Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakie Pedały Shimano Czy Look


26 odpowiedzi w tym temacie

#1 mung

mung
  • Użytkownik
  • 28 postów
  • SkądAndrychów

Napisano 19 marzec 2014 - 15:30

Witam. Jestem nowicjuszem w temacie rowerów szosowych jak i podzespołów do nich, dlatego chciałbym się zwrócić z prośbą o poradę jakie wybrać pedały looka czy shimano? Czy to prawda że wypinanie z pedałów dedykowanych do szosy jest trudniejsze niż w MTB? Za odpowiedzi z góry dziękuję.

#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 marzec 2014 - 15:40

Wypinanie jest nieco trudniejsze, ale można się przyzwyczaić. Za to stopa ma stabilniejsze podparcie, więc coś za coś ;)

Co do marki: wszystko zależy od tego, na jakiej półce cenowej szukasz, bo żadna marka nie jest wyraźnie lepsza, ale wiele marek (nie tylko te dwie) ma swoje modele szczególnie godne polecenia. Gdybyś określił, ile mniej więcej chcesz wydać, byłoby łatwiej o jakąś rozsądną poradę.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 mung

mung
  • Użytkownik
  • 28 postów
  • SkądAndrychów

Napisano 19 marzec 2014 - 15:45

Wypinanie jest nieco trudniejsze, ale można się przyzwyczaić. Za to stopa ma stabilniejsze podparcie, więc coś za coś ;)

Co do marki: wszystko zależy od tego, na jakiej półce cenowej szukasz, bo żadna marka nie jest wyraźnie lepsza, ale wiele marek (nie tylko te dwie) ma swoje modele szczególnie godne polecenia. Gdybyś określił, ile mniej więcej chcesz wydać, byłoby łatwiej o jakąś rozsądną poradę.

 

Dzięki za szybką odpowiedź.

Myślę tak koło 300-400 zl. 

A czy wypinanie z takich pedałów jest identyczne jak w MTB?

Czy orientujesz się może na temat jakości butów speca chodzi mi dokładnie o s-worksa ponieważ czytałem dużo różnych opinii i nie wiem co o nich sądzić. 



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 marzec 2014 - 16:17

Ruch w celu wypięcia nogi jest ten sam. Wpinasz się również tak samo, przy czym pedał ma zatrzask tylko z jednej strony, a oprócz tego ma tendencję do obracania się pod kątem, który wymaga "pchnięcia" go butem, żeby wpięcie się było łatwiejsze. W praktyce nie jest to tak trudne jak brzmi, ale mimo wszysto trudniejsze niż w przypadku pedałów MTB.

Jeżeli jeździsz rekreacyjnie, moim zdaniem swobodnie mógłbyś pozostać przy butach i pedałach MTB, a zamiast kupować pedały oraz buty, zainwestować tylko w jak najlepsze buty. Bardziej ortodoksyjni szosowcy powiedzą Ci, że to nie przystoi ;) ale moim zdaniem jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Gdybyś mimo wszystko postawił na pedały szosowe, na Twoim miejscu postawiłbym na Xpedo (mówię to jako użytkownik). Np. model NXL waży mniej niż Look Keo 2 Max (245 g/para, Keo ważą 260 g) i jest jednocześnie tańszy - łatwo znajdziesz go za niecałe 250 zł, czyli nawet sporo poniżej zakładaego budżetu. Wprawdzie są to pedały na łożyskach kulkowych (podobnie jak Shimano - Look oraz wyższe modele Xpedo mają łożyska maszynowe), ale pod względem wytrzymałości nie można im nic zarzucić - są praktycznie bezobsługowe.


W kwestii butów: nie jeździłem, a opinie są faktycznie bardzo różne. Wniosek jest prosty: bez przymiarki ani rusz ;)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 19 marzec 2014 - 16:19

s-works szosa - mam są super 

zresztą tak jak mtb :)

 

polecam do tych butów 

http://keywin.cc/index.php/keywin-crm

 

wg mnie czuć różnicę 

tylko uważaj na pierwsze jazdy - zgodnie z instrukcją posmaruj aby swobodniej się wypinały - po kilku jazdach jest ok

potem tylko lepiej :)

 

http://szosa.org/top...ywin/?hl=keywin

http://forum.triakty...t=keywin#p40629



#6 mung

mung
  • Użytkownik
  • 28 postów
  • SkądAndrychów

Napisano 19 marzec 2014 - 17:31

Dzięki za podpowiedzi.

 

Teraz to mam dylemat po tym co mi napisał Mikroos.

 

Mam pytanie czy różnica  w jeździe w butach mtb a szosowych jest aż tak odczuwalna że warto kupować buty szosowe?

 

Posiadam buty mtb ale ich żywotność się powoli kończy stąd moje pytanie.

 

co do s-woks to mierzyłem i wydaje mi się że są idealne.



#7 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 19 marzec 2014 - 18:11

mam s-works mtb i szosę i czuć różnicę ale jak się bawisz w ostrą jazdę

sprinty, zerwania, sztywne podjazdy itp - czuć wtedy, że jest inne oparcie - tu dużo dają bloki

jak do zwykłej jazdy na szosie to nie ma sensu poza lansem :)



#8 mung

mung
  • Użytkownik
  • 28 postów
  • SkądAndrychów

Napisano 19 marzec 2014 - 18:46

właściwie to do normalnej jazdy ale koło siebie mam sporo fajnych podjazdów.

 

czy na podjazdach jest duża różnica?

 



#9 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 19 marzec 2014 - 20:47

jak się nie ścigasz pod górę to raczej nie

jakie ma znaczenie czy przyjedziesz 5 sek wcześniej czy później ?

a pewno nawet takiej różnicy czasowej same pedały i bloki nie dadzą



#10 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 19 marzec 2014 - 21:13

Mikroos ma rację. Różnicę poczujesz na pewnym poziomie wytrenowania i sprzętu. Sam się przesiadłem ostatnio na pedały i porządne buty mtb. Mnie, cieniasowi różnicy dużej to nie robi, ale za to o ile wygodniej :-P  Ma być dobrze i wygodnie mnie a nie obserwatorom.  pozdr



#11 mung

mung
  • Użytkownik
  • 28 postów
  • SkądAndrychów

Napisano 19 marzec 2014 - 21:37

czy dobrze rozumiem że komplet szosowy może być mniej komfortowy od dobrego MTB?? Pytam bo też stawiam na komfort biorąc pod uwagę fakt że jeżdżę dla przyjemności a nie profesjonalnie, i kompletnie lansik się nie liczy :)



#12 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 marzec 2014 - 22:14

I tak, i nie. Fizycznie komfort jest ten sam - nie będziesz np. bardziej czy mniej poobijany po 5-godzinnej jeździe. Ale w MTB jest łatwiej się wpiąć, po zejściu z roweru łatwiej się też chodzi. Pod tym względem są o wiele bardziej praktyczne.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#13 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 19 marzec 2014 - 22:34

Mnie chodziło przede wszystkim o wygodę butów. Buty spd, nawet mocno sztywne są , przynajmniej dla mnie jednak dużo wygodniejsze.  pozdr



#14 Tomek398

Tomek398
  • Użytkownik
  • 73 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 20 marzec 2014 - 00:16

Jeździłem trochę rowerem szosowy w SPD a teraz mam SPD-SL. Ogólnie rozumiana wygoda (dla stopy) zależy od konkretnego modelu buta a nie od systemu. Obie pary butów które mam uważam za bardzo wygodne i nie zauważam miedzy nimi różnicy w tym względzie.

 

Dla mnie podstawowe różnice między tymi systemami z punktu widzenia użytkownika rekreacyjnego sprowadzają się do:

1. wyraźnie odczuwalnej większej powierzchni podparcia w przypadku SPD-SL. Ma się wrażenie że but wpięty jest bardziej sztywno (nie mylić z luzem na boki!) 

2. zdecydowanie większych możliwości 'normalnego' chodzenia w przypadku SPD.

 

Pozostałe różnice, w przypadku jazdy rekreacyjnej są moim zdaniem pomijalne, łącznie z tym że wpinanie SPD-SL jest tylko trochę inne ze względu na to że trzeba nieznacznie obrócić pedał. Po pewnym krótkim czasie robi się to machinalnie. Miałem przez jakiś czas SPD z platformą z jednej strony i tam również musiałem obracać pedał przy wpięciu. Nie stanowiło to żadnego kłopotu.

 

Czy zrezygnowałbym z butów wpinanych??? NIE :-)

Czy wróciłbym  SPD-SL do SPD ???  Nie :-)

Czy brakuje mi czasem możliwości 'normalnego chodzenia'???? Tak :-)

  

 

 

 



#15 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 20 marzec 2014 - 06:32

wygoda - czym lepsze buty rowerowe tym mniej wygodne do chodzenia bo muszą mieć twardszą podeszwę

 

fakt mtb nawet s-works się chodzi znacznie lepiej niż w szosowych tych samych ale to dlatego, że mniejszy blok i sama idea mtb zakłada czasami podejście/podbieg

natomiast wielogodzinna jazda w szosowych butach jest wygodniejsza - mniej czuć po stopą

 

ale np. w szosowych zejść po stromych schodach marmurowych mokrych to zabawa :D - w mtb w zasadzie żaden problem



#16 mung

mung
  • Użytkownik
  • 28 postów
  • SkądAndrychów

Napisano 20 marzec 2014 - 18:27

Dzięki za podpowiedzi. Decyzja podjęta.

Będą to buty Speca s-works MTB przede wszystkim dlatego że będę mógł w nich jeździć też na drugim rowerze.

 

Mam jeszcze  pytanie dotyczące pedałów mianowicie znalazłem pedały z wpięciem MTB ale takie przedłużone, które mają większą płaszczyznę podparcia buta. Czy waszym zdaniem będą dużo wygodniejsze od standardowych SPD i jest je sens wymieniać na te dłuższe??

 

Drugie pytanie czy cena 999zł za s-worksy z zeszłego roku jest ok czy można znaleźć gdzieś taniej??

 

Dzięki za odpowiedz

 



#17 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 marzec 2014 - 21:00

Przy odpowiednio sztywnych butach dodatkowa ramka wokół zatrzasku będzie praktycznie bezużyteczna.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#18 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 20 marzec 2014 - 21:14

buty - to dobra cena oficjalna ale można znaleźć taniej z prywatnego importu

 

jeżeli planujesz sporo podchodzić po górach w nich to polecam wersję EVO - ma trwalszą podeszwę

 

pedały - w góralu mam cranki eggbeater a w trekkingu candy [te same bloki się wpinają w obydwa więc mam porównanie] - czuję, że candy są wygodniejsze dla rekreacji - w ciężkie warunki lepsze czyste "ubijaki"



#19 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 20 marzec 2014 - 21:23

Te ramki dodaja tylko wagi. Też się zastanawiałem, ale po wpięciu butów w pedały kolegi, stwierdziłem, że to podparcie to fikcja, a cała transmisja siły jest na blokach. Może zależy od podeszwy buta? Kupiłem pd m-540 i myślę, że to dobry wybór.  pozdr



#20 celo

celo
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • Skąd(022)

Napisano 13 czerwiec 2014 - 12:42

a czy ktoś tutaj jest w stanie dać mi informacje do jakich pedałów pasują bloki LOOK DELTA? mam stare SH PD-7401 (stara grupa DuraAce na patencie LOOK) i chciałbym kupić jeszcze jedne do drugiego roweru - stąd moje pytanie do których pedałów te bloki się nadają?

z góry dzięki za wszelkie info :)


don't hate the rider, hate the legs




Dodaj odpowiedź