Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wyścigi Masters


36 odpowiedzi w tym temacie

#21 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 listopad 2013 - 18:20

szymas, licencja cyklosport jest wydawana na takich samych zasadach przez te same związki co masters, miała się nazywać masters 0, ale nazywa się cyklosport :)

 

Co do ubezpieczenia, warto je mieć jak startujemy na jakichkolwiek zawodach, nawet jeżeli nie planujemy licencji.

 

Klarując obraz kolarstwa amatorskiego:

 

 - maratony - podział na kategorie wiekowe oraz typ roweru, zazwyczaj kilka dystansów do wyboru (80-400), start w grupach startowych po 10 osób, poziom startujących naprawdę zróżnicowany. www.supermaratony.org

 

- wyścigi z kalendarza masters - dystanse zazwyczaj 60-80km, dość szybkie ściganie, zazwyczaj od samego startu, większość zawodników ma już spore doświadczenie na szosie.

 

- cykl Road Maraton - większość wyścigów w górach lub po pagórkach, start wspólny, czołówka bardzo mocna, jak ktoś lubi jeździć po górach to jest to cykl dla niego.

 

Pozostałe wyścigi należałoby scharakteryzować oddzielnie, każda z tych imprez ma swoje znaki rozpoznawcze:

 

- Leszczyński Maraton Rowerowy - kiedyś w cyklu supermaraton, od 2 lat start wspólny więc już jest to wyścig. Jest za to jedno ALE :) Startuje tam kilkaset osób, tworzy się kilka sporych peletonów, każdy znajdzie dla siebie grupę. Na trasie idzie spotkać każdego, od byłego zawodowca do starszych osób na trekingach. Sporo osób nie obeznana w kolarskim peletonie, trzeba bardzo uważać na kraksy. Impreza ma chyba najlepszy klimat z wszystkich organizowanych wyścigów i maratonów, świetni organizatorzy, świetna trasa, wszystko zapięte na ostatni guzik. Jeżeli ktoś zaczyna przygodę z kolarstwem amatorskim to naprawdę warto sie tam wybrać. Poniżej film przedstawiający rywalizację w tegorocznej edycji. 

 

- Tour de Rybnik - wyścig organizowany przez forumowego kolegę, początkowo wyścig dla amatorów, doświadczenie zdobyte w organizacji kolejnych wyścigów pozwoliło na wpisanie go do kalendarza Pro Ligi. Ostatnie lata z racji startów zawodowców impreza podzielona jest na 2 starty. Amatorzy sklasyfikowani są według kategorii Masters, ale wyścig ten nie podlegał pod regulamin Komisji Masters więc nie była wymagana licencja. Od tego roku trasa zmieniona na bardziej wymagającą, kilka technicznych zakrętów które nieźle namieszały przy tegorocznym deszczu, do tego kilka zmarszczek które też zostają w nogach :) Stawka zazwyczaj dośc mocna tak jak na mastersach.




#22 Gosc_Komisja Masters_*

Gosc_Komisja Masters_*
  • Gość

Napisano 07 listopad 2013 - 21:42

Dobry wieczór,

jako Przewodniczący Komisji Masters i Cyklosportu PZKol czuję się niniejszym tematem wywołany do tablicy. 

 

Po pierwsze, jeśli macie pytania, wątpliwości możecie poza tym forum pisać na mail'a Komisji [email protected]

 

Po drugie, podaję poniżej link'a do oficjalnej strony Komisji Masters i Cyklosportu PZKol

http://kmpzkol.pl/

 

Po trzecie, również na oficjalnej stronie Polskiego Związku Kolarskiego (www.pzkol.pl) pod zakładką "Masters i cyklosport", możecie znaleźć informacje o Mastersach.

 

Po czwarte, kategorie Masters zaczynają się od 30 roku życia. Natomiast dla młodszy zawodników, to jest 18-29 lat została utworzona kategoria Cyklosport. Warte podkreślenia jest, iż obie kategorie są integralną częścią Polskiego Związku Kolarskiego.

 

Po piąte, uzyskanie licencji (wyrabia się je w Okręgowych Związkach Kolarskich) uprawnia do startów w wyścigach dla Mastersów, a przede wszystkich na Mistrzostwach Polski (Przełajowe, Szosowe,Górskie, Indywidualna Jazda na Czas,  Jazda na Czas Parami, Jazda na Czas Drużynowa). Zwycięzca jest oficjalnym Mistrzem Polski Polskiego Związku Kolarskiego. Ponadto w danym sezonie prowadzone są Challenge, które wyłaniają najlepszych kolarzy w sezonie. Licencja niezbędna jest również do startów w międzynarodowych wyścigach rangi UCI. Bez licencji udział w takich imprezach nie jest możliwy. Przykładowo, w tym roku pierwszy raz była utworzona kadra Mastersów na Mistrzostwa Świata UCI w Trento. Polska sztafeta drużynowa zdobyła brązowy medal.

 

Po szóste, wyścigi dla Mastersów są sędziowane przez sędziów PZKol.

 

Po siódme, zdecydowana większość wyścigów jest zabezpieczona przez służby porządkowe, straż pożarną lub Policję. 

 

Po ósme, poza nową kategorią "Kolarstwo dla Wszystkich" nie ma startu typu "open". Przeważnie są trzy peletony, startujące w odstępie czasowym, ułożone wedle wieku (18-29 + 30-39, drugi peleton 40-49+ 50-59, trzeci peleton 60-69 + 70-79+ 80 + kobiety).

 

Po dziewiąte, Polscy Mastersi prezentują wysoki poziom sportowy i z powodzeniem radzą sobie na arenie międzynarodowej (vide zwycięstwo w tym roku Pana Wojciecha Bartolewskiego na Masters Cycling Classic (dawniej Mistrzostwa Świata) w St. Johann in Tirol w Austrii, wspomniany brązowy medal sztafety na Mistrzostwach Świata UCI w Trento, 5 miejsce Łukasza Rakoczego Mistrzostwach Świata UCI w Trento - jazda indywidualna na czas, 6 miejsce Roberta Bondaryka Mistrzostwach Świata UCI w Trento - start wspólny). Jak ciekawostkę dodam, że Mistrzostwa Świata w Trento były relacjonowane przez trzy dni w telewizji (RaiSport 1 i 2)

 

Jeśli macie pytania, dajcie znać.

 

Pozdrawiam

Przewodniczący Komisji Masters i Cyklosportu PZKol

 

Sebastian Rubin

 


  • maciej1986 i erico329 lubią to

#23 wketjow

wketjow
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądWarszawa /Lodz

Napisano 09 listopad 2013 - 12:35

Witam

 

wszystkich amatorów zainteresowanych "światem masters" zapraszam na stronę www.kolarstowmasters.pl którą prowadzę od kilku lat. Strona ściśle wspólpracuje z Komisją Masters PzKol, i w założeniu jest tworzona przez "mastersów dla mastersów i organizatorów wyścigów" - na stronie można znależ Chalange zawodników w poszczegółnych kategoriach wiekowych. Profil strony można znaleźć dodatkowo na Facebook'u

 

tak jak napisał Tompoz znajdziecie tam wszsytkie informacje dotyczące wyścigów a także przepisów masters. ale jeśli są kwestie które Was nurtują to proszę śmiało o kontakt.

 

pozdrawiam

Wojtek Wrobel



#24 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 09 listopad 2013 - 16:21

Zauważyłem, że na stronie www.kolarstwomasters.pl jest forum, które raczej jest martwe. Na naszym forum jest dośc duży ruch, wketjow co sądzisz o oddzielnym subforum Kolarstwo Masters w dziale "Trening, zdrowie i wszystko co z tym związane" dokładnie takie jak ma KDS czy Road Maraton?? Oczywiście rzędziłbyś tym subforum  :)




#25 wketjow

wketjow
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądWarszawa /Lodz

Napisano 11 listopad 2013 - 08:10

Zauważyłem, że na stronie www.kolarstwomasters.pl jest forum, które raczej jest martwe. Na naszym forum jest dośc duży ruch, wketjow co sądzisz o oddzielnym subforum Kolarstwo Masters w dziale "Trening, zdrowie i wszystko co z tym związane" dokładnie takie jak ma KDS czy Road Maraton?? Oczywiście rzędziłbyś tym subforum  :)

 

Maciej...pomysł słuszny, każde miejsce w ktorym propagujemy "mastersowskie ściganie" jest dobre. Proponuję żęby "funkcje administracyjne" w takim subforum udostepnic również Sebastianowi Rubinowi (nick: Komisja Masters)

 

pozdrawiam Wojtek



#26 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 listopad 2013 - 11:22

Ok, zajmę się tym w najbliższym czasie.




#27 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 21 luty 2016 - 09:26

Wyścigi Mastersów sa bardziej bezpieczne mniej kraks wyższy poziom taktyki i techniki kolarskiej. Amatorskie imprezy takie jak Leszno to rzeźnia na kołach około 100 osób trafiło  z obrażeniami do szpitala  w 2015 roku. Szpital  w Lesznie nawet nie składał połamanych obojczyków i rąk opatrywał i odsyłał do miasta pochodzenia kolarza. Tak się kończą zawody  w których jada amatorzy na co dzień trenujący na samotnych treningach. Przeraża ich kolarz jadący kierownica  w kierownicę obok nich efekty są raczej mało zabawne. Gleby zdarzały się praktycznie e  z każdego możliwego powodu. Od najechań przy dohamowaniach przed zakrętami, po kraksy blisko pobocza itd itp.


  • dawidr i Daniel_105 lubią to

#28 p.o.s.t

p.o.s.t
  • Użytkownik
  • 1474 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 luty 2016 - 17:50

Możesz podać kolego źródło Twoich sensacji na temat Leszna? Czy piszesz, aby pisać?



#29 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 21 luty 2016 - 17:58

Do tej pory myślałem, że jest raczej odwrotnie. Brałem udział w kilku wyścigach dla amatorów i widziałem tylko dwa wypadki. W obu przypadkach goście wysypali się na zakręcie. Tymczasem częściej można usłyszeć o kraksach właśnie w mastersach bo niektórzy traktują ściganie niezwykle poważnie i walka tam toczy się na śmierć i życie...



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#30 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 21 luty 2016 - 19:11

Post zródłem jestem ja osobiście, jako finisher tego wyścigu, kolega z którym tam przyjechałem został zabrany do szpitala z kilkoma złamaniami


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#31 xszymonx

xszymonx
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • SkądKępno/Wrocław

Napisano 21 luty 2016 - 22:12

Co do Leszna to potwierdzam, na żadnych innych zawodach nie czułem się tak niebezpiecznie w peletonie.



#32 COST

COST
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądRADOM

Napisano 22 luty 2016 - 10:03

 rzeczywiście rzeźnia



#33 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 22 luty 2016 - 10:36

Tu masz okolice miejsca 350-500 open w okolicach 50-300 dzwonów było więcej i na raz leżało po 15 osób.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#34 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 luty 2016 - 08:43

no ale Leszno to nie mastersowa impreza :)

jak tak patrze na te kraksy, to jeszcze bardziej mnie kusi żeby zająć się jazdą na czas :D



#35 scar

scar
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • SkądWU

Napisano 08 marzec 2016 - 21:57

patrzę na ten film, jakich p...rzedziwny chaos !

Czy tam nikt nie potrafi jeździć po zmianach albo chociaż w normalnej grupie ??!



#36 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 25 marzec 2016 - 19:00

Moze ktos wie, ile wynosi wpisowe na Sobotke?
Using Tapatalk

#37 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 28 maj 2017 - 15:20

Panowie, jestem zielony w temacie ale mnie on interesuje. Czy Cisowianka Road Tour to impreza Masters, bo nie mogę jej znaleźć w kalendarzach a na stronach roadtour-u piszą, że jest. Za imprezę Maters rozumiem taką, w której wyniki dają punkty do klasyfikacji generalnej w której zwycięzca jest oficjalnym Mistrzem Polski Polskiego Związku Kolarskiego. Czy przykładowo dzisiejszy wyścig w Głownie daje takie punkty?

 

I trochę nie rozumiem mieszania amatorów z Mastersami, chyba, że Mastersi to amatorzy podchodzący bardziej profesjonalnie do kolarstwa?  Po co amatorzy mieliby zbierać punkty na MP?

 





Dodaj odpowiedź