Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szosa made in France Helium odbudowa


1 odpowiedź w tym temacie

#1 piotrekgp

piotrekgp
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądLublin

Napisano 29 kwiecień 2013 - 09:25

Witam,

Za grosze stałem się posiadaczem francuskiej szosy Helium.
Szosa rozebrana, rama już w malowaniu.
Ale mam kilka pytań.

Ktoś się orientuje jaki może być gwint suportu w tej ramie? Jak to sprawdzić? Octalink'i nie pasują, sprawdzone. Korby na klin.
Ktoś się oreintuje gdzie/u kogo, można zdobyć koła 28", tylne pod kasetę 5/6. Szerokość widełek z tyłu 120mm. Ewentualnie jakiś patent może znacie. Nie chcę rozginać widełek. Mam zamiar zostawić przerzutki takie jakie były. Ostrego też nie chcę robić jak mi znajomi już sugerowali.

W planach jest zostawienie jak najwięcej części z oryginału.

Dziękuję za sugestie.

#2 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 kwiecień 2013 - 10:27

Witam,

francuskiej szosy Helium.

jaki może być gwint suportu w tej ramie? Jak to sprawdzić? Octalink'i nie pasują, sprawdzone.


Trzy standardy muf suportowych (ponoć było ich więcej):
Angielski (BSA) 1,375” x 24 tpi (średnica nominalna w calach x skok - zwoje na cal) szerokości: 68 mm, 73 mm, z lewej strony gwint prawy, z prawej lewy,
Włoski (ITA) 36 mm x 24 tpi szerokość 70 mm, z obu stron gwint prawy,
Francuski 35 mm x 1 mm co po przeliczeniu na system calowy daje 1,378" x 25,4 tpi, szerokość 68 mm, z obu stron gwint prawy

Jeśli miska BSA wpada do mufy, to masz raczej włoski. Jeśli nie wpada, od strony prawej nie wchodzi, to możesz mieć francuski (bo we francuskim po prawej jest gwint prawy, a w BSA lewy). Można próbować wkręcać po dwie prawe (czyli od lewej strony suportu) miski angielskie bo różnica w wymiarach jest ponoć pomijalnie mała. Ale to "ponoć", bo sam tego nie robiłem. Miski francuskie to albo z rozbiórki, albo ze specjalistycznego źródła.

BTW: wynika, że Helium to budżetowa marka Peugeota z lat 70.
Helium

A tutaj
francuskie gwinty Peugeotów
masz nieco info o suportach i sterach w Peugeotach na przestrzeni dziejów;-)



Dodaj odpowiedź