Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potrzebna pomoc w sprawie sztycy


24 odpowiedzi w tym temacie

#1 rowerowyfan

rowerowyfan
  • Użytkownik
  • 61 postów
  • Skądkrakow

Napisano 22 luty 2013 - 20:12

Witam potrzebuję pomocy w kupnie sztycy. Z tego co zauwazylem na allegro sa sztyce z roznym offsetem tj 15mm, 25mm. Ja mam rame 2cm za krotka, czyli jaki offest mi jest potrzebny? i czy jak kupie sztyce z maxymalnym dlugim offsetem to czy mostek musze miec wtedy 130mm??

#2 Gosc_milosz216_*

Gosc_milosz216_*
  • Gość

Napisano 23 luty 2013 - 18:13

A siodełka nie da się bardziej do tyłu przesunąć?

#3 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 23 luty 2013 - 18:40

Jaki masz rozmiar ramy? pozdr

#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 luty 2013 - 19:19

Sztyca z offsetem służy wyłącznie do ustawienia bioder względem korb, nie do wirtualnego wydłużania ramy! Odsuwając się za bardzo do tyłu, tylko pogorszysz mechanikę ruchu nóg i tym samym stracisz cały zysk z teoretycznie (i tylko teoretycznie) bardziej wydajnej, bo bardziej pochylonej pozycji na rowerze.

Jeżeli masz za krótką ramę (a raczej należałoby zacząć od: jeżeli jesteś absolutnie pewny, że masz za krótką ramę) i jeżeli nie możesz jej zmienić, znacznie mniejszym złem będzie wybór dłuższego mostka. Sztycy nie ruszaj ani o milimetr poza zakres potrzebny do poprawnego ustawienia ciała względem korb.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 rowerowyfan

rowerowyfan
  • Użytkownik
  • 61 postów
  • Skądkrakow

Napisano 24 luty 2013 - 10:06

No wyszlo mi ze mam krotka rure pozioma o 2cm stad moge ja ruszyc offsetem lub mostkiem, dlatego też to pytanie.

#6 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 luty 2013 - 10:13

W takiej sytuacji tylko i wyłącznie mostek, ewentualnie kierownica z mocnym gięciem do przodu (parametr "reach" w opisach anglojęzycznych).

Sztycą ustawiasz wyłącznie biodra względem korb i na tym koniec.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#7 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 24 luty 2013 - 14:41

Ja bym tak od razu tej sztycy z offsetem nie skreślał. Ramy mają różny kąt podsiodłowy, siodła mają różnej długości i różnie umiejscowione pręty, no i ludzie też są różni i preferują bardziej młynek lub siłową jazdę. Ja zasadniczo nie wierzę ani w ustawianie pozycji siodła z pionem przyłożonym do rzepki, ani w poziomowanie siodła poziomicą. Liczą się odczucia w trakcie jazdy i efektywność. Dlatego moim zdaniem warto spróbować ze sztycą o większym offsecie (nawet jakąś najtańszą lub pożyczoną).

Polecam jeszcze ten artykuł:
http://sheldonbrown.com/kops.html

#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 luty 2013 - 16:46

Ależ ja w żadnym wypadku nie skreśliłem sztycy z offsetem :-) Oczywiście są sytuacje, w których jest ona zdecydowanie zalecana, ale - tak jak napisałem - zmiana offsetu nie służy do "wydłużania" ramy.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 rowerowyfan

rowerowyfan
  • Użytkownik
  • 61 postów
  • Skądkrakow

Napisano 24 luty 2013 - 22:14

No to już nie jestem zielony a niebieski:D:D:D:

#10 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 luty 2013 - 22:30

standardowy offset sztyc to 25 mm i takie są montowane do rowerów .

a propo daj fotke roweru i czy on miała oryginalnie sztyce bez offsetu ???

Producenci czasem wrzucają takie komponenty jakie kupią tanio aby skompletować rower nie zawsze tak jak być powinno .

zmiana mostka też nie jest prostą sprawą bo i kable mogą nie sięgnąć .... bo jak dasz o takim samym kącie to będzie albo niżej , albo wyżej kierownica itd...

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#11 rowerowyfan

rowerowyfan
  • Użytkownik
  • 61 postów
  • Skądkrakow

Napisano 24 luty 2013 - 23:31

W tym sęk że ja dopiero rower składam i zapytanie jest by kupić sztyce.W tej chwili jestem na etapie sterów ale to inny dział.

#12 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 luty 2013 - 10:35

Jeżeli nie masz ramy z jakimś bardzo dziwnym kątem rury podsiodłowej (standard i klasyka gatunku to 73 stopnie, kąty 72-74 stopni możesz bardzo ogólnie uznać za względnie typowe), to z dużym prawdopodobieństwem sztyca ze standardowym offsetem 25 mm się sprawdzi. Resztę korygujesz mostkiem i/lub kształtem kierownicy.

Reszty niestety dowiesz się dopiero po montażu - taki już jest urok składania rowerów, szczególnie jeżeli to Twój pierwszy poważny projekt w tej dziedzinie i nie masz wyraźnego punktu odniesienia.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#13 rowerowyfan

rowerowyfan
  • Użytkownik
  • 61 postów
  • Skądkrakow

Napisano 28 luty 2013 - 20:30

Witam. Czy kupować sztyce z jedną śrubą mocowania siodelka czy z dwoma śrubami?

#14 Gosc_milosz216_*

Gosc_milosz216_*
  • Gość

Napisano 28 luty 2013 - 21:36

Najlepiej z dwoma chociaż też zależy jaka, miałem taką która była tylko na jednej śrubie i była tandetna (gięły się blaszki trzymające siodełko) mam też teraz ITM millenium carbon z jedną śrubą trzymającą siodełko i jedną do regulacji kąta, ale tu jest już dużo lepiej. W swoim rowerze aktualnie mam sztyce na 2 śruby i jak dla mnie jest to najlepsze rozwiązanie.

#15 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 marzec 2013 - 12:35

Dokładnie tak. Sztyce z jedną śrubą to loteria - raz trafisz dobrze, a raz nie bardzo, poza tym wiele zależy od siodełka (szczególnie od jego długości = długości dźwigni, która działa na jarzemko).

Dwie śruby dają 99% gwarancji, że trzeszczenia nie będzie.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#16 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 24 maj 2016 - 17:10

Odkopię temat.

Mogę założyć sztycę z offsetem 30mm jeśli pręty siodełka "uciekły" poza dozwolony zakres?(patrz zdjęcie)

W tej chwili mam kolano nad osią pedału, ale obawiam się o stan prętów oraz o złą amortyzację ze względu na przesunięcie punktów podparcia siodełka. 

Info gdyby ktoś szedł w kierunku; masz za małą rame. 171 cm wzrostu, noga 84 cm (tak 84) rama C-T 52cm, efektywna długość górnej rury 53.5cm, kąt tylnych widełek 74.5*.

PS na zdjęciu sztyca ma 20mm offsetu? Tak się mierzy przesunięcie?

Załączone pliki


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#17 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3145 postów

Napisano 26 maj 2016 - 19:36

Jeśli pręty siodełka są poza dozwolonym zakresem to powinieneś zamontować sztycę z większym offsetem.



#18 zorg7603

zorg7603
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 28 październik 2016 - 21:27

Witam kolegów.
Odświeżę temat, bo mam problem jak kolega wyżej. Wszystkie rozmiary mojej ramy wydają się być ok, ale przy sztycy z offsetem 25mm pion opuszczony z rzepki wypada mi zdecydowanie przed osią pedału. Wszystko wskazuje wiec na to, ze powinienem znaleźć sztycę z większym offsetem. Niestety poszukiwania w sieci nie dają efektu - nie umiem takich znaleźć.
Jakieś propozycje?
Fajnie by było gdyby była karbonowa i nie ciężka.

 

Znalazłem jedną: http://www.fullspeed...b32-seatpost-2/



#19 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3145 postów

Napisano 29 październik 2016 - 12:54

http://allegro.pl/sz...6583547714.html



#20 zorg7603

zorg7603
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 29 październik 2016 - 13:42

Potrzebuję 31,6.
Sprzedający ma sporo rzeczy tanio. Chiny? Bo wolał bym nie.



Dodaj odpowiedź