Skocz do zawartości


Zdjęcie

Strefy Tętna I Trening


87 odpowiedzi w tym temacie

#1 kryszy

kryszy
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 06 październik 2015 - 08:53

Mam pewien dylemat, chciałbym się jak najlepiej przygotować na przyszły sezon i pomyślałem, że dobrze było by zacząć teraz kręcić bazę (jeżdżę od marca i całkowicie olałem ten etap na początku mojej przygody z kolarstwem).

 

Wyznaczyłem sobie próg LT na poziomie 174 bpm, a tak wyglądają moje strefy wg. Coggana

Z1  0 - 118

Z2  119 - 144

Z3  145 - 164

Z4  165 - 183

Z5  184 - ++

 

Mam 28 lat, ważę 84kg przy 184 cm (chcę zejść jeszcze koło 5 kg).

 

Wczoraj wdaliśmy się w dyskusję ze znajomymi co każdy rozumie przez tlen. Mi się wydawało, że tlen to jest strefa 2 (Z2), znajomy twierdził, że to wszystko poniżej progu LT. To jak to jest w końcu? :)

 

W jakiej strefie powinienem jeździć i jak długo aby budować wytrzymałość tlenową? Wszystko poniżej LT czy w Z2?

 

Powiem szczerze, że im więcej czytam na ten temat tym mniej wiem jak powinienem zaplanować okres przygotowawczy aby wystartować w sezonie z większą formą.

 

Wstępnie chciałem do grudnia mniej więcej kręcić bazę i od listopada włączać raz na jakiś czas akcenty siłowe (podjazdy, trenażer) a od stycznia, lutego jazdę w okolicach progu i interwały. Czy jest to w ogóle sensowne?

Bardzo prosiłbym o pomoc doświadczonych kolegów:)



#2 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 06 październik 2015 - 09:17

Jeździj w Z2 jakieś 70% czasu a w Z3 resztę przez listopad i grudzień. Potem powplataj w to jakieś interwały na progu i będzie gitara.

Pochodź też na siłownię i nie zapominaj o treningu mięśni głębokich core stability - jest tego sporo w sieci.


  • kryszy, ZwyklyKoles i jestemrafau lubią to

#3 kryszy

kryszy
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 06 październik 2015 - 09:59

Dzięki wielkie! :)



#4 willy

willy
  • Użytkownik
  • 87 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 październik 2015 - 10:19

Hi, Skoro już jesteśmy w temacie wyznaczania stref i robieniu bazy.

Jak się mają strefy Coggana do stref Friela?

 

Na przykładzie kolegi

Coggan - 119-144

Friel - 142-154

Jedno i drugie baza, a różnica HR diametralna. I bądź tu mądry.
-willy-

 



#5 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 06 październik 2015 - 15:32

Też mam problem z 2 strefą u friela, mając próg jak autor ok 174 to ta strefa przy 90min kręcenia na trenażerze daje nieźle popalić...Idzie do mnie książka Coggana więc pewnie się przestawię ;)


  • zeralda lubi to

#6 spi630

spi630
  • Użytkownik
  • 189 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 październik 2015 - 15:50

Strefy HR określone wg tzw "field tests" są mało warte, z reguły sporo zawyżone. Do tego są różne na trenażerze, na płaskim i na podjazdach. Tylko mleczan z palca ma sens (blood doesn't lie), najlepiej w połączeniu z watomierzem
  • mess lubi to

#7 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 październik 2015 - 16:19


 

Wczoraj wdaliśmy się w dyskusję ze znajomymi co każdy rozumie przez tlen. Mi się wydawało, że tlen to jest strefa 2 (Z2), znajomy twierdził, że to wszystko poniżej progu LT. To jak to jest w końcu? :)

 

W zasadzie oboje macie w pewnym sensie rację.

Z fizjologicznego punktu widzenia tlenem jest wszystko co nie jest beztlenem - czyli poniżej progu.

Natomiast z punktu widzenia treningowego, jak jedziesz typowy tlen to właśnie druga strefa. Z kolei kręcąc bazę robisz dokładnie tak jak napisał kolega puchaty - czyli 70% druga strefa (IMO nawet 80-85%) i reszta wyżej. Pytanie czy sens tę bazę kręcić.


  • Prozor lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#8 willy

willy
  • Użytkownik
  • 87 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 październik 2015 - 16:32

Też mam problem z 2 strefą u friela, mając próg jak autor ok 174 to ta strefa przy 90min kręcenia na trenażerze daje nieźle popalić...Idzie do mnie książka Coggana więc pewnie się przestawię ;)

 

Ja z kolei w drugiej strefie Friela potrafię pojeździć trzy godziny i więcej, ale na drugi dzień nogi wchodzą do d*&py.
Nie ma mowy o zrobieniu dwóch takich treningów dzień po dniu, a teoretycznie nie powinno to stanowić problemu

Zdaje się więc że też jest za wysoko



#9 kryszy

kryszy
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 06 październik 2015 - 19:20

W zasadzie oboje macie w pewnym sensie rację.

Z fizjologicznego punktu widzenia tlenem jest wszystko co nie jest beztlenem - czyli poniżej progu.

Natomiast z punktu widzenia treningowego, jak jedziesz typowy tlen to właśnie druga strefa. Z kolei kręcąc bazę robisz dokładnie tak jak napisał kolega puchaty - czyli 70% druga strefa (IMO nawet 80-85%) i reszta wyżej. Pytanie czy sens tę bazę kręcić.

 

Trudno mi powiedzieć czy jest sens tą bazę kręcić. Zauważyłem, że na wyścigach mam spadek mocy tak na 50-60km mimo wciągania żeli energetycznych. Bazy nie kręciłem w ogóle więc wydaje mi się, że może pomoże mi nabrać wytrzymałości, 

 

Tak na prawdę jak zacząłem jeździć na szosie to od razu katowałem się, po prostu ubzdurałem sobie, że muszę mieć średnią 30km/h na pojedynczej jeździe. Doprowadziło to do tego, że każdą jazdę miałem na wysokim tętnie i po każdej byłem skonany. 



#10 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 06 październik 2015 - 19:25

Friel pisze, że trzeba bazę robić do czasu, aż osiągniemy dryft tętna na poziomie <5% tj.wzrost tętna przy stałym wysiłku na dystansie dostosowanym do naszych wyścigów...Najlepiej tętno oceniać względem mocy i trenażer jest tu niezwykle pomocny (powtarzalność treningu)

 



#11 kryszy

kryszy
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 06 październik 2015 - 20:54

No tak ale to mówi rozumiem ile jedna jazda powinna trwać w tlenie. A nie jak długo robić bazę w sensie przedział czasowy:P



#12 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 październik 2015 - 21:15

bazę orasz cały rok, tylko objętość się zmienia zależnie od okresu :P



#13 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 07 październik 2015 - 10:21

Strefy HR różnią się diametralnie w zależności od autora, ja po przejściu na pomiar mocy mam wrażenie, że te wyliczone z wzoru Coggana mają dużo lepsze odniesienie do rzeczywistości. Trzeba tylko zauważyć, że puls to bardzo indywidualna sprawa i pewnie stąd różne interpretacje. 

 

Dla przykładu wykres z moich testów wydolnościowych sprzed roku - tak się śmiesznie składa, że też mam LTHR na poziomie 174 bpm, moje FTP w momencie testów wynosiło niemal dokładnie 300W:

 

diagnostix
 
Jak widać, trenując wg stref Friela Z2@142-154 byłbym wg stref mocy w Z3 (tempo 225-270W).

 



#14 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 październik 2015 - 12:46

z ciekawości porównałem sobie coggana do friela, i strefy wychodzą mi identycznie, +-1 ud :)



#15 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 07 październik 2015 - 13:26

http://home.training...o-setting-zones

 

Przy LTHR na poziomie 174bpm Z2 Friela to zakres 141-155 bpm, podczas gdy Z2 dla pomiaru mocy wg Coggana (dla 300W) to 165W-222W.

 

Każdy organizm jest inny oczywiście, ale w moim przynajmniej przypadku te strefy zupełnie się nie pokrywają - by mieć 155bpm przy 222W musiałbym chyba walnąć przed jazdą potrójne espresso, a w trakcie jazdy palić papierosa :)



#16 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 październik 2015 - 15:55

tetno do tetna porownaj a nie moc. U Friela wytrzymalosc w mocy to cp180.



#17 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 październik 2015 - 19:33

 

Każdy organizm jest inny oczywiście, ale w moim przynajmniej przypadku te strefy zupełnie się nie pokrywają - by mieć 155bpm przy 222W musiałbym chyba walnąć przed jazdą potrójne espresso, a w trakcie jazdy palić papierosa :)

 

Ale jakbyś ważył 2/3 tego co ważysz to już nie. Dlatego proszę używajmy mocy relatywnej ;)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#18 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 08 październik 2015 - 08:10

Masz rację, ale ponieważ dysponowałem wykresem z badań wydolnościowych na którym są wartości bezwzględne, posłużyłem się nimi jako przykładem.

W każdym razie strefy HR Friela wydają się być zawyżone, ale należy pamietać o tym, że całokształt treningu to strefy i odpowiadający im plan treningowy.



#19 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 08 październik 2015 - 09:38

Widzę że 99 % społeczności nie rozumienie jednej rzeczy że coś takiego jak progi wszelkiego rodzaju nie istnieją , tylko fizjolodzy wysiłku trenerzy starają sie znaleść jakieś magiczne punkty np. w wykresie tętna czy zakwaszenia w funkcji mocy generowanej czy czegość innego by pomagać sterować treningiem by trening robić w dany punkt a nie orać np. w pusto. co za tym idzie twierdzenie że jakieś tam przedziały treningowe są zawyzone albo zanizone................ ale w stosunku do czeho niby.  Druga rzecz że są to uniwerslane formuły matematyczene ułatwiajace i umoźliwiające zdalne trenowanie milionów zawodników np. internetowo.

Zauważmy że np. w poszczególnych ośrodkach w Polsce wykonujących typowe badanie wydolnościowe czyli test do odmowy takie badanie wykonuje się bardzo różnie ale róznie nie w kategoriach źle czy dobrze. |To dany trener przy omówieniu badań z fizjologiem ma zastosować właściwe póxniej w treningu takie bodźce by zawodnik był coraz lepszy. Oczywiście zdarzają się knoty w badaniach do odmowy gdzie zawodnikowi amatrowi co odmówi przy 350 robi się skok obciażenia jak zawoodowcowi co 50 watt i na wykresie jest inno 5czy 6 punktów i nic magicznego z tego wykresu nie widać.

 

Reasumując nie prowadzcie nie prowadzocych do niczego dysputów czy strefy friela są zawyzone czy zaniżone tylko opisujcie swoje odczucia np. zastosowałem taki a nie inny bodziec treningowy na podstawie takich pomiarów czy szacowań i poczułem pozytywny efekt na wyścigu.

 

Tompoz



#20 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 październik 2015 - 11:36

Tompoz no ale jednak dzieje się coś, np zaczynasz produkować kwasu więcej niż usuwasz.





Dodaj odpowiedź