Skocz do zawartości


Zdjęcie

piasta HB-5500


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zawrom

Zawrom
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 18 wrzesień 2008 - 16:30

Witam. Ostatnio rozebrałem moją przednią piastę shimano hb-5500, wyczyściłem i zacząłem składać. Wtedy zauważyłem po "poukładaniu" kulek w siedzeniu pozostaje jeszcze wolne miejsce. Próbowałem "dołożyć" jeszcze jedną i weszła ! Więc mam pytanie dla profesjonalistów co zrobić pozostawić dziesięć czy dołożyć jedną i kręcić na jedenastu.( znalazłem schemat na shimano i tam jest napisane że powinno być 10 z każdej strony)

#2 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 18 wrzesień 2008 - 16:59

jeżeli po dołożeniu kulki całość ma jeszcze trochę luzu i kręci si dobrze to bym złożył na 11, całość będzie wytrzymalsza, chociaż, z drugiej strony, producent chyba wiedział co robi stosując 10 kulek...

#3 Gosc_Karaszon15_*

Gosc_Karaszon15_*
  • Gość

Napisano 18 wrzesień 2008 - 17:16

...wiedział :D Tak sie właśnie schodzi z wagi :D

#4 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:10

karolcioo, Ale kólki daje się się po tyle samo z każdej strony. Chyba było ich parzyście :?:

#5 Gosc_Klaudiusz_*

Gosc_Klaudiusz_*
  • Gość

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:22

Zostaw tak, jak powinno byc. Lozysko ma ustalony luz, jezeli dasz jeszcze jedna kulke to albo nie bedzie sie obracalo tak jak powinno (wiekszy opor) albo kulki beda tarly o siebie (wiekszy opor) w obu przypadkach przyspieszysz takze zuzycie nie mowiac juz o utracie gwarancji na piaste.

#6 Zawrom

Zawrom
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:24

Było ich po dziesięć z każdej strony. A po dołożeniu jednej pozostaje jeszcze minimalny luz :roll:

#7 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:34

karolcioo, No ale jeśli z jednej strony wsadzisz 11 to z drugiej zostanie ci tylko 9 :!: :!: :!: :?: :?:
Jest jeszcze opcja że 2 kulki zgubiłeś :mrgreen:

#8 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:40

Było ich po dziesięć z każdej strony. A po dołożeniu jednej pozostaje jeszcze minimalny luz :roll:

Nie może być minimalny. Kulki musza mieć tyle miejsca ile zobaczysz, ze jest przy przy 10 kulkach.
Jakieś małe te kulki. Kiedyś wchodziło po 9.

#9 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:49

Dawniej w badziewiastych piastach montowano kulki w koszyczkach (wiankach) miało to ułatwić montaż. Zawsze wywalałem te wianki i zostawiałem same kulki - ładowałem do oporu i jedna zawsze wyciągałem aby był luz. Zaznaczam, że robiłem to intuicyjnie i z tego co czytam powyżej to miałem rację.
Ten luz to jakby pozostałość po tych wiankach ;-)

#10 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 18 wrzesień 2008 - 18:51

.( znalazłem schemat na shimano i tam jest napisane że powinno być 10 z każdej strony)

Kiedy poukładasz kulki po obwodzie bieżni powinno pozostać miejsce na jedną kulkę.

Kiedyś wchodziło po 9.

No właśnie teraz tak się zastanawiam ja bynajmniej w swoich dwóch rowerkach mam po 9 kulek. A w szosie? Kurczę nie pamiętam :-/ Ale czyżby było 10 ?

Lozysko ma ustalony luz, jezeli dasz jeszcze jedna kulke to albo nie bedzie sie obracalo tak jak powinno (wiekszy opor) albo kulki beda tarly o siebie (wiekszy opor) w obu przypadkach przyspieszysz takze zuzycie

Właśnie tak.

#11 Gosc_Klaudiusz_*

Gosc_Klaudiusz_*
  • Gość

Napisano 18 wrzesień 2008 - 19:01

W nowych piastach shimano sa przeprojektowane bieznie, widac i tak zbyt wolno sie psuly ;) w mojej M775 tez byly nie dosc ze zmniejszone kulki ( to zrozumiale, bo zwiekszyli oske) to jeszcze byly w plastikowym koszyczku... to akurat spokojnie mozna wywalic i dac kulke wiecej :)

#12 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 18 wrzesień 2008 - 19:23

Tak, w nowych piastach Shimano sa mniejsze kulki. W nowych grupach MTB sa jeszcze mniejsze bo oś jest aluminiowa o powiększonej średnicy.
Tam gdzie były łożyska z wiankami do po wywaleniu wianków dawało sie jedną kulkę więcej niż było w wianku. W wiankach było po 8 kulek, więc dawało się 9.
Ja wiankom mówię stanowcze NIE! :D

#13 Zawrom

Zawrom
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 18 wrzesień 2008 - 21:39

Widzę że zaciekawiłem moim problemem. Oto link do schematu zawartości piasty. Te kulki które włożyłem dodatkowo były ze starej piasty :mrgreen:

#14 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 19 wrzesień 2008 - 07:01

A to żeś teraz zaszalał. Kulki o ile nie są uszkodzone daje się od tej samej piasty. W przeciwnym razie zakłada się nowe.
Nie zdziw się jak Ci się ta piasta za jakiś czas rozleci.



Dodaj odpowiedź