Skocz do zawartości


Zdjęcie

kolka


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 krzysio dm

krzysio dm
  • Użytkownik
  • 87 postów
  • Skądlublin

Napisano 26 lipiec 2009 - 10:33

Witam Jestem nowy na forum Mam pytanie Jeżdże 3-4 razy w tygodniu po 50-80 km w pewnym momęcie zaczyna mnie łapać kolka raz wcześniej raz póżniej czy ktoś może mi coś pomóc jak sobie z tym poradzić nogi mają siłę tylko ta kolka Kilka lat trenowałem piłkę i kolka była na początku treningów teraz nie chce ustąpić

#2 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 26 lipiec 2009 - 11:07

Kolka pojawia się zazwyczaj, kiedy mocno najedzony przystępujesz do wysiłku fizycznego.
Poszperałem i to znalazłem --> http://www.forumowis...701&mode=linear

#3 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 26 lipiec 2009 - 11:45

Nie no w moim wypadku kiedy "byłem nowy" także miałem kolkę nawet już po 3km ostrej jazdy... teraz nie czuję jej chociarz nzadyszki wynikające z mocnego tempa sa na porzadku dziennym...

#4 Robert_Rybnik

Robert_Rybnik
  • Użytkownik
  • 272 postów
  • SkądRybnik

Napisano 26 lipiec 2009 - 12:03

Przyczyny kolki nie do końca są wyjaśnione, jest kilka teorii co do etiologii tych dolegliwości...

M.in.

narządy wewnętrzne są podwieszone do przepony i podczas ruchów (szczególnie skoki, biegi, itp) ciężkie narządy wewnętrzne nieregularnie szarpią przeponę, która cały czas jest w ruchu (bo jakoś trzeba oddychać, nie tylko torem górnym ale i dolnym...) takie "asymetryczny", "asynchroniczne" ruchy powodują uczucie kłucia w boku, szczególnie (najczęściej) po stronie wątroby...

drugą teorią jest niedotlenienie mięśnia przepony co powoduje takie dolegliwości...


Sposobów na kolkę jest kilka
- przycisnąć delikatnie miejsce bólu (efekt -> zmniejszenie dolegliwości)
- zmniejszenie intensywności wysiłku
- kilka głębszych oddechów
- krótkie rozciąganie tułowia

Teorii co do KOLKI i METOD walki z nią jest na pewno więcej...
To jeden z tych tematów "rzek"...

Jeśli problem długo będzie męczący lub na tyle dokuczliwy, że na dłuższą metę staje się męczący... zachęcam do wizyty u lekarza... Tak w ramach profilaktyki...

Pozdrower
Robert

#5 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 26 lipiec 2009 - 14:17

a ja zauważyłem, że kolka mnie łapie tylko podczas biegu, ale z roku na rok coraz mniej tzn. jak byłem mniej wytrenowany, to kolka częściej łapała

#6 p9375

p9375
  • Użytkownik
  • 48 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 lipiec 2009 - 20:11

Od siebie mogę dodać tylko tyle, że nie powinno się jeść na maxa (szczególnie przed wysiłkiem), właściwie to nie jeść w ogóle min 1h przed treningiem. Podczast samej jazdy głęboko oddychać. Jeżeli kolka mnie złapie na trasie nawet nie zwalniam tylko robię głębokie wdechy.

#7 dracorp

dracorp
  • Użytkownik
  • 313 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 26 lipiec 2009 - 21:42

Zależy jaka kolka, raz jak mnie złapała to się zastanawiałem czy w ogóle dojadę do domu. Ale fakt że ze wzrostem wytrnowania kolka rzadziej łapie. No i nie jeść przed treningiem tak 1-2h ale to też zależy jak mocny trening.

#8 Robert_Rybnik

Robert_Rybnik
  • Użytkownik
  • 272 postów
  • SkądRybnik

Napisano 26 lipiec 2009 - 21:47

No ja tam z KOLKĄ w czasie jazdy na rowerze NIGDY nie miałem do czynienia.... OBOJĘTNIE co i ile jadłem czy piłem... ;-)

Także to też kwestia osobnicza...

Pozdrower
Robert

#9 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 lipiec 2009 - 00:34

Tu też sie zgadzam, czegoś takiego takze nie doswiadczyłem na rowerku, za to na poczatku sezonów zadyszka a jakże, ale to znikało po 1-2 porządnych jazdach.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#10 krzysio dm

krzysio dm
  • Użytkownik
  • 87 postów
  • Skądlublin

Napisano 27 lipiec 2009 - 21:12

hej dzięki za pomoc wczoraj pojechaliśmy we trzech jeden trzymał tempo i chyba w końcu puściła szosa nasza (w piłce jest takie powiedzenie wiosna nasza)



Dodaj odpowiedź