Skocz do zawartości


Zdjęcie

Łańcuchy - Dyskusja Ogólna (Wybór, Wymiana, Modele, Itp.)


1880 odpowiedzi w tym temacie

#1541 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 07 czerwiec 2018 - 18:10

Coś trzeba pisać, by zachęcić do kupna naszego, życie :)



#1542 garenge

garenge
  • Użytkownik
  • 862 postów
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 19 czerwiec 2018 - 15:44

Cześć,

Mam kasetę ultegra R8000 + łańcuch Dura-Ace HG-901. Generalnie straszne g, bo łańcuch po 500km już wpada 0,5.

Pytanie co kupić jako drugi łańcuch? Shimano raczej już niechętnie, bo kolejny raz mnie zawodzą.

Mam do wyboru KMC, Connex'a, Sram PC1130, PC 1170 ( 2 x droższy niz 1130) oraz RED22 w tej samej cenie co PC1170.

 

Pomoże ktoś? Bo w temacie wytrzymałości łańcuchów jestem zielony. Jeżdżę 350km tygodniowo i dość mocną nogę mam :/


Grube kolarstwo, BMI fighter :)


#1543 Feltf95

Feltf95
  • Użytkownik
  • 103 postów

Napisano 19 czerwiec 2018 - 17:09

campagnolo recorcd 11. u mnie się wydłuża do max wymiaru  podanego przez producenta po 13000 km.

kwestia jeszcze tego czym mierzysz. jednak suwmiarka jest ok albo coś opartego na niej.

 



#1544 garenge

garenge
  • Użytkownik
  • 862 postów
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 19 czerwiec 2018 - 17:43

Ale łańcuch campy raczej średnio będzie grał z napędem Shimano :)


Grube kolarstwo, BMI fighter :)


#1545 Feltf95

Feltf95
  • Użytkownik
  • 103 postów

Napisano 19 czerwiec 2018 - 18:47

bo ponieważ?



#1546 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 19 czerwiec 2018 - 18:56

Pasuja zamiennie, tabelka pod tym linkiem:

https://cyclingtips....-what-doesnt-2/

#1547 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 20 czerwiec 2018 - 13:02

garenge,

pod żadnym pozorem nie wywalaj jeszcze tego łańcucha. On nadal jest dobry i dobry będzie przez jeszcze kilka tyś. km. Oto wyjaśnienie:

https://szosa.org/to...ycia-łańcuchów/

 

Na przyszłość - różnica w cenie pomiędzy najtańszym łańcuchem Campagnolo Potenza (ok. 145zł), a jakimś Shimano/SRAM/KMC 11s jest na tyle mała, że nie warto oszczędzać. W 9 i 10s te różnice cenowe były znacznie większe, często dwukrotnie, ale w 11s jest znacznie lepiej i dla tego jak kolega wyżej, zakładaj najtańszy łańcuszek Campy i ciesz się jego trwałością.

 

A poniżej jest tabelka wyjaśniająca wszystko z jedną uwagą. Spójrz nie na wyciągnięcie 1% (ostatnia kolumna), a na ok. 0,3 do 0,4% (środkowe kolumny). Tylko tak małe wyciągnięcie gwarantuje ci, iż nowy łańcuch przyjmie się na starej kasecie bez uślizgiwania się na niej. Jak widać, Campa bije pod tym względem wszystkich. Nie dość, że idealnie wręcz trzyma początkowy wymiar podziałki, to w dodatku zużywa się najwolniej.

http://www.superclyd...-Chain-Wear.jpg



#1548 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 20 czerwiec 2018 - 14:09

Trwalosc lancucha to nie wszystko.
Dochodzi jeszcze kultura pracy i np jak taki lancuch reaguje na wilgoc, jak wyglada po mokrym.
Nigdy nie jezdzilem na Campie. Record jest czyms powlekany? Jest w przyzwoitej cenie w uk £33.


#1549 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 20 czerwiec 2018 - 19:07

One chyba wszystkie są jako nierdzewne, nawet najtańszy Veloce 10s którego spadkobiercą w 11s jest chyba teraz właśnie Potenza.



#1550 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 20 czerwiec 2018 - 19:39

Ok, sprawdze. Jak mi zardzewieje, wysle ci w prezencie :)

#1551 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 20 czerwiec 2018 - 19:50

Jak będziesz jeździł w czasie kwaśnych deszczów, to nie odpowiadam za to :D

 

https://www.campagno...ts/veloce_chain

 

Ni-PTFE. Pewnie o nikiel chodzi i jakieś warstwy/smary teflonowe.



#1552 Moody

Moody
  • Użytkownik
  • 171 postów

Napisano 20 czerwiec 2018 - 20:16


Jak widać, Campa bije pod tym względem wszystkich. Nie dość, że idealnie wręcz trzyma początkowy wymiar podziałki, to w dodatku zużywa się najwolniej.

 

 

https://i.imgur.com/oMlz4IL.png

 

Z powyższych pomiarów wykonanych przez Wippermana w zeszłym roku wynika, że Campa record wypada dobrze, natomiast na głowę to bije wszystkich connex 11sX. Nawiasem mówiąc używam ten łańcuch od lat i twierdzę, że nie ma lepszego, zwłaszcza w porównaniu do tej plasteliny od Shimano i KMC. No i ta rewelacyjna spinka Connex-link, i to fabryczne smarowanie łańcucha :). Czego chcieć więcej...



#1553 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 czerwiec 2018 - 20:40


Z powyższych pomiarów wykonanych przez Wippermana w zeszłym roku wynika, że (...) na głowę to bije wszystkich connex 11sX.

Szok i niedowierzanie :D :D :D


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1554 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 22 czerwiec 2018 - 11:25

 

 

Z powyższych pomiarów wykonanych przez Wippermana w zeszłym roku wynika, że Campa record wypada dobrze, natomiast na głowę to bije wszystkich connex 11sX.

Przeczytaj raz jeszcze wszystko co napisałem wyżej i zweryfikuj to ze swoim wykresem ponownie. 

Przypomnę, 1% wyciągnięcia to gwarancja tego, iż nowy łańcuch zostanie odrzucony przez tak zużytą kasetę i prawdopodobnie zębatki korby. Jak zmieniamy łańcuch na nowy to nie po to, by zmieniać także cały napęd. Taką granicą maksymalnego wyciągnięcia łańcucha jest ok. 0,3%. 

Dalej, z twojego wykresu wychodzi jedynie wyciągnięcie łańcucha, ale pytanie, od jakiego wymiaru początkowego? Tabela którą ja przedstawiłem robi to od wielokrotności wartości podziałki 1,27cm x 63 czyli od idealnie wyprodukowanego łańcucha, który powinien na 63 ogniwach mieć dokładnie 800,10mm. Tylko jeden łańcuch trzyma ten wymiar (Veloce), a Connex 10s1 i Record są stosunkowo blisko. To jest podstawą do rozważania szybkości zużycia, ma być idealny na początku i przejechać najwięcej km zanim osiągnie 0,3% wyciągnięcia (w przypadku tabelki było by to 802,5mm). Mnie nie interesuje łańcuch, który na dzień dobry jest dłuższy o milimetr i osiągnie najpóźniej wyciągnięcie 1%. Takie dane nic nie dają w praktyce, bo i tak będę musiał zmienić przynajmniej kasetę.

 

No, i teraz patrząc na twój wykres na którym prawdopodobnie zaznaczono początkowe wyciągnięcie, to najlepiej wypada KMC 11SL Gold, jest wprawdzie długi na dzień dobry, ale najpóźniej osiąga 0,3%.  Później mamy cała plejadę modeli, której przewodzi prawdopodobnie Shimano HG901.

 

Mi osobiście nasuwa się pewien inny wniosek, co z powtarzalnością produkcji? Na ilu sztukach danego modelu wykonano pomiar, na jednym czy np. na 10? Dla czego wcześniej Record i Veloce wygrały test na 0,3%, a teraz ten pierwszy go przegrał? Dla czego w czołówce znalazł się tym razem KMC, które poprzednio miały na dzień doby 2mm na plusie? To podpowiada jedno, w d... z tym, na jakim byśmy nie jeździli różnice są minimalne i zależą od szczęścia trafienia w dobry egzemplarz. Podoba mi się jednak dokładność początkowego wykonania łańcuchów Campy, one są zawsze najbliższe ideału. 

 

I jeszcze jedno, co ze stosunkiem jakości do ceny? Będący na ok. 3/5 pozycji Connex 11sX kosztuje 200zł, zwycięzca KMC 11 SL Gold to aż 220zł, a taki Shimano HG901 (2 pozycja) to już tylko 140zł. Za 2KMC kupię 3szt Shimano i z pewnością przejadę na nich więcej km. Podobnie jest z Potenzą, nie jest to drogi model w porównaniu do innych przetestowanych.



#1555 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 22 czerwiec 2018 - 18:16

Juz to kiedys pisalem, jak szukalem kmc 11sl na ebejowie, ceny tych lancuchow zmienily sie ogromnie.
Nawet sama dostepnosc, to nie to samo, co bylo pare lat temu. Nawet moi sprawdzeni koledzy z Tajwanu, u ktorych kupowalem te lancuchy przez lata, nie maja juz ich w ofercie (wersja zlota).
Za x10 sl ti gold nigdy nie dalem wiecej jak £27-28, podobnie Yabany 101. Nawet biorac pod uwage brexitowy 20% zjazd wartosci funta, to i tak nie tlumaczy obecnych cen.
Teraz jezdze na 11s PYC super light. Zbyt malo jeszcze km aby cos pisac konkretnego. Jak do tej pory, na fabrycznym smarze 700km, z tego ok polowa na trenazerze i ma sie caly czas dobrze. Elegancko pracuje, zero problemow. Cena £26 wersji srebrnej, zlota cos ok £33.
Po tym sprawdze Campe Record. Kupilem za £33, sa teraz w obnizonych cenach. Cena jeszcze ok ale juz normalna cena powyzej £40 juz raczej nie.


#1556 Moody

Moody
  • Użytkownik
  • 171 postów

Napisano 22 czerwiec 2018 - 20:31

Przeczytaj raz jeszcze wszystko co napisałem wyżej i zweryfikuj to ze swoim wykresem ponownie. 

Przypomnę, 1% wyciągnięcia to gwarancja tego, iż nowy łańcuch zostanie odrzucony przez tak zużytą kasetę i prawdopodobnie zębatki korby. Jak zmieniamy łańcuch na nowy to nie po to, by zmieniać także cały napęd.

Przeczytałem jeszcze raz jak zaleciłeś i nie rozumiem dlaczego zakładasz, że kaseta i korba kolegi @garenge jest tak zużyta, że konieczna byłaby ich wymiana pod nowy łańcuch. Zresztą może sam wypowie się o stanie kasety i korby. Jest przyjęte, że 1% zużycia łańcucha kwalifikuje go do kosza bez względu na to czy kaseta jest zużyta czy nowa. Łańcuch rozciągnięty, to łańcuch bezużyteczny dla napędu. Natomiast jego pytanie było proste - jaki łańcuch 11-rzędowy najbardziej wytrzymały, na mocną nogę kupić i taką też dostał ode mnie poradę popartą wykresem zużycia.

Zauważ że w tabelce którą linkujesz testowane są łańcuchy 10-rzędowe, co może nie być bez znaczenia.

 

 


Dalej, z twojego wykresu wychodzi jedynie wyciągnięcie łańcucha, ale pytanie, od jakiego wymiaru początkowego?

 

Dla zapewnienia jednakowych warunków dla wszystkich testowanych łańcuchów zastosowano metodę, która jest bardzo dobrze wyjaśniona na tym filmiku:

https://www.youtube....h?v=H4cz-JgbOP4

 

Jasna sprawa, że każdy producent chwali swoje jak może, ale ten test wygląda na rzetelny i nie wydaje mi się że świadomie wprowadzają w błąd konsumentów. Każdy kij ma dwa końce i grube manipulacje mogły by obrócić się przeciwko firmie.

 

 

 

I jeszcze jedno, co ze stosunkiem jakości do ceny? Będący na ok. 3/5 pozycji Connex 11sX kosztuje 200zł, zwycięzca KMC 11 SL Gold to aż 220zł, a taki Shimano HG901 (2 pozycja) to już tylko 140zł. Za 2KMC kupię 3szt Shimano i z pewnością przejadę na nich więcej km. Podobnie jest z Potenzą, nie jest to drogi model w porównaniu do innych przetestowanych.

 

  h                     euro/h

187   43,0€     0,23€ connex 11sX

90     27,9€     0,31€ connex 11s0

132   44,0€     0,33€ campagnolo record

112   50,0€     0,44€ KMC X11sl gold

57     33,0€     0,58€ sram xx1

53     11,0€     0,20€ sram 1110
67     19,0€     0,28€ shimano HG601
58     16,3€     0,28€ kmc X11-93
70     25,0€     0,36€ shimano hg701
87     34,0€     0,39€ Shimano HG901
74     60,0€     0,81€ FSA N1

 

Connex 11sx ma jednak całkiem przyzwoity koszt w przeliczeniu na godzinę.



#1557 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 23 czerwiec 2018 - 10:10

 

 

nie rozumiem dlaczego zakładasz, że kaseta i korba kolegi @garenge jest tak zużyta, że konieczna byłaby ich wymiana pod nowy łańcuch.

 

Tyczy się to wspomnianego testu, a w zasadzie wniosków które są na ich przedstawione wyciągane, czyli wyniku końcowego na poziomie 1% wyciągnięcia podziałki. 

 

 

 

Jest przyjęte, że 1% zużycia łańcucha kwalifikuje go do kosza bez względu na to czy kaseta jest zużyta czy nowa.

Gdzie, przez kogo? Takie wyciągnięcie to łańcuch dłuższy o 1,27cm na 100 ogniwach, mega wiele. A jak wiadomo, to łańcuch dotnie nam kasetę, by ich podziałki się zgadzały, a wtedy nowy uśliźnie się niemal w 100% na tak zajechanej kasecie lub przynajmniej na najczęściej jeżdżonych czyli najbardziej zużytych koronkach. Tylko o to mi chodzi i jest to bezdyskusyjna zasada praktycznie, bo tak projektuje się przekładnie łańcuchowe i tak one działają w praktyce.

Nie spotkałeś się nigdy z tym, że ktoś po wymianie samego łańcucha wraca do warsztatu, bo w trakcie jazdy zrywa napęd? Diagnoza jest wtedy prosta, zbyt późno wymienił łańcuch i był to prawdopodobnie poziom ok. 1% i jedynym teraz lekarstwem jest wymiana także kasety, a nierzadko także blatu korby. Nie raz się z tym spotkałem, a wynika to właśnie z powyższego (rozjechania się podziałek). 

Campa podaje, żeby ich łańcuchy od środka powinny osiągnąć maks 132,6mm (nowe mają ok. 132,0 do 132,1mm). Mierzyłem taki po podziałce i wiesz ile miał? Ok. 0,1/0,15% wyciągnięcia!!! Tak, nie pomyliłem się, tylko 0,1%, a oni zalecają jego wymianę. Ja i tak proponuję aż 0,3%, ale jakby trzymać się ich zaleceń, to byłaby jakaś masakra finansowa. Tym niemniej oni dokładnie wiedzą co robią, bo to jest gwarancja, że nowy łańcuch zegra się ze starymi zębami.

 

 

 

Zresztą może sam wypowie się o stanie kasety i korby.

Tego wcale nie musi robić, wystarczy, że zmierzy swój stary łańcuch po podziałce, a nie od środka. Jak będzie znacznie dłuższy niż 0,3%, to szansa na poprawne działanie bardzo maleje.

 

 

 

Jasna sprawa, że każdy producent chwali swoje jak może, ale ten test wygląda na rzetelny i nie wydaje mi się że świadomie wprowadzają w błąd konsumentów.

Tak, tak, wygląda na rzetelny, ale wnioski końcowe są niepoprawnie przedstawione. Test powinien zakończyć się na etapie 0,3, no może 0,4%. No, tylko wtedy Connex by nie wygrał ani w pierwszym, ani w drugim teście :)

 

Wyliczenia są ok, ale nadal nie wiemy na ilu egzemplarzach przeprowadzono test? Przecież obie tabelki to wyniki ich testów z różnych lat jak rozumiem. Tam są skrajnie różne wnioski, a to świadczy moim zdaniem o braku powtarzalności produkcji. Rozumiesz, to że Contador nie ukończył w 2016r Francji nie oznacza, iż był słabym kolarzem. Na jego obraz wpływa start we wszystkich wyścigach, a wygrał ich 7 (9).



#1558 sthEn

sthEn
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 06:40

Dobra, Wy tu gadu gadu o Connexach, ale nie każdy tego potrzebuje, wolę kupić dwa inne w tej cenie i pozmieniać  :)

 

Łańcuch 11s do 105 5800 w sensownej cenie do przebiegów ~1000km/miesiac?

 

X11.93? X11.EL? CN-HG701? CN-HG901?

 

Czy jednak zainwestować ~200 w 11sX?

http://karbonowy.pl/...2191699424.html

http://allegro.pl/ro...6937649733.html


Ribble R872 - Octane One Gridd


#1559 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 29 czerwiec 2018 - 08:16

Na moje wybór pomiedzy:
KMC X11. 93 (ok. 90zł)
Shimano Ultegra/DA (ok. 100/140zł)
Campagnolo Potenza (ok. 140zł)

One wszystkie kosztują dość podobnie choć osobiście postawił bym chyba na Campę co nie znaczy, że tańszy o 50zł KMC jest dużo gorszy. Generalnie tak bym zawęził wybór, coś z tej czwórki.

#1560 sthEn

sthEn
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 30 czerwiec 2018 - 21:02

Poczytałem trochę i wezmę CN-HG901, czyli XTR/DA. Z moimi przebiegami starczą mi 2 na sezon spokojnie, więc nie umrę z głodu :)

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka


Ribble R872 - Octane One Gridd




Dodaj odpowiedź