Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak To Jest Z Tą Mocą - Rower, Fizyka, Trenażer


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Koozka

Koozka
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:14

Hej,

 

Myślę o zakupie minoura v270. Niestety mam pewne wątpliwości co do mocy jaką może wygenerować ta maszynka.

 

Tak na szybko policzyłem teoretyczną moc jaką wydatkuję przy podjeździe.

 

Masa zestawu m=90kg

% przewższyenia k=5%

predkość liniowa v=20km/h

 

E(t)=m*g*h(t)

 

W= dE(t)/dt = m*g*(dh(t)/dt) = m*g*sin(arctg(k/100))*(ds(t)/dt) = m*g*v*(1000/3600)*sin(arctg(k/100)) [W]

 

Jak by nie liczyć wychodzi jakieś 250W a to tylko moc wynikająca ze zmiany energii potencjalnej.

 

Z wykresu mocy minury (http://www.minoura.j...e/v270-3-e.html) wynika ze urządzenie przy tej prędkości generuje ok 150W (max) czyli brakuje 100W a to tylko 5% przewyższenia!

 

Pytanie do użytkowników - jak odczuwacie moc, którą generuję trenażery na najwyższych ustawieniach. Czy jest ona porównywalna z tą kturą trzeba wygenerować w rzeczywistości na podjazdach?

 

Wygląda na to, że urządzenie nie generuje odpowiedniego oporu do treningów siłowych...

 

 



#2 Slim92

Slim92
  • Użytkownik
  • 32 postów
  • SkądGorzów/Wrocław

Napisano 12 styczeń 2014 - 23:11

No ale przecież możesz  wrzucić 53x11 czy ile tam masz i już będziesz miał 500W generowanej mocy.

Ja używam trenażera Tacx Satori i spokojnie można na nim przeprowadzić trening siłowy. Szczerze mówiąc to rzadko wrzucam pozycje powyżej 8 a jeżdżę zazwyczaj na przełożeniu 50x17 i wtedy jest już na prawdę ciężko.



#3 piotrfala

piotrfala
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 styczeń 2014 - 07:53

No kolega zapomniał że pomiędzy kołem a napędem jest jeszcze przekładnia. no chyba że masz przełożenie 1:1 ;)


www.facebook.com/strato.bike

 

gallery_2798_164_47484.jpg


#4 Koozka

Koozka
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 styczeń 2014 - 20:16

Nie zapomniałem tylko nie dopowiedziałem o co chodzi dokładnie:) Patrzyłem na to z perspektywy np. tacx video player. Film się przesuwa z określoną prędkością jednak nie możemy w prosty sposób nadzorować prędkości roweru bo przy dopasowaniu 1:1 mamy bardzo małą moc do dyspozycji. Z tego co rozumiem tacx video player pokazuje jaki bieg powinien być ustawiony na trenażerze ale nie ma to większego sensu bo nie wiemy jak szybko kręcić aby moc się zgadzała.



#5 Slim92

Slim92
  • Użytkownik
  • 32 postów
  • SkądGorzów/Wrocław

Napisano 16 styczeń 2014 - 12:19

Dlatego właśnie ten Twój trenażer nie nadaje się do tego typu aplikacji. Tacx Genius jest dużo droższy i ma też inny układ oporowy-silnik elektryczny, i może generować duża moc przy małych prędkościach. Podobno do 1500W.





Dodaj odpowiedź