Skocz do zawartości


Zdjęcie

Konserwacja roweru podczas przerwy w jeżdzeniu.


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 madridista

madridista
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • Skądśląsk

Napisano 11 listopad 2008 - 15:39

Witam!

Zwracam się do bardziej zaawansowanych kolarzy z pytaniem: jak zabezpieczyć rower na okres w którym nie będę go używał, czyli na okres zimy.
Szukałem już coś na ten temat na forum, ale nic nie znalazłem. Jeśli się więc powtarzam to bardzo przepraszam.
Będzie to pierwsza zima z szosówką z prawdziwego zdarzenia (jakoś poprzednim stalakiem się nie interesowałem :P), a tereny w których mieszkam raczej uniemożliwiają jazdę szosówką, przy normalnej zimie jest śnieg więc pozostaje mi MTB.

Pozdrawiam.

#2 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 11 listopad 2008 - 16:02

Zacznę od tego że w zimie moja szosa zawsze stoi w domu wiec nie ma problemu z ujemnymi temp i wilgocią a to wg mnie ma znaczenie gdzie trzyma się rower. Co do konserwacji to dokładne czyszczenie i smarowanie wszystkich części (napęd, piasty, support) powinno w zupełności wystarczyć, potem sprawdzenie czy nie ma żadnych luzów, naciągnięcie linek i rower może spokojnie czekać na wiosnę.
Pozdrawiam!

#3 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 11 listopad 2008 - 16:25

Trzeba zredukować ciśnienie z dętkach, aby opony/szytki się nie rozciągały i detką nic się nie stało. Łańcuch zdejmnij lub zrzuć go na najmniejsze koronki z przody i z tyłu, zeby linki oraz sprężyny przerzutek nie były naicągnięte. Napęd myjesz, smarujesz łańcuch i zabezpieczasz napęd przed kurzem.
Oczywiście kontrola luzów po sezonie i przed sezonem w zależności od rodzaju piast, suportu, sterów.

#4 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 12 listopad 2008 - 10:34

Moze to zabrzmi smiesznie. Ale jesli ktos pozostawia rowerek na zime w chlodnym wilgotnym miejscu (zadaszony balkon) to dobrym pomysłem moze byc owinięcie rurek ramy ... papierem toaletowym. Pod warunkiem, że rower nie moknie na deszczu.

Pzdr
Stas

#5 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 12 listopad 2008 - 11:25

No i dobrze było by aby rowerek wisiał :->

#6 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 12 listopad 2008 - 22:11

Jeżeli jednak stoi to koniecznie z powietrzem w kołach- żeby przypadkiem nie stał na flaku. Grozi to odkształceniami dętek i opon oraz w najgorszym wypadku przy długim staniu (kilka miesięcy) nawet scentrowaniem koła.
Pozdro!

#7 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 12 listopad 2008 - 22:14

nawet scentrowaniem koła

Nie możliwe.
Powietrza nie spuszcza się do zera. Redukuje się aby dętka i opona zachowały swój kształt.

#8 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 12 listopad 2008 - 23:14

Qba, To raczej jest niemożliwe na większej dziurce w drodzę nic się kołu nie dzieje przy 40km/h a co tam dopiero stojący sobie rower :roll:

#9 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 12 listopad 2008 - 23:35

Powietrza nie spuszcza się do zera. Redukuje się aby dętka i opona zachowały swój kształt.


Generalnie to właśnie miałem na myśli; żeby nie zostawiać stojącego roweru na flaku tylko zostawić trochę ciśnienia w ogumieniu.
Co do scentrowania to kiedyś w telewizji słyszałem, że w skrajnych przypadkach to możliwe. Może jednak przesadzali, nie wiem bo nigdy się z takowym zjawiskiem nie spotkałem...
Pozdro!

#10 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 13 listopad 2008 - 07:58

Qba, Kiedyś był taki film o dwóch facetach co ukradli obraz "Damy z łasiczką".
w tym filmie pada taki tekst

Telewizja kłamie :!:

:mrgreen:

#11 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 13 listopad 2008 - 08:45

nawet scentrowaniem koła

Nie możliwe.
Powietrza nie spuszcza się do zera. Redukuje się aby dętka i opona zachowały swój kształt.

Absolutna prawda. Tak wlasnie czyni moj kolega ze swoim motocyklem.

Stas

#12 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 13 listopad 2008 - 08:52

Motocykl waży 200 kg a rower max 10.

#13 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 13 listopad 2008 - 16:16

Koniec końców dochodzimy do wspólnego wniosku: jeśli rower ma stać (a nie wisieć- bo to zupełnie co innego) zwalamy trochę ciśnienia z ogumienia ale nie całkiem do zera. Tu jeszcze pytanie do bardziej doświadczonych- ile powietrza zostawić? 2-3 bary?
Pozdro!

#14 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 13 listopad 2008 - 16:21

1 atm starczy. Najlepiej zdjąć koła i postawić rower na widelcu i rurze suportowej - pod suport podłożyć coś, aby tarcze nie dotykały podłogi.

#15 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 13 listopad 2008 - 17:09

1 atm starczy. Najlepiej zdjąć koła i postawić rower na widelcu i rurze suportowej - pod suport podłożyć coś, aby tarcze nie dotykały podłogi.


A może poprostu postawić go do góry kołami ;]

#16 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 listopad 2008 - 17:42

mój stoi na 1-2atm i ma się dobrze ;-)



Dodaj odpowiedź