Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ośka Campagnolo


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 fau

fau
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • Skądw-wa

Napisano 02 czerwiec 2009 - 20:43

Szukam od jakiegoś czasu ośki Campagnolo z nietypowym gwintem (jak się okazało nietypowym nawet dla campagnolo). Sprawdziłem już we wszystkich znanych mi sklepach w warszawie, które mają coś do czynienia z szosami, ale niczego podobnego nie znalazłem. Nie potrzebuję jej na gwałt, bo udało mi się starą zamontować (tylko nie jest wyśrodkowana), ale gdyby znalazła się okazja chętnie bym taką odkupił albo nawet całą piastę. Nie mam w tej chwili zdjęcia, ale ośka pochodzi z starej (o ile mi wiadomo - początek lat 90-tych) przedniej piasty campagnolo record, jest czarna, ma gwint tylko na brzegach a po środku wygrawerowany napis "Campagnolo". Na konusach ponadto podany jest rozmiar gwintu - 9 x 26. Konus z standardowym gwintem wchodzi na nią mniej więcej do połowy, natomiast kontry wchodzą całe bez problemu.
Tak jak wcześniej pisałem - chętnie odkupię choćby samą ośkę, w najlepszym wypadku ośkę z kontrą (jedną mam lekko uszkodzoną), a w najgorszym całą piastę.
Poza tym byłbym wdzięczny za namiary na sklepy w Polsce, gdzie warto o coś takiego pytać.

#2 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 czerwiec 2009 - 23:25

Jeśli nie można kupić to trzeba dorobić. Jeśli darzysz piastę dużym sentymentem, to poszukaj możliwości wytoczenia w jakimś zakładzie mechanicznym. Z materiałem nie będzie problemu, jedyna trudność może się pojawić przy przewiercaniu pręta, chyba że surowcem będzie odpowiednia rurka.

#3 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 czerwiec 2009 - 07:34

Wygląda na to, że gwint jest calowy 9x26 tpi (zwojów na cal), czyli ciut drobniejszy niż standardowy o skoku 1 mm. Cienka kontra to łyknie, konus dłuższy już się klinuje. Słabo też widzę gwintowanie, bo kto ma takowe narzynki? A i z materiałem na oś łatwo nie będzie...
Może do jakiego sprzedawcy Campy zadzwonić trzeba - Wertykal?

#4 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 16 czerwiec 2009 - 08:17

Wg mnie to najszybciej trafisz cała piastę na jakiejś giełdzie. Warto poszukać, a ja sprawdzę w serwisie, bo jakiś tydzień temu chłopak przyniósł właśnie starą piastę rekorda i chce ją sprzedać.

#5 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2009 - 18:16

Jak wszelkie próby nabycia zawiodą, można toczyć. Z narzynką oczywiście będzie duży problem, ale gwint można bez problemu nacinać nożem, o ile tokarka ma calowy posuw. Zresztą sam gwint jest dziwny, bo średnicę i zarys, jak pamiętam, miał metryczny a skok calowy.

#6 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 16 czerwiec 2009 - 20:27

...o ile tokarka ma calowy posuw..


To można przecież przeliczyć...


#7 yaro0001

yaro0001
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądKowary

Napisano 17 czerwiec 2009 - 14:03

Miałem ten sam problem w starej piaście campagnolo record, już miałem się poddać i zmienić piastę, ale materiał konusa jest twarszy niż osi, więc kupiłem tanią oś ze standardowym gwintem i przegwintowałem konusem oryginalnym. Nie szło lekko ale jak się porządnie smaruje i bez pośpiechu to coś z tego będzie. Dodam, że na takiej osi zrobiłem już 3 tys. km i jest ok.

#8 fau

fau
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • Skądw-wa

Napisano 23 czerwiec 2009 - 13:00

Udało mi się ją jako tako ją skręcić. Co prawda nie jest wycentrowana, a jednej kontrze brakuje połowy gwintu, ale przejechałem już tak paręset kilometrów i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Oczywiście nie zmienia to faktu, że nadal szukam zamiennika, teraz tylko bez takiego pośpiechu :) .



Dodaj odpowiedź