Skocz do zawartości


Zdjęcie

Upgrade Altus 8S Na Shimano 9S


34 odpowiedzi w tym temacie

#21 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 marzec 2015 - 14:57

No niestety wybór nieznanego systemu to strzał w ciemno. Nie wiadomo czy będzie komuś pasował. Ja akurat Rapid Fire Shimano bardzo lubię. Kiedyś miałem okazję pożyczyć rower w Turcji i jeździć dwa tygodnie na jakichś starych cynglach SRAMa i było fatalnie. A z kolei na szosie starego Shimano z wystającymi drutami i zaokrąglonymi gripami nie znoszę. Nieustająco mnie dłonie bolą bo się jej nienaturalnie trzyma. Tylko Campa, szczególnie nowsze wersje. Jeżdżę teraz na Centaurze i mowy nie ma żebym zmienił obecnie na Shimano czy SRAMa chociaż paru kolegów chwali wygodę ich gripów natomiast wszyscy narzekają na system zmiany przełożeń. Jeździłem na nowych Ultegrach i nie były złe, w każdym razie o niebo lepsze niż te stare ale mi nie podeszły.



#22 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 marzec 2015 - 15:08

No to

- zostaw przerzutki, są kompatybilne i działają - po co wydawać pieniądze.

- jeśli lubisz Shimano to nabądż manetki Shimano 3x9 alivio, jeśli nazwa w oczy kole - to deore :)

- łańcuch Campagnolo c9 (droższy ale i tańszy, bo trwalszy)

- kaseta - pociągnij losy :) opinie są skrajnie różne na temat jednych i drugich. Na rynek weszły nowe modele cs 300 i 400, chyba tańsze od grupowych alivio czy deore. Jest jeszcze acera 9 sp ale zabezpieczenie powierzchni przed korozją marne.



#23 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 marzec 2015 - 15:47

Dobrze że mi przypomniałeś o tym zabezpieczeniu przed korozją bo to jest rower który stoi całą zimę na balkonie więc kaseta musi być taka której to nie przeszkadza.

Łańcuch Campa C9 tu się zgadzam bo już od dłuższego czasu uważam że to najlepszy i najtańszy w dystansie wybór.

Manetki Alivio 100 zł, Deore 135-140 więc Alivio kusi. Czy mogę zostawić lewą manetkę i wymienić tylko prawą?

Przednia przerzutka raczej do wymiany, wydaje mi się że to jakiś chłam nowego typu. Oznaczenie Shimano Altus FD-M310. Idąca do niej linka nie jest w pełni naciągnięta i opiera się o korpus przerzutki z czego wnoszę że jej budowa nie jest odpowiednia dla użytku w tej ramie.

Z tyłu okazuje się że jest przerzutka Acera a nie Altus. Model RD-M390 9-cio biegowy więc chwilowo może chyba spokojnie zostać.

Chyba zrobię upgrade po taniości a wymienię na coś lepszego jak obecne komponenty polecą.



#24 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 marzec 2015 - 16:03

Nowe alivio 3x9 mają mechanizm dual release, czyli masz możliwość zrzucania z przodu przez naciskanie dźwgni kciukiem od dołu, lub wskazującym palcem od góry - starsze modele, nie dają takiej możliwości. Jeśli chcesz bardzo oszczędzać to można wymienić tylko prawą manetkę, która jednak będzie inaczej działać i mieć inny kształt dźwigni. Ja mam gripshifta z lewej, cyngla z prawej - luzie wolą mieć jednak sprzęt "symetryczny".

Czy takie ułożenie linki przy przedniej przerzutce wpływa na działanie?



#25 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 marzec 2015 - 17:10

Temat manetek zakończony. Kupiłem z jakiegoś sklepu rowerowego na Allegro nowy komplet Alivio M430 za 80 zł z przesyłką.

 

Co do ułożenia linki to mam wrażenie że wpływa na działanie przerzutki bo jej praca jest kiepska, kiepsko zrzuca w dół i mało precyzyjnie ciągnie w górę. Jest w ogóle kłopot ze zmianą biegów przy dużym obciążeniu ale jest to niewyregulowany napęd. Zawiozę do kolegi który ma sklep rowerowy jak dostanę manetki. Czy pomiędzy przednią Altus a Alivio jest jakaś różnica oprócz wagi i ceny?



#26 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 marzec 2015 - 17:34

W katalogu Shimano różnica między alivio a acera to "rear clamp band, base bracket" - ta pierwsza ma ten element alu, druga stalowy. Więcej szczegółów materiałowych brak.



#27 w0jta5

w0jta5
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • SkądKarkonosze

Napisano 09 kwiecień 2018 - 11:40

Cześć! Podepnę się pod temat.

 

Moje obecne RD-310 padło i szukam dobrego zamiennika. A im dalej w las tym więcej drzew...

 

Set wygląda następująco:

Rower crossowy, 3x8 - kaseta CS-HG51-8 11-28 (z czasem chcę zmienić na 32), łańcuch KMC X8, mantka ST-EF50 (8s), z przodu są trzy blaty 48-38-28T FD-C050.

Byłem praktycznie zdecydowany na zakup RD-M591. Szukając informacji czy będzie pasować do mojego zestawu okazało się, że jest też wersja Shadow - RD-M592 - która teoretycznie też powinna do mnie przypasować. A w tym temacie okazało się, że RD-M4000 zastąpiło M592, czyli też powinna pasować? 

 

M4000 jest najtańsza i najlżejsza z wymienionych. I teraz dwa kluczowe pytania które mnie nurtują

1. Czy M4000 będzie poprawnie działać z resztą mojego osprzętu? 

2. Czy czegoś nie przewidziałem/ominąłem? 



#28 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 kwiecień 2018 - 11:42

M4000 będzie pasowała i będzie bardzo dobrym wyborem.


  • w0jta5 lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#29 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 09 kwiecień 2018 - 23:02

Używam M4000 i jak przerzutka jest bardzo ładna to sprężyna przesuwająca wózek jest słabiutka i trzeba bardziej dbać o czystość i jakość pancerzy, bo przerzutka nie da rady przepchać brudnych, albo nawet brudnawych linek. 

 

RD M-591 też miałem, sprężyna silniejsza, ale znowu szybko zatarła mi się tuleja przy śrubie mocującej przerzutkę do haka w ramie. Cały ten element jest tam za bardzo skomplikowany i od nowości chodził dość ciężko. 

 

Gdybyś decydował się na szukanie starszej Deore to Shimano produkuje ją dziś pod szyldem T4000 jako część swojej linii trekkingowej. Jest to dokładnie ten sam sprzęt tylko po latach spadł o oczko niżej i należy dziś do linii Alivio. 


  • w0jta5 lubi to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#30 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 10 kwiecień 2018 - 01:09

Możesz też wziąć pod uwagę szosową Sorę 3500GS. Obsłuży taki napęd (nawet z kasetą 32z), a jest całkiem solidna, dość lekka i ma mocne sprężyny. No i można ją jeszcze znaleźć poniżej 100 zł.

https://bike.shimano...RD-3500-GS.html

http://sport-bike.eu...-rd-3500-gs-9rz

 

Albo taki stary LX (NOS): http://e-bmx.pl/opis...rd-m570-9s.html

 

 


  • w0jta5 lubi to

#31 w0jta5

w0jta5
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • SkądKarkonosze

Napisano 10 kwiecień 2018 - 10:45

Ale mi panowie namieszaliście teraz w głowie  ;)



#32 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 10 kwiecień 2018 - 15:56

Nie kupuj alivio 4000, kup deore 592.
Wszystkie sztuki z którymi miałem styczność w nowych rowerach były mułowate przy zmianie biegów. Zmiana linki i pancerza na bdb, prostowanie haka nie poprawiło kultury pracy - dopiero wymiana na inny model.
Łącznik pantografu z wózkiem jest plastikowy a przerzutka fabrycznie ma spore luzy.
  • w0jta5 lubi to

#33 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 10 kwiecień 2018 - 17:24

Mam obie i owszem, M4000 potrafi być wolna, ale T4000 bez zarzutu. 


 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#34 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 10 kwiecień 2018 - 17:30

 

 

Rower crossowy, 3x8 - kaseta CS-HG51-8 11-28 (z czasem chcę zmienić na 32), łańcuch KMC X8, mantka ST-EF50 (8s), z przodu są trzy blaty 48-38-28T FD-C050.

Byłem praktycznie zdecydowany na zakup RD-M591. Szukając informacji czy będzie pasować do mojego zestawu okazało się, że jest też wersja Shadow - RD-M592 - która teoretycznie też powinna do mnie przypasować. A w tym temacie okazało się, że RD-M4000 zastąpiło M592, czyli też powinna pasować? 

Prawa manetka ST-EF50 nie ma śruby regulacyjnej napięcia linki więc wypadałoby, by takowa była w przerzutce tylnej, bo inaczej będziesz musiał jeszcze wstawiać regulator na pancerzu (chyba że linki idą dołem po ramie i w oparciach pancerzy masz baryłki regulacyjne).

A ten Shadow to mi się w ogóle jakoś nie widzi - ani wizualnie, ani technicznie. Za bardzo to przekombinowane i wygląda, jakby się zaraz miało połamać. Klasyczne konstrukcje z masywną główką wzbudzają dużo większe zaufanie i są po prostu sztywniejsze. 


  • w0jta5 lubi to

#35 w0jta5

w0jta5
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • SkądKarkonosze

Napisano 11 kwiecień 2018 - 12:27

Słuszna uwaga! Nie ma zamiaru na razie inwestować w nowe manetki, choć klamki Deore leżą na półce. Może jakieś mody zrobi się na następny rok - np. 2x10. 

 

Zamówiłem RD-M591. Nie jeżdżę w terenie, a jak już to spokojnie, bez ekstremalnych przejazdów. Więc stare Deore powinno działać bez zarzutu. Czekam na paczkę.

 

Dziękuję za pomoc! 





Dodaj odpowiedź