Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tour de Giro - Virtual Reality dla mas ;-)


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 czerwiec 2013 - 13:10

Przypadkiem znalazłem program
Tour de Giro - a właściwie serwis internetowy do jazd w VR. Oprogramowanie jest darmowe, ale używanie serwerów kosztuje od $9.99/mc do $99.99/rok (opcja pół roczna też jest).
14 dni jest free (ewentualnie można rejestrować się na inne konta? Tylko po co?)

Te 10 dolców/mc to nie majątek, ale co za to otrzymujemy?

Przede wszystkim jest to dedykowane dla posiadaczy mierników mocy ANT+ przez USB Ant Stick - co ciekawe 1 Stick obsługuje do 5 urządzeń (teoretycznie do 8), czyli np. jeden komputer z dużym monitorem i 4 zawodników na jednej sali).
Możliwe jest wykorzystanie wirtualnego pomiaru mocy dla:
CycleOps Wind Indoor Bicycle Trainer
Kinetic by Kurt Road Machine Indoor Bicycle Trainer
Kurt Rock and Roll Indoor Trainer
CycleOps Fluid 2 Indoor Bicycle Trainer
CycleOps Mag Trainer

(czy działa bez pomiaru mocy - nawet wirtualnego - tego jeszcze nie wiem, być może z samym czujnikiem prędkości? Ale z uwagi na to, że część kodu oparta jest o kod GoldenCheetah być może zostanie to kiedyś rozszerzone o własne definicje krzywej mocy trenażera)

no i rzeczywistej komunikacji CompuTrainer'a.

Ok, wymagania znamy, ale ciągle nie wiadomo co z tym można robić?

Przede wszystkim możemy umawiać się ze znajomymi (lub nieznajomymi ;-) - do 60 osóB) na jazdę po danej trasie, na określoną godzinę. Można też jeździć samemu, choć nie jest to już takie miodne np. TT, ale również samemu w symulacji jazdy grupowej z wirtualnymi przeciwnikami tzw. AI (czyli sztuczna inteligencja) gdzie określamy ilość zawodników i zakres generowanych przez nich mocy. Co ciekawe jest np. draft, czyli uwzględnianie cienia aerodynamicznego jadąc bezpośrednio za innym zawodnikiem, co ciekawe widać ile W na tym zyskuje się. Przy symulacjach jazdy w peletonie widzę, że draft pozwala zaoszczędzić do kilkudziesięciu W.

Tras jest dość sporo, trzeba poćwiczyć żeby to opanować. Widzę, że jeśli są błędy w renderingu, to wystarczy nacisnąć myszą przycisk maksymalizacji okna (górny lewy róg okna pomiędzy minimalizacją, a zamknięciem).

Przy symulacjach przy 2 (lub więcej) "robotów" różniących się np. tylko wagą przy identycznej mocy generowanej i terenie górzystym lub pagórkowatym można sprawdzić jak bardzo wpływa zmniejszenie/zwiększenie wagi na wynik jazdy.

Na koniec parę zrzutów ekranowych:

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Filmik na YT.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2 Eldamil

Eldamil
  • Użytkownik
  • 13 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 24 lipiec 2013 - 00:12

Jestem dosyć zielony w temacie, a szukam właśnie czegoś takiego na sezon zimowy. Czy mógłbyś mi pomóc znaleźć najtańszy (póki co) sprzęt, by móc zacząć korzystać z tego typu wirtualnego symulatora? Próbowałem szukać na własną rękę, ale kiepsko mi idzie orientowanie się w tym temacie.

Na jakie koszta się szykować?
  • biker1974 lubi to

#3 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 październik 2013 - 13:26

Teoretycznie powinien być miernik mocy (komunikacja ANT+), aczkolwiek również można użyć tylko samego czujnika kadencji/prędkości ANT+ (szczegóły np. w wątkach dotyczących Garmina - ceny od 80 zł w górę). No i oczywiście odbiornik ANT+ USB Stick (na allegro od 100 zł - obecnie chyba 119) wpinany do komputera. Abonament to $9.99/mc ewentualnie przy zapłacie za 6mc lub 12mc obniżki.

 

Jeśli jednak używa się tylko wirtualnego wyliczenia mocy na podstawie prędkości, to niestety tylko dla trenażerów:

  •     Blackburn Techfluid
  •     CycleOps MagPlus
  •     CycleOps Fluid
  •     CycleOps Wind
  •     CycleOps plastic rollers
  •     CycleOps Fluid2
  •     CycleOps SuperMagneto
  •     CycleOps Jetfluid Pro
  •     Inline mag trainer
  •     Kurt Kinetic Road Machine/Rock N Road
  •     Kurt Kinetic Cyclone
  •     Tacx Cycleforce Excel
  •     Tacx CycleTrack
  •     Tacx plastic rollers
  •     Minoura RDA80

Pozostałe niestety (jeszcze?) nie mają wyliczanej mocy przez program.

Akurat mój trenażer na liście się znajduje, choć i tak mam Power Tap'a to mi teoretycznie wszystko jedno (no, nie do końca).

 

Tak na marginesie - na dobrą sprawę, można co 2 tygodnie (darmowe) zakładać nowe konto, choć te parę dolców majątkiem nie jest, prawda?

 

Nowa wersja dopuszcza możliwość załadowania własnych śladów GPS  - pliki GPX nie większe niż 2MB (pi razy oko z godzina - półtorej jazdy, bez wielokrotnego przejazdu tą samą trasą), tyle tylko, że coś nie bardzo to jeszcze chce działać, no ale kierunek dobry.

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 styczeń 2014 - 10:48

Pojawiła się nowa wersja programu z kilkoma dość ciekawymi modyfikacjami.

Oprócz poprawy działania i zwiększenia stabilności programu wprowadzono przede wszystkim opcję Single player - wreszcie jest sposób na jazdę offline bez potrzeby utrzymywania połączenia internetowego z serwerami. Wystarczy się zalogować, wybrać opcję "Single Player" i można jechać trasy: Dopeys, Saveys, Surgeys i Helpys samotnie lub z kilkoma kolegami połączonymi z jednym PC.

 

Przywrócono banery informujące ile zostało jeszcze do końca - ponoć motywuje, jak się wie, że został tylko km do końca ;-).

 

Wprowadzono wsparcie dla urządzenia PowerCurve (www.powercurvesensor.com) - jest to sensor prędkości obrotowej koła, który zamienia prędkość na moc. Istnieją wersje dla 2 czujników prędkości (2 rowery) za $40 i 8 $120. Transmisja danych po kablu USB. Nie przyglądałem się zbyt uważnie, ale wygląda na to, że założenie i budowa jest dość prosta: pobiera impuls z obracającego się koła, transmituje to przez port USB (lub RS-232/USB? - nie mam ustrojstwa i nie mogę sprawdzić jak się toto łączy z PC) i dopiero program na PC (windows) przerabia dane na moc.

powercurve-software-main-screen.png

 

Jest dość sporo krzywych mocy trenażerów, jednak bez problemu można dodać kolejny, własny - oczywiście trzeba dysponować pomiarem mocy, żeby wykonać kalibrację - i tu ciekawostka i to co powinno być podstawą kalibracji: przede wszystkim trzeba zmierzyć czas zatrzymywania się koła od prędkości 35 km/h do 0 km/h. Następnie wykonać pomiary prędkości przy mocach 40, 80, 120, 160, 200, 240, 280, 320, 380 W - w praktyce warto zmierzyć to nie dla mocy chwilowej, tylko dla średniej dla kilkunastu - kilkudziesięciu sekund, a następnie uśrednić prędkość. Oczywiście przed kalibracją należy pamiętać o rozgrzaniu trenażera - dotyczy to zwłaszcza trenażerów z oporem hydraulicznym. Ponoć dokładność mieści się w granicach 5 - 10W.

 

Program zbiera i wylicza dane na podstawie krzywej pobranej z bazy producenta lub danych kalibracyjnych, a następnie udostępnia dane po sieci. W ten właśnie sposób następuje komunikacja z TdG - teoretycznie dzięki temu można postawić 8 trenażerów, jeden duży ekran i ścigać się z kolegami w TdG.

 

Założenie niby dobre, cena niby też umiarkowana, jednak wolałbym gdyby to nie program PC wyliczał moc z krzywej, a procesor samego urządzenia i komunikował się za pomocą ANT+/BT/BTLE - komunikacja dwukierunkowa, tak aby była możliwość wysłania danych kalibracyjnych oraz nowych definicji krzywych mocy pobranych z internetu.

 

Do końca lutego zniżka 20% po wpisaniu kodu zniżkowego: "tourdegiro" ;-).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#5 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 27 styczeń 2014 - 13:12

Mojego prostego trenażera Elite volare na liście nie ma. Mam czujniki garmina gsc10 i odbiornik edka 510. Nie mam niestety wtyczki usb ant+ do kompa. Myślisz, że można jakoś zgrać ten mój trenażer z tym systemem (oczywiście po dokupieniu wtyczki usb do komputera)?

Byłaby dodatkowa rozrywka podczas kręcenia. Jak zasymulować moc z obciążeń tego prostego elite w tym programie?

pozdr

 



#6 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 styczeń 2014 - 16:50

Teoretycznie wystarczy sprawdzić krzywe mocy volare i wybrać trenażer, który ma podobną charakterystykę mocy.

Sprawdziłem dziś nową wersję programu - duże zmiany na duży plus. Tryb single to bardzo dobry pomysł. Warto włączyć choć symulację wyścigu, żeby sprawdzić jakie znaczenie ma w peletonie możliwość jazdy na kole, czy też jak dużo mocy wymaga jaza pod górkę.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 30 styczeń 2014 - 14:37

Dzięki. Kupię wtyczkę ANT+ i spróbuję. Nawet jak będzie przekłamywać, to będzie jakieś urozmaicenie domowego kręcenia. Dzisiaj pedałując przez 1,5h wgapiałem się w etap TdF 2013 na Alpe d'Huez… Ale ile można oglądać nagrane etapy z zeszłych lat...



#8 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 03 luty 2014 - 08:10

Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem czy da się zrobić z Twoim problemem coś konkretnego ;-)>

Da się. Jeśli nie ma konkretnego modelu trenażera już zdefiniowanego, to program przewiduje opcję "Custom power curve" - problem tylko w tym, jak zdefiniować własną krzywą mocy. Takie też zadałem pytanie autorowi programu, dziś dostałem odpowiedź:

 

Hi

It is possible, but unfortunately, it's not too easy.

Here's how to do it:
1) Open start->run->%appdata%/tourdegiro/
2) Open selectprefs.cfg in notepad. This file contains the same bunch of data repeated 8 times (one for each player slot). To set a custom curve, you need to set tp.a, tp.b, tp.c, and tp.d. Your curve needs to be based off of MPH.

For example:
2 + 3*MPH + 4*MPH^2 + 5*MPH^3 would look like this:
tp.a 2.0
tp.b 3.0
tp.c 4.0
tp.d 5.0

3) Finally, you must set eTrainerType to 5.

That should do the trick. Please let me know if it works.

 

Czyli dla Elite Volare wpisujesz:

a=0; b=4.65979; c=0; d=0.013163 (parametry z wtyczki ST3)

ustawiasz zmienną eTrainerType 5, zapisujesz, uruchamiasz program i wybierasz typ trenażera 5 (custom power curve) - w pliku konfiguracyjnym można ustawić parametry dla 8 trenujących (choć program jednocześnie obsłuży chyba tylko 4?), tak więc jeśli ustawiasz parametry dla siebie i tylko do jednego trenażera, to wpis parametrów a, b, c, d ustawiasz tylko raz. Proste, prawda?

 

Ps. Wzór na krzywą jest definiowany w milach/h (podobnie jak wzory w ST3), program automatycznie przelicza mile/h na km/h - o ile wybiera się system metryczny.

 

Ps2. W/w parametry dla Volare wyglądają mi na krzywą dla jednostki oporowej innej niż magnetyczna - a prawdopodobnie masz Volare MAG. Jeśli tak, to należy przyjąć parametry takie jak dla Elite Concept Mag:

wg. informacji z Elite (ten pdf jest od nich). Jakiś cienki ten hamulec, sensowne opory dopiero na ostatnim, 5 poziomie oporu. Mniejsza o to - opór prawie liniowy, a więc wzór krzywej jest b. prosty do wyliczenia, tak więc zostawiam to zainteresowanym ;-)

 


  • parmenides lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 03 luty 2014 - 12:05

Jesteś Wielki! Dziękuję!





Dodaj odpowiedź