Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tabela - Podkładka Pod Kasetę.


23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 kwiecień 2015 - 14:34

Poniższa tabela wyjaśnia w przypadku których kaset i dla jakich bębenków należy lub nie należy stosować podkładkę pod kasetę:

84052-largest_Cassette_Chart_2013_Rev3.p

 

*Some early Campy-compatible Mavic wheels require a very small 0.55mm spacer behind Campagnolo 11-speed cassettes in order to clear the right hub flange. Newer versions of their wheels feature slimmer flanges and do not require the spacer. If your wheel is in-question, give Mavic a ring or see your local dealer for assistance.

**There are a few more cassette brands out in the market - IRD, Wheels Manufacturing, Miche, and so on. There are probably even more that we're not aware of. We covered what are, in our opinion, the most common and/or noteworthy options that are available to the US market at this time. If we see demand to cover more options in the future, we can and will do so.

 

Czyli mając koło z bębenkiem Shimano/Sram 9/10 i 2 kasety 10 dwóch różnych producentów: Shimano i Sram to w przypadku kasety Shimano niezbędna będzie podkładka 1mm pod kasetę, ale instalując kasetę Sram takiej podkładki już nie dajemy (doszedłem do tego eksperymentalnie, wymieniając kasetę shimano na nową kasetę sram - w komplecie nie było podkładki i po jej usunięciu nie było potrzeby regulacji przerzutki).

 

Mając koło dedykowane do napędów 11 (Sram/Shimano), a chcąc używać go z napędem 10 należy dodać podkładkę 1,85 mm (plus 1mm dla kaset Shimano).

 

Z kolei koła Mavic z bębenkiem 11 "w stylu Shimano" (czyli można nałożyć na niego kasetę Sram/Shimano, ale nie do końca wymiarowo odpowiada to standardowi Shimano) należy pamiętać o podkładce 1,75mm (powinna być fabryczna Mavic) - niby różnica 0,1 mm w stosunku do podkładek Shimano, no ale jednak... Choć jak można zauważyć kasety 11 Sram/Shimano powinny na tych bębenkach pracować poprawnie.


  • Greek, pawelp7 i qzn lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2 szendi

szendi
  • Użytkownik
  • 22 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 maj 2015 - 23:28

Gdzie można dorwać takie podkładki prócz allegro?

 



#3 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 04 maj 2015 - 11:53

Ja kupowałem tutaj

 

http://www.bikecente...z-dura-ace.html

 

Z tabeli wynika że do bębenka Mavica i kasety 9z potrzebna jest podkładka 1.75mm, W góralu wszystko u mnie pasowało (koła Mavic Ride) ale już w szosie (Mavic Cosmic) do kasety 9z musiałem ten pierścień zeszlifować do grubości ok 1mm. Po założeniu kasety Ultegra 11z, zgodnie z tabelą wszystko pasowało już bez podkładki


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#4 szendi

szendi
  • Użytkownik
  • 22 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 maj 2015 - 08:29

X-Ray a wiesz może do czego są te trzy wcięcia na tej podkładce którą podałeś? Ja zaaplikowałem gładką ponieważ wcięcia do niczego nie chciały się spasować



#5 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 06 maj 2015 - 12:01

To adapter do bębenka Dura Ace, rodzaj redukcji z kasety 11z na 10z, może właśnie dlatego nie do końca było to kompatybilne z kołami Mavica i kasetą 9z


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#6 cky

cky
  • Użytkownik
  • 302 postów

Napisano 01 sierpień 2016 - 20:00

Czyli w żadnym wypadku pod kasetą Shimano 11 nie powinno być podkładki? bo ostatnio czyszcząc kasetę cs-5800 zauważyłem bardzo cienką podkładkę i nie wiem czy to zostawić czy wyrzucić?



#7 Buquiet

Buquiet
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 24 luty 2017 - 22:11

A jak z bębenkami Fulcrum ? Mam właśnie bebenek 11 fulcruma na chcę założyć kasete Shimano 9 rz.



#8 JakubO

JakubO
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 14:36

Posiadam koła z bębenkiem 11rzędowym, ale chciałbym je przełożyć do starszego roweru z przerzutkami max 7 rzędów. Czy istnieje taka podkładka, lub czy można je ze sobą jakoś połączyć?
 



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 lipiec 2019 - 14:44

Potrzebujesz dwóch podkładek: 1,85 mm plus 3 mm: SHIMANO - Podkładka dystanowa do kasety

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 JakubO

JakubO
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 14:55

Potrzebujesz dwóch podkładek: 1,85 mm plus 3 mm: SHIMANO - Podkładka dystanowa do kasety

Obecnie posiadam na starym rowerze osprzet shimano 200gs z wolnobiegiem 7rzędowym. Czy orientujesz się może na jaką kasetę powinienem się zdecydować, żeby to wszystko działało? Specyfikacje w załączniku.

 

Czy tego typu byłaby ok? SHIMANO CS-HG200 7 RZĘDÓW 12-32T ALTUS

 

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  200GS.JPG   196,78 KB   15 Ilość pobrań


#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 lipiec 2019 - 17:27

12-32 to rozmiar MTB, może nie chodzić zbyt dobrze z szosową przerzutką. Lepiej byłoby wybrać coś typowo szosowego, np. 11-28T

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#12 JakubO

JakubO
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 22:12

12-32 to rozmiar MTB, może nie chodzić zbyt dobrze z szosową przerzutką. Lepiej byłoby wybrać coś typowo szosowego, np. 11-28T

Tak, rzeczywiście z tego co widzę w tej specyfikacji nie da rady współpracować ta moje przerzutka z największą zębatką. Zależy mi na tym, żeby dobrać jakąś kasetę 12-28 najlepiej w kolorze czarnym. Najlepiej prosiłbym o wyjaśnienie jakich parametrów powinienem szukać, żeby mieć pewność, że będzie to ze sobą współpracować. Oczywiście nie mówimy o tym, że któryś z podzespołów może być już zużyty i nie przyjąć np. łańcucha. 

Czy wytypowana przeze mnie kaseta tego typu byłaby ok?
 

Shimano CS-HG200 7-rzędowa 12-28T

#13 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 lipiec 2019 - 10:52

Dowolna kaseta 7-rzędowa w rozmiarze 12-28T lub 11-28T będzie odpowiednia. Możesz szukać np. w ofercie firm Shimano, SRAM czy Sunrace.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#14 JakubO

JakubO
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 14 lipiec 2019 - 18:19

Dowolna kaseta 7-rzędowa w rozmiarze 12-28T lub 11-28T będzie odpowiednia. Możesz szukać np. w ofercie firm Shimano, SRAM czy Sunrace.

Dzieki za podpowiedź co do zakupów - tak też zrobiłem. Prawie wszystko poszło po mojej myśli, ale niestety przerzutka przeskakuje jeden ze środkowych biegów i pomimo regulacji mam problem, żeby wyeliminować ten problem, ale to chyba nie jest odpowiednie miejsce na zarzucanie tego tematu. Będę musiał rozejrzeć sie za jakimś z już istniejących.
Dzieki jeszcze raz i pozdrawiam



#15 025_nabirt

025_nabirt
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 25 styczeń 2020 - 14:37

Panowie proszę o pomoc.

 

Kupiłem:

- Koła FSA Vision Team 35 (przykładowy link https://www.rosebike...rticle_size=28" )

- Kasetę 10s 105 CS-5700

 

Zarówno do kół jak i kasety dostałem podkładkę (ang. spacer), czy powinienem zamontować obie? Czy wystarczy tylko ta dodana do kół? Z tabelki w pierwszym poście wynika 1.85+1mm (ale nie mam jak zmierzyć grubości podkładek).

 

Na zdjęciu po lewej podkładka którą dostałem z kołami...

 

 

Załączone pliki


  • JakubO lubi to

#16 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 25 styczeń 2020 - 16:13

Zakładasz jedną grubszą, sprawdzasz czy kaseta po dokręceniu lockringa nie jest luźno. Jeśli jest to dokładasz cieńszą. Dokręcasz.
  • JakubO lubi to

#17 leletoja

leletoja
  • Użytkownik
  • 13 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 15 luty 2020 - 13:12

Jakoś mi się nie chce wierzyć, że nie da się 2 mm wyregulowac na przerzutce.

strona mojego sklepu i serwisu rowerowego - wkrótce otwarcie cykle.com.pl

rowery szosowe, miejskie i holenderskie 

instagram:

https://www.instagra...bciejniszzwykle

 


#18 JakubO

JakubO
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 15 luty 2020 - 13:49

Jakoś mi się nie chce wierzyć, że nie da się 2 mm wyregulowac na przerzutce.

Cześć,

Regulacja na przerzutce może jest nawet większa, ale nie na tym polega problem. Jeżeli masz bębenek na 11 rzędów, a kasetę 10 rzędową to po założeniu jej będziesz miał luz w kierunku osi koła. Dokładnie luz wielkości różnicy pomiędzy szerokością kasety 10 rzędowej, a 11 rzędowej (ok. 0,5mm, a 1mm). Dlatego w tym wypadku stosuje się podkładkę do kasety 10 rzędowej. W moim przypadku remontowałem Scotta XC z roku 1990 i zachowałem oryginalny napęd. Tylna przerzutka jest 7 rzędowa. Musiałem zamontować nowe koła z bębenkiem 11rz., więc chciałem na 11 rzędowy bębenek zamontować 7 rzędową kasete i dlatego musiałem zastosować nawet 2 podkładki ( jedną cieniutką z 11rzędów na 10 rzędów, a drugą nieco grubszą z 10rzędów na 7 rzędów). Mam nadzieję, że teraz wszystko jest już jasne. Polecam zakupić klucz do kasety i przeczyścić ją dokładnie jeżeli jeszcze tego nie robiłeś, a napewno zrozumiesz na czym polega problem.
Pozdrawiam
Jakub Okupniak



#19 leletoja

leletoja
  • Użytkownik
  • 13 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 15 luty 2020 - 16:10

Cześć,
Regulacja na przerzutce może jest nawet większa, ale nie na tym polega problem. Jeżeli masz bębenek na 11 rzędów, a kasetę 10 rzędową to po założeniu jej będziesz miał luz w kierunku osi koła. Dokładnie luz wielkości różnicy pomiędzy szerokością kasety 10 rzędowej, a 11 rzędowej (ok. 0,5mm, a 1mm). Dlatego w tym wypadku stosuje się podkładkę do kasety 10 rzędowej. W moim przypadku remontowałem Scotta XC z roku 1990 i zachowałem oryginalny napęd. Tylna przerzutka jest 7 rzędowa. Musiałem zamontować nowe koła z bębenkiem 11rz., więc chciałem na 11 rzędowy bębenek zamontować 7 rzędową kasete i dlatego musiałem zastosować nawet 2 podkładki ( jedną cieniutką z 11rzędów na 10 rzędów, a drugą nieco grubszą z 10rzędów na 7 rzędów). Mam nadzieję, że teraz wszystko jest już jasne. Polecam zakupić klucz do kasety i przeczyścić ją dokładnie jeżeli jeszcze tego nie robiłeś, a napewno zrozumiesz na czym polega problem.
Pozdrawiam
Jakub Okupniak


Faktycznie, oczywiście przyznaję Ci rację. Nie doczytałem że bębenek 11

strona mojego sklepu i serwisu rowerowego - wkrótce otwarcie cykle.com.pl

rowery szosowe, miejskie i holenderskie 

instagram:

https://www.instagra...bciejniszzwykle

 


#20 KBR

KBR
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 10 czerwiec 2022 - 09:15

Dzień dobry.

Mam prośbę o pomoc w doborze podkładek.

Mam koła fulcrum i shimano z bębenkami 11 rzędowymi, a mam rower na clarisie. Jakie podkładki pod 8 rzędowa kasetę?

Od której strony zakłada sie podkładkę od koła czy od nakrętki?

Krzysztof





Dodaj odpowiedź