na pewno nie za słabo...

#23 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 01 wrzesień 2008 - 20:43

Cytat;
"Lejąc WD40 do ramy w rurę podsiodłowa możemy sobie "załatwić" łożyska suportu".

Może, jednak mój wkład suportowy jedyny dostęp do łożysk ma od zewnątrz przy korbach. To co wkręcone w ramę jest z jednej części więc niby jak ma tam dostać się WD-40 do łożysk ?
Dołączona grafika

#24 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 01 wrzesień 2008 - 20:44

Co to wogule ma być buli się za korbę z supotem około 250zł a ona skrzypi i idzie się wkurzyć jak za coś płace kasę to ma działać i tyle :evil: :-D
+
Swoją drogą wd40 to jest niezły spray kolega włożył na noc trzy łańcuchy i zalał tym specyfikiem rano łańcuchy były nie do użytku. Nie wiem co się dokładnie stało ale były do wywalenia :roll:

#25 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 01 wrzesień 2008 - 20:51

Skrzypienia i trzaski w aluminiowych ramach pochodzą od naprężeń materiału. U siebie początkowo wymieniłem suport i było to samo. Od kolegi pożyczyłem korbe na próbę i to samo. Dopiero to nieszczęsne WD-40 ( czy X-coś tam ) wpsiknięte we wnętrze ramy pomogło. Dlatego się tak przy tym upieram bo podobne sytuacje miało dwóch moich kolegów.

#26 Von Munchhausen

Von Munchhausen
  • Użytkownik
  • 273 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 wrzesień 2008 - 20:56

Arnoldzik, ciekawe. Nie wiem, czy będę używać WD 40 ale...

#27 Gosc_kosai_*

Gosc_kosai_*
  • Gość

Napisano 01 wrzesień 2008 - 23:11

hmm, to ja mam inny problem, a mianowicie od czasu do czasu podczas przejeżdżania przez jakieś nierówne tory tramwajowe (na których i tak mocno zwalniam ) coś mi głośno strzela z przedniego koła. Zawsze sobie myślę: oho strzeliła jakaś szprycha, zatrzymuje się kawałek dalej, sprawdzam i wszystko jest ok! co to może być?
Druga sprawa że coś mi skrzypi w napędzie, ale tylko na 8 zębatce! Jest to co najmniej dziwne, bo wyklucza to pedały i korbę, a kaseta jest optycznie ok!?

#28 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 06 wrzesień 2008 - 16:39

Witam, dziś chciałem zasięgnąć porady osób, którym się być może wydarzył podobny problem. Dzisiaj podczas treningu zauważyłem, że nasiliło się w mojej szosie dziwne skrzypienie w okolicach suportu.
Wcześniej mi się to zdarzało, ale były to pojedyncze przypadki tylko i wyłącznie podczas podjazdów ok 15%. Jednak od około 3 dni takie skrzypienie nasiliło się, jest regularne, i występuje już nawet na prostych, przy mocniejszym 'depnięciu'.

Sam nie wiem, gdzie leży przyczyna tego problemu, jednak nie jest to wina korb, ponieważ (w miejscu) jednocześnie stając na obu ramionach nic nie skrzypi. Podczas jazdy po prostych odcinkach, na wysokiej kadencji, i bardzo małym użyciu siły też nic nie skrzypi.
Gorzej zaczyna się robić, gdy przychodzi jakiś sprint, albo nawet mała górka.

Suport mam Campy, Recorda, przebieg to 5kkm.
Kiedyś, gdy byłem w 'serwisie', to powiedziano mi że skrzypienie takowe jest naturalne w połączeniu karbonowych suportów, i ram alu. Jednak nie chce mi się za bardzo wierzyć, że wydając, jakby nie patrzeć sporo kasy na części otrzymuję dzwięk, jakbym jechał na marketowcu za 300zł.

Jeśli ktoś z Was miał podobny problem, to proszę o odpowiedź. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej, zanim udam się znowu do dobrego serwisu oddalonego o 40km :-( .


Za błędy w tekście przepraszam. :-)

Pzdr ;-)

#29 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 06 wrzesień 2008 - 21:14

rama dziala jak udlo rezonansowe i bardzo przenosi dzwieki z roznych miejsc. dlatego tak trudno to zdiagnozowac. u mnie w podobnym przypadku byly to stery. przesmarowanie pomoglo. pozdr /ale szukalem dlugo zanim na to wpadlem/

#30 gr3gory

gr3gory
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • SkądDzierżoniów

Napisano 06 wrzesień 2008 - 23:23

u mnie tak samo. wyczyszczenie i przesmarowanie sterow pomoglo.

#31 Gosc_kosai_*

Gosc_kosai_*
  • Gość

Napisano 06 wrzesień 2008 - 23:53

ale co mają stery do rzeczy, przecież jadąc nie kręcimy intensywnie kierownicą na prawo i lewo? Na dowód tego wystarczy przestać pedałować, i te odgłosy już nie występują. Ja mam dokładnie ten sam problem co sp0097jg. Na początku myślałem że to kaseta bo skrzypiało mi tylko na 8 zębatce, ale przy następnej jeździe skrzypienie się nasiliło, i dzwięk ewidentnie dochodzi z okolic suportu przy mocniejszym pedałowaniu, a zwłaszcza na podjazdach.
Co więcej skrzypienie występuje jak widać w korbach z suportem jak i bez (ultra torque)
Moim zdaniem trzeba rozebrać suport i go przesmarować. Brakuje mi tylko klucza do tego, inaczej już bym to zrobił :-?

#32 gr3gory

gr3gory
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • SkądDzierżoniów

Napisano 07 wrzesień 2008 - 11:50

U mnie skrzypienie wystepowalo takze gdy nie krecilem pedalami ! Szosa to dosc specyficzny rower, bardzo sztywny i jak widac lekki luz lub zabrudzenie w miejscach sterow, suportu moze powodowac takie 'trzaski'

#33 Gosc_kosai_*

Gosc_kosai_*
  • Gość

Napisano 07 wrzesień 2008 - 15:52

właśnie się okazało że poluzowała mi się śruba skręcająca korby, pewnie stąd te skrzypy. Ale tak to jest jak się dokręca korby kluczem imbusowym ( co jest zakazane w instrukcji), przydał by się klucz dynamometryczny. Jeszcze trochę i bym sobie narobił niezłych szkód, teraz muszę chyba odwiedzić jakiś serwis :-?

#34 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 07 wrzesień 2008 - 20:22

stery maja jednak sporo do rzeczy. po prostu jak mocno deptasz to rece mocno Ci na kierownicy pracuja. moze zauwazyles, ze czasem po mocnej jezdzie bardziej bola rece niz nogi. pozdr

#35 Gosc_kosai_*

Gosc_kosai_*
  • Gość

Napisano 10 wrzesień 2008 - 22:44

I dupa, dokręcenie suportu nie pomogło.
sp0097jg doszedłeś może co jest przyczyną owych skrzypów, bo mamy dokładnie te same objawy?

#36 gr3gory

gr3gory
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • SkądDzierżoniów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 23:17

U mnie tak jak pisalem pomoglo przesmarowanie sterow. Ale oprocz tego mialem inny 'dzwiek' w rowerze, tak jakby lancuch 'strzelal' przy mocniejszym nacisnieciu na pedaly. To nie dzieje sie zawsze, czasem to calkowicie ustepuje, ale przewaznie mam to gd stane na pedaly

#37 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 11 wrzesień 2008 - 07:19

A w pedałach masz nasmarowane gwinty? Są dobrze dokręcone?

#38 Gosc_kosai_*

Gosc_kosai_*
  • Gość

Napisano 26 wrzesień 2008 - 19:14

no i dalej dziwne skrzypy nie ustępują. Rozebrałem i nasmarowałem dokładnie korby, pedały, bloki i wszystko co się dało i nic. Jedno jest dla mnie dziwne, bo owe skrzypy występują najwyraźniej na 8 zębatce (14) wtedy gdy łańcuch jest prosty w stosunku do przedniej zębatki. A np. na ( 13) jest zupełnie ok!? Co może być tego przyczyną :?: Może ktoś ma jakąś ideę, bo psuje mi to nieco komfort jazdy :-x ?

#39 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 26 wrzesień 2008 - 20:58

Ja tylko się spotkałem z głosniejszą pracą łańcucha (strzelaniem) gdy był nadmiernie zyżyty w stosunku do koronki, która była prawie nieużywana. Obecnie jeżdżę na dwa łańcuchy (SH HG 50) i ten mój super ekonomiczny napęd słuzy już 9 tys km. Oczywiście napęd jest smarowany , czyszczony tylko szmatką regularnie i pewnie jescze posłuży conajmniej 3 tys. km.
Może kaseta, czy też koronki nie są mocno skręcone i w luźne miejsca dostał się piach :?:

#40 Gosc_kosai_*

Gosc_kosai_*
  • Gość

Napisano 27 wrzesień 2008 - 18:48

Udało mi się wyeliminować skrzypienie :-P :-P
Kazałem się bratu położyć na ziemie i nasłuchiwać skąd dochodzą owe dźwięki, w czasie gdy ja kręciłem na trenażerze. Brat wskazał na kasetę, która jak się okazało była za lekko dokręcona :oops:
czyli kormoran miałeś racje z tymi luzami.
pozdro



Dodaj odpowiedź