Skocz do zawartości


Zdjęcie

Upgrade Altus 8S Na Shimano 9S


34 odpowiedzi w tym temacie

#1 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 marzec 2015 - 16:39

Post trochę off topic ale nie za bardzo znam sie na osprzęcie MTB bo jeżdżę głownie na szosie i nawet nie

wiedziałbym na którym forum MTB go zamieścić.

Kupiłem tanio na wyprzedaży w zeszłym roku nowego Speca MTB Hardrock Sport. Model bardzo podstawowy na 8-biegowym

Shimano Altus. Zastosowanie: sporadyczne treningi MTB z synem w lesie jak jest sucho, jazda po lesie zimą, jak jest

śnieg, to po śniegu.

Chciałbym wymienić tanim kosztem napęd na 9-biegowy bo wygodnie byłoby mi czasem podmienić koła jako że mam dwa

rowery trekkingowe na 9-biegowym Shimano a poza tym nie bardzo mi odpowiada komfort pracy tego Altusa.

Potrzebuję zmienić tylną przerzutkę, przednią przerzutkę (obejma, górny ciąg) i manetki.
Nie wiem czy się nie mylę ale bębenek w kole chyba umożliwi założenie kasety 9s bo chyba w Shimano 7s/8s/9s bębęnki

są te same?
Korba trzyrzędowa i łańcuch chyba też mogą zostać? Jak nie to mam gdzieś korbę Deore octalink.
Tanie, niemarkowe klamki i hamulce jakie Spec tu umieścił (pewnie Promax) zostają bo do tego zastosowania

wystarczą.

Doradźcie proszę sprawdzone przerzutki i manetki do tego zastosowania.

Manetki Deore SL-M590 chodzą na Allegro po ok. 120 za komplet. Komplet Alivio M430 100 zł, komplet Acera M390 chodzi po 90 zł. Przy tak małej różnicy w cenie chyba trzeba brać Deore.

Przerzutki tył: Deore M530 100 zł, M590 też 100 zł, Alivio M430 70zł, Acera M390 65 zł więc Deore albo Alivio

Przerzutki przód jest taka ilośc rónych modeli że nie mam pojecia co wybrać.

Nie chciałbym wydać więcej niż 300 zł za dwie przerzutki i manetki a z drugiej strony ma to służyć przez wiele lat, więc jakby co warto dołozyć i kupić coś porządnego tym bardziej że mam wrażenie że jakość osprzętu Shimano w tych niższych grupach jest ostatnio coraz gorsza.

Bedę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.



#2 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 23 marzec 2015 - 21:23

Tak właściwie, to żeby mieć 9 biegów z tyłu, potrzebowałbyś wymienić manetkę prawą (lub dwie, jak w komplecie), przerzutkę tył, kasetę i łańcuch. Reszta tzn. przerzutka przód, korba i manetka lewa mogłyby zostać (ale, że w komplecie ...). Jednym słowem do tego zestawu co piszesz musisz dołożyć kasetę i łańcuch. Korba może zostać, jak uzębienie w dobrym stanie i nie wiem czy wymianę przerzutki przedniej odczujesz, więc bym ją zostawił, chyba że bardzo chcesz wymieniać, albo to jeszcze jakaś staroć SIS.

 

Tylną przerzutkę bym ci zaproponował Deore RD M610 Shadow, bo dopiero właśnie seria Shadow daje jakiś postęp - koszt ok. 115 zł.

 

Co do manetek, to się nie wypowiem, za mało się znam na sprzęcie Shimano.

 

No i zastanawia mnie ta zamiana kół z trekkingiem - czyli ten Hardrock Sport, to twentyniner jest ?

 

Ja bym ci polecił przesiąść się na SRAM-a, oczywiście z manetkami Gripshift (obrotowymi) i na system ESP 1:1 - miałbyś np. mikroindeksację w lewej manetce. Zero problemów, gniotsa nie łamiotsa, bezproblemowa regulacja. W takich sprzętach właśnie gustuję.

 

Zaraz będziemy zlinczowani za pisanie o sprzęcie MTB.  :-D


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#3 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 23 marzec 2015 - 21:43

Bezwzględnie musisz wymienić prawą manetkę i łańcuch, tylną przerzutkę raczej też. Tylny Altus być może jakoś by działał, ale ze względu na wymaganą precyzję lepiej założyć 9-rzędową . Przód może zostać. Jeśli masz korbę Deore, to śmiało zakładaj.  

Deore to też niezłe przerzutki, na pewno znacznie trwalsze od Altusa. Alivio nie próbowałem. Ale chyba najlepszą tylną (cena/jakość - na długie lata) na 9 biegów jest XT (można kupić poniżej 200 zł).

http://allegro.pl/pr...181914362.html 



#4 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 marzec 2015 - 21:47

Dzieki za podpowiedz. Rama 29er o czym nie wspomnialem. Mam twarda noge i waze 90kg i mialem wrazenie przy sztywnym krotkim podjezdzie ze obecny naped zaraz sie rozpadnie pod obciazeniem.

Poczytalem troche na angielskojezycznym forum MTB i wiekszosc jest zgodna ze tylna przerzutka typu Shadow Plus jest warta doplaty. Tylko pytanie czy wystepuje w wersji 9s.

Co do manetek to roznica w cenie pomiedzy Deore a innymi nie wydaje sie uzasadniona do okazjonalnej jazdy. Manetki Grip Shift nie wchodza w gre. Nie znosze tego systemu i dziwie sie ze moze sie komukolwiek podobac. Nawet moje 11 -to letnie dziecko uwaza je za dziadostwo w porownaniu do Rapid Fire a mial obie.

Jesli chodzi o kasety to odradzaja Deore a polecaja tani SRAM PG-970 i lancuchy SRAM. Ja lancuchow Shimano nie uzywam od dawna. Uwazam je za dziadostwo. Urwalem ze dwa Dura Ace na szosie i ze dwa Deore na trekkingu. Od czasu jak uzywam lancuchow Campy ktore w wersji Campa Record C9 za 99 zl mam w trekkingach wszystko jest ok. Nie mowiac o tym ze lancuch Campy wytrzyma 20 tys km a Shimano 5 tys w porywach.

Zagadka pozostaje przednia przerzutka. Tu oceny sa skrajne od najtanszych Acera do najdrozszych XT.



#5 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 23 marzec 2015 - 21:59

Czy na pewno masz na myśli Gripshift SRAM-a, czy Revoshift Shimano ? (obie obrotowe) -  bo to duża różnica.

 

To są całkiem inne systemy - trzeba by się wczytać w różnice, ale rozumiem, że komuś może nie pasować taki sposób zmiany biegów.

 

Mógłbym natomiast opisać jakie są zalety takich manetek, ale ....

 

Ja w tym roku zmieniłem napęd w MTB z 3x8 na 2x9 i ciekawostka - zastosowałem kasetę Sora 12-27, bo miała najlepsze zestopniowanie do moich potrzeb.

 

 

 


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#6 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 23 marzec 2015 - 22:09

Jaka średnica obejmy na ramę ma być?

 

Jeśli chodzi o tylne Shadow to  jakoś nie wzbudzają mojego zaufania ze względu na dosyć filigranowy hak - wolę klasyczne masywne główki.  Dlatego gorąco polecam XT 771 - mam już parę lat w góralu i jest naprawdę wytrzymała. 

 



#7 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 23 marzec 2015 - 22:18

Sorry, kaseta Sora :-D  12-27 poszła do trekkinga, a w góralu napęd SRAM-a - łańcuch i kaseta 11-28 9 biegów - już chciałem gnać do garażu i sprawdzić czy się nie pomyliłem, jak kasety wymieniałem, ale przypomniał mi się jeden szczegół  :-P .


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#8 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 marzec 2015 - 18:50

Jaka średnica obejmy na ramę ma być?

 

Jeśli chodzi o tylne Shadow to  jakoś nie wzbudzają mojego zaufania ze względu na dosyć filigranowy hak - wolę klasyczne masywne główki.  Dlatego gorąco polecam XT 771 - mam już parę lat w góralu i jest naprawdę wytrzymała. 

 

Jak odnajdę suwmiarkę to zmierzę.

Na zagranicznych forach też wyrażano wątpliwości odnośnie delikatności konstrukcji przerzutek Shadow.

Ja w trekkingu mam jeszcze starszą XT z tyłu, ma już ponad 10 lat (ze zdjęć wynika że jest bodajże z 1999 roku), przejechałem na niej ze 30 tys km i działa niezawodnie.

Wspominam jak kiedyś, bodajże w 1992 roku miałem górala, Wheelera na STX. Co to była za wspaniała grupa. Wszystko chodziło idealnie.

 



#9 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 marzec 2015 - 19:04

Byłem dziś w Decathlonie i rozmawiałem z dwoma gośćmi od rowerów którzy pracują zarówno w serwisie jak i w sprzedaży, sami sporo jeżdżą, wiem że pracują parę lat i nie są małolatami podatnymi na wszelkie nowości sprzętowe i podrasowane porównania w mediach.

 

Co ciekawe obaj przesiedli się na SRAM. Jeden na X3 a drugi na X5. Obaj twierdzą że można polecić kasety SRAM. Jeśli chodzi i łańcuchy to jeden ujeżdża KMC a drugi SRAM.

 

Zapytani odnośnie mojego upgrade'u stwierdzili że nowy osprzęt Shimano z grup poniżej Deore to totalny chłam na poziomie Shimano Tourney i niczego nowego poniżej Deore by nie kupili. Stwierdzili że oceniają że najlepszy stosunek jakości do ceny daje Deore sprzed paru lat, przed nowymi wersjami jakie pojawiły się w momencie wprowadzenia SLX i żadnego Shadow absolutnie nie polecają tylko sprawdzone, stare standardowe Deore. Szczerze mówiąc też tak właśnie przypuszczałem i najpewniej pójdę tą drogą.



#10 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 marzec 2015 - 19:22

Taaa… A gier DOSowych i komputerów sprzed 5 lat nie polecali? Oni chyba nie wiedzą, jakie zalety ma shadow. Nowe Alivo M4000 model 2015 jest co najmniej przyzwoite i jako sensowne minimum upgrade zdecydowanie polecane. Oczywiście nowe Deore będzie lepsze, ale te sprzed kilku lat już nie koniecznie - zwłaszcza używane. shimano_2015_alivio_dsc_3629.jpg

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 marzec 2015 - 19:34

Prozor, Twoje opinie akurat sobie cenię więc jak napiszesz jaki byś upgrade zrobił niedrogim kosztem to z pewnością byłbym wdzięczny. Używanego sprzętu nie rozważam, mam tu bardzo złe doświadczenia.

 

OFF TOPIC

A co komputerów sprzed paru lat to to jest akurat moja działka i byłbyś zdziwiony że zdecydowanie warto czasem takowego kupić. Ostatnio kupiłem Della E6520 sprzed paru lat na czterordzeniowym Intel i7, 8GB RAM, Full HD za 1800 zł. Większość obecnie sprzedawanego badziewia, reklamowanego jak super-hiper może się przy nim schować. Kupując komputer warto przede wszystkim spojrzeć na benchmark CPU a nie na marketingowe bla bla bla. spokojnie otwieram sobie na nim jakieś 200-300 okien przeglądarek jednocześnie i nic nie muli.



#12 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 marzec 2015 - 20:25

No tak, na dodatek obowiązujący aktualnie lut bezołowiowy nie rokuje długiego czasu eksploatacji...

Co do upgrade to jutro pomyślę, dziś młody nie chce zasnąć i tylko czytaj i czytaj... 😄

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#13 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 marzec 2015 - 22:05

Co do upgrade to jutro pomyślę, dziś młody nie chce zasnąć i tylko czytaj i czytaj... 😄

 

Znam ten ból, sam byłem matką :)
Mój miał tak jak miał z jakieś 7-8 lat. Codziennie musiałem mu czytać Pana Samochodzika. Teraz ma 11 i jest w stanie przeczytać jedną książkę dziennie. Nie wspominając już o dystansie 140 km na rowerze jaki ze mną zrobił w zeszłym roku (średnia 20). Odeszła prawie cała logistyka. Jeździ do szkoły na rowerze a na zajęcia w okolicy na rowerze albo na rolkach. Nawet na odlegle o 5km korty tenisowe, puszczam go samego. Co prawda nie bez obaw.  Ale znam takie dzieci trzymane pod kloszem które w tym wieku nie umieją zawiązać butów bo wszystko za nie robią tatuś z mamusią.  I mogę go wysłać po zakupy do sklepu :)



#14 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 24 marzec 2015 - 22:29

Nie jest potrzebna wymiana przerzutki jeśli z tylu masz obecnie 8 biegów. Przerzutki i manetki 8/9 Sp sa ze sobą kompatybilne.
Zalety shadowa... Jeśli rower będzie jeździł w lekkim terenie albo po asfalcie to nie ma żadnych. Tłuczenie przerzutki o widełki ramy, owszem - nie korpusem, za to łańcuch tak czy inaczej lata swobodnie.
Żeby mieć pełne zalety shhadowa trzeba kupić wersje plus, ale ta nie jest dostępna do 9 biegów.
Zalety srama... Nie widzę specjalnych zalet jeśli jeden z nich ma kiepskiej jakości x3 :) chyba ze piszemy o marzeniach, nie o realiach.
Co do wyboru Shimano poniżej deore... Ja jeśli miałbym to faktycznie kupiłbym deore, bo przerzutki niższych grup sa jak nastolatek po działce dopalacza - wyluzowane :) niestety od nowości.
Jeśli wybierasz manetki to zamiast deore mozesz wziąć alivio 3x9, działają tak jak deore, maja dźwignie zrzutową działająca w dwóch kierunkach.

Jeśli chodzi o gripshifty - to tylko produkty srama, Shimano nie potrafi robić gripow. Z Shimano kompatybilne modele rocket i attack, polecę takie ze sprężyna Srs, wyjątkowo lekka praca.

#15 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 24 marzec 2015 - 23:01

Żeby widzieć o czym mówi tobo proponuję obejrzeć:

 

 

Tą wadę przerzutek Shimano miała wyeliminować seria Shadow, a wyeliminowała, z tym że nie do końca, Shadow plus.

W przerzutkach SRAM-a tego zjawiska nie ma od początku.

 

W związku z tym, dawanie manetek SRAM-a do przerzutek Shimano, to moim zdaniem tylko jako wyjście awaryjne, a nie koncepcja zamierzona, bo na kulturze pracy przerzutki nie zyskamy. Musimy za to wziąć manetkę z systemem 2:1 SRAM rocket lub attack właśnie, czyli pozbawiamy się kolejnej zalety produktów SRAM-a, czyli systemu ESP 1:1. A w związku z tym tracimy dużą tolerancję na wyregulowanie tylnej przerzutki itp. itd.

 

Jak przesiadka na SRAM-a, to tylko po całości. Jak się nie lubi gripów, to są przecież manetki cynglowe SRAM-a, choć moim zdaniem na tej opcji też tracimy pewne cechy, np zmianę o dowolną ilość biegów jednym ruchem. 

 

Ale ... jak rower ma być rekreacyjny, to będzie jeździł na każdym w miarę trwałym osprzęcie, takie DEORE wystarczy.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#16 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 marzec 2015 - 23:15

Rower zdecydowanie rekreacyjny ale prawie wylacznie off-roadowy. Jazda po asfalcie na 2-calowych oponach to meka, jedzie toto jak traktor. Na zmienny teren utwardzony zwyklem jezdzic na trekkingu na oponach przelajowych 38c na rowerze wyposazonym w manetki Deore, przednia przerzutke i korbe Deore i tylna przerzutke Deore XT. Rower ma kupe lat ale mimo to wszystko naped pracuje calkiem dobrze a wielokrotnie wyjmowalem galazki z tylnej przerzutki.

#17 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 24 marzec 2015 - 23:24

Moim zdaniem ? - im cięższe zastosowania, tym dalej od osprzętu Shimano.

Więcej namawiał nie będę.

 

A próbowałeś opony RaceKing Continentala ? - uważam że opory mają znośne - jeżdżę na 26x2,2


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#18 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 marzec 2015 - 23:38

Wszystkiego sprobowac nie sposob. W tym rowerze sa opony Specialized Fast Trak 2.0 i w miare mi odpowiadaja do tego zastosowania. Mam tez Specialized Captain 2.0 na ktorych jeszcze nie jezdzilem. Od trekkinga zostaly mi jeszcze Schwalbe Smart Sam 700x42c ktore jednego dnia sprobuje na tym MTB. Obejrzalem to wideo z youtube ktore zamiesciles. Z ciekawosci, co bys dal tu z niedrogiega SRAMa zeby to mialo rece i nogi?

#19 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 24 marzec 2015 - 23:53

Przerzutkę tylną X5 i manetki X7, przerzutkę przednią można dać dowolnego producenta, są kompatybilne z manetkami SRAM-a. Manetki oczywiście jak lubisz, albo Gripshift (obrotowe), albo Trigger (cynglowe). 

 

Zalety Gripów:

- zmiana o dowolną ilość biegów z tyłu jednym ruchem (nie trzeba klikać wielokrotnie)

- porządek na kierownicy (nie ma wihajstrów)

- prostota konstrukcji taka, że nie ma się co zepsuć (może co najwyżej szybka pęknąć)

- mikroindeksacja w lewej manetce - czyli praktycznie nie musisz się wysilać przy regulacji przedniej przerzutki i możesz jeździć na dowolnie przekoszonym łańcuchu, a jak zacznie ocierać to sobie przesuniesz ramkę przerzutki i już.

 

Ale nie namawiam - to jest moje zdanie, na tym jeżdżę i wiem, że mogę polecić do jazdy w terenie.

 

Elementy napędu (kaseta, łańcuch), jak sam pisałeś, warto mieć sram-a.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#20 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 marzec 2015 - 14:38

Żeby widzieć o czym mówi tobo proponuję obejrzeć:

 

 

Tą wadę przerzutek Shimano miała wyeliminować seria Shadow, a wyeliminowała, z tym że nie do końca, Shadow plus.

W przerzutkach SRAM-a tego zjawiska nie ma od początku.

 

W związku z tym, dawanie manetek SRAM-a do przerzutek Shimano, to moim zdaniem tylko jako wyjście awaryjne, a nie koncepcja zamierzona, bo na kulturze pracy przerzutki nie zyskamy. Musimy za to wziąć manetkę z systemem 2:1 SRAM rocket lub attack właśnie, czyli pozbawiamy się kolejnej zalety produktów SRAM-a, czyli systemu ESP 1:1. A w związku z tym tracimy dużą tolerancję na wyregulowanie tylnej przerzutki itp. itd.

 

Jak przesiadka na SRAM-a, to tylko po całości. Jak się nie lubi gripów, to są przecież manetki cynglowe SRAM-a, choć moim zdaniem na tej opcji też tracimy pewne cechy, np zmianę o dowolną ilość biegów jednym ruchem. 

 

Ale ... jak rower ma być rekreacyjny, to będzie jeździł na każdym w miarę trwałym osprzęcie, takie DEORE wystarczy.

Stosowanie manetek Srama do Shimano nie jest wyjściem awaryjnym raczej kwestią preferencji - ja bez względu na firmę przerzutki wolę kręcić, a kręcić wyrobami Shimano nie lubię, bo są kiepskie. 

Cyngle Srama nie są prostą alternatywą dla cyngli Shimano i w tym przypadku wg mnie konieczne byłoby przetestowanie choć odrobinę - ich ergonomia może irytować - ja podchodziłem do trzech modeli cyngli srama i dałem sobie spokój.

Jeśli ma być ekonomiczna wersja Srama - dopłata do triggerów x7 mija się z celem, praca x5tek jest taka sama - przeciętna. Długi i miękki "klik" dźwigni wrzutowej. Oczywiście ludzie zadowalają się różnym sprzętem i może im pasować.





Dodaj odpowiedź