Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rower, A Dzialalność Gospodarcza


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 02 sierpień 2015 - 21:10

Czy ktoś się orientuje czy można wprowadzić rower prywatny do użytku w działalności tak jak można to zrobić z samochodem i wliczać zakup części/serwisu do niego w koszty? Rower służy mi też jako dojazdy do pracy.

W internecie informacje są niejasne - głównie piszą, że można ale w wariancie kupując rower i potem wliczać jego części/serwis w koszty. No ale ja mam już rower :)



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 sierpień 2015 - 21:16

Dojazdy do pracy czyli co, z domu do biura? W tej sytuacji nie, bo koszty dojazdu do pracy nie są KUP. Ale dojazdy z biura do klientów już jak najbardziej tak, o ile Twoja praca wiąże się z wizytami u klientów i korzystanie z roweru jest uzasadnione (możesz mieć np. problem z udowodnieniem, że jeżeli prowadzisz działalność w Krakowie, dojeżdżasz do klientów z Warszawy).

Koszt zakupu roweru (albo jego wartość w momencie włączenia do Twojej działalności) oczywiście możesz odliczyć od dochodu, o ile rower faktycznie służy Tobie do powiększania przychodu. W ten sam sposób możesz odliczać wszystkie koszty związane z eksploatacją, utrzymaniem, serwisem, modernizacją itd. - tak długo, jak długo będziesz w stanie wykazać, że robisz to po to, aby lepiej obsługiwać klientów, a roweru oczywiście nie używasz prywatnie ;)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 02 sierpień 2015 - 21:25

Mam dzialalność ale to jest na zasadzie samozatrudnienia, "biuro" jest w domu ;) - świadczę usługi informatyczne u klienta więc codziennie tam wykonuję pracę stąd konieczność dojazdu.

Samochodu mam prywatny i użytkuję go na potrzeby firmy i tutaj odliczam koszty , paliwo itd prowadząć ewidencję.

A wartość tego roweru - czy jest sens wprowadzać szosówke czy wartość >10k przez urzędników nie będzie dobrze widziana i lepiej górala? ;)

Czy zakup odzieży rowerowej wg Ciebie można wprowadzić też jako koszt ?



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 sierpień 2015 - 21:45

Skoro dojeżdżasz do klientów, jak najbardziej możesz wliczać eksploatację roweru w koszty - oczywiście w granicach rozsądku (nikt nie uwierzy Ci, że zużywasz 4 kasety rocznie, jeżeli jeździsz do klienta 2x w miesiącu po 20 km; proste jak budowa cepa, ale warto o tym wspomnieć :) ).

Rower swobodnie możesz wprowadzić wg jego wartości rynkowej (np. ceny podobnych rowerów na Allegro) albo wg wartości z dowodu zakupu, którym dysponujesz (nawet jeżeli zakup miał miejsce przed rozpoczęciem przez Ciebie działalności). Co do wartości, zdania są podzielone - jedni kontrolerzy przychylają się do interpretacji, że nawet rower za 10K to oszczędność w porównaniu do samochodu za 20K, więc to nawet korzystnie dla państwa (bo odliczenie mniejsze), inni od razu węszą oszustwo. Teoretycznie powinieneś wyjść na swoje, ale może to oznaczać ciąganie się miesiącami po sądach. Trudno o jasną radę.

Odzież rowerowa nie może zostać odliczona, bo sama odzież nie zwiększa Twojego przychodu. Natomiast części, niektóre akcesoria (pompka tak, GPS już niekoniecznie, skoro jeździsz do tych samych osób wiele razy), koszty przeglądów itd. już jak najbardziej tak, bo służą utrzymaniu roweru w stanie używalności.


Generalnie z rowerem jest jak z każdym kosztem: masz prawo odliczyć, ale trzeba mieć łeb na karku i nie przeginać. Przed każdym wydatkiem sam sobie odpowiedz, czy uwierzyłbyś w swoje tłumaczenia, gdyby zapytano Ciebie, czy ten wydatek powiększa Twoje przychody ;) W razie wątpliwości pogadaj z księgowym (jeżeli ktoś Ciebie obsługuje), bo za to mu płacisz.
  • luki99 lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 02 sierpień 2015 - 21:51

Księgowa to teściowa, jutro zapyta w US ale chciałem dopytać tutaj może ktoś coś wie.

 

Dzięki :)

 

 



#6 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 03 sierpień 2015 - 08:46

W 2011 roku miałem kontrolę US i nie przyczepili się do roweru, który kosztował ponad 12k. Części, ciuchów i serwisów nie wliczam w koszta - dla świętego spokoju.



#7 Gosc_rednos_*

Gosc_rednos_*
  • Gość

Napisano 03 sierpień 2015 - 11:49

Z wprowadzeniem w koszta roweru i części do niego nie ma najmneijszego problemu. Problem może pojawić sie podczas kontroli z US... urzędnik może według swojego widzimisie zakwestionować te wydatki, a Ty musisz udowodnić że te wydatki faktycznie były niezbędne do prowadzenia DG.



#8 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 03 sierpień 2015 - 21:36

No jezeli dojezdzam rowerem do miejsca wykonywania pracy (czyt. klienta) no i ten rower sie eksploatuje to kupuje czesci do niego to chyba argument jest wystarczajacy? Jest mi niezbedny bo nim dojezdzam to jak moze zakwestionowac cos takiego ? Czesci sa niezbedne zeby jezdzil i byl sprawny/gotowy do jazdy :)  Oczywiscie bez przegiec jak radzil kolega wyzej np. 4kasety/sezon albo sztyca carbon za 1000 zl:D mogly by byc zle widziane chociaz z drugiej stony niektorzy maja auta typu fiat a inni duzo drozsze bmw/mercedes i korzystaja z nich na potrzeby dzialalnosci.



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 sierpień 2015 - 07:38

Żyjemy w kraju, w którym urzędnik kontroli skarbowej może zakwestionować absolutnie wszystko, bo tak mu się zachce - i co nam pan zrobi? ;)

Ale co do zasady, rower jest normalnym środkiem transportu. Jeżeli dojeżdżasz do klientów, oczywiście możesz wydatki związane z jego zakupem i eksploatacją wliczać w koszty. Znam bardzo wiele osób, które tak robią, i nie licząc pojedynczych podejrzanych transakcji (np. wspomniany wcześniej zakup odzieży, który NIE jest kosztem utrzymania roweru), problemów nigdy nie było. Nie ma co panikować ;)
  • patolog lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 bajkerone

bajkerone
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądPolska

Napisano 19 sierpień 2015 - 21:20

Swoją drogą, skoro odzież nie przyczynia się do zachowania źródła przychodu (definicja KUP) to w jaki sposób jeździć na rowerze z pedałami zatrzaskowymi bez butów a np. w pantoflach ?: )



#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 sierpień 2015 - 04:47

To chyba byłby wyjątek, słuszna uwaga. Ale i tak osobiście chyba bym się nie odważył - nie chciałoby mi się użerać dla takiej oszczędności.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#12 Gosc_kasia3212_*

Gosc_kasia3212_*
  • Gość

Napisano 12 maj 2020 - 09:44

Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą to zastanów się nad dobrą reklamą w sieci. Dobre teksty na stronę www stworzy dla Ciebie firma**********


Użytkownik Prozor edytował ten post 12 maj 2020 - 21:51
Usunięte odnośniki reklamowe




Dodaj odpowiedź