Skocz do zawartości


Zdjęcie

Głośny napęd


21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 16 lipiec 2013 - 17:56

Wydaje mi się, że naped w moim rowerze jakoś głośno pracuje. Korba kompakt i przerzutki to ultegra 6700, kaseta 5700 a łańcuch kmc x10. Napęd czysty, łańcuch umyty i nasmarowany, a mimo to głosno to pracuje. Najbardziej podejrzewam, że łańcuch nie pasi do zębatek korby bo tam najbardziej hałasuje wg mnie.
W poprzednim rowerze miałem korbę i przerzutki shimano 5700, kasetę tiagra i 9rzędowy łancuch da, i lepiej to wszystko chodziło tzn ciszej i dźwięk był przyjemny dla ucha, gdy nasmarowałem łancuch.
Teraz na tej ultegrze hałas większy.
Może to wina łańcucha? Napęd ma przejechane ok 2-2,5k km, więc raczej nowy niz stary.

#2 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 lipiec 2013 - 20:37

a długość łańcucha dopasowałeś?

#3 localhost

localhost
  • Użytkownik
  • 368 postów
  • SkądMazowsze

Napisano 16 lipiec 2013 - 21:36

Jeździłem jakiś czas na KMC X10.93, teraz jeżdżę na 5701, spostrzeżenia: łańcuch Shimano osiąga rozciągnięcie 0,75% jakieś 800-1000km szybciej, ale pracuje ciszej i lepiej(szybsza zmiana biegów).

#4 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 17 lipiec 2013 - 20:09

Rower kupilem uzywany i przy łańcuchu nic nie zmieniałem.

Także wydaje mi się, że głosna praca napędu, to może byc wina łańcucha kmc. Mam dwa rowery na osprzęcie shimano i w jednym z nich jest łańcuch kmc, i własnie w nim naped jest bardziej hałasliwy.
To taka teoria na chłopski rozum ;-)

#5 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 lipiec 2013 - 21:56

u mnie kmc śmigało normalnie... no ale wiadomo dedykowany to dedykowany.

#6 bans

bans
  • Użytkownik
  • 464 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 18 lipiec 2013 - 07:27

Miałem kasetę 5700, do nie łańcuch KMC X10 SL i było cicho.

Jak myłeś łańcuch? Bo u mnie mi po porządnym moczeniu w nafcie i szejkowaniu konieczne było _podwójne_ smarowanie - raz, a jak wsiąkło, po kilku godzinach - drugi.

#7 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 18 lipiec 2013 - 20:24

Ja mam chyba jakiś zwykły kmc, więc może twój łańcuch był lepszy skoro droższy?
Łancucha nie zdejmuje. Myje benzyną wąskim pędzelkiem nad przeciętą na pół, plastikową butelką.
Może rzeczywiście za mało nasmarowałem łańcuch.

#8 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 03 sierpień 2013 - 07:39

Ciekawy jestem, czy sprawa się wyjaśniła. Mam identyczny kłopot z ta samą konfiguracją - nowy łańcuch kmc x10 + nowa kaseta 5700 11-25. Poprzednia konfiguracja miche + łańcuch ultegra chodziła dużo ciszej.
Przede wszystkim hałas jest na 17T - takie metaliczne brzeczenie.

#9 Gosc_adazz_*

Gosc_adazz_*
  • Gość

Napisano 12 sierpień 2013 - 08:06

Dodam od siebie iż osprzęt Ultegra wymaga bardzo dokładnego wyregulowania, i bardzo dobrej konserwacji tj. wyczyszczenia, i nasmarowania - przerabiałem już porównanie ultegry do sory i tiagry, zawsze sora i tiagra pracowały ciszej i ładniej od ultegry, ale gdy już ultegrę się dobrze (bardzo dokładnie) wyregulowało to nie było porównania  8-)

 



#10 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 20 czerwiec 2014 - 20:38

Nieco odkopię..

 

Jestem po wymianie łańcucha z kmc na da i nie widzę wiekszej poprawy. Najbardziej napęd "terkoce" na małej tarczy i 2 największych zębatkach kasety tj. 23 i 25. Mix 105, ultegry i da, a chodzi jak jakis makrokesz. Nie jest to raczej wina regulacji bo kręciłem śrubką przy tylnej przerzutce i jest wyregulowany ok. Gdy łancuch jest na środku i dole kasety to chodzi lepiej :/

 

 

 



#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 czerwiec 2014 - 20:53

Przy skrajnie "skośnych" przełożeniach tak po prostu bywa, szczególnie jeżeli rama ma krótki, zwarty tył.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#12 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 20 czerwiec 2014 - 20:57

Przy skrajnych oczywiście, ale mnie hałasuje też gdy łańcuch jest na małej tarczy korby i duzych koronkach kasety, czyli przekosu  wtedy nie ma.



#13 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 czerwiec 2014 - 21:03

Przepraszam, faktycznie nie doczytałem.

Czy długość łańcucha jest poprawna? Czy hak ramy jest prosty? Czy kółka układają się dokładnie w linii z koronką?

Aha, i jeszcze jedno: czy odległość górnego kółka przerzutki od kasety jest poprawna?

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#14 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 21 czerwiec 2014 - 08:00

Przyczyn może być kilka. Nieodpowiednia długość suportu, co powoduje przekos łańcucha. Nie majstrowałeś przy nim? Niczego nie zmieniałeś? Nieodpowiedni łańcuch – zbyt szeroki, lub wąski. Jesteś pewny, że założyłeś odpowiedni? Zbyt krótki też będzie hałasował. Nieodpowiedni naciąg linki. Kręcenie baryłką nie zawsze da dobry efekt. Lepiej palcem nacisnąć wózek przerzutki i sprawdzić, w jakim położeniu pracuje najciszej. Ocieranie o pantograf przedniej zmieniarki też powoduje hałas, ale to można najszybciej stwierdzić. Sprawdź też, czy masz dobrze skręconą kasetę, czy tryby nie są luźne. I dobrze byłoby jeszcze wymierzyć czy hak masz prosty. Jeśli wcześniej wymienione przyczyny wyeliminujesz, najprawdopodobniej on będzie powodem. Do tego jednak trzeba specjalnego przyrządu, jaki mają w serwisie.



#15 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 03 lipiec 2014 - 20:32

Suportu nie zmieniałem, korby tez nie. Kaseta dobrze siedzi. Napęd mam 10 rzędowy, łancuch da 7901. Zakładany w serwisie, więc chyba prawidłowo. Przerzutke regulowałem od podstaw i bawiłem się wózkiem i nic to nie dało. Mam takie wrażenie że ten łańcuch jakoś głośno współpracuje z kasetą. Łańcuch i kaseta mało zuzyte. Drugim żródłem hałasu są kółka przerzutki.

W czasie jazdy nie przeszkadza mi to jakoś bardzo, ale wydaje mi się , że taka "zaawansowana" technologia powinna chodzić ciszej, a nie jak rower z biedronki. 

A może jestem przewrazliwiony ;)



#16 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 03 lipiec 2014 - 20:57

Pozostaje Ci więc tylko nasmarować kółka przerzutki i sprawdzić położenie haka. Z tym będziesz musiał podjechać do serwisu, bo "na oko" tego nie zrobisz. Jeśli i te zabiegi okażą się nieskuteczne, to czeka cię badanie hałasu w komorze dźwiękoszczelnej, bo może faktycznie jesteś przewrażliwiony :D



#17 delivelator

delivelator
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • SkądLublin

Napisano 05 kwiecień 2017 - 10:38

Ponieważ jest to mój pierwszy post witam wszystkich serdecznie =)

 

Odgrzebuję trochę temat bo być może komuś pomogę.

 

Głośna praca napędu to wcale nie taka oczywista oczywistość i nie warto podchodzić do tematu "aa bo shimano to głośno pracuje"

Obecnie jestem kilka dni po złożeniu nowego roweru, co prawda budżetowego ale pełny napęd na nowych częściach.

Korba przód sora r3000 kompakt, klamkomanetki clarisa, kaseta clarisa, przeżutki sory 3500 oraz łańcuch srama 830.

Wszystko nowe.

Po złożeniu wszystkiego do kupy byłem pozytywnie zaskoczony jak szybko sprawnie i bezbłędnie zmieniają się biegi bez zająknięcia nawet pod obciążeniem. Jednakże odgłos jaki wydawał napęd był wg mojej oceny daleki od tego jaki powinien być, lekkie terkotanie ale nie takie jakby próbowały się zmieniać biegi tylko coś takie że ktoś mógłby to podciągnać pod głośną pracę napedu.

 

Dodam również, że rama oraz hak też nowa.

Gdy wszelkie regulacje zawiodły czepiłem się haka... Po dokładnych ogłędzinach faktycznie nie wyglądał idealnie prosto. Co gorsze hak był prosty, po prostu wychodził z ramy pod złym kątem. Tak więc pionowość względem kasety szybko poprawiłem, wózek przeżutki układał się pionowo wszystko wygladało ok a dzwięk jak był tak jest dalej. Wtedy zacząłem delikatnie skręcać ręka podczas kręcenia pedałami (na wieszaku) i gdy kosiłem delikatnie przeżutką do wewnątrz następowała błoga cisza. Wniosek? W nowej ramie Hak przeżutki wychodził podzłymi kątami w dwóch płaszczyznach! To było niewielkie odchylenie tego "skręcenia" , mało tego. Nie jestem przekonany czy teraz jest równo... poprostu teraz widocznie siły sprężynujące od przeżutki łańcucha itd jakoś się równoważa czy coś i napęd chodzi bardzo kulturalnie. Także jakby komuś głośno chodził napęd chociaż ma wszystko kompatybilne i nowe próbujcie ręką wyginać przeżutką zobaczyć czy następuję cisza i wtedy zrobić korektę haka w odpowiednich kierunkach.

 



#18 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2017 - 13:47

ogólnie ja na napęd Shimano raczej nie narzekam ale faktem jest, że ma tendencje do głośnej pracy na duzych przekosach, szczególnie na dużej tarczy.



#19 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2017 - 15:22

Głośność napędu w dużej mierze zależy też od zastosowanego smaru na łańcuchu. A tak w ogóle to co tu robi ten PC830? Tanie łańcuchy SRAM-a to straszna tandeta. Miałem kiedyś jakiś starszy PC48 i to był dramat. Chodził dużo głośniej niż IG51 od Shimano i strasznie niszczył zębatki. Załóż HG71 albo jeszcze lepiej HG50 (może jeszcze gdzieś znajdziesz). 



#20 delivelator

delivelator
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • SkądLublin

Napisano 05 kwiecień 2017 - 15:57

Chciałem 870 ale akurat nie mieli a potrzebny był mi na już żeby skończyć składanie rowerka. Kupiłem go z myślą, że jak tylko zacznie się rozciągać to go wymienie nie czekając do granicznych wartości. HG50 nigdy nie miałem ale jego cena na allegro 25zł mnie przeraża =D HG71 mógłbym w sumie spróbować. W poprzednim rowerze miałem KMC X8.99 i wydawał się ok.

 





Dodaj odpowiedź