Skocz do zawartości


Zdjęcie

Profesjonalne zdjęcia


25 odpowiedzi w tym temacie

#1 piot

piot
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 luty 2007 - 17:20

Mam pytanie może ktoś się na tym zna albo ma ciekawe linki, otóż mam cyfrówkę i chciałbym zrobić fajne zdjęcia, coś podobnego do tych jakie są w bieżącym MR np. na str 26 chodzi mi oto że sylwetka kolarza jest w miarę ostra a tło zamazane, tak jakby tylko kolarz został zatrzymany w ruchu. Bardzo mi się to podoba, czy ktoś może się na tym zna ????

#2 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 23 luty 2007 - 20:08

zależy, jaką masz cyfrówkę. Jak chcesz zrobić takie zdjęcie, musisz ustawić dłuższy czas naświetlania (ale nie za długi, bo nie wyjdzie), i przesunąć aparat razem z ruchem kolarza. w ten sposób tło jest rozmazane, a kolarz wyraźny. Żeby jednak tak wyszło, musisz troochę popracować ;-) tylko do tego trzeba mieć nie taki zwykły aparat, z czterema czy pięcioma funkajcmi :-P najlepsza jest lustrzanka cyfrowa, ale taki sprzęt może kilka tys. kosztować :) osobiście mam Nikona, i nieźle takie bajery wychodzą :)

#3 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 23 luty 2007 - 20:19

do nauki najlepszy jest poczciwy zenith ;-)

#4 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 23 luty 2007 - 20:22

Oj, chyba całkowicie odwrotnie niż powiedział sp0097jg :-P . Musisz ustawić jak najmniejszy czas, wtedy kolarza zdążysz uchwycić mimo, ze będzie w ruchu. Żeby kolarz był ostry musisz ustawić ręcznie odległość, albo automatycznie ostrość. Automatycznie ostrość ustawia się w ten sposób, że najpierw najedź obiektywem na obiekt który ma być ostry (np niech ktoś najpierw stanie w miejscu gdzie będzie później fotografowany kolarz) następnie lekko wciskasz wyzwalacz do połowy aż na wyświetlaczu ukaże się znaczek (u mnie w canonie zielone kwadraty). Teraz nie zwalniając przycisku wyzwalacza, czekasz aż kolarz najedzie w miejsce fotografowania i dociskasz do oporu. Kolarza masz ostrego a tło rozmazane

pozdro horny

#5 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 23 luty 2007 - 20:25

no nie wiem :-P jak ustawi czas naświetl. na 1/2000s to raczej nie będzie zamierzonego efektu ;-) nie mówię o 1, czy 2s ;-) jeszcze jedno - jak aparatem nie przesunie, to nie wyjdzie mu te rozmazane tło. i kolarz nie będzie "w ruchu". Jak dasz krótki czas, i nie przesuniesz to będzie rozmazane, ale nie będzie to wynikać z ruchu obiektywu, i będzie to wyglądać nie tak, jak chciałeś. Przynajmniej ja tak robiłem kolarzom na TdP, jak koło domu jechali :-) wyszło całkiem całkiem :-P

#6 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 23 luty 2007 - 20:30

W moim aparacie dokładnie tak jest jak pisze horny ,,,i po docisnięciu do oporu robi sam sześć zdięć na sekunde,,,JAREK.. :roll:

#7 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 23 luty 2007 - 20:32

Będzie, będzie. Problem tylko taki, że czym mniejszy czas, tym mniejsza głębia ostrości, dlatego ważne jest właściwe ustawienie odległości kolarza. Kolarz bedzie ostry, a tło jest dalej, wiec nie będzie ostre

#8 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 23 luty 2007 - 20:32

ale masz lustrzankę ?? czy jak :-)


Horny, ale Piotowi chyba o to nie chodzi :)
Tu nie chodzi o to, żeby tło było "normalnie", ale żeby był widoczny ruch, żeby ono się "poruszało"

#9 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 23 luty 2007 - 20:34

to o czym pisze horny jest osobnym tematem.
efekt rozmycia a efekt nieostrosci to dwie rozne kwestie.
zeby tlo bylo rozmazane nalezy zrobic dokladnie tak jak pisze kolega sp0097.
dluzszy czas nastwietlania do tego prowadzic aparat za obiektem i w odpowiednim momencie sru ;-)

#10 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 23 luty 2007 - 20:37

No właśnie :)

#11 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 23 luty 2007 - 20:40

Wiecie, muszę się zgodzić i przyznać Wam rację. To może nie być taki sam efekt. Jest jednak dużo prostsze wyjście - jedziesz równolegle z kolarzem np samochodem i pstrykasz do woli :-P

pozdro horny

#12 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 23 luty 2007 - 20:44

niby tak ale to nie to samo ;-)
nie ma tyle satysfakcji z dobrze zrobionego zdjecia ;-)

#13 piot

piot
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 luty 2007 - 21:02

ustawić dłuższy czas naświetlania


co to znaczy??? jestem ciemny w aparatach, czy to oznacza ze mam ustawic dluzsza migawke czy to aby rozjasnic zdjecie :-/ ???? :shock: :cry:

i czy to ma cos wspolnego z iso??

#14 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 23 luty 2007 - 21:06

piot, Tobie jednak zależy chyba na ostrym zdjęciu w ruchu, ale niekoniecznie rozmazanym tle, więc zrób to po mojemu. Jeżeli to nie o to chodzi, zrób według sp0097jg, ale ten sposób wymaga trochę wprawy ;-) .

pozdro horny

#15 piot

piot
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 luty 2007 - 21:11

bede probowal chodzi mi o o rozmazane tlo a ja mam byc ostry

#16 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 23 luty 2007 - 21:32

piot podaj model swego aparatu to sie sporo wyjasni.

#17 piot

piot
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 luty 2007 - 21:42

ok sony dsc - h2

#18 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 23 luty 2007 - 21:55

w swoim modelu masz ustawienie czasu naświetlania (migawka ;-) ). więc jeśli chcesz zrobić takie zdjęcie, to zrób jak mówiłem :) na początku trochę poćwicz z samochodami, itp. nie jest to łatwe, dlatego trzeba się skupić - ręka musi się poruszać idealnie poziomo względem obiektu :) wtedy masz idealnie zrobione zdjęcie - kolarz wyraźny, tło rozmazane, i efekt jakby jechał na tym zdjęciu ;-)

http://galeria.magaz...p?g2_itemId=612 - o tym mówi Horny


http://galeria.magaz...p?g2_itemId=663 - a o tym ja mówię :) teraz to chyba nie będzie nieporozumień ;-)

#19 piot

piot
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 luty 2007 - 22:13

wielkie dzieki bede probowal

#20 Basler

Basler
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądGrójec

Napisano 14 lipiec 2007 - 23:55

a ja tam polecam Ci poprostu Photoshop. :) jeżeli nie miales z nim wczesniej doczynienia chętnie Ci pomoge. jak coś pisz na gygy :) pozdro



Dodaj odpowiedź