Skocz do zawartości


Nowa polityka rowerowa


50 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 22 styczeń 2009 - 22:50

Nie możesz jechać drogą rowerową, która powoduje zagrożenie Twojego życia.


Poważnie tak byś się tłumaczył? Ja bym się bał, że pan policjant mnie wyśmieje :-/ , w sumie jadę "tylko" ścieżką rowerową a nie polem minowym 8-) , chyba :-P ...
Pozdro!

#22 Gosc_felipe_*

Gosc_felipe_*
  • Gość

Napisano 22 styczeń 2009 - 23:15

Kiedyś na pewnym mądrym forum wyczytałem taką argumentację. Jest jakieś "ale" w przepisach. Jak przypomni mi się szczegółowo, to dam znać ;)

#23 Gosc_leszczo_*

Gosc_leszczo_*
  • Gość

Napisano 22 styczeń 2009 - 23:16

Na całe szczęście warszawscy policjanci są bardzo wyrozumiali w tej kwestii w zasadzie jak dotąd przyczepili się do mnie raz gdy koło ich radiowozu włączałem się do ruchu na wisłostradzie :), wiec mieli w sumie racje.

Niestety ścieżki rowerowe są
a) w tragicznym stanie
B) zagracone
c) z kiepskiej nawierzchni
d) niesprzątane (łatwo się przebić
e) co jest najważniejsze, najczęściej kompletnie nie życiowo wytyczone, tak że po prostu nie da się efektywnie przejeżdżać przez miasto korzystając z nich.

Życzyłbym sobie by w Polsce zaczęto w końcu na szerszą skalę budować PASY rowerowe, a nie ścieżki jak teraz, na zachodzie takie rozwiązania bardzo ładnie działają...

#24 Gosc_felipe_*

Gosc_felipe_*
  • Gość

Napisano 22 styczeń 2009 - 23:26

Społeczeństwo nie dojrzało jeszcze do bus pasów, a co dopiero do pasów dla rowerów :(

#25 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 22 styczeń 2009 - 23:30

Społeczeństwo nie dojrzało jeszcze do bus pasów, a co dopiero do pasów dla rowerów


Zgadza się. Wysarczy spojrzeć co się dzieje codziennie w porannym szczycie na Solidarności przed dworcem wileńskim... Pas dla autobusów; jeden autobus, dwadzieścia samochodów, autobus i następne kilkadziesiąt aut. Raz na tydzień pojawią się nawet panowie w niebiesko białym samochodzie z kogutami na dachu- wtedy liczba samochodów na takowym pasie spada o połowę 8-) .
Po rowerzyście by Polacy przejechali i nawet go nie zauważyli :mrgreen: ...
Pozdro!

#26 Pacek

Pacek
  • Użytkownik
  • 180 postów
  • SkądBełchatów

Napisano 23 styczeń 2009 - 00:55

Nie wiem jak wam ale mi najbardziej spodobał się kawałek w artykule opowiadający o rzekomej komisji złożonej z ekspertów i działaczy. Już samo to zdanie nienapawa optymizmem gdyż każdy z nas sobie zdaje sprawe jakich to ekspertów czasem mamy w różnych dziedzinach (gośc bez prawajazdy decyduje o drogach). Brrr strach sie bac co panowie wydumają.

A co do kultury to uważam że jeszcze sporo wody w wiśle upłynie nim to sie zmieni, może nowe pokolenie mające dośc tego syfu zacznie popisywac się kulturą, tak jak przestają byc modne papierosy, może kiedyś przestanie byc modne cwaniactwo drogowe

#27 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 23 styczeń 2009 - 09:36

Jestem jakoś sceptycznie nastawiony do tego typu pomysłów, bo Polska to nie Holandia, a o podejściu władz do rowerzystów niech świadczą ich wypowiedzi (zamieszczone kiedyś przez Bruce'a w temacie na poprawienie humoru) klik. Wg mnie idealnie oddają to kim są nie tylko dla rządzących, ale i dla większości zwykłych ludzi rowerzyści. To tylko pewne uogólnienie, ale myślę że wyjątki tylko potwierdzają regułę.
Pozdrawiam!

#28 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 23 styczeń 2009 - 10:11

W pzu ubezpieczam się -OC i NWW 25zł rocznie. OC -10tys, NWW 5 tys. NIE dotyczy zawodów, ale to powinieneś mieć z klubu. pozdr

#29 Gosc_felipe_*

Gosc_felipe_*
  • Gość

Napisano 23 styczeń 2009 - 10:49

nick, jak wygląda sprawa OC? Powiem szczerze, że temat jest mi obcy. Czy w razie wypadku z mojej winy/winy kierowcy, PZU jest w stanie wypłacić mi 100% wartości szkód?

#30 korkus83

korkus83
  • Użytkownik
  • 121 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 23 styczeń 2009 - 11:08

dorzucę coś do dyskusji...

chodzi o kwestię przejazdu rowerem przez przejście dla pieszych. zgodnie z nowym taryfikatorem mandat za te wykroczenie wzrósł z 50 do 100 zł. Idiotyczność tej kary i tego przepisu polega na tym, że nawet zwalniając przed przejściem i przejeżdżając przez nie 10 km/h łamię prawo a ludzie, którzy wbiegają w pośpiechu na przejście nie - paranoja.

Nie jest to jakieś wielkie utrudnienie, ale przepis jest mocno nieżyciowy.

Tak samo mandat można dostać za to, że jadę ulicą, jeśli jest obok ścieżka (nawet kilkaset metrów). Inna sprawa to egzekucja tych przepisów. Przypomina mi to o kolejnym idiotycznym przepisie, dotyczącym specjalistów ppoż w firmach :) nawet tych, które zatrudniają chociaż jedną osobę...inspekcja pracy zapowiedziała z góry, że nie będzie karać za łamanie tego przepisu...

#31 Apache71

Apache71
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądPiekary Śl.

Napisano 23 styczeń 2009 - 11:53

Nie napiszę tutaj nic odkrywczego, ale może z takiego forum jak nasze skorzysta przypadkiem jakiś przyszły decydent :?:

Kostka brukowa na ścieżki rowerowe - chora plaga w wielu miastach i gminach wiejskich.
1. Szybsza jazda wprowadza rower w wibracje, daje też większe opory toczenia - czy to za karę, że ktoś chce uprawiać sport :?:
2. Kostka daje wrażenie, że to chodnik, więc jest masowych chodnikiem dla pieszych i parkingiem jednocześnie dla kierowców
Kolejne są krawężniki - powinny być zrównane do poziomu ścieżki i jezdni, a często wystają nawet 10-20 cm - czy mam zwalniać ciągle do 5 km/h lub skakać jak na MTB :?:

Sołtys, burmistrz lub prezydent wypinają piersi, bo poprawiła się statystyka ścieżek w gminie, ale my musimy tracić nerwy, czas i siły.
Drogi rowerowe prawdopodobnie projektują, budują i nadzorują ludzie, którzy znają ten pojazd z gazet i telewizji.

Przykładem beznadziejnego zaprojektowania ścieżek rowerowych są moje Piekary Śl. - kostka, wysokie krawężniki (jak na szosę). Odradzam też Lubliniec - ścieżek masa, ale dla szosowca horror. Omijajcie to miejsce szerokim łukiem - można przejechać równiutkimi i spokojnymi asfaltami przez wsie wokół tego miasta. Z kolei Lichynia pod Górą Św. Anny - kilka lat temu - wzór drogi rowerowej.

Jeżeli ktoś buduje ścieżkę, to powinien uwzględnić wszystkich jej użytkowników - szosowców, MTB, babcie jadące po mleko do sklepu i małych brzdąców pod opieką rodziców.
Myślę, że asfalt lub inna równa nawierzchnia + właściwe krawężniki, bezpieczne wjazdy/wyjazdy do/z posesji, pogodzą wszystkich, ale trzeba mieć tę prostą wiedzę :idea:

Można też zamiast ścieżek budować szersze jezdnie z oddzielonym dla nas pasem po obu stronach :!:

#32 dawidek102

dawidek102
  • Użytkownik
  • 72 postów
  • SkądChoszczno

Napisano 23 styczeń 2009 - 13:42

felipe Tak wypłaca 100% nick podał koszt ubezpieczenia na 5tys. zł wiec maxymalnie takie szkody w razie spowodowania przez Ciebie kolizji ubezpieczyciel pokryje. Ja osobiście mam NW i OC na kwotę 10tys zł. Co do Kolizji z winny innego użytkownika drogi teoretycznie tez powinni Ci oddać 100% wartości za poniesione szkody czyli częsci jak równiesz uszkodzony ubiór czy akcesoria.

#33 Gosc_felipe_*

Gosc_felipe_*
  • Gość

Napisano 23 styczeń 2009 - 13:59

Dzięki za odpowiedź. W takim razie muszę się ubezpieczyć.

#34 dabdee

dabdee
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądPoznań City

Napisano 23 styczeń 2009 - 14:29

jako student korzytsalem z ubezpieczenia w ramach ISIC, byla tam mowa o ubezpieczeni od OC, nie pamietam dokladnej kwoty.
W wykluczeniach byla mowa tylko o alkoholu oraz srodkach odurzajacych, czy kierowaniu pojazdem silnikowym ... nie mam tego przy sobie niestety,nie podam szczegolow.

dodam, ze nigdy nie korzystalem z tej polisy w praktyce.

#35 mekp

mekp
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 styczeń 2009 - 14:46

Witam!
Powiem szczerze że trochę siedzę w tych klimatach i mogę powiedzieć że w Sejmie jest pare osób które znają się na tym i są chętne aby działać w tym zakresie. W tej kadencji sejmu powstała Grupas ds. Rozwoju turystyki rowerowej (ogólnie rowerowa) i działa ona wspólnie z wieloma organizacjami pozarządowymi parafrazjuąc "by rowerzystom żyło się lepiej"
Pozdraiwiam!

#36 dabdee

dabdee
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądPoznań City

Napisano 23 styczeń 2009 - 15:01

Drogi meikp bardzo miła wiadomość.
Powiało optymizmem - byc może faktycznie młode pokolenie, które wkrada się do sejmu, wniesie jakieś świeże spojrzenie na problem komunikacji rowerowej w miastach i turystyki rowerowej...
przychodzi mi do glowy pomysł z jakimis kampaniami informacyjnymi dla kierowców aut,
ponadto ostrzejsze kary dla kierowców naruszających prawa rowerzystów...
przydałby się także 'telefon zaufania' dla rowerzystów poszkodowanych przez kierowców - do anonimowego ścigania kierowców, którzy spowodowali wypadek rowerzysty...
ba, ale jak to ostatnie rozwiązać, aby nie było nadużyć... odwoływanie się do ludzkiej uczciwości to chyba naiwność :-(

#37 mekp

mekp
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądWrocław

Napisano 24 styczeń 2009 - 10:28

Witam!
nie nie to nie jest optymizm... to jest realizm... ja poprostu wiem że zmiany niedługo nadejdą...... niestety tylko w prawie, nie w mentalnosci :)

a o polityce rowerowej napeweno nie można powiedzieć nowa :)

#38 Pacek

Pacek
  • Użytkownik
  • 180 postów
  • SkądBełchatów

Napisano 24 styczeń 2009 - 11:39

Powiem tak, uwierze jak zobacze. Niestety doświadczenia ostatnich lat napawają mnie pesymizmem podam przykład Gdaki. Ludize którzy przed kampańią wyborczą otwarcie krytykowali rządzących za głupie pomysły (postwic wiecej fotoradarów będzie bezpieczniej), ludzie którzy (z resztą słusznie) twierdzili na forach publicznych że jedynym sposobem na poprawienie statystyk jest poszerzenie głónych dróg przelotowych do 2 jezdniowych dwupasmowych po dojściu do władzy NAGLE zmieniają swoje podejście i sami zaczynają mówic o postawieniu dodatkowej ilości ( 450 fotoradarów ) na Poslkich drogach, argumętując że będziemy jeździli szybciej bo płynniej. No po prostu szkoda słów.

Dlatego realistycznym podejściem jest ,czekac co wymyślią ale boje się że pomysły mogą byc porażające i przerażające dla nas.

#39 dabdee

dabdee
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądPoznań City

Napisano 24 styczeń 2009 - 13:21

Polska to biedny kraj ... tylko kto jest temu winny? bo chyba po 10 latach od komuny mżnaby się odciąć... ;/

sorry za OT, ale gorycz .

#40 Bladedervish

Bladedervish
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 24 styczeń 2009 - 16:41

Doskonałym przykładem kostki brukowej na ścieżce jest Sopot a dokładniej droga prowadząca wzdłuż linii plaży od Gdyni Orłowa aż do Gdańska - Brzeźna. Rower wpada w takie wibracje, że szkoda gadać, a co jest najbardziej komiczne w tej sytuacji, że dokładnie po tablicy "Gdańsk" ścieżka staje się równa i przyjemna aż do końca. Jeżeli Gdańsk chce ubiegać się o tytuł "Rowerowej stolicy europy 2012" (mam nadzieję, że nie przekręciłem tego zaszczytnego tytułu) to także powinien wiele nadrobić bo ilość i jakość dróg dla rowerzystów w tym mieście w porównaniu do innych miast Europy pozostawia wiele do życzenia.



Dodaj odpowiedź