Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciekawostka o burakach


27 odpowiedzi w tym temacie

#21 freak78

freak78
  • Użytkownik
  • 55 postów

Napisano 06 wrzesień 2013 - 08:48

Witam, pozdrawiam :) Co do buraków, to jakoś od 2 - 3 dni mocniej jeżdżę (pojecie względne :) ), myślę sobie co jest grane, dobry dzień mam czy co? No i przypomniałem sobie że w domku na obiad mam barszcz z buraka plus ziemniaczki - pycha :)... To nie efekt placebo, bo podczas jazdy dopiero po jakimś czasie sobie przypomniałem, że jadłem barszcz przed paroma godzinami... Stwierdzam, że coś jest na rzeczy, i nawet ugotowany barszczyk też działa :) 



#22 Gosc_KarolinaGrabowska_*

Gosc_KarolinaGrabowska_*
  • Gość

Napisano 07 wrzesień 2013 - 11:34

Zwierzęta mają zdolność wybierania tego co dla nich dobre. Ja też barszcz czerwony piję ile wlezie, kiedy tylko mam okazję.



#23 krzychoo

krzychoo
  • Użytkownik
  • 42 postów
  • SkądPomorskie

Napisano 16 wrzesień 2013 - 18:27

Witam

 

Wyczaiłem dzisiaj w markecie sok z buraków i jabłek z Hortexu (3,2pln z litr). Skład 60% sok z buraków, 22% sok z jabłek, reszta to mieszanka soku  z marchwi, selera, pietruszki i cebuli plus ziele angielskie, pieprz, liść laurowy. Sok niedosładzany. Muszę przyznać, że lekko schłodzony jest naprawdę smaczny, wypiłem już go dzisiaj w sumie prawie litr i nie odrzuca, ten prawie litr 60% soku to mniej więcej tyle ile piszą o piciu 100% czyli pół litra dziennie.

 

Nie mam w domu sokowirówki, wczoraj ugotowałem starte wcześniej surowe buraki, doprawiłem lekko sokiem z cytryny, jednak tej papki nie mogłem przełknąć, po paru łyżeczkach myślalem ,ze będę  mial cofkę ;)

 

Co myślicie o tym soczku hortexu ?



#24 emty13

emty13
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądGoszcz/Wrocław

Napisano 16 wrzesień 2013 - 19:40

Warto go wypróbować, z pewnością nie zaszkodzi :) Burak i jabłko to dobre połączenie w smaku. W sumie można stosować prawie wszystko byleby tylko pozbyć się tego okropnego smaku :P Powiem szczerze, że wytrzymałem 49 dni na tych burakach, jest poprawa i to duża, tego nie da się ukryć. Lecz na dłuższą metę jeśli chodzi o smak buraka to niestety jest pewne odrzucenie w smaku..

Może stosować to w miesiącu w stosunku 60/40. 18 dni pić a przez resztę miesiąca stosować coś innego (np. sok z marchwi). Ewentualnie pić co drugi dzień :)



#25 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 17 wrzesień 2013 - 13:04

60g cukrów na cały litr takiego soku to dość sporo, wliczając do tego potrzebne porcje owoców i warzyw dziennie robi się spora pula cukrów prostych, czy gra warta świeczki dla zawodnika dążącego do niskiego %BF? Może biorąc pod uwagę ciągłe uzupełnianie  glikogenu w przypadku osoby z obszernym treningiem tak, ale też nie w każdym przypadku. Można zaryzykować spożywając 1l tego soku zaraz po treningu, łącząc go z łatwo przyswajalnym białkiem, wtedy powinno być ok (chociaż taka ilość płynu ograniczy szybkość dostarczenia wartości odżywczych). Poza tym walory smakowe takiego soku mocno zniechęcają, w szczególności jeśli istnieje zalecenie wypijanie 2 szklanek dziennie tego czegoś (4 w przypadku tego z Hortexu). To też warto wziąć pod uwagę... Może ktoś podeśle jakieś wyniki badań na temat systematycznego picia soku z buraków przez długi okres czasu?

Trochę zaintrygował mnie fragment:

Wysiłek wykonywany był w trzech konfiguracjach: bez wcześniejszej suplementacji sokiem z buraków (kontrola), po sześciodniowej suplementacji oraz po również sześciodniowej suplementacji sokiem z buraków, z którego usunięto wcześniej azotany.

Jeżeli w teście brali udział aktywni mężczyźni, a nie sportowcy, to po pierwszym tygodniu bez suplementacji z pewnością zaszła poprawa wyników za sprawą samej adaptacji do nowego wysiłku, która początkowo jest już spora. Nie ma mowy o podziale biorących udział w eksperymencie na grupy. W każdym bądź razie liczby które podałeś są bardzo duże, musi coś w tym być, ale nie widzi mi się na co dzień bawić w obieranie i przygotowywanie napojów buraczanych, kiedy czasami jest problem z czasem, by zjeść coś pełnowartościowego...



#26 krzychoo

krzychoo
  • Użytkownik
  • 42 postów
  • SkądPomorskie

Napisano 17 wrzesień 2013 - 13:18

na początku tego wątku jest link do badań gdzie przez tydzień testowano to na kolarzach gdzieś tam na uniwersytecie (Exeter czy jakoś tak), o tym teście jest pełno informacji w internecie, o bardzo długoterminowych badaniach nic nie znalazłem

 

Co do soku z Hortexu to tak jak pisałem smak jest całkiem ok, nie wiem jak będzie po kilku dnaich spożywania, może się znudzi.

Z tymi węglami prostymi to ja chcę to pić bezpośrednio po treningu, kiedy cukry proste pomogą w regeneracji glikogenu



#27 B25CX

B25CX
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 wrzesień 2013 - 18:29

Powiem szczerze, że wytrzymałem 49 dni na tych burakach, jest poprawa i to duża, tego nie da się ukryć.

 

Jak ta poprawa przeniosła się na wyniki prędkości, wytrzymałości itd. ? Bo sam chcę wypróbować taką buraczaną "kurację".



#28 emty13

emty13
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądGoszcz/Wrocław

Napisano 26 wrzesień 2013 - 15:30

Głównie do góry poszła u mnie wytrzymałość tlenowa. Czułem dużą poprawę jeśli chodzi o jazdę na kadencji, mogłem wytrzymać kilka kilometrów więcej nie tracąc przy tym prędkości :) Czułem też duży plus jeśli chodzi o ogólną wytrzymałość organizmu. 

Odnośnie obierania i miksowania buraków i innych produktów to przecież można zrobić sobie tego soku więcej np. na 2-3 dni i trzymać go w lodówce. Nic się z nim nie stanie :)





Dodaj odpowiedź