Skocz do zawartości


banalne pytania o podstawy kolarstwa


57 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_mieszko00_*

Gosc_mieszko00_*
  • Gość

Napisano 19 marzec 2007 - 11:27

hello!!

to mój pierwszy post.. nie jestem kolarzem.. mam zwykły rower - bez bajerów - kierownica, rama, koła i pedały - ot i rower cały :) chciałbym się dowiedzieć kilku podstawowych rzeczy.

kupiłem kiedyś książkę "Program mistrza" Lance'a Armstronga i Chrissa Charmaicela..

co uważacie na temat zawartych w nich poradach?
kilka drobiazgów zmieniłem w swojej jeździe i jestem zadowolony.
zacząłem zwracać uwagęna kadencję, pedałowanie itp.. szczególy, ale zawsze to postęp :)

przeczytałem też "Wojna LA" i "Mój powrót do życia.." - i nabrałem ochoty na rower - stąd ten post :)
oglądam tez wyścigi w TV i zaczynam się orientować na czym polegają te wszystkie ucieczki, pogonie itd.. dużo pomogły mi powyższe książki.. ale reklama !!!!

chciałbym się dowiedzieć, czy warto kupić do "weekendowego" jeżdżenia koszulkę kolarską? normalnie przy jeździe człowiek siępoci. zwykłe ubranie wilgotnieje i to potem sięodbija na zdrowiu.. z tego co wiem - specjalne koszulki odprowadzają wilgoć a czy jest sens zakładania takiej pod zwykłe ubranie? czy nie ma już takiego efektu?

choć dziwnie bym wyglądał - normalnie ubrany i taka koszulka.. tak sobie tylko myślę - kupić czy nie? (oczywiście myślę o lecie, bo póki co to z roweru korzystam tylko z "konieczności"..
w jakich cenach są koszulki dobrej jakości?
najtańsze w GO SPORT są po 50 zł.. a przynajmniej w zeszłym sezonie były. godne uwagi? czy zwykłą ściema i lepiej dołożyć i kupić jakąś inną? jakiej firmy polecacie?

jak to jest z treningiem w siłowni? w klubach trenerzy zalecają? jakiego typu są to treningi jesli już..? cośjak na rzeźbę? wytrzymałość?

moglibyście polecić mi jeszcze jakieś stronki z opisem treningów? jak i stosowanych technik jazdy i taktyki?

#2 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 19 marzec 2007 - 11:38

Witamy Cie serdecznie, ale .... za duzo rzeczy jednoczesnie chcesz sie dowiedziec. :-) Zapraszamy do studiowania wpierw naszych postow, tam uzyskasz sporo wiedzy. Sa tez bardzo dobre "miejsca" w internecie, gdzie dowiesz sie co w kolarstwie najwazniejsze.
Zacznij od www.kolarstwo-szosowe.gda.pl
Dobra koszulke na przyklad firmy Nalini lub Biemme mozesz kupic na allegro, tutaj: http://www.allegro.p...er=t&view=gtext
Zacznij szukac, czytac, pytac, analizowac a ten piekny sport i to wielkie hobby wciagnie Cie automatycznie. Prawie wszyscy kolarze to pasjonaci.

Pzdr
Stas

#3 Gosc_mieszko00_*

Gosc_mieszko00_*
  • Gość

Napisano 19 marzec 2007 - 12:33

no mnie właśnie dużo rzeczy pasjonuje.. zbyt dużo.. trenuję jujitsu, trochę macham ciężarami, dużo czytam itd.. poza tym uczęsięi pracuję..
ale w czasie wakacji naginam na rowerze :)

tę stronkę właśnie obczajam. dzięki!

wyczytałem tam o kadencji..
czyli na krótkich podjazdach można wrzucić lżejszą przerzutkę (tzn miękką? ) i szybciej pedałować wstając z siodełka..
a na dłuższych podjazdach siedzieć i dać cięższą przerzutkę?

jadąc pod górę wolęsięnamachać niżnamęczyć - dajęlżejszą.. ale u mnie to raz na jakiś czas zdarzy się lekkie wzniesienie czy wiadukt..

#4 Gosc_maradona86_*

Gosc_maradona86_*
  • Gość

Napisano 21 marzec 2007 - 00:39

ja tez jestem tutaj nowy....mam 10 letnia ATALE swietrny rowerek troszke przyciezkawy bo rama stalowa ale pieknie wykonana nie to co teraz spawy na 2 cm:P:P pozdrawiam Was szosowceow takich jakim ja chciałbym zostacv;]
:-o :lol: :-(

#5 Gosc_mieszko00_*

Gosc_mieszko00_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2007 - 07:38

no to kolejne pytanie..
jaśli zdecyduję się na zakup wdzianka - mam na myśli samą górę - to lepiej brać koszulkę czy bluzę z długim rękawem?
zaznaczam, że jeżdżę na zwykłym rowerze i w stroju kolarskim wyglądałbym raczej komicznie.. dlatego myślę o bluzie w stonowanych kolorach..
co o tym myślicie?

#6 Gosc_Klaudiusz_*

Gosc_Klaudiusz_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2007 - 08:10

Kazdy mysli ze bedzie wygladal ko(s)micznie, to normalne - Ty i otoczenie sie przyzwyczaicie ( szczegolnie po pierwszej zimie ;) )

Wbrew pozorom duze ( jak nie rownie duze co koszulka) znaczenie maja spodenki - te z wszyta wkladka, znacznie poprawiaja komfort jazdy ! Mysle ze kazdy obecny tu na forum sie ze mna zgodzi, co do tego nie ma zadnych watpliwosci

Nie musze chyba wspominac ze kask obowiazkowy :!:

#7 arcik

arcik
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • SkądWielkopolska/Bralin

Napisano 11 kwiecień 2007 - 08:39

no to kolejne pytanie..
jaśli zdecyduję się na zakup wdzianka - mam na myśli samą górę - to lepiej brać koszulkę czy bluzę z długim rękawem?
zaznaczam, że jeżdżę na zwykłym rowerze i w stroju kolarskim wyglądałbym raczej komicznie.. dlatego myślę o bluzie w stonowanych kolorach..
co o tym myślicie?


Jaśniejsze kolorki zawsze wpływają na widoczność co poprawia Twoje bezpieczeństwo ;-)

#8 Gosc_mieszko00_*

Gosc_mieszko00_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2007 - 10:22

z tym się zgodzę - widoczność ważna rzecz!!

ale jak by to się miało np do reszty stroju - normalne shorty, rower teżzwykły - nieco komicznie bym wyglądał.. choć bezpieczeństwo ważniejsze!!

o kolorach będę myślał przy zakupie..

wypowiedzcie się odnośnie długości rękawów. krótkie czy długie?

jak chłodno to długi byłby lepszy, ale znowy jak byłoby gorąco, to można sobie rękawy podwinąć? czy lepiej krótki i ewentualnie - gdyby było zimno, to na to zwykła bluza?


usystematyzuję:
1. jest gorąco - podwijanie rękawów bluzy - może być? czy nie beardzo?
2. jest zimno - założenie zwykłej bluzy (dresowej) na koszulkę kolarską - jest sens? czy kiedy nie ma na kontaktu z powietrzem to już nie działa jak należy?

#9 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 11 kwiecień 2007 - 12:12

Najlepiej bluzę z długim i koszulkę z krótkim rękawem. Rozumiem, że chodzi o minimalizację kosztów, więc na początek poszukaj bluzy z przypinanymi na suwak rękawami. Możesz też mieć osobne rekawki, ktore zakłada się do koszulki z krótkimi rękawkami na chłodniejszą część dnia (np z samego rana), a bliżej południa zdejmujesz i wkładasz je do kieszonki. Widziałem rękawki i nogawki kolarskie wykonane z grubych rajstop damskich (po 10zł). Obcinasz nogawki, wykańczasz na maszynie i wydajesz dychę, zamiast 40zł :-P
Idzie lato, więc kup koszulkę kolarską z krótkim rękawem. Koszty mniejsze, a pojeździsz trochę i wyrobisz sobie sam zdanie co Ci jest niezbędne, a bez czego możesz się obyć. Przy okazji przyzwyczaisz siebie i innych do niecodziennego ubioru :lol:

pozdro horny

#10 £ukasz

£ukasz
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • SkądMałe miasto ;)

Napisano 11 kwiecień 2007 - 12:41

Przy okazji przyzwyczaisz siebie i innych do niecodziennego ubioru :lol:

pozdro horny


hehe

#11 Gosc_Urban_*

Gosc_Urban_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2007 - 13:01

Dla mnie koszulka jak i spodenki to obowiązek, aczkolwiek rozumiem, że nie każdego stać na jednorazowy wydatek.
Ja kupiłem początkowo 2 koszulki w ciuch szopie :)
Później jakieś spodenki na allegro.
Za jakiś czas dostałem w prezencie koszulkę i spodenki.
Do dziś posiadam też długie spodnie ( kupione za 30 zł CRANE na szelkach z wkładką, świetnie się jeździ) i kurtkę (też CRANE).

Mieszko00 zaczynałem podobnie jak Ty.

#12 Gosc_mieszko00_*

Gosc_mieszko00_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2007 - 15:02

dziękuję za odpowiedzi!!

horny - skupię się na koszulce

Urban - zaczynałeś jak ja :) nikt nie został od razu zawodowcem.. to już nie chodzi o koszty (choć to bardzo istotne!) czy zawodowstwo.. jeżdżę rekreacyjnie - po około 30 km, choć teraz mam ochotę na nieco dalsze wypady.. 80-100.. w każdym razie u mnie to będzie jazda w ramach aktywnego wypoczynku..
dzięki za info - firma CRANE - chyba dosyć tania i w miarę dobra.. będę się rozglądał za koszulkami z dodatkiem rękawków.. poza allegro możecie polecić jakieś sklepy internetowe?
a najliepiej to jakby ktoś z Wrocłąwia cośpolecił. na Bogusławskiego był kiedyś sklep rowerowy..
a tak cenowo - średniej jakości koszulka to od ilu zł ? od 50? 80? 100??

ps
dostałem kiedyś koszulkę, którą rozdawaili na tour de france - 2001 chyba.. jest nieco za duża i nigdy w niej nie jeździłem. nie wiem jaki da efekt.. a może żadnego, bo to rozdawali tysiace takich.. (akurat siostra wtedy była we Francji) - i tak koszulka już trochę leży.. w szafie..

ps2
zapomniałęm dodać - tempo moich podrózy to jakieś 20-25km/godz.. rekreacja, ale pocę się- kilka razy siętak załatwiłem na tydzień czasu.. dlatego myślę o odpowiednim wdzianku.

#13 £ukasz

£ukasz
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • SkądMałe miasto ;)

Napisano 11 kwiecień 2007 - 16:36

Ja Ci radzę kupić koszulke i spodenki + do tego rękawiczki, reszta uzbiera się potem (na razie będzie ciepło zimowe rzeczy uzbierasz później). Ale kup porządne rzeczy - dobrze radze, posłużą Ci bardzoo długo, brak otarć wygoda - moim zdaniem warto dołożyć.

Kup tutaj:
http://www.bcmnowatex.com.pl/

A jak chcesz koniecznie we Wrocku z tańszych rzeczy to polecam Ci krajek.pl (ul. Młodnickiego-sklep internetowy)- kupisz tam authora i accenta rzeczy (ale tylko niektóre są trochę tańsze niż w BCM a gorsza jakość, chociaż to nie są złe rzeczy)....
BCM! :)

#14 Gosc_mieszko00_*

Gosc_mieszko00_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2007 - 17:57

już obczajam!!

najpierw koszulki.. :) Dzięki Łukasz!!

ps
we wrocku - chodziło mi o zwykły sklep, w którym mógłbym przymierzyć.. :)

#15 £ukasz

£ukasz
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • SkądMałe miasto ;)

Napisano 11 kwiecień 2007 - 19:13

Tam możesz przymierzyć mimo, ze to sklep internetowy to mają małe lustro. Troche tylko inaczej wygląda przymierzanie bo dostajesz karton pełen. np.koszulek i przebierasz :lol:
Jak coś to wpadnij jeszcze na kromera - też w miare sklep.
Ale mimo wszystko - BCM Nowatex ! :)

#16 arcik

arcik
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • SkądWielkopolska/Bralin

Napisano 11 kwiecień 2007 - 19:55

mieszko00
a najliepiej to jakby ktoś z Wrocłąwia cośpolecił. na Bogusławskiego był kiedyś sklep rowerowy..
a tak cenowo - średniej jakości koszulka to od ilu zł ? od 50? 80? 100??

W Koronie masz GO sport tam kiedyś kupowałem i są różne ceny już od 50zł i duży wybór ;-)

#17 Gosc_mieszko00_*

Gosc_mieszko00_*
  • Gość

Napisano 12 kwiecień 2007 - 13:34

rok temu były po 50zł koszulki firmowane logiem GO SPORT - dlatego pytam, czy jest sens taką kupić, czy lepiej dołożyćze 30 zł i kupić jakąśfirmówkę..

sklep na kromera - to niedaleko mojej budy..
i jeszcze we Wrocku na Poznanskiej też jakiśrowerowy jest (nigdy nie byłem w środku)

#18 £ukasz

£ukasz
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • SkądMałe miasto ;)

Napisano 12 kwiecień 2007 - 15:41

Dołóż te kilka dyszek i weź koszulkę z bcm nowatex - nasi kolarze używają ich stroi, towar naprawdę dobrej jakości.

#19 Gosc_mieszko00_*

Gosc_mieszko00_*
  • Gość

Napisano 12 kwiecień 2007 - 18:03

http://www.ii.uj.edu...ish/s-wroc.html - tutaj ciekawa stronka - charakterystyki sklepów..

#20 arcik

arcik
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • SkądWielkopolska/Bralin

Napisano 12 kwiecień 2007 - 19:24

A-Zet
pl. Legionów, róg Sądowej [przeniesiony wiosną 1998 r. z ul. Ruskiej] Tam nie mają ciuchów
Harfa-Harryson
ul. Ks. Witolda 48, 50-203 Wrocław Tam mają konkretne Nike, Adidas ceny też konkretne



Dodaj odpowiedź