Skocz do zawartości


Zdjęcie

Renowacja klamkomanetek shimano


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 COST

COST
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądRADOM

Napisano 07 marzec 2009 - 18:38

kto wie co to za cześć po lewej stronie na zdjeciu?

Dołączona grafika

Wypadła prawdopodobnie z manetki ultegry 6510. Wyglada jak kawałek spreżyny. manetki teraz nie sa na rowerze ale zapiąłem prawa manetke na jednym pancerzu do tylnej przeżutki i wydaje sie chodzić ok :roll:
Możecie podrzucić linka z budową całego mechanizmu zmieniarki lub czy ktoś to rozbierał i widział cos podobnego wew.

#2 Grzesiek

Grzesiek
  • Użytkownik
  • 45 postów
  • SkądLTM

Napisano 07 marzec 2009 - 19:59

Wydawało mi się przez chwilę, że to kawałek sprężyny spod klamki ale tamta ma krótsze zaczepy i sama by nie wypadła... W takim razie może to być kawałek sprężyny, która znajduje się na samym spodzie mechanizmu - o ile pamiętam cała sprężyna to niecały zwój i brakujący zaczep to taki haczyk skierowany do osi. O ile się nie mylę, ma ona jakieś zadanie przy zrzucaniu na niższy bieg. Czy klamka niepodłączona do przerzutki działa poprawnie? Naprawiałem kiedyś Ultegrę 6505 o ile dobrze pamiętam ale zdjęć nie mam, schematu też nigdzie nie znalazłem.

--
Pozdrawiam,
Grzesiek

#3 COST

COST
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądRADOM

Napisano 07 marzec 2009 - 22:28

. Czy klamka niepodłączona do przerzutki działa poprawnie? .


prawa z przerzutka i bez wydaje się działać dobrze, lewą sprawdzałem niepodłaczoną i też wydaje się ok ale zapnę ją jeszcze na FD i zobacze.

Grzesiek powiedz jeszcze czy rozkrecanie manetek nastręczyło jakies problemy czy wystarczy kierować sie"na chłopski rozum" bo chce dostać się do środka porzadnie wyczyścić bebechy i nasmarować.

#4 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 08 marzec 2009 - 12:05

Kolega rozbierał, i mówi że ze złożeniem męczył się okrutnie. pozdr

#5 Grzesiek

Grzesiek
  • Użytkownik
  • 45 postów
  • SkądLTM

Napisano 08 marzec 2009 - 14:43

Łatwo nie było, raczej nie polecam rozkładania ich bez niezbędnej potrzeby. Przy składaniu trzeba obmyśleć metodę napinania kolejnych sprężyn i zakładania zapadek/przekładek/obudowy itp. Warto zrobić fotki przed zdjęciem pierścienia od Flighte Decka i rozłożeniem całości. Jeżeli wszystko działa poprawnie to można je przeczyścić i przesmarować lekką oliwką bez rozbierania mechanizmu. Jak będzie coś nie tak to pytaj.

--
Pozdrawiam,
Grzesiek

#6 wojtekk

wojtekk
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • SkądRybnik

Napisano 09 marzec 2009 - 11:00

Faktycznie jest to sprężyna znajdująca się na dnie mechanizmu.
Bez tej sprężyny manetka będzie działała w miarę poprawnie ale mechanizm będzie miał pewien luz, któremu owa sprężynka przeciwdziała.
Sprężyna ta nie bierze bezpośrednio udziału ani w wrzucaniu do góry ani przy zrzucaniu biegu.
Nie potrafię opisać słowami zasady działania tej sprężyny ale bez wątpienia jest ona potrzebna.
Jeśli chodzi o rozłożenie i złożenie mechanizmu to w zasadzie nie ma problemu, nie trzeba robić zdjęć, filmów itp, jest to w miarę prosty mechanizm.
W razie problemów służę pomocą.



Dodaj odpowiedź