Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bike Fit


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 afro

afro
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądWarszawa/Radom

Napisano 13 styczeń 2014 - 09:42

Tak więc wracając do tematu byłem na Bike Ficie (nie wiem jak to odmieniać) w Warszawie sklep Guru Sport sesja wyjazdowa realizowana przez p. Krystyna Lipiarskiego ze sklepu wertykal.com , inaczej http://swietnapozycja.pl/.


Sesja zaczęła się od rozmowy co chce osiągnąć, czy coś mi doskwiera, jakie sporty trenowałem wcześniej, czy się rozciągam.


Następnie zostałem zbadany, zakres ruchowy stawów kolanowych, elastyczność - skłon do ziemi, przysiady na jednej nodze - obserwacja kolan czy uciekają i jak.
Zanim wskoczyłem  na trenażer ustawiono mi bloki w butach i dokonano pomiaru długości wew. mojej nogi, 86 cm pomnożono przez 0,887 co dało wynik ponad 76 cm i tyle wyniosła wysokość mojego siodła od osi suportu na starcie.
Po wykonaniu kilku obrotów korbą okazało się ,że taka wysokość jest niedopuszczalna i siodło wędrowało po trochu do góry i na sam koniec pomiaru zostało na wysokości ponad 82 cm.
Więc prawie 7 różnicy wysokości siodła  !!! Dużo !
Kolejny dowód na to ,że każdy człowiek ma inna budowę a wzór na wysokość siodła jest jak nasza średnia krajowa.
Następnie korygowano wysokości kierownicy oraz kąt klamko manetek. Zmieniono również kąt siodła - do dołu o 2 stopnie oraz jego pozycje (bardziej do przodu)
Mostek fabryczny okazał się za krótki mój Ritchey jest 110 mm więc postanowiliśmy go zamienić na 130 mm - http://www.wertykal....ro-2-white/1648

Po zakończeniu Krystyn zeskanował ramę mojego roweru i zapisał go w bazie danych - technologia jak ze star treka
Dowiedziałem ,że mam bardzo długa kość udowa 466 mm

Kasy nie żałuje bo usługa nie polega na odcinaniu kuponów i nara przykładowo jeśli teraz będę coś zmieniał dzwonie i dokonywane są poprawki za darmo.
Całość trwała ponad 3h

Poniżaj zamieszczam wam jak wyglądają raporty, filmy i zdjęcia.


karj.png


Raport główny :
vlgh.jpg


Prawa noga
66gi.png
k7lq.png
NOGA LEWA:


ig2v.png
cmxa.png
http://www.youtube.c...h?v=ZA7ynlUPFyI
http://www.youtube.c...h?v=H_ukngokrjg



#2 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 13 styczeń 2014 - 10:39

Też uczestniczyłem w sesji wyjazdowej prowadzonej przez Krystyna i też siodło powędrowało do góry.

Podobno jakiś czas miałem się przemęczyć żeby organizm się przyzwyczaił. Skończyło się na zwiększeniu bólu kolan i powrocie do poprzedich ustawień. Kolejny raz przekonałem się, że bike fit u osoby, która nie ma wykształcenia medycznego jest bez sensu.

 

Patrząc na Twoje zdjęcie, to wydaje mi się, że siodełko masz za wysoko.



#3 kapral_szef

kapral_szef
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • SkądKalisz

Napisano 13 styczeń 2014 - 14:43

afro, ile masz wzrostu? siodło faktycznie bardzo wysoko ciekawe ile czasu będziesz się przyzwyczajał i czy faktycznie nastąpi wzrost mocy przy pedałowaniu. Ogólnie w osattnim czasie również kombinuje z wysokością siodła bo wg kalkulatora competitive cyclist powinienem mieć na 82-84cm, przy długości nogi 85cm i 180cm wzrostu. Obecnie wysokość siodełka mam na 76cm(rama 54cm geometria treka h2) i to już uważam że jest wysoko bo wcześniej jeździłem na 74cm i raczej nie narzekałem. Ciekawi mnie także jaki masz komfort jazdy w dolnym chwycie dla mnie to priorytet a zbyt wysokie siodło powoduje znaczny dyskomfort zwłaszcza przy róznicy poziomu kiera siodło powyżej 10cm. Innym ciekawym aspektem jest moc jaką jesteś teraz w stanie generować w porównaniu do niższej pozycji bo raczej ciężko jest docisnąć piętą na twardym przełożeniu lub pod górkę. Wydaje mi się że kadencja powinna znacznie się poprawić, daj znać jak teraz zmieniła się Twoja jazda.

   



#4 afro

afro
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądWarszawa/Radom

Napisano 13 styczeń 2014 - 14:48

mam 185cm wzrostu, waga tez bedzie 85kg albo nawet mniej, dziś miałem sprawdzić ale niestety snieg i  chyba nic z tego nie będzie na pewnie dam znać poki co czekam na wasze komentarze



#5 Tomek398

Tomek398
  • Użytkownik
  • 73 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 03 luty 2014 - 01:09

Gdy ja miałem robiony Fit, wysokość siodełka ustawiana była na bazie pomiaru kąta ugięcia kolana w dolnym ustawieniu stopy a nie na podstawie wzorów w których parametrem byłaby długość nogi.  Kilka razy kontrolowano jakie ruchy przy danym ustawieniu siodła wykonuje moja miednica (dwa punkty z tyłu). Jak się później przekonałem, kąt ugięcia kolana jest również ważny, jak nie ważniejszy w górnym położeniu stopy. Niestety daje się to kontrolować jedynie poprzez długość korby, a to jest kosztowna zabawa. W każdym razie, przy moim problemie z kolanem, to właśnie ten kąt ma największe znaczenie. 

 

Osobiście jestem bardzo zadowolony z fitu w tym sensie że po jego zrobieniu odczułem zmianę na plus, z tym że ja poszedłem na fit z problemem więc fit był robiony pod jego kątem, a nie pod kątem np. max mocy. 

 

Gdyby ktoś chciał wiedzieć jak to jest zmienić korbę na mniejszą o 7.5mm to mogę napisać, choć jestem w trakcie zbierania doświadczeń na tym polu. 

 

Pozdr.



#6 morning bell

morning bell
  • Użytkownik
  • 101 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 06 luty 2014 - 13:17

Witam, czy ktoś z forowiczów ma jakieś doświadczenie z bike fitingiem Specialized Body Geometry? Mam zamiar zrobić sobie takie badanie i zastanawiam czy warto?

 



#7 dawit

dawit
  • Użytkownik
  • 72 postów
  • Skądstamtąd

Napisano 06 luty 2014 - 13:22

Witam, czy ktoś z forowiczów ma jakieś doświadczenie z bike fitingiem Specialized Body Geometry? Mam zamiar zrobić sobie takie badanie i zastanawiam czy warto?


Ja miałem BG Fit wrażenia jak najbardziej w porządku, chociaż myślę że Retul jest dokadniejszy ale i droższy. Z drugiej strony jak na amatorski użytek BG Fit jest aż nadto.

#8 GoscNiedzielny

GoscNiedzielny
  • Użytkownik
  • 563 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 luty 2014 - 11:27

Ja też robiłem BG fit i jestem zadowolony.
Mimo książkowego ustawienia roweru zmian było sporo-wkładki do butów, szersze ustawienie pedałów, wyższy mostek... Po ustawieniu jest zupełnie inna jazda. Zapłaciłem chyba 650pln, ale to jedne z lepiej wydanych pieniędzy na rower.

#9 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 29 czerwiec 2016 - 07:50

Ktoś z Was jeździ z tymi wkładkami od speca?  Czy są konieczne w ich (BG Ficie) ustawianiu?

 

Czy macie jakieś opinie o BG Fit w Opolu:

http://salonrowerowy...fit_studio.html

 

ewentualnie gdzie jakiś dobry fitting we Wrocławiu?



#10 Gosc_solid_crank_*

Gosc_solid_crank_*
  • Gość

Napisano 29 czerwiec 2016 - 08:49

Przeszedłem wiosną tę procedurę (ja i dwa moje rowery) właśnie w Opolu. Jestem bardzo zadowolony. Aż mi głupio, że tyle lat jeździłem z ustawieniem pozycji dalekiej od optymalnej. Nie sądzę, żeby to był tylko efekt placebo. Wyraźnie odczuwam lepszy komfort i efektywność jazdy. Dobre wkładki mają znaczenie. W swoich butach mam niebieskie od Speca. Niedawno kupiłem nowe buty i tu nie musiałem już wymieniać wkładek, bo są niemal takie jak te niebieskie od Speca. Dodatkowe szczeggóły  - przez PW



#11 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 29 czerwiec 2016 - 09:06

A możesz tutaj (a nie na PW) opisać jak ogólnie to badanie wyglądało u tego Pana w Opolu myślę, że są inni co chętnie też się dowiedzą :) Czy uważasz, że podchodzi do tego z pasją czy po prostu byle zrobić itd ?

I jaka jest cena bo pewnie wkładki kosztują dodatkowe ++ ? Nie znam się w ogóle co takie wkładki dają w stosunku do zwykłych ? Czy musiałeś zmieniać siodła w rowerach, mostki cokolwiek ?



#12 RAFA.S

RAFA.S
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądGolub - Dobrzyń

Napisano 29 czerwiec 2016 - 11:13

Wkładki speca kosztują ok 120 zł. Moim zdaniem warto, pod warunkiem, że są Ci potrzebne. U mnie na bike fittingu wyszło, że mam stopy jak najbardziej prawidłowe, tj. dość wysokie podbicie, a wkładki mają za zadanie wypełnić lukę by stopa była cała podparta i nie było ubytku mocy. Dla ogólnego zdrowia (kręgosłup, kolana) i do biegania (amortyzacja) stopa powinna być  wysoko wysklepiona, ale do kolarstwa najlepiej mieć płaskostopie :)  Czuć różnicę wyraźnie, ale nie od razu po tym jak założysz nowe wkładki, lecz dopiero po jakimś czasie, jak spróbujesz założyć stare - te co są w butach przy zakupie.



#13 Gosc_solid_crank_*

Gosc_solid_crank_*
  • Gość

Napisano 29 czerwiec 2016 - 21:20

A możesz tutaj (a nie na PW) opisać jak ogólnie to badanie wyglądało u tego Pana w Opolu myślę, że są inni co chętnie też się dowiedzą :) Czy uważasz, że podchodzi do tego z pasją czy po prostu byle zrobić itd ?

I jaka jest cena bo pewnie wkładki kosztują dodatkowe ++ ? Nie znam się w ogóle co takie wkładki dają w stosunku do zwykłych ? Czy musiałeś zmieniać siodła w rowerach, mostki cokolwiek ?

Tak nie za bardzo uważam, że mogę... Na czym w ogóle polega BGFit to możesz poczytać w necie. Podchodzenie z pasją nie wydaje mi się istotne. Jest raczej przejawem zauroczenia albo uczenia się. "Pan w Opolu" jak to określiłeś podszedł do zadania z profesjonalnym spokojem, proceduralnie, rzeczowo i fachowo. Dopiero w trakcie procedury ujawnia się czy masz złe siodełko, mostek, czy ułożenie bloków na butach. Dostajesz informacje i decydujesz - kupujesz od razu i masz "dostrojone", albo wiesz co i na co wymienić. Ja musiałem mieć wymienione tylko siodełko. Ale ile mi to poprawiło, ho ho...





Dodaj odpowiedź