Skocz do zawartości


Jakie klocki/okładziny polecacie do szosówki? Co kupić?


45 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 09 czerwiec 2009 - 09:56

Cześć

Poszukuję okładzin do hamulców szosowych. Chciałbym aby klocki nie były zbyt twarde i nie zużywały szybko aluminiowej obręczy. Z 2 gie jstrony nie chce by zeszły w 2 meisiące.

Możecie polecić jakis produkt? Z jakeigo jesteście zadowoleni, a jakie gumki odradzacie.

Jesli macie je zważone to prosil bym o podanie też wagi.

Pozdrawiam

#2 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 czerwiec 2009 - 10:14

Moze zglosic sie do NASA oni tam maja mase technologi i moze bede niezniszczalne :mrgreen:

SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#3 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 czerwiec 2009 - 22:19

No to może Shimano , wkładki, na mokro mają lepsze hamowanie niż na sucho.
p.s.
A jak chcesz mieć klocki na dłużej to mniej hamuj, po prostu, może biegami ??

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#4 Reynevan

Reynevan
  • Użytkownik
  • 19 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwiec 2009 - 13:21

Wymagania masz dość spore - nie zbyt twarde, nie zbyt miękkie... Okładziny takie czy inne będą się ścierały podobnie jak i obręcz, nic na to nie poradzimy. Moim zdaniem równie ważne (jak nie ważniejsze) co rodzaj okładzin jest po prostu odpowiednie zadbanie o ich stan, czyli po prostu czyszczenie. Warto regularnie (szczególnie po jeździe na mokro w deszczu) wyczyścić okładziny i obręcz szmatką (zmoczoną w wodzie, raczej nie polecam używania chemikaliów, mogą one osłabić siłę tarcia) a raz na jakiś czas zdjąć okładziny, wydłubać ewentualne drobiny aluminium, piasek, kamyki itp. i delikatnie wyrównać powierzchnię okładzin drobnym papierem ściernym. Na pewno wydłuży to żywotność zarówno obręczy jak i okładzin.
Ja używam takich: http://www.allegro.p...ltegra_105.html
Po przejechaniu 2,4k km i regularnym "serwisowaniu" nadal pracują bardzo dobrze.

Pozdrawiam

#5 Marco665

Marco665
  • Użytkownik
  • 178 postów
  • SkądWarszawa / Koszalin

Napisano 12 czerwiec 2009 - 20:57

mam Fibrax'y, za 10pln, nie wyglądają jakoś powalająco, ale hamują dobrze i pewnie, ogólnie to chyba największy myk jest w sposobie hamowania jak napisał SPIKE, zwłaszcza na szosówce nie powinno się po prostu zaciskać klamki do oporu, tylko planować hamowanie, którego czasami można w ogóle uniknąć...

#6 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 30 czerwiec 2009 - 21:10

Składałem crossa/trekinga jako rower dojazdowy i na wstępie zastąpiłem klocki Avida w V-brakach (bardzo twarde), szufladkami Clark'sa. W komplecie klocków dają dwie pary okładzin: czarne i czerwone jako zapasowe, więc w ramach eksperymentu założyłem czerwone na przód, a czarne na tył. Po próbach hamowania czym prędzej podobny zabieg zastosowałem w szosówce. Czerwone Clark'sy okazały się rewelacyjne, są mięciutkie, więc oszczędzą obręcze, poprawiła się modulacja, a przy mocnym dociśnięciu klamki znacznie wzrosła siła hamowania. Szczególnie dobrze spisują się na mokrym, nic nie piszczy i naprawdę hamują, nawet w szosówce. Nie wiem jak szybko się zużyją (chyba szybciej niż standardowe czarne), ale na szosie nie jest to problem. Jeśli ktoś ma szufladki, to wymiana wkładek wyniesie ok. 18 zł/koło, ale naprawdę warto. Podaję linki do przykładowych aukcji z tymi wkładkami :
1. pasujące do większości klocków:
http://www.allegro.p...mano_szosa.html
2. do klocków Campagnolo:
http://www.allegro.p...nolo_szosa.html
(można też kupić klocki bez wymiennych wkładek)

#7 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 01 lipiec 2009 - 19:12

Kolego, wkładki Clarksa czerwone są na mokre, a czarne na suche (uniwersalne), zielone natomiast do obręczy ceramicznych.


#8 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 02 lipiec 2009 - 07:35

A kolega zamierza zmieniać wkładki za każdym razem, jak się zmieni pogoda ? (żart)
Ja mam na przodzie czerwone - dla dużej siły hamowania i modulacji (łatwości dozowania siły hamowania). Z tyłu mam czarne - bo ich używam częściej, do delikatnego przyhamowywania, ale nie wykluczam, że i na tył włożę czerwone. Na zjeździe, krętą drogą, w deszczu wolę mieć wdładki, które mnie wyhamują przed zakrętem, a nie tylko zapiszczą. Ze zużyciem czerwonych, miękkich okładzin w suchych warunkach w szosówce nie powinno być problemu. My nie tytłamy obręczy w błocie i piachu, jak to się dzieje w MTB. W jakim tempie się zużywają nie wiem, bo mam je od kwietnia.

#9 marcik

marcik
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • SkądRuda Śląska

Napisano 02 lipiec 2009 - 12:12

W jakim tempie się zużywają nie wiem, bo mam je od kwietnia.

Używając ich w deszczu (czerwone Clarksy) zużywają się błyskawicznie, poza tymi warunkami szybko. W ubiegłym roku musiałem wymienić Clarksy po jednym wyścigu (sto kilkadziesiąt kilometrów) w deszczu. Skutecznością hamowania i trwałością nie mogą się równać z Dura Ace.

#10 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 02 lipiec 2009 - 21:03

Na szosówce przejechałem ok. 800 km (z czerwonymi Clarksami na przodzie i czarnymi na tyle). Na trekingu też tyle samo, a może więcej, bo ma błotniki, a ostatnio u nas często pada akurat wtedy, jak mam się przejechać. W nim, w V-kach też mam z przodu czerwone, a z tyłu czarne wkładki. Jutro zmierzę suwmiarką, jaka jest różnica w zużyciu pomiędzy czarnymi i czerwonymi wkładkami. Ale na pewno nie trzeba ich jeszcze wymieniać.

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#11 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 03 lipiec 2009 - 20:45

Piszę posta po sobie, ale właśnie zmierzyłem klocki w szosówce:
- nowe wkładki Clark'sa mają grubość: 10mm (mierzone na zapasowych, nieużywanych)
- wkładki czarne używane na tyle: 9,9 mm ( po przebiegu ok. 800 km)
- wkładki czerwone używane na przodzie: 9,4 mm (przebieg j.w.)
Różnica w zużyciu jest wyraźna, ale nie jakaś dramatyczna. Sezon powinny wytrzymać spokojnie (w moim przypadku - bo inni mogą inaczej używać hamulców). Ale jak kolega marcik poleca Dura Ace, to następne właśnie je założę w miejsce czerwonych Clark'sów.

#12 JPG

JPG
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 lipiec 2009 - 22:07

Nie wiem jakie to ma przeniesienie na szosę, ale miałem w MTB czerwone Clark'sy i byłem bardzo zadowolony.

Po pierwsze były bardziej miękkie niż standardowe Shimano co sprawiało że, wydawały mniej niepokojących szurająco-trzeszczących dźwięków zwłaszcza w błotku. Po drugie hamowały skuteczniej (subiektywnie) i zapewniały lepszą kontrolę (również subiektywnie). O wiele lepiej hamowały na mokrym. Co do zużycia to nie było tragedii.

Czy założył bym je ponownie do MTB? TAK. Czy użyję ich w szosie? Nie wiem, ale z moich Campagnolo Mirage do końca zadowolony nie jestem, a niedomagają właśnie tam gdzie Clarks mógłby pomóc - szkoda, że w Mirage nie ma szufladek :roll: .

#13 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 04 lipiec 2009 - 21:45

Ja też tuningowałem hamulce Campagnolo. Zdecydowałem się na szufladki, bo jak się już je ma, to eksperymenty z wkładkami są banalnie proste. Wziąłem z rozmysłem szufladki typu Shimano, bo wszyscy producenci robią do nich wkładki - KoolStop, BBB, SNG, ACCENT, Jagwire, Fibrax (słyszałem od pewnego serwisanta na Langu w Bielawie, że on używa BBB lub ACCENT-a). Można kupić szufladki taniego producenta np. ACCENT (choć nie znam cen - tylko się domyślam) i dokupić wkładki Clark'sa lub inne, według uznania.

#14 Gosc_czajam_*

Gosc_czajam_*
  • Gość

Napisano 03 kwiecień 2010 - 22:29

Witam wszystkich.
Chcialbym odswiezyc temat. Zastanawiam sie na kupnem clarks'ow ale mam maly problem. Nie wiem czy szufladki beda pasowaly do moich hamulców miche racing tzn nie wiem czy sie zmieszcza.
Dołączona grafika Dołączona grafika
Trocje ciasno :/ Myslalem o zakupie tych klockow a zapasowe wkladki zalozyc na drugi rower do szufladek hamolcow 105. Jak myslicie beda pasowac?
Prosze o szybka odpowiedz bo hample sie zuzyly a jezdzic trzeba.

PS
Wesolych Swiat!

#15 Lobster

Lobster
  • Użytkownik
  • 351 postów
  • SkądTcity

Napisano 04 kwiecień 2010 - 12:52

A ja polecam czerwone KOOL STOP, po wielu próbach z innymi producentami te okazały się najlepsze. Dodatkowy atut to to że obręcze nawet po jeżdzie w deszczu nie pokrywają się czarnym syfem.
http://www.cult-bike...m/Kool Stop.htm

#16 Gosc_czajam_*

Gosc_czajam_*
  • Gość

Napisano 04 kwiecień 2010 - 13:03

No za taka cene to sie nie dziwie. Ja chce kupic hample na 4 kola do 100zl

#17 Lobster

Lobster
  • Użytkownik
  • 351 postów
  • SkądTcity

Napisano 05 kwiecień 2010 - 17:54

Trzeba szukać okazji, zobacz:
http://www.allegro.p...olo_okazja.html

#18 mama

mama
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Skądswietokrzyskie

Napisano 05 kwiecień 2010 - 18:03

http://cgi.ebay.pl/w...e=STRK:MEWAX:IT do alu obręczy

#19 Gosc_czajam_*

Gosc_czajam_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2010 - 19:06

Wiem Panowie, wiem, ale nie w tym lezy moj problem. Zajrzyjcie na 1 strone tego temau

#20 mama

mama
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Skądswietokrzyskie

Napisano 05 kwiecień 2010 - 19:33

no rozumieć, ale chyba najlepiej jak zadzownisz tutaj http://www.sklep.ols...ex.php?cPath=61 , raz tylko widziałem naocznie te hample, ale nie pamiętam ich za dobrze, a nie chcę wprowadzić Cię w bląd



Dodaj odpowiedź