Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co Wymienić By Skrócić Pozycje, Mostek Czy Sztyca ?

sztyca nooffset triban

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 roberciks

roberciks
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 09 marzec 2015 - 21:54

Cześć wszystkim. 
Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję że mi pomożecie !

Od niedawna stałem się posiadaczem tribana 500 w rozm 57. Mam 186 cm wzrostu i 90cm długości nogi.
Rower jest prawie idealnie dopasowany lecz moja sylwetka jest minimalnie za bardzo wyciągnięta w górnym chwycie na manetkach.
Chciałbym tą odległość delikatnie skrócić/ podnieść gdyż po 7 latach ścigania i poważnego treningu mój kręgosłup miewa bóle w odcinku lędźwiowym.

Aktualnie w rowerze mam mostek 90 mm specialized pro set (ujemny) około 6 na minusie oraz
sztyce 30,09 z offsetem 1,5 cm.

I teraz moje pytanie.. Którą część lepiej wymienić by uzyskać oczekiwany efekt ??

1. mostek na: http://allegro.pl/ri...5143933941.html
lecz przy aktulanym mostku 90 mm w pozycji na pedałach kolano jest około 5-6 cm od kierownicy.. ( na podjazdach nawet przy pochyleniu ciała mocno do przodu potrafi kolano się otrzeć)

2. Sztyce na bez offsetową : http://allegro.pl/sz...5136376809.html

Która opcja będzie waszym zdaniem najrozsądniejsza ?




#2 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 09 marzec 2015 - 23:35

A myślałeś nad odwróceniem mostka?  pozdr



#3 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 marzec 2015 - 10:29

Dokładnie (albo zmiana mostka na mniejszy minus lub zero, choć taniej i szybciej odwrócić - ale uwaga na linki, a zwłaszcza pancerze) - pozostałe opcje zbliżą kolana do kierownicy.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4 d8wid

d8wid
  • Użytkownik
  • 332 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 marzec 2015 - 11:21

Gdzieś kiedyś widziałem taki prosty kalkulator do obliczenia zmiany pozycji w zależności od kątów i długości mostka. Bardzo prosty - dwie kreski czerwona i niebieskia. Tylko nie kojarze czy ktoś na forum tutaj to wrzucił czy gdzies indziej bo nie mogę teraz znaleźć.


HDJ ROCKER PLATE - Platforma pod trenażer
https://rockerplate.pl
 


#5 roberciks

roberciks
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 11:50

Koszta zwiazane z wymiana nie sa problemem, a odwrocenie mostka na dodatni nie wchhodzi w gre gdyz rower wyglada wtedy komicznie..
Co do zblizenia kolana do kierownicy to przy normalnej jezdzie w "stojce" jest spory zapas 5-6cm do kolana tylko przy ostrych podjazdach gdzie cialo przenoszone jest poza kierownice bywa ze lekko otre kolanem onowijke.
Mostek 0' podniosl by kierownice o jakies 7 mm z tego co sprawdzalem, ale mam obawe o te 80mm.
Natomiast co do sztycy to chyba niweluje caly problem bo przy jezdzie w stojce nie miala by zadnego wplywu na odleglosc kolana od kierownicy a w pozycji na siodelku mialbym 1,5 cm blizej do kierownicy. Zgadza sie?
  • roberciks lubi to

#6 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 marzec 2015 - 13:07

Niby tak, ale akurat offset jest po to, żeby pozycja kolana była w osi pedału. Jeśli tak masz teraz, to bez offsetu będziesz miał kolano za osią pedału. Niby i tak lepiej, niż gdyby było przed, ale optymalnie nie będzie... No i na dodatek czy ruszenie tyłka do przodu o te trochę faktycznie podniesie pozycję bardziej, niż gdyby podnieść mostek do góry (na podkładkach więcej się nie da?).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7 roberciks

roberciks
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 13:58

Pozycji podnosic nie trzeba tylko skrocic wyciagniecie. Bo jest komfortowo a na podkladkach mam juz ustawione najwyzej jak sie da.
Co do kolana.. to teraz mam przy offsecie siodelko wsuniete maksymalnie do przodu do samej granicy wiec na pewno nie przekraczana jest os przez kolano.
Ale zwroce na to uwage
  • System lubi to

#8 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 10 marzec 2015 - 15:08

To w końcu jest komfortowo, czy nie jest?  pozdr



#9 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 10 marzec 2015 - 15:12

Daj zdjęcia w różnych chwytach bo trochę przekombinowałeś chyba.

Wysłano z mojej Xperia Z1 przy użyciu taptalka



#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 marzec 2015 - 15:38

mam przy offsecie siodelko wsuniete maksymalnie do przodu do samej granicy wiec na pewno nie przekraczana jest os przez kolano.

Dość pokretna logika. I - z całym szacunkiem - dość naiwne założenie. Po co zgadywać, kiedy możesz to po prostu sprawdzić?

Temat był wałkowany tysiąc razy: sztyca służy WYŁĄCZNIE DO USTAWIANIA BIODER WZGLĘDEM KORB. Mówiąc szczerze, dziwię się nieco, że po tylu latach ścigania nie znasz takich podstaw.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 roberciks

roberciks
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 15:45

Gdy sie ma jakies watpliwosci to lepiej sie spytac innych uzytkownikow, tak mi sie wydaje ;)
Podstawy mam i wydaje mi sie ze skoro siodelko pojdzie o 1,5 cm do przodu to odleglosc do kierownicy takze zostanie zmniejszona.
mikross, wiec wedlug Ciebie w gre wchodzi tylko zmiana mostka?

#12 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 marzec 2015 - 15:59

Tylko jaki sens ma pytanie, kiedy nie masz wykonanych podstawowych pomiarów? Z takim doświadczeniem (7 lat "poważnych treningów" - pytanie, na ile faktycznie były poważne; NIE oczekuję odpowiedzi, to retoryczne pytanie) pewnych podstaw można chyba oczekiwać.

Nie wiem, co powinieneś zmienić. Najpierw sprawdź (a nie zgaduj), czy masz poprawnie ustawione biodra, potem myśl nad mostkiem i ewentualnie kierownicą oraz pozycją manetek. Jeżeli i to nic nie da, do wymiany jest rama.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#13 Gosc_gienek_*

Gosc_gienek_*
  • Gość

Napisano 10 marzec 2015 - 16:30

Cześć wszystkim. 
Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję że mi pomożecie !

Od niedawna stałem się posiadaczem tribana 500 w rozm 57. Mam 186 cm wzrostu i 90cm długości nogi.
Rower jest prawie idealnie dopasowany lecz moja sylwetka jest minimalnie za bardzo wyciągnięta w górnym chwycie na manetkach.
Chciałbym tą odległość delikatnie skrócić/ podnieść gdyż po 7 latach ścigania i poważnego treningu mój kręgosłup miewa bóle w odcinku lędźwiowym.

Aktualnie w rowerze mam mostek 90 mm specialized pro set (ujemny) około 6 na minusie oraz
sztyce 30,09 z offsetem 1,5 cm.

I teraz moje pytanie.. Którą część lepiej wymienić by uzyskać oczekiwany efekt ??

1. mostek na: http://allegro.pl/ri...5143933941.html
lecz przy aktulanym mostku 90 mm w pozycji na pedałach kolano jest około 5-6 cm od kierownicy.. ( na podjazdach nawet przy pochyleniu ciała mocno do przodu potrafi kolano się otrzeć)

2. Sztyce na bez offsetową : http://allegro.pl/sz...5136376809.html

Która opcja będzie waszym zdaniem najrozsądn

po 7 latach scigania pytasz o takie rzeczy....???

 

nieprawdopodobne

wrecz niebywale i niesamowite.

Rece same chyla sie ku matce ziemi


  • KSiedlaczek lubi to

#14 roberciks

roberciks
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 17:47

Dobra temat do zamkniecia! Dzieki.

#15 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 11 marzec 2015 - 11:39

Jaki zasięg (reach) ma kierownica w Tribanach? Jeśli jest to więcej niż 75mm to założenie "krótszej" kompaktowej kierownicy wydaje się najlepszym rozwiązaniem przedstawionego problemu.



#16 roberciks

roberciks
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 12 marzec 2015 - 23:35

Jaki zasięg (reach) ma kierownica w Tribanach? Jeśli jest to więcej niż 75mm to założenie "krótszej" kompaktowej kierownicy wydaje się najlepszym rozwiązaniem przedstawionego problemu.

kierownica ma 80mm zasiegu.. i 130mm głębokości
Może ktoś polecić jakąś kierownice która ma 60-70mm (reach) ??





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: sztyca, nooffset, triban