Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kompatybilność napędu SORA 8-mio i 9-cio rzędowego....


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 jeyu

jeyu
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 07 listopad 2009 - 07:24

Witam Was wszystkich,
otóż składam małżonce szanownej szosóweczkę, ale tak się stało, że nabyłem kiedyś drogą kupna klamkomanetki SORY 8-ki. W związku z czym konsekwentnie kasetę 8-kę. Ale żeby nie było za łatwo, to już mniej konsekwentnie kupiłem korbę i przerzutkę tył SORY, ale 9-tkową. Chytrze sobie wykombinowałem, że powinno zadziałać /odwrotnie byłoby gorzej podejrzewam/....ale muszę Wam powiedzieć, że mam małe wątpliwości.....a ponieważ jeszcze nie mam wszystkiego, więc sprawdzić nie mogę. Czy czasem nie czeka mnie odsprzedaż tych klamek i kasety 8 i kupno 9......a finansowo bolałoby troszkę.

Proszę uspokujcie mnie.....albo jasno dajcie znać, iż jestem w "mylnym błędzie"....

pozdrawiam wszystkich
Jeyu

#2 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 07 listopad 2009 - 07:35

Witaj,

wszystko będzie grało jak należy, bez obaw.

#3 jeyu

jeyu
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 07 listopad 2009 - 07:48

OOooo..dzięki za szybką reakcję, a przede wszystkim za jej treść :-)
ale muszę powiedzieć, że jak patrzę na tę nową przerzutkę i szerokość jej kółek i przestrzeń w środku wózka, to coś mam wrażenie, że ciasno tam jest na zwykły 8-kowy łańcuch.....
bo właśnie wyknułem, że mam starą /ale stan igła/ przerzutkę Deore XT 8-kową..i gdyby tak wykręcić i podmienić śruby i kółka z wózka, to oszukałbym trochę tę nową SORĘ...zresztą kółka ze starego XT są o niebo lepiej "łożyskowane"....

nie za bardzo kombinuję??

#4 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 07 listopad 2009 - 09:17

OOooo..dzięki za szybką reakcję, a przede wszystkim za jej treść :-)
ale muszę powiedzieć, że jak patrzę na tę nową przerzutkę i szerokość jej kółek i przestrzeń w środku wózka, to coś mam wrażenie, że ciasno tam jest na zwykły 8-kowy łańcuch.....
bo właśnie wyknułem, że mam starą /ale stan igła/ przerzutkę Deore XT 8-kową..i gdyby tak wykręcić i podmienić śruby i kółka z wózka, to oszukałbym trochę tę nową SORĘ...zresztą kółka ze starego XT są o niebo lepiej "łożyskowane"....

nie za bardzo kombinuję??


Kombinujesz ;-)
Łańcuch wejdzie i będzie chodził ok, ale jeśli kółka są tych samych rozmiarów to można je zamienić na te łożyskowane. Zawsze to będzie lepiej działało na psychikę ;-)

#5 jeyu

jeyu
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 07 listopad 2009 - 09:21

OK...faktycznie kółka w XT mają 10 zębów, a SORA 11 - tak więc po sprawie

więc dzieki wielkie..i sprawa zamknięta
pozdrawiam

#6 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 listopad 2009 - 09:24

Taką starą xt 8-mkowa zostaw sobie na półce albo sprzedaj kolekcjonerom takim jak na RetroMtb Forum, a do szosy załóż Sore i po krzyku i tak będzie długo jeździła, szoska zawsze ładniej wygladała z szosowymi komponentami :lol:

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#7 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 09 listopad 2009 - 08:18

Podepne sie pod temat. W zimowce (gorski) bede wymienial naped. Jest to stara merida z napedem 7s. Bede wstawial nowe korby i pytanie czy korby ktore maja napisane ze sa kompatybilne z napedem 9 lub 8s beda chodzily na napedzie 7s? Wiem ze niektore korby sa robione jako rozne werske pod rozna ilosc przelozen z tylu.

#8 tr

tr
  • Użytkownik
  • 214 postów
  • SkądW-wa

Napisano 09 listopad 2009 - 08:27

Napęd 7s i 8 s obsługują takie same łańcuchy więc dla nich dobra jest taka sama korba. Spodziewam się, że problem może pojawić się przy korbach 10 s.

Może ktoś ma doświadczenia : czy najnowsze korby 10 biegowe chodzą tylko z łańcuchem 10 s, czy 9s, a może nawet 7,8s ? Spodziewam się, że chyba nie do końca.

#9 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 09 listopad 2009 - 09:04

Korba pod 9kę bez problemu pójdzie z resztą na 7/8. Z korbą na 10kę mógłby być już problem. Łańcuch zapewne ocierałby(o patelnię) przy przełożeniu mała z przodu - 14ka z tyłu.

#10 jeyu

jeyu
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 09 listopad 2009 - 14:04

Jednak temat sie chwilowo ożywił....

no właśnie o te wątpliwości mi chodziło - to że łancuch8-kowy nie spadnie znienacka z korby 9-tkowej to sie domyślam. Ale o tym co piszesz Malik....to w tym temacie ponoc praktykowane są niewielkie /grubością/ podkładki do korby zwiększające dystans pomiędzy blatami w korbie.....i wtedy sprawa się chyba rozwiązuje.

:)

#11 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 09 listopad 2009 - 14:11

Zgadza się, ale po co kombinować? Jeśli zależy Ci na korbie w systemie HT2, UT itd no to ok. Można się bawić z podkładkami.

#12 jeyu

jeyu
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 09 listopad 2009 - 14:36

No własnie ja juz mam zalozoną SORE HT2 9-tkową.
Stad pytanie o podkladki....zobaczymy jak bedzie....
calego napedu i tak poki co nie zloze, bo szukam jakiegos rozsadnego widelca /tak wiem, to nie naped, ale jakos te kierownice z linkami trzeba poskladac/....a nie jest latwo w normalnych pieniadzach cos znalezc. W jednym sklepie chcieli mi sprzedac za stówke widelec GIANT'a...ale wazyl 1140g. A mimo, ze to ma byc sprzet rekreacyjny dla malzonki, to przeciez do jezdzenia, a nie nurkowania, zeby odwazniki montowac dociazajace...hehehe
:)

#13 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 09 listopad 2009 - 15:57

Przy 9ce nie ma potrzeby stosowania podkładek.



Dodaj odpowiedź