Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rolki treningowe


46 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 12 wrzesień 2012 - 15:34

Odnoszę wrażenie, że osoby które twierdzą iż rolki nie nadają się do treningu nigdy na takich nie trenowały.
Osobiście trenuję na nich prawie od początku. Na rozgrzewki i rozjazdy po zawodach treningach na torze są wręcz idealne. Jeśli nie wierzycie, to przyjrzyjcie się dobrze, podczas choćby transmisji TV.
Na rolkach można zrobić prawie cały przekrój charakterystyk treningowych. Wiadome, że siły nie zrobimy, ale takie coś robimy na siłowni lub w plenerze.
Pół-prawdą jest, że jazda na rolkach jest trudniejsza. Na początku trzeba się przyzwyczaić do "jazdy na lodzie" ale potem kilku sesjach na rolkach bez problemu można oglądać, czytać, rozmawiać i się wszędzie rozglądać po pokoju czy gdzie tam chcecie. Jazda bez trzymanki czy kręcąc jedną nogą to nie jest żaden trik, czy wielka umiejętność. Wystarczy sobie uświadomić, że to samo możemy zrobić podczas jazdy w plenerze. Poza tym, że się nie przemieszczamy, to wszystko działa i zachowuje się identycznie jak na dworze. Ruchy kierownicą są możliwe i wręcz potrzebne. Bez tego znudzilibyśmy się no i w jakiś sposób trzeba zachować równowagę. A przecież nie tylko wygibasami ciała łapiemy pion. Małymi ruchami kierownicy również to uzyskamy.
Na trenażerze stacjonarnym rower jest ustawiony "na sztywno". Źle się ustawisz, to krzywo kręcisz. Na rolkach bez problemu możemy szkolić technikę kręcenia po okręgu. Owszem, na stacjonarce również można, ale na rolkach lepiej wyczujesz, jak rower buja się na boki i jakie zakosy robi :)

Słowem, po lekkiej wprawie można robić to samo co na stacjonarce. Resztę można robić na siłowni bądź w plenerze o ile pozwoli :)

#22 tomiek

tomiek
  • Użytkownik
  • 270 postów
  • SkądMałopolska ok.Gorlic

Napisano 12 wrzesień 2012 - 15:35

Przejeździłem sporo na rolkach i jakoś przyrostu umiejętności jazdy prościutko
nie zauważyłem :-> chyba to tylko jakaś teoria wypuszczona przez
producentów rolek.
Nie ma to jak prawdziwa szosa znaczy asfalt :-D

#23 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 12 wrzesień 2012 - 15:46

tomiek nie chcę tutaj pisać nad wyższością rolek nad trenażerem lub odwrotnie bo nie o to chodzi (trenażera używałem raptem kilka razy). Napiszę natomiast, że na rolkach możne zrobić pełnowartościowy trening !!! Trzeba umieć, czyli trzeba wiedzieć jak i tyle.
Do tego jeżeli ktoś ma okazję jazdy na torówce zimą to już piękna sprawa...

Ja mam pełen pakiet ćwiczeń od trenera torowej kadry PL jeżeli chodzi o rolki...wszystko w temacie. Kto uważa, że na rolkach nie da się potrenować to jest w ogromnym błędzie i tyle.

#24 tomiek

tomiek
  • Użytkownik
  • 270 postów
  • SkądMałopolska ok.Gorlic

Napisano 12 wrzesień 2012 - 16:36

Spoko luz.
Każdy ma swoje odczucia i nimi sie dzieli. Nie twierdze że rolki są do bani
ale podtrzymuję swoje doświadczenia że one dla mnie jedynie na jazde
odpoczynkową. Jeśli ktoś ma rozpiski jak na rolkach solidnie trenować już zmienia
postać rzeczy. Ja natomiast tego nie miałem wtedy i cholera ale wkurzało mnie
że kąbinowałem (chyba kombinowałem... ?) jakby tu ten opór zrobić na nich ale sobie odpuściłem i zdecydowałem
sie na porządną stacjonarkę.

/ Bury

#25 erico329

erico329
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 13 wrzesień 2012 - 05:51

wicklowman, Jazda na ostrym na roleczce , zapomniałem dodac , zupełnie inna bajka przy treningu niż szosą na rolce . Na plus dla ostrrego.

#26 B25CX

B25CX
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądWLKP

Napisano 24 październik 2012 - 09:00

tomiek nie chcę tutaj pisać nad wyższością rolek nad trenażerem lub odwrotnie bo nie o to chodzi (trenażera używałem raptem kilka razy). Napiszę natomiast, że na rolkach możne zrobić pełnowartościowy trening !!! Trzeba umieć, czyli trzeba wiedzieć jak i tyle.
Do tego jeżeli ktoś ma okazję jazdy na torówce zimą to już piękna sprawa...

Ja mam pełen pakiet ćwiczeń od trenera torowej kadry PL jeżeli chodzi o rolki...wszystko w temacie. Kto uważa, że na rolkach nie da się potrenować to jest w ogromnym błędzie i tyle.


Może podzielisz się tym pakietem ćwiczeń ? :)
Pisałem już dawno temu do Ciebie, ale niestety nie odpisujesz.

Rozumiem, że treningi w zimie nastawione na wytrzymałość mogę robić na rolce czy jednak zakupić trenażer ?

Pozdrawiam

#27 kyok2

kyok2
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Skądlisewo

Napisano 05 listopad 2012 - 22:08

Witam, mam rolki które zrobiłem z rur 2 calowych mała średnica sprawia, że stawiają opór dodatkowym obciążeniem może być wiatraczek ale i bez tego można zrobić dobre treningi. Ja trenuję z pulsometrem wg książki Friedla. Trening wytrzymałości , budowanie bazy doskonale do tego nadają się rolki. Mam też rower stacjonarny ale trening na nim jest strasznie nudny. Polecam rolki dla mnie są rewelacyjne.

#28 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 07 listopad 2012 - 20:51

Ja też mam rolki i uważam je za świetne rozwiązanie na zimowe wieczory. Oczywiście opór nie jest idealny, głośność też pozostawia wile do życzenia ale koszt był niewielki i warto. Co do trudności utrzymania równowagi to nie jest tak ciężko, a konieczność jej utrzymywania urozmaica trening.
Dla tych którzy twierdzą, że się nie da robić treningu polecam krótki filmik:


Ja jeżdżę już drugą zimę na własnoręcznie zrobionym sprzęcie i nie narzekam.

#29 Dromik

Dromik
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 07 listopad 2012 - 20:55

Też widziałem ten filmik, jednak jak się przyjrzysz to widać, że jest on przyśpieszony (nienaturalne podskoki). Jednak nie zmienia to faktu, że trenażer rolkowy jak najbardziej nadaje się do treningu.

#30 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 07 listopad 2012 - 21:14

Kolego Dromik. Nie pisz bzdur, bo ludzie będą powtarzać... Jeśli się przyjrzysz kolesiowi bez roweru (ten co stoi obok prawdopodobnie początkującego kolarza) to stwierdzisz, że zachowuje się normalnie!

A tutaj jeszcze jeden :D

#31 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 08 listopad 2012 - 02:35

Dromik posłuchaj starych torowców :)
Nie takie cuda się widywało. Sprinterzy na rowerach torowych podczas interwałów [przy odpowiednim przełożeniu] mogą zapier****ć jak samochody...

BTW: mój rekordzik na rolkach na szosówce [52x11] to setka z hakiem :-P >>link<<

#32 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 08 listopad 2012 - 06:25

BTW: mój rekordzik na rolkach na szosówce [52x11] to setka z hakiem :-P >>link<<


Coś mi się wierzyć nie chce bo przy prędkości 50/60 to już trzeba nieźle zapi..lać i trzepie jak na rodeo :oops:

#33 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 08 listopad 2012 - 14:53

dastin4 50-55 km/h to interwał z obrotu 52/11-12 i nie trzepie nic a nic...może to kwestia twoich samoróbek...nie wiem, gdybam tylko. Miałeś okazję jeździć na "kupnych" ???

#34 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 12 listopad 2012 - 22:02

No niestety tylko jazda na moim sprzęcie, ale i tak wystarczająca :mrgreen:

#35 B25CX

B25CX
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądWLKP

Napisano 21 listopad 2012 - 21:59

Witam,
na necie znalazłem 3 oferty rolek:

1. http://allegro.pl/tr...2788716571.html
2. http://allegro.pl/el...2787194725.html
3. http://allegro.pl/tr...2779257110.html

Licytuję te 1, co sądzicie o pozostałych ? Czy te Parabolic nie są lepsze ?
Czy w ogóle te rolki Antares T1000 są z metalu czy plastiku ? Ja ważę ok.85kg (uda ponad 60cm) więc nie chcę ich rozwalić już na początku.

Dzięki za sugestie.

#36 bicicleta

bicicleta
  • Użytkownik
  • 364 postów
  • SkądRadom

Napisano 22 listopad 2012 - 08:54

BŁŚ, mam role Antares T1000 jakoś od maja br. Wykorzystuję do rozgrzewki czyli jednorazowo ok. 20-30 min. Działają bez zarzutu. Zrobione są z tworzywa, szyny stelażu są metalowe. Ważę podobnie jak Ty i raczej nie mam szans, żebym je połamał w trakcie jazdy. Ten błękitny kolor sprawia, że tak lekko wyglądają ale ważą mniej więcej tyle ile dobry rower, ok. 7,5 kg.

#37 B25CX

B25CX
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądWLKP

Napisano 22 listopad 2012 - 15:07

Dzięki,
ja je chcę wykorzystywać je do treningów. Dlatego pytam o opinie, może ktoś jeszcze wypowiedzieć się odnośnie tych 3 modeli, które podałem ?

Pozdro

#38 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 22 listopad 2012 - 17:14

Tacx lepszy według mnie. Roto odpadają. Na słabszym modelu (Ecotrack) trenował i rozgrzewał się D. Zieliński (sprinter-torowiec) ważący prawie 100kg. Rolkom nic nie było a śmigaliśmy zdrowo;)
Krótkie interwały również robiliśmy i także to rolki dawały radę.
W razie czego, to jeśli coś będzie Ci nie odpowiadało możesz łatwo wymienić łożyska lub dać nawet rolki do ponownego toczenia.
Mój Ecotrack miał jedną "krzywą" rolkę (to po moich zabawach...). Oddałem do lekkiego obtoczenia i dalej trenażer mi służy.

#39 B25CX

B25CX
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądWLKP

Napisano 22 listopad 2012 - 20:35

Dzięki,

czyli będę licytować się o tego Tacx'a. A jak z linkami itd. jak coś popsuje się, nie ma problemu z dokupieniem i czy cena jest w miarę rozsądna ?

Tak z ciekawości jesteś torowcem ?
Bo szukam jakiś porad, treningów pod tę dyscyplinę. Jak coś masz to zapraszam na priv.

Pozdrawiam

#40 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 22 listopad 2012 - 20:55

Odpiszę tutaj, dla wszystkich. Z gumami/paskami jest w miarę ok. Cena znośna około 30 zł np. tu i tu.
Byłem torowcem "średniakiem", czyli startowałem na średnich dystansach. 4 km, na kreskę, punktowy. Potem miałem się przestawiać na ogólne omnium, ale zabrakło już czasu. Zmiana sponsora i zmiana pracy. Kolejny pracodawca nie był już tak skory do współpracy i musiałem zakończyć treningi na torze.
Szukasz treningu na tor... Hmm, niech pomyślę. Szybkość? :D
Pod każdą dyscyplinę torową są inne treningi, ale tak ogólnie to tempówki i szybka kadencja.
Jeśli masz niedaleko jakiegoś toru, to warto byłoby się tam chociaż zahaczyć i nawiązać kontaktu z trenerem albo zawodnikami. Można sporo od nich się dowiedzieć jak i potrenować.
Jak myślisz, do czego masz predyspozycje?



Dodaj odpowiedź