Skocz do zawartości


Kolacja Po Późnym Treningu


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_amrek1_*

Gosc_amrek1_*
  • Gość

Napisano 22 listopad 2013 - 21:56

Ostatnio dużo trenuje późnym wieczorem tj.w godzinach 19-21, głównie trenażer.

Mam taki plan żeby narazie zbytnio się nie forsować w treningu ale ćwiczyć często tzn. 4-5 razy w tygodniu przeznaczyć 1/1-5 h na spokojny trening w strefie 1 po to aby zrzucić tak z 2,3 kg. 

 

Pytanie co po takim treningu zjeść na kolację mając na uwadze że najpóźniej o 23 ide spać ? Czytam na necie różne opinie o kolacji po późnym treningu ale chciałbym poznać opinie praktyków ;)  



#2 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 22 listopad 2013 - 23:05

Na 100% posiłek musi być - nawet po treningu w strefie 1.

 

Pamiętaj także, że wchłanianie białka jest uzależnione od dostępności węglowodanów więc na moje oko wymagany jest pełnowartościowy posiłek - niekoniecznie w dużej ilości, ale na 100% musi to być klasyka po treningowa.

 

Możesz uciąć kaloryczność innych posiłków - niestety pora jest trudna.

 

Z drugiej strony skoro jest to strefa pierwsza czyli ultraspokojny trening to po samym treningu zjadłbym owoc taki jak pomarańcza czy banan, a przed snem duży jogurt naturalny (260Kcal).



#3 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 23 listopad 2013 - 00:26

Jako ciekawostkę napiszę Ci o porze jedzenia. Moja jazda to rekreacja dla zdrowia teraz między 12 a 14. Natomiast chodze spać dość późno i kolację często jem przed spaniem. Czyli wbrew ogólnym regułom..A jednak. Przez nicały rok zgubiłem 12 kg. Pozdr

#4 schwepes

schwepes
  • Użytkownik
  • 109 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 listopad 2013 - 09:25

Jako ciekawostkę napiszę Ci o porze jedzenia. Moja jazda to rekreacja dla zdrowia teraz między 12 a 14. Natomiast chodze spać dość późno i kolację często jem przed spaniem. Czyli wbrew ogólnym regułom..A jednak. Przez nicały rok zgubiłem 12 kg. Pozdr

Inaczej zrzuca się 12kg mając np. 20kg "za dużo", a inaczej idzie zrzucane ostatniego nadmiarowego kilograma mając grubo poniżej 10%BF. 

 

Pytanie co autor wątku traktuje za strefę 1. Jeśli Frielową strefę 1, czyli regenerację, to nie jest to żaden wysiłek i można zjeść po prostu normalną kolację, taką jak zwykle.



#5 Gosc_amrek1_*

Gosc_amrek1_*
  • Gość

Napisano 23 listopad 2013 - 12:37

Witam,

strefa 1 mam namyśl HR 125 - 140 (Hrmax 199) w tym może 2 albo 3 przyspieszenia do Hr 170 żeby nie było za nudno.

Na kolarce jeżdżę 3 rok. U mnie o nadwadze nie ma mowy, ale jest lekka oponka i chce zejść do wagi optymalnej. Czyli przy moim wzroście 186 cm do około 75 kg, gdzie teraz mam 78-80 kg.   



#6 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 23 listopad 2013 - 13:05

Późny wieczór, a trening i kolacja zaraz przed snem to najgorsza możliwa kombinacja, jeśli idzie o prawidłową regenerację. 

Zbyt lekki posiłek może nie zapewnić wolno wchłanianych makro- i mikroelementów potrzebnych podczas sennego postu.

Zbyt ciężki posiłek (czyt. z większą ilością tłuszczu i białka) z kolei nie pozwoli spać spokojnie.

W jednej i drugiej sytuacji czynności regeneracyjne kuleją, tym samym ograniczając powrót organizmu do poziomu wyjściowego+.

Jest jednak pewien sposób - dobrze zbilansowany, kaloryczny posiłek spożyty około 3h przed treningiem. Przykładem może być ryż naturalny z warzywami i kurczakiem/tłustą rybą, polany oliwą z oliwek (proporcje mniej więcej 40/20/40 ww/b/tł - kaloryczność w stosunku do całego dnia - duża). Tego typu posiłek nie powinien spowodować rewolucji żołądkowych podczas treningu (szczególnie po 3h przerwie od zjedzenia) o tak niskiej intensywności, a z pewnością pozostanie w jelitach na długi czas. Mimo tego, zaraz po powrocie z treningu należy przyjąć szybko wchłanialne węglowodany w postaci owoców typu banany z domieszką cukrów o dłuższym łańcuchu, strzałem w dziesiątkę jest znowu ryż (parboiled, basmati etc. - już nie naturalny), a do tego chude białko pochodzenia zwierzęcego np. chudy nabiał (możliwie z jak najniższym udziałem tłuszczu) - taki posiłek powinien zapewnić nam pokrycie długu energetycznego zaciągniętego na treningu, nie pozwoli zasnąć z uczuciem głodu, a jednocześnie bez problemu i szybko się strawi.



#7 FOBOS

FOBOS
  • Użytkownik
  • 392 postów
  • SkądReykjavík

Napisano 25 listopad 2013 - 23:32

Nie ma to jak 2 tatry i lazania. :oops:

 



#8 Gosc_Arek-velo_*

Gosc_Arek-velo_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2014 - 15:22

Gdybym po treningu nie pochłonął odpowiedniej do niego dawki węglowodanów - trening byłby częściowo zmarnowany. Częściowo, bo bez tego poprawiam zdolności przystosowania energetycznego. A przed snem białko, żeby się miał na czym zregenerować organizm. Zatem, jeśli trening przed snem, to i odpowiednie jedzenie po treningu, przed snem. Bez odpowiedniego jedzenia, treningi nie służą zdrowiu na dłuższą metę.



#9 Gosc_JackoMazur_*

Gosc_JackoMazur_*
  • Gość

Napisano 01 maj 2014 - 21:47

Też po treningu pochłaniam odpowiednią do jego objętości ilość węglowodanów. Ale unikam treningu przed snem. Nie mogę potem zasnąć, nie wiem czy bym się przyzwyczaił.  



#10 danek

danek
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 01 maj 2014 - 22:14

Po treningu zawsze jemy, bez względu na porę.


ROSE XEON CRS 5000 Campagnolo Chorus :D http://szosa.org/top...00/#entry261183

 

 


#11 griff

griff
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • SkądDolnyśląsk

Napisano 02 maj 2014 - 12:48

Dokładnie, nie ma żadnych przeciwwskazań co do jedzenia w nocy, o ile wcześniej nie zjedliśmy zbyt wiele :-) Po treningu zawsze należy coś zjeść, pełnowartościowy posiłek, by organizm miał się z czego regenerować i żebyśmy nie palili mięśni. 



#12 Bartz

Bartz
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 maj 2014 - 13:41

Jeśli się chodzi głodnym po treningu to w dużej mierze ten trening jest zmarnowany.



#13 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 12 maj 2014 - 11:12

Pełnowartosciowa kolacja tzn co np. ?  Zakładając, ze wracamy z jazdy o 20stej a spanie o 23 co proponujecie ?



#14 drakon

drakon
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • SkądParczew

Napisano 04 czerwiec 2014 - 22:30

zjadłbym węgiel prosty i białko pochodzące z nabiału, węgle szybko wrzucą Ci się w krew, zdążą w 3 godziny, zacząć się dobrze trawić, może to być np worek ryżu białego, makaron, a białko będzie powoli uwalniać się przez całą noc, odbudowując mięśnie, np twaróg.

Nie można zapomnieć też o zdrowych tłuszczach- orzechy, oliwa z oliwek



#15 Gosc_ciekawa.forumowiczka_*

Gosc_ciekawa.forumowiczka_*
  • Gość

Napisano 21 lipiec 2014 - 13:43

A jakieś jogurty, owoce - to zły pomysł?

#16 GoscNiedzielny

GoscNiedzielny
  • Użytkownik
  • 563 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipiec 2014 - 07:53

A jakieś jogurty, owoce - to zły pomysł?

Tak, zły, bo to zupełnie nie potrzebny o tej porze cukier.

#17 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 lipiec 2014 - 11:25

Ale tylko w niedzielę i dni beztreningowe. No chyba, że ma się odpust od dietetyka...

A poważnie: w czasie okna węglowodanowego i owszem można, a nawet należy - byle z głową, czyli wiedzieć ile zjeść i czego. Słodzone jogurty raczej odradzam (naturalny jak najbardziej), owoce jako źródło fruktozy mogą być. Jednak lepiej zjeść długo przyswajalne węglowodany. Tak na marginesie - okno węglowodanowe jest ważne w przypadku treningów częstszych niż raz dziennie, jednak jeśli da się organizmowi 24h to zdąży uzupełnić glikogen na czas. Z drugiej strony na pytanie "jeść czy nie jeść po treningu przed spaniem" odpowiedź może być różna dla różnych osób - jednak kiedy organizm najlepiej się regeneruje? W czasie snu, prawda? Oczywiście nażarcie się i rzucenie w objęcia Morfeusza najlepszym rozwiązaniem nie jest, ale godzinę czy dwie po jak najbardziej wskazane...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#18 Pierzak

Pierzak
  • Użytkownik
  • 66 postów

Napisano 27 lipiec 2014 - 20:03

Ja zapytam w takim razie, jeśli po treningu piję odżywkę białkową (nie za każdym razem, ale jeśli jest późno nie pcham w siebie żarcia, albo jeśli nie mogę przyjąć jedzenia bezpośrednio po wysiłku, 100 g w 200ml płynu) dokładać do tego węgle, czy dołączyć jedynie owoce?



#19 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 27 lipiec 2014 - 20:17

Dopiero teraz to wyłapałem:

Tak na marginesie - okno węglowodanowe jest ważne w przypadku treningów częstszych niż raz dziennie, jednak jeśli da się organizmowi 24h to zdąży uzupełnić glikogen na czas.

Sporo w tym racji, choć pozwolę sobie na uzupełnienie.

Okno węglowodanowe ma sens nie tylko z punktu widzenia przygotowania organizmu do kolejnego treningu. Równie istotne jest to, że podczas okna węglowodanowego zmaksymalizowane są procesy regeneracji (co jest związane z wyrzutem insuliny), dlatego dostarczenie paliwa w tym okresie jest niezwykle istotne. Jeżeli dostarczymy węgle później, zapasy glikogenu faktycznie zostaną uzupełnione przed kolejnym dniem, ale (od)budowa mięśni może nie być już równie skuteczna.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź