Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening na nogi...


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 15 wrzesień 2008 - 19:03

Jak wiemy zbliżają się zimne dni a na dodatek zaczął się rok szkolny... 2 lata temu uprawiałem kulturystykę(amatorsko :-P) i stwierdziłem, że w ogóle mi to nie pasuje - wybrałem szosę ;-) . Jako, że nie mam za bardzo czasu żeby codziennie jeździć podczas roku szkolnego postanowiłem ćwiczyć nogi, wytrzymałość także w pokoju ze sztangą lub na ławce... Co powiecie na taki trening, czy może być on dobry dla kolarzy... Ewentualnie zmieńcie coś:
Uda
Przysiady ze sztangą na barkach:
16/14/12/10/8
HACK – przysiady :
10/10/10
Przysiady Wykroczne :
12/10/8

Łydki
Wspięcia na palcach :
18/16/14/12/10
Odwrotne wspięcia na palcach :
10/10/10/10


Co wy na to...

#2 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 15 wrzesień 2008 - 19:38

Po pierwsze i najważniejsze....trening siłowy nie zastąpi Ci jazdy.W treningu musisz uwzględnić ćwiczenia, które rozwijają wszystkie partie mięśni aby nie dopuścić do przerostu niektórych grup(co w konsekwencji prowadzi do kontuzji).Jeśli masz możliwość pożycz lub kup książkę Joe Friela "Biblia treningu kolarza górskiego".Znajdziesz tam naprawdę świetne porady dotyczące treningu siłowego...

#3 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2008 - 20:08

Przysiady ze sztangą na barkach:

A obciążenie na sztandze zmienne czy stałe. No i ile kg jeżeli można wiedzieć ?
Ja dawałem sobie na sztangę od 30 do 50 kg i robiłłem z tym 300 przysiadów w 15 seriach.

#4 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2008 - 20:15

Na początek polecam serie dynamiczne (15-20 powtórzeń) ze sztangą na barkach. Obciążenie to 60-65-70% maksymalnego (w 3 seriach). Z czasem można zwiększać. Na nogi polecam również ćwiczenie dwugłowych mięśni uda (w leżeniu na brzuchu podciąganie nóg z obciążeniem, ale do tego trzeba mieć odpowiednią ławkę) oraz wyciskanie na suwnicy. Potem można dodawać serie z obciążeniem maksymalnym (2-3 powtórzenia) przepalatane dynamicznymi. Oprócz tego ćwiczenia siły na trenażerze/rowerze górskim i noga na wiosnę nieco się wzmocni.

#5 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 15 wrzesień 2008 - 20:15

Arnoldzik, no ja jadę stałe ale wtedy mniej tj. 25 kg bo potem po następnych powtórzeniach już ciężko się ciśnie, zwłaszcza już przy przysiadach wykrocznych ;-)

#6 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 17 wrzesień 2008 - 05:50

a bez sztangi i innych przyrządów są jakies cwiczenia wzmacniające nogi ??

#7 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 17 wrzesień 2008 - 10:58

xubix, idziesz do Castoramy, kupujesz najtańszy gips 25 kg, zarzucasz na bary i robisz przysiady ;D

#8 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 wrzesień 2008 - 11:21

a bez sztangi i innych przyrządów są jakies cwiczenia wzmacniające nogi ??

przysiady zwykłe, wyskoki z przysiadu do góry, żabki, z przysiadu podpartego wyrzucanie-prostowanie nóg takie do pozycji jak przy pompce lub prostowanie ich naprzemiennie, przysiady na jednej nodze, podpiermy się o jakieś krzesło i podskakujemy tak by kolana dotknęły klaty

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#9 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 17 wrzesień 2008 - 13:36

wyskoki z przysiadu do góry | podpiermy się o jakieś krzesło i podskakujemy tak by kolana dotknęły klaty|


xubix, jak mieszkasz w blokach to bym Ci nie polecał, chyba, że masz tolerancyjnych sąsiadów :-D

#10 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 20 wrzesień 2008 - 09:44

u nas w Liceum jest siłownia [bez sztang-same takie ławeczki wyciskacze etc :P ] i tam żadko kto chodzi bo przewaznie mozna tylko z WF-istą :)
załatwiłem sobie ze moge SAM tam chodzic we wtorki po lekcjach.. :) 1h ćwiczeń tygodniowo na nogi + robie jeszcze zawsze cos na ręce barki etc.. :) przypakuje troche :D

#11 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 20 wrzesień 2008 - 09:52

1 raz w tygodniu po 1 h to trochę niebardzo ;-)

#12 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 20 wrzesień 2008 - 09:53

Miguel, a jak pan proponuje ? :-P inaczej nie mam dostępu.. a dobre i to..

#13 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 20 wrzesień 2008 - 10:05

A nie masz w mieście siłowni, klubu fitness? Nie jest to darmowe, ale jak dobrze poszukasz i kupisz karnet, to wyjdą grosze.

P.S. A czy przypadkiem teraz nie ma czasu na rowerowanie? :-P Siłę to się chyba robi w grudniu/styczniu? Dobrze gadam?

#14 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 20 wrzesień 2008 - 10:22

mam w mieście siłownie... "gladiator" czasem tam przechodze i "kukam" przez okienko ^^ są sztangi i inne duperele.. :)

aaa wciąż jeszcze pedałuje :) ale pomyslałem ze warto i zacząc chodzic na siłke..
w grudniu/styczniu bedę chodzil więcej [tak jak mowisz.. raczej kupie karnet] :)

#15 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 20 wrzesień 2008 - 11:05

Pamiętaj, żeby ćwiczyć nie tylko nogi. W tym roku dopiero zaczynałeś i nie jeździłeś zbyt długich dystansów, ale jak kiedyś wybierzesz się samotnie na dłuuugie 100km to na pewno odezwą się plecy. Warto ćwiczyć mięśnie grzbietu, by później nie mieć problemów. ;-)

#16 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 20 wrzesień 2008 - 11:36

Miguel, tak tylko on musi to robić regularnie i co 2 dni żeby to miało jakikolwiek sens... Ćwiczenia raz w tyg raczej niczego nie "zbudują"

#17 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 20 wrzesień 2008 - 11:39

Ćwiczenia raz w tyg raczej niczego nie "zbudują"

ja sie nie zgodze, a ćwiczyć nogi co 2 dni to dla mnie np za często

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#18 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 20 wrzesień 2008 - 11:45

ROZMIAR, zależy jaką formę chcesz zbudować na nowy sezon :-) Ja np mam zamiar w nowym sezonie pomyśleć o zawodach, a w zimie najprawdopodobniej wstępuje do klubu szosowego w Kętach także nie chce być najgorszy ;-)

#19 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 20 wrzesień 2008 - 12:12

Jak chcesz wbić to klubu to jeździj, jeździj i jeździj! :-) A tak na serio to wiadomo, ze raz na tyg. to nic nie da, ALE to nie są przecież zapasy albo wyciskanie i w okresie przygotowawczym 3razy/tyg powinno wystarczyć. Oprócz tego jakieś biegi, rowerek, trenażerek, basen i sauna.

#20 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 20 wrzesień 2008 - 16:26

Kolarze szosowi w okresie przygotowawczym nie bywają na siłowni częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Nie jest to trening główny (nim nadal pozostaje rower/trenażer), ale tylko uzupełnienie. Polega na wzmocnieniu głównych partii mięśni górnej części ciała(grzbiet, brzuch, ręce) oraz treningu specjalistycznym kończyn dolnych (wytrzymałość siłowa przeplatana ćwiczeniami na ciężar maksymalny). Chodzenie 3 i więcej razy w tygodniu na siłownię niczemu nie służy, prawdziwą siłę można zbudować wyłącznie na trenażerze, a ćwiczenie na przyrządzach należy traktować jako dodatkowa forma rozwoju sportowego. Oprócz tego w zimie warto polecić narty biegowe, basen (przede wszystkim nurkowanie, pływanie na grzbiecie - nie zaleca się długiego pływania wytrzymałościowego ze względu na inną długość oddechu niż w kolarstwie), saunę. Nie zaszkodzą również zupełnie inne dyscypliny sportu, grunt jednak żeby nie były one kontuzjogenne. Jeżeli ktoś myśli poważnie o kolarstwie to powinien do tematu podejść z usystematyzowaną wiedzą, bo bez niej niektóre ćwiczenia mogą bardziej zaszkodzic niż pomóc.



Dodaj odpowiedź