Skocz do zawartości


Zmiana kół z 27x1 1/4 na 28"


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_achtung882_*

Gosc_achtung882_*
  • Gość

Napisano 29 grudzień 2012 - 14:40

Witam, mam starą kolarkę Romet ma ok. 30 lat. Przymierzam się do wymiany kół z 27x1 1/4 na 28 calowe. Czy moglibyście mi jakieś polecić? Niedrogie do 400 zł za komplet, solidne, do tego jakieś opony.
Jestem całkowicie zielony w temacie. Często jeżdżę po ścieżkach rowerowych więc dobrze by było żeby się nie krzywiły tak jak moje obecne.
Pozdrawiam

#2 boincowiec

boincowiec
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Skądhome

Napisano 29 grudzień 2012 - 14:55

Kaseta czy wolnobieg?
http://allegro.pl/ko...2891320859.html
http://allegro.pl/ko...2891331000.html


Droższych bym nie kupował do starego roweru Romet, jak myślę, jeździsz tylko po mieście więc waga nie jest na pierwszym miejscu.

Do tego oponki Kenda Kwest http://e-bmx.pl/opis...st-700x28c.html

W 200zł za wszystko powinieneś się zamknąć. :)

#3 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 grudzień 2012 - 15:44

ło matko ale denne koła zaproponowałeś , gorszych nie było ??

szprychy ocynk , obręcze klocki itd , produkt najniższej klasy zwłaszcza jak jeszcze nie pasuje rozstawem do tego roweru piasta tył,

Co do Rometa to najpierw muszisz kolego achtung882, sprawdzić 2 podstawowe sprawy:

1, zciągnąć koło tył i zmierzyć rozstaw tylnych widełek - i pod to złożyć koło
2. zmierzyć , czy wstawienie kół 28" będzie obsługiwane przez obecny hamulec, ewentualnie czy znajdziesz taki , który będzie miał dłuższe ramiona !!! to nie tak hop siup od razu

27" są większe od 28"

Inną sprawą jest to, że jak chcesz troche pojeździć na kołach to polecam złozyć je na szprychach nierdzewnych , na miasto 36 szprych na koło będzie dobrze.

w 200 zł powinieneś sie zmieścić , w przypadku rometa tył raczej musi być zakręcany na śruby - bo są haki poziome, przód na szpilke lub śruby.

dętki, oponki... to dalsza sprawa , najpierw - dopasowanie do ramy !

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#4 Gosc_achtung882_*

Gosc_achtung882_*
  • Gość

Napisano 29 grudzień 2012 - 19:24

boincowiec Jak dla mnie bomba tym bardziej że tanie, byle się tylko żeby się nie wygięły po dłuższej jeździe. Po mieście akurat mało jeżdżę ale rama waży dość dużo wiec te parę gramów ekstra nie robi mi różnicy ;)
SPIKE ostatnio kupiłem okazyjnie hamulce shimano i po przemierzeniu wychodzi na to że bez problemu podejdą.
Jutro wybiorę się do piwnicy i zmierzę rozstaw tylnych widełek i dam znać.
Yyy jak to 27" są większe od 28"? myślałem że 28 będą większe.

#5 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 grudzień 2012 - 19:56

czary ?? nie ?? pomierzysz to sie dowiesz ....

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#6 boincowiec

boincowiec
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Skądhome

Napisano 29 grudzień 2012 - 20:07

27 - 630
28 - 622

Różnica 8mm, ale opony 28" nie naciągniesz na obręcz 27"...

#7 Gosc_achtung882_*

Gosc_achtung882_*
  • Gość

Napisano 02 styczeń 2013 - 17:28

rozstaw między tylnymi widełkami wynosi 12.5 cm

#8 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 styczeń 2013 - 18:31

no to sobie nie wsadzisz tych pokracznych kól z góry tematu bo one maja 135 mm.

Bezpiecznie należy dać koło na 125 mm , gdzieś takie nawet mam pod wolnobieg .

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#9 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 02 styczeń 2013 - 18:43

Ciekawe czy Ci hamulce podejdą - czy nie będą za krótkie. W moim Jaguarze koła 28 cali pasowały, w końcu oryginalnie były w nim koła szytkowe mające średnicę obręczy tę samą co koła 700C.
A jeśli Twój to jakiś Wagant czy coś w tym stylu to i zapewne wyżej mocowania hamulców są.
Co do kół to szukać w dobrym stanie używanych na obręczach Mavic czy Rigida i piastach Shimano, a nie jakieś dziwadła na najtańszych piastach... Za stówkę do 150 zł spokojnie wyrwiesz, niekoniecznie na Allegro.
Piasty z szybkozamykaczami średnio się nadają do ram z hakami z tyłu typu "blaszka" - standard w starych rowerach popularnych i być może koniecznym będzie wkręcenie blaszki zrobionej np. z obszlifowanego haka dokręcanego na przerzutkę.

#10 Gosc_achtung882_*

Gosc_achtung882_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2013 - 15:23

SPIKE a możesz mi wytłumaczyć jak to się mierzy? od początku do końca piasty? dolicza się do tego jeszcze wolnobieg?
h/k hamulce mam już wymienione na shimano, są dłuższe. Spokojnie mogę je obniżyć o ponad 4mm. Nie przepadam za kupowaniem używanego sprzętu już kilka razy się zawiodłem :-(

#11 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 03 styczeń 2013 - 18:52

SPIKE a możesz mi wytłumaczyć jak to się mierzy? od początku do końca piasty? dolicza się do tego jeszcze wolnobieg?

A ja mogę? :mrgreen:?
Generalnie rozstaw widełek ramy sprawdzasz tak, że bez problemu wsadzasz piastę z danym rozstawem w tylne widły bez wysiłku i po zaciśnięciu/skręceniu co najwyżej lekko haki się zegną.
Na sucho, bez koła i piasty też można zmierzyć rozstaw (robimy to od wewnątrz wideł), ale zazwyczaj wymiar wychodzi kilka mm większy...
Wąska piastę w za szeroka ramę da się włożyć po dodaniu odpowiednich podkładek do piasty, ale odwrotna sytuacja wymaga kombinacji - najbezpieczniejsza to chyba wymiana grubych podkładek pod kontrami stożków na cieniutką po każdej stronie plus oczywiście tulejka dystansowa od strony kasety lub wolnobiegu (równo po obu stronach zabieramy podkładki). Nie zawsze to działa, ale spróbować można - kosztuje tyle, co dwie cienkie podkładki i trochę roboty. ;-)
Rozstaw samej piasty to wymiar pomiędzy zewnętrznymi stronami nakrętek kontrujących czy blokujących (więc stronami stykąjacymi się z hakami ramy), czyli nie mierzy się osi.

hamulce mam już wymienione na shimano, są dłuższe. Spokojnie mogę je obniżyć o ponad 4mm. Nie przepadam za kupowaniem używanego sprzętu już kilka razy się zawiodłem :-(

To dobrze, że dadzą radę. A mi na używanych rzeczach też bywało prawie gubić zęby, ale z drugiej strony wiele razy byłem i jestem zadowolony. ;-)

#12 Gosc_achtung882_*

Gosc_achtung882_*
  • Gość

Napisano 11 styczeń 2013 - 12:11

Kupiłem koła 622x13, obręcze Rodi Stylus Racing na piastach shimano, 36 sprzych.
Hamulce pasują idealnie, widelce musiałem delikatnie rozgiąć.
Dzięki za pomoc.
P.S. doradzicie jakieś fajne oponki na asfalt?



Dodaj odpowiedź