Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak dobrać suport do ramy?


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 23 kwiecień 2007 - 12:25

mam nową ramę a co za tym idzie muszę zmienić suport, sztycę itd. i nie mam pojęcia jaką długość osi suportu kupić, generalnie to chodzi o pakiet, moja mufa suportowa ma 67mm szerokości, co uwzględnić przy doborze długości?

#2 Gosc_Urban_*

Gosc_Urban_*
  • Gość

Napisano 23 kwiecień 2007 - 14:35

Jeśli jesteś z Lublina to polecam sklep na Zana 1 ( przy Al. Kraśnickiej).
Na pewno tam otrzymasz niezbędne informację.

#3 Koral

Koral
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądTychy

Napisano 23 kwiecień 2007 - 16:47

generalnie to długość ośki się pod korbę dopasowywuje.

#4 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 kwiecień 2007 - 18:05

Daki, tak jak Koral napisał - długość osi dobiera się do konkretnej korby. W necie znajdziesz praktycznie wszystkie zalecane Shimano i Campy z ostatnich ok. 15 lat. Co do ramy, musisz wiedzieć, czy masz dwint angielski (BSA), czy włoski (ITAL). Jeśli jednak mufę masz 67 (nominalnie podchodzi pod 68 mm) to raczej BSA (włoskie są na 70 mm). Jest jeszcze temat kształtu czworoboku. Sa dwa systemy: europejski ISO i japoński JIS. Różnią się nieco wymiarami co trzeba brać pod uwagę mieszając korbę z jednego systemu z osią innego (np. Campę z Shimano). Generalnie Shimano ma kwadraty normowane przez JIS, Campa przez ISO.
Więcej poczytasz sobie tutaj
http://www.kolarstwo....gda.pl/bb.html

#5 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 24 kwiecień 2007 - 05:51

dzięki panowie, gwint BSA, korba ISO, tylko zastanawiam się jaki rozmiar, cóż pójdę z ramą i korbą do sklepu i sie coś wybierze... pozdrawiam;

p.s. Urban sklep znam, mieszkam niedaleko...

#6 skubi

skubi
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądKoniecpol

Napisano 09 styczeń 2009 - 16:38

Chciałbym odświeżyć nieco temat ponieważ nie mam jeszcze doświadczenia :oops: nie nie o to choooodzi :lol: Właśnie składam rowerek i w zakupionej ramie był suport FSA oś na kwadrat długości107mm bez jakich kolwiek innych oznaczeń. Do kompletu kupiłem korbę Campagnolo Centaur, gdzie oś powinna mieć długość 111mm I tu moje pytanie - jak rozpoznać czy oś jest w systemie ISO czy JIS bo tak sobie wykombinowałem że jeśli jest to oś pod korby shimano to kwadrat jest grubszy i korba wchodzi około 4mm płycej więc myślę że dawałoby to taką linię łańcucha jak przy osi 111mm z kwadratem Campy.
Jednak jeśli kwadrat jest w systemie ISO pod korby Campagnolo to linia łańcucha będzie około 4mm przesunięta w kierunku mufy suportu i tutaj moje drugie pytanie czy linia łańcucha jest tak ważna że będzie to wpływać na płynność zmiany przełożeń a może na coś całkiem innego. Trochę się rozpisałem i nie wiem czy przez to trochę nie zagmatwałem, ale jeśli ktoś ma w tym temacie jakieś doświadczenie to proszę o pomoc.
Ps. A tak w ogóle to czy wkłady suportu FSA są dobre czy może nie zawracać sobie nim głowy i odrazu kupić wkład centaura, dodam że jest to wkład chyba nie zbyt wypasiony bo ma plastikowy łącznik misek w których są łożyska wałeczkowe i od zewnątrz kulkowe.
No to tyle.

#7 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 10 styczeń 2009 - 09:13

ISO ma ostrzejsze krawędzie i przy okazji ma mniejszy stożek. JIS z kolei ma bardziej okrągłe krawędzi i stożek jest nieco większy.
Jakbyś chciał założyć korbę Centaura gdzie standartowo powinien być środek ISO 111, można zastosować nieco krótszego JIS'a. Tego typu rzeczy są praktykowane.
Ja jednak polecam stosowanie takich środków s. jakie powinny być zastosowane.
Korba campy na środek JIS nie nachodzi tak głęboko jak powinna.

#8 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 28 styczeń 2009 - 19:43

Jesli po odkreceniu śrób od korby, ta nie chce schodzić znaczy, że potrzebuje klucza do ściagania korb ? :roll:

#9 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 28 styczeń 2009 - 20:38

Tak.


Demontaż mechanizmu korbowego zaczynamy od odkręcenia śrub mocujących korbę do wkładu suportu. W zależności od systemu są to śruby: - na imbus nr 8,10, klucz nasadowy nr 13/14 
Następnie dobieramy odpowiedni ściągacz do korby. Na zdjęciu nr po lewej stronie znajduje się ściągacz do systemu "na kwadrat", jak widać na zdjęciu trzpień, który zapiera się o oś suportu ma znacznie mniejszą średnicę w porównaniu do ścigącza na isis/octalink.
Przed wkręceniem ściągacza w mechanizm korbowy należy nanieść odrobinę smaru na gwint ściągacza albo na gwint mech. korb. oraz na gwint samego trzpienia. Przy użyciu klucza nr 19 (w przypadku ściągacza shimano) solidnie dokręcamy ściągacz (trzpień ściągacza musi być schowany) do oporu. Następnie przy użyciu klucza nr 16 wkręcamy trzpień, który zapierając się o oś suportu wypycha mechanizm korbowy.
Po ściągnieciu korby wykręcamy (aż wyjdzie z gniazda mech. korbowego) w pierwszej kolejności trzpień, a następnie wykręcamy ściagacz.
Z drugiej strony postępujemy identycznie.

Demontaż mechanizmu korbowego typu hollowtech 2, ultra torque, mega exo, gxp itp

W shimanowskich korbach demontaż zaczynamy od odkręcenia imbusem dwóch śrub M5 mocujących lewe ramię mechanizmu korbowego do osi suportu.
Następną czynnością będzie odkręcenie przy użyciu plastikowego klucza (patrz zdj nr ) plastikowej nakrętki dociskającej ramię mechnizmu do reszty.
Zdejmujemy lewe ramię mechnizmu, uderzamy delikatnie dłonią w oś i mamy zdemontowaną korbę.

System campagnolo czyli ultra torque dość znacznie różni się od reszty systemów. Jego demontaż jest banalnie prosty. Do tego potrzebujemy jedynie imbusa nr 12, którego wkładamy z prawej strony mechanizmu, odkręcamy w lewą stronę i ... już. ;-)

Mega exo czyli patent FSA to połączenie sztywnej osi z mocowaniem korby na isis. Wyższe modele korb FSA posiadają śruby wraz ze ściągaczem i dzięki temu do demontażu wystarczy imbus nr 8.
Podobne rozwiązanie posiada system srama (truvativowski gxp).


To fragment artykułu, którego nie mam kiedy skończyć :evil:

Załączone pliki



#10 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 28 styczeń 2009 - 21:37

wiem, że śruby mam na imbus, wiec jaki to bedzie sciągacz? poza tym mam pytanie, bo brat w swoim treku ma przykrecaną na nasadowy 14 - bedzie do tych dwóch rowerów pasować jeden ściagacz ?

Malik, bądz dobry i znajdz mi cos na Allegro (na imbus) bym wiedział czego szukać, bo ja tam lookałem, ale tam są rózne "modele" tych ściągaczy, a nie chce na pałe kupowac. Jutro jeszcze zrobie foty suportu i potrzebować bede pomocy by dobrać podobny, bo planuje go wymienić jak już tam zaglądam :)

Pozdro i dzięki

#11 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 28 styczeń 2009 - 21:43

Korba na kwadrat, ściągacz po lewej. Shimano - bardzo dobry ściągacz. Z doświadczenia wiem, że nie warto brać zwykłych ściągaczy za kilka(naście) zł mniej jak za tego shimano. Lepiej raz, a dobrze.

Korba na ISIS, Octalink, ściągacz po prawej. Octalink/ISIS

#12 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 31 styczeń 2009 - 21:24

jaki polecacie suport do Accent r001 ?

Zainteresoał mnie ten
http://www.firma-kal...-SM-FC4500.html
korbe mam na kwadrat

co o tym myslicie ?

#13 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 31 styczeń 2009 - 22:29

Wklej raz jeszcze linka bo z tego za wiele nie zostało.

#14 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 31 styczeń 2009 - 22:54

SUPORT

sorki

#15 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 31 styczeń 2009 - 23:06

Deadhorse ale to jest suport do korb Hollowtech II i kobry na kwadrat raczej tam nie wsadzisz. Potrzebujesz czegoś takiego klik

#16 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 31 styczeń 2009 - 23:14

a jak wygląda sprawa z szerokoscia ?

#17 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 31 styczeń 2009 - 23:51

Zakładam, że gwint masz angielski, więc długośc mufy to 68cm i tyle ma suport. Musisz sobie tylko dobrać odpowiednią długośc osi. Jeśli będzie za krótka korba może ocierać o tylne dolne widełki, jeśli za długi to będzie kłpot z przednią przerzutką. Najlepiej weż taką długość jaką masz obecnie wtedy obejdzie się bez niespodzianek.
Pozdrawiam!

#18 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 01 luty 2009 - 00:07

cały pic w tym, że nową ramę kupuje i nie wiem czego sie spodziewać. Ale w sklepie powiem co mam i do czego potrzebuja t ochyba cos dobiorą ;)

#19 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 01 luty 2009 - 08:56

Dobierasz długość wkładu do korby, a nie do ramy. Podaj jaki masz model korby i wszystko będzie jasne.
Albo po prostu kup oś takiej długości jaką miałeś (zakładając, że ta była dobrze dobrana).

#20 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 01 luty 2009 - 10:53

Deadhorse, Albo weź ramę i korby. Idź do sklepu i ci dobiorą.



Dodaj odpowiedź