Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana Napedu

shimano 105

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 rancid

rancid
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 26 grudzień 2014 - 18:33

Witam!To jest moj pierwszy post na forum,gdyz jestem nowy.Mam zatem pytanie.Jestem w trakcie wymiany napedu z Sory na 105tke.Na chwile obecna posiadam dwu rzedowa korbe HT II,przerzutke przednia,lancuch oraz 10rzed.kasete.Chce kupic tylna przerzutke i stad moje pytanie.Jaki wozek bedzie lepszy?Krotki lub dlugi?Z racji ograniczonego budzetu,chce na chwile obecna zostawic klamkomanetki Sory(lewa 2rz.prawa, 9rz.)i tu moje kolejne pytanie.Czy obsluza one kasete 10rz i cala reszte napedu?Z gory dziekuje za pomoc oraz wszelkie sugestie i podpowiedzi!

 

 

 

 



#2 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 26 grudzień 2014 - 19:06

Liczba biegów manetki i kasety muszą być zgodne, więc 9 rzędowa manetka, Sorry :-D , nie obsłuży 10 rzędowej kasety. 

Przerzutka tył, musi obsługiwać daną liczbę biegów kasety.

Łańcuch musi być dostosowany do ilości zębatek kasety.

Długość wózka jest uzależniona od tego, jaką kasetę zamierzasz założyć (jaką będzie miała najmniejszą i największą zębatkę) i jakie masz zębatki w mechanizmie korbowym, którego nie zmieniasz.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#3 rancid

rancid
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 26 grudzień 2014 - 19:15

Liczba biegów manetki i kasety muszą być zgodne, więc 9 rzędowa manetka, Sorry :-D , nie obsłuży 10 rzędowej kasety. 

Przerzutka tył, musi obsługiwać daną liczbę biegów kasety.

Łańcuch musi być dostosowany do ilości zębatek kasety.

Długość wózka jest uzależniona od tego, jaką kasetę zamierzasz założyć (jaką będzie miała najmniejszą i największą zębatkę) i jakie masz zębatki w mechanizmie korbowym, którego nie zmieniasz.

Dzieki!Tak tez myslalem,ze bedzie problem z tym klamkami,wiec teraz juz wiem:)Pozostaje mi wiec kupno tylnej przerzutki i nowe klamko manetki do 105 tki a to jest koszt rzedu 600zł za komplet,ale mam nadzieje,ze podolam finansowo:D



#4 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 26 grudzień 2014 - 19:23

Klamkomanetki Tiagra ST-4600 w wersji 2x10 byłyby ok. 100,- zł tańsze, ewentualnie wymień tylko prawą manetkę.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#5 rancid

rancid
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 26 grudzień 2014 - 19:53

Klamkomanetki Tiagra ST-4600 w wersji 2x10 byłyby ok. 100,- zł tańsze, ewentualnie wymień tylko prawą manetkę.

nad tym rez myslalem,tylko myslac o 105tce mialem na mysli wyzsza kulture pracy,wieksza-wyzsza plynnosc zmiany biegow i to chyba mnie tak naprawde sklania do kupna tej 105tki:)Wyprowadz mnie z bledu,jesli sie myle;)



#6 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 26 grudzień 2014 - 19:56

Liczba biegów manetki i kasety muszą być zgodne, więc 9 rzędowa manetka, Sorry :-D , nie obsłuży 10 rzędowej kasety. 

Przerzutka tył, musi obsługiwać daną liczbę biegów kasety.

Łańcuch musi być dostosowany do ilości zębatek kasety.

Długość wózka jest uzależniona od tego, jaką kasetę zamierzasz założyć (jaką będzie miała najmniejszą i największą zębatkę) i jakie masz zębatki w mechanizmie korbowym, którego nie zmieniasz.

Łańcuch do 9tki może być np dziesiątkowy.



#7 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 26 grudzień 2014 - 20:05

Tobo, tak, ale taka informacja koledze na nic się nie zda  :-/

 

Nie miałem do czynienia z wyrobami firmy Shimano do rowerów szosowych - wiec się nie wypowiem na temat różnic między manatkami grup 105, a Tiagra.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#8 rancid

rancid
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 26 grudzień 2014 - 20:11

Tak, ale taka informacja koledze na nic się nie zda  :-/

skupie sie na razie na samym napedzie,skompletuje to wszystko,poskładam powoli do kupy a jak juz sie uporam z tym napedem,to postaram sie kupic te klamko manetki,najpierw prawa,pozniej lewa,albo odwrotnie haha



#9 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 26 grudzień 2014 - 20:20

Nooooo, bez wymiany prawej manetki to nie pojeździsz, jak już zamontujesz kasetę 10 rzędową - chyba, że miałeś na myśli zakupy na raty (nie w jednym czasie).


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#10 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 26 grudzień 2014 - 20:22

Weź manetki 105 jeśli chcesz mieć ukryte pod owijką kable. 

Gdybym miał jednak wybierać między tymi dwoma modelami to wybrałbym tiagry, manetki 105 miewają losową jakość i kulturę pracy.



#11 rancid

rancid
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 26 grudzień 2014 - 20:37

Weź manetki 105 jeśli chcesz mieć ukryte pod owijką kable. 

Gdybym miał jednak wybierać między tymi dwoma modelami to wybrałbym tiagry, manetki 105 miewają losową jakość i kulturę pracy.

Oooo,dobrze wiedziec,dzieki raz jeszcze!Wezme to pod uwage przy zakupie i byc moze w ostatecznosci zdecyduje sie na tiagre:)Mam jeszcze jedno pytanie.Zamowilem tez suport ultegra SM-BBR60B+TL FC 25,Mozesz mi powiedziec cos wiecej na tema tego ostatniego czlonu jezeli chodzi o oznaczenie,czyli TL FC 25?Co on oznacza i jak sie ma do korby 105?



#12 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 26 grudzień 2014 - 21:23

A nie dopytujesz o wózek przerzutki ? - sam dojdziesz jaki będzie odpowiedni ?

 

Jakby co podaj zębatki w korbie i kasecie, to się sprawdzi.

 

I jeszcze taka uwaga, jak pytasz o jakąś część, to podawaj pełną nazwę (typ, symbol), bo kolejne generacje (np. przerzutek) mogą się różnić jakimiś szczegółami. 

 

 

Z tego co zrozumiałem to razem z miskami suportu otrzymasz adapter do jego dokręcania - ten adapter ma właśnie symbol TL-FC 25.

Czytam, że te łożyska są zmniejszone w porównaniu z wcześniejszymi - może dlatego nie da się ich przykręcić standardowym kluczem do łożysk zewnętrznych, tylko potrzebny jest ten adapter.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#13 rancid

rancid
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 26 grudzień 2014 - 21:34

A nie dopytujesz o wózek przerzutki ? - sam dojdziesz jaki będzie odpowiedni ?

 

Jakby co podaj zębatki w korbie i kasecie, to się sprawdzi.

 

I jeszcze taka uwaga, jak pytasz o jakąś część, to podawaj pełną nazwę (typ, symbol), bo kolejne generacje (np. przerzutek) mogą się różnić jakimiś szczegółami. 

 

 

Z tego co zrozumiałem to razem z miskami suportu otrzymasz adapter do jego dokręcania - ten adapter ma właśnie symbol TL-FC 25.

Czytam, że te łożyska są zmniejszone w porównaniu z wcześniejszymi - może dlatego nie da się ich przykręcić standardowym kluczem do łożysk zewnętrznych, tylko potrzebny jest ten adapter.

przepraszam,za moje malo precyzyjne pytania,ale jestem laikiem i mam bardzo powierzchowna wiedze w temacie szosy.korba  2rzed.53-39,shimano 105-5700,kaseta jak obok,12-28 jak dobrze pamietam



#14 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 27 grudzień 2014 - 00:38

Podaj jaką przerzutkę tylną zamierzasz kupić (symbol) 

 

Jeśli masz na myśli 105 RD-5701 to wystarczy wersja SS (z krótkim wózkiem), której całkowita pojemność wynosi 34T, a ty w swoim napędzie potrzebujesz wybrać "tylko" 30T łańcucha.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#15 rancid

rancid
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 27 grudzień 2014 - 09:26

RD-5701 105 to jest wlasnie ta przerzutka,ktora zamierzam kupic

 

 





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: shimano 105