Skocz do zawartości


Zdjęcie

Endomondo I Strava


590 odpowiedzi w tym temacie

#481 wojtek123

wojtek123
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • SkądŁódź

Napisano 13 kwiecień 2016 - 21:09

Ja używam na Nokii Endomondo i po prostu później robię sobie export gpx i importuje na stravie. :) Acz czasem widać że oba systemy różnie interpretują ten gpx(pewnie jakieś wyrównywanie trasy/zakrętów) bo ten sam gpx potrafi na stravie mieć np. 2-3km więcej niż na endomondo(trasa 100km).



#482 System

System
  • Użytkownik
  • 643 postów
  • Skądz netu

Napisano 13 kwiecień 2016 - 22:37

@wojtek123, to akurat jest normalne, różne algorytmy w różnych aplikacjach.

 



#483 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 14 kwiecień 2016 - 17:12

Oo proszę! Kiedy znowu wrócisz na strave? ;)

Jak się Endo wyłoży ze 2 razy.



#484 System

System
  • Użytkownik
  • 643 postów
  • Skądz netu

Napisano 14 kwiecień 2016 - 18:59

Ktoś mi wyjaśni dlaczego np. Samsung Galaxy SIII (bez GLONASS) zapisuje bardzo dobrze ślad na np. Stravie, a już taki np. Note 4 z  GLONASS zapisuje ślad dużo gorzej, robi "zygzaki" itp ??

 

 



#485 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 kwiecień 2016 - 21:46

Może sabotaż Ruskich? ;)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#486 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 14 kwiecień 2016 - 22:15

^Nie chcą żebyśmy komy zdobywali więc sabotują ślad gpx w stravie :D 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#487 System

System
  • Użytkownik
  • 643 postów
  • Skądz netu

Napisano 15 kwiecień 2016 - 10:08

Chłopaki zaraz Prozor odpowie i Was zamiecie pod dywan. :P



#488 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 kwiecień 2016 - 13:05

Hehe... Też kiedyś myślałem, że jak doda się Glonass, to dokładność poprawi się prawie do metra. A figę ;p

Włączenie ruskich satelitów daje tylko jedno - szybsze początkowe pozycjonowanie. Czyli włączysz odbiornik, a ten potrzebuje trochę czasu na odnalezienie pozycji co najmniej 3 satelitów do określenia współrzędnych geograficznych w których aktualnie się znajdujesz. Jeśli widocznych satelitów jest więcej, to te 3 zostaną szybciej namierzone i szybciej zostanie wyznaczona pozycja (nieco upraszczam, ale mniej więcej o to chodzi). W tym przypadku, czym więcej tym lepiej, a właściwie szybciej. 

 

No ale zostaje problem gorszego śladu - przecież i tu powinno być "czym więcej, tym lepiej"? Niestety, nie koniecznie. A właściwie wręcz przeciwnie. Nie wiadomo do końca, czy glonass ma gorszą dokładność, czy tez większa ilość nie do końca dokładnych sygnałów pozycjonujących, zwłaszcza w trudnym terenie, czy też w wysokiej zabudowie, wprowadza większą ilość sygnałów odbitych, które w ruchu utrudniają ustabilizowanie pozycji. W teorii wyznaczenie pozycji powinno odbywać się na zasadzie statystycznej - odrzucamy skrajne i ewidentnie błędne, resztę uśredniamy. To teoria, a jak w praktyce jest to realizowane za pomocą jakich algorytmów to naprawdę ciężko jest wróżyć.

 

Tak czy siak, jeśli jest możliwość wyłączenia Glonass to dla zwiększenia dokładności śladu warto to zrobić. Część oprogramowania smartfonów (zależy od oprogramowania) korzystać może ze wstępnego ładowania pozycji satelitów, podobnie robią to urządzenia garmina np. nowsze Edge, Forerunnery itd, nazywa się to EPO (nie mylić z dopingiem ;)), no i jeśli choć raz na tydzień jest możliwość odnowienia pliku EPO, to ustalenie pozycji z glonass czy bez trwa równie szybko. Jeśli jednak nie ma możliwości korzystania z EPO (lub EPO wygasło - na ogół po tygodniu), to glonass wydatnie skraca czas ustalenia pozycji, później (o ile jest taka możliwość) warto odbiornik glonass wyłączyć, tak dla poprawienia jakości śladu, jak również dla zmniejszenia zużycia energii (w garminach glonass zwiększa o ok. 20% zużycie energii).


  • System lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#489 Kolunio

Kolunio
  • Użytkownik
  • 334 postów

Napisano 15 kwiecień 2016 - 13:52

A kiedy strava będzie pl?:)

#490 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 15 kwiecień 2016 - 15:24

A ja znalazlem cos takiego:
" Advantage of GLONASS over GPS (GLONASS Vs GPS)
There is no clear advantage other than accuracy over GPS. When used alone GLONASS doesn’t have that strong coverage as GPS has, but when both used together certainly increases accuracy with coverage. And it is more useful in northern latitudes as Russia started GLONASS originally for Russia.

The accuracy is an advantage of GLONASS with up-to 2 meter of accuracy. GPS + GLONASS allows your device to be pin pointed by a group of 55 satellites all across the globe. So when you are in a place where GPS signals are stuck like between huge buildings or subways, you will be tracked by GLONASS satellites accurately."

Co troche kloci sie z tym co Prozor napisal.

#491 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 kwiecień 2016 - 19:16

Zamiótł nie tylko nas, ale i Ruskich. No i wreszcie wiemy czym naprawdę jest ruskie EPO :P

 

 

A kiedy strava będzie pl? :)

Miejmy nadzieję, że nigdy :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#492 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 kwiecień 2016 - 20:28

Nie przesadzaj, sporo ludzi nawet z podstawową angielszczyzną sobie nie radzi, no i dla nich strava w PL byłaby dobrym rozwiązaniem ;).

 

 

A ja znalazlem cos takiego:
[... ciach ...]
Co troche kloci sie z tym co Prozor napisal.

 

 

Teoria teorią (też tak myślałem, że będzie lepiej, a jest dupa u murzyna...), a praktyka praktyką. A jak jest w praktyce to przekonaj się sam. Włącz oba systemy, przebiegnij się kółeczko wokół paru budynków czym wyższe i o większy zagęszczeniu, tym lepiej - większy błąd będzie, co dobitnie powinno obalić cytowane przez Ciebie twierdzenie. Ja sprawdzałem, Ty przekonaj się sam.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#493 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 15 kwiecień 2016 - 20:28

So when you are in a place where GPS signals are stuck like between huge buildings or subways, you will be tracked by GLONASS satellites accurately."

 

 

Z tego co na szybko patrzyłem GLONASS działa na tej samej zasadzie co GPS. GPS ma 28 działających satelitów, GLONASS mniej, bo 24. Stąd zupełnie nie rozumiem skąd wniosek, że jak GPS nie złapie to GLONASS na luzie już tak.
 



#494 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 kwiecień 2016 - 21:14

Nie ważna ilość, ważna jakość. Satelity są ustawione na orbitach geostacjonarnych, każda w innej części nieba obstawiając całą planetę dookoła (przynajmniej amerykański gps), na otwartej przestrzeni widać ich więcej, pod ścianą budynku mniej, ale możliwy jest odbiór sygnału odbitego od ściany innego budynku - tylko to, że sygnał odbity będzie odebrany to jedno, ale niestety samo odbicie wprowadza dodatkowy błąd pomiaru. Mając do wyboru brak sygnału, albo błąd kilkunastu - kilkudziesięciu metrów oczywistym jest, że lepiej wybrać drugą opcję - swego czasu jak wprowadzono odbiór sygnałów odbitych, to była mała rewolucja. 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#495 d8wid

d8wid
  • Użytkownik
  • 332 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 kwiecień 2016 - 21:59

Pozor trochę się rozpędziłeś z wyjaśnieniami. Ani gps ani glonass nie ma orbit geostacjonarnych. GPS jest dla Ameryki i tam satelity mają lepsze konstelacje dając lepszy PDOP. Glonass jest bardziej dla naszych szerokości przez bycie sąsiadami z Rosją. Książki są o tym wiec nie starajcie się za bardzo upraszczać faktów.
 

 

A jak ktoś się chce dokształcić to tu trochę opisu w pigułce chcociaż nie wszystko dotyczy zwykłych odbiorników typu Garmin

 

http://www.asgeupos...._type=tech_gnss

 

Np takie urządzenia nie korzystają z pomiarów różnicowych... Jeszcze... :) 


HDJ ROCKER PLATE - Platforma pod trenażer
https://rockerplate.pl
 


#496 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 kwiecień 2016 - 08:10

Nie przesadzaj, sporo ludzi nawet z podstawową angielszczyzną sobie nie radzi, no i dla nich strava w PL byłaby dobrym rozwiązaniem ;).

 

 

Bardziej piję do tego jak to by było przetłumaczone - raczej spodziewam się, że wyglądałoby to nienaturalnie, a zwłaszcza po długim czasie używania stravy w innym języku ;)  A funkcji jest na tyle niewiele, że sam czasami przełączam sobie na inne języki (wyłączając te w innym alfabecie) i nie ma problemu z użytkowaniem :)

 

BTW - wie ktoś w jaki sposób zmienić język na stravie na trwałe? Przy każdym kolejnym otwarciu przeglądarki język z powrotem jest domyślnie angielski, czy da się to jakoś przypisać do profilu?


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#497 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 16 kwiecień 2016 - 15:09

Co racja, to racja. Ale z drugiej strony jeśli analfabeta lingwistyczny ;) ma do wyboru stravę bez j.polskiego czy endomodo z j.polskim, to wybór staje się oczywisty. W tym przypadku nawet polskawy byłby jakimś rozwiązaniem, prawda?

Tym bardziej, że zawsze można wybrać inny język.

 

Prawdopodobnie wybór języka zależy od ciasteczek - jeśli przeglądarka nie zapamiętuje parametrów (wywala ciasteczka), to masz zawsze domyślny język. Sprawdziłem - u mnie nie ma problemów, parę razy zmieniałem język, zamykałem przeglądarkę, po otwarciu był ustawiony ostatnio wybrany język.

 

Pozor trochę się rozpędziłeś z wyjaśnieniami. Ani gps ani glonass nie ma orbit geostacjonarnych. GPS jest dla Ameryki i tam satelity mają lepsze konstelacje dając lepszy PDOP. Glonass jest bardziej dla naszych szerokości przez bycie sąsiadami z Rosją. Książki są o tym wiec nie starajcie się za bardzo upraszczać faktów.
 

 

A jak ktoś się chce dokształcić to tu trochę opisu w pigułce chcociaż nie wszystko dotyczy zwykłych odbiorników typu Garmin

 

http://www.asgeupos...._type=tech_gnss

 

Np takie urządzenia nie korzystają z pomiarów różnicowych... Jeszcze... :)

 

Ok, dałem ciała pisząc "geostacjonarne" (tfu, faktycznie to stojące nad wybranym punktem globu), zamiast orbicie kołowej, o stałej wysokości i nachyleniu do równika. Kajam się. Może przez to, że gdzieś mi tam świtała informacja o systemach korekcji WAAS/EGNOS przesyłanych przez satelity geostacjonarne.

 Ale z resztą to niestety nie mogę się z Tobą w pełni zgodzić - GPS pierwotnie faktycznie był systemem dla Ameryki, a właściwie dla amerykańskiego wojska. Jednak od samego początku orbity satelitów gps wyglądały podobnie jak teraz i nie krążyły tylko i wyłacznie nad Ameryką Północną, żeby prowadzić tępych amerykańskich kierowców za rączkę po bezkresnych autostradach. Oj nie - służył do tego, żeby amerykański pilot mógł pierdzielnąć celnie bombką w cel. A dokładniej: 5 pocisków rakietowych wystrzelonych z 5 niezależnych platform miało trafić w cel z dokładnością 5m.  I to niekoniecznie w USA. A właściwie na ogół po za tym terytorium. Dopiero zestrzelenie przez sowietów koreańskiego samolotu pasażerskiego sprawiło, że amerykanie zdecydowali się udostępnić częściowo odkodowany sygnał również dla zastosowań cywilnych. Częściowo odkodowany, a właściwie to częściowo zakłócany pseudolosowym błędem - bo pełny zostawili sobie, tak więc cywile na początku mogli korzystać z dobrodziejstw sygnału gps, ale z ograniczoną dokładnością, bodajże do ok.100m. Dla samolotów było to i tak co najmniej wystarczające, żeby nie wlecieć na teren sowieckiej strefy i nie zostać zestrzelonym (co jednak nie uchroniło holenderskiego samolotu przed zestrzeleniem nad terenem Ukrainy, ale to inna bajka, choć rakieta tego samego pochodzenia), do nawigacji pieszej czy samochodowej było już trochę mało i po paru następnych latach (od roku 2000) sygnał został na tyle "uwolniony od zakłóceń", że dokładność pozioma wzrosła do kilku(nastu) m.

To, że glonass jest od ruskich, nie oznacza, że jest lepszy do geolokalizacji na naszych terenach.

Tak czy siak doświadczenia wykazują, że włączenie dodatkowo odbiornika glonass powoduje zwiększenie niedokładności śladu, zwłaszcza przy niskich prędkościach (chód, bieg, wolna jazda rowerem). Sprawdź sam, ja już weryfikowałem i mogę to potwierdzić.

I to chyba byłoby na tyle w tym temacie, który bo i tak wykracza poza temat wątku ;)

 


  • System lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#498 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 543 postów
  • SkądSANOK

Napisano 16 kwiecień 2016 - 19:11

Jak przenieść wynik z endomondo do stravy? 



#499 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 19:12

Używam endo zawsze działalo bez problemu
Ale wczoraj z 62 km zapisało 1.89 a dziś wlaczalem 3x i lipa 4.12 8.86 1.67
???

Mieliście też problem z endo w ostatnim czasie?

#500 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 kwiecień 2016 - 19:21

Jak przenieść wynik z endomondo do stravy? 

 

Jak Ci się nie spieszy to https://tapiriik.com/

 

Jak spieszy, ale więcej zachodu to export -> import.





Dodaj odpowiedź